dnes je 16.08.2022 a svátek má Jáchym

Iniciativou k odpovědnosti: kauza nucených prací Ujgurů v čínských továrnách volá po udržitelnosti a odpovědnosti módního průmyslu

Přidat na Seznam.cz
Světem módy hýbe kauza nucených prací v čínských továrnách v provincii Sin-ťiang. Tato oblast je známá produkcí bavlny a tyto továrny byly donedávna významnými dodavateli předních módních značek.

Zdroj: Worker Rights Consorcium

Sociální témata hýbou světem módy často. Především se jedná o udržitelnost a sociální odpovědnost módního průmyslu. Není divu. Sám o sobě totiž zaujímá více než 2 procenta světové produkce. V současnosti se zde řeší kauza otřesných pracovních podmínek a zneužívání nucené pracovní síly v Číně. Celou kauzu umocňuje především etnický problém. Prozkoumejte s námi detaily případu, který hýbe světovými médii - v hlavní roli Ujgurové, levná bavlna, Čína a nadnárodní značky.

Pokusy o nezávislost

Ujgurové jsou početný turkické etnikum majoritně muslimského vyznání. Žijí ve větších komunitách v různých koutech Asie, ale významná část žije v autonomní oblasti čínské provincie Sin-ťiang, která je známá produkcí bavlny. Oblast vykazovala v minulosti pokusy o osamostatnění. To se setkalo s vlnou represí ze strany Číny. Podle mezinárodních pozorovatelů zde dochází k potlačování etnické kultury a někteří odborníci mluví o kulturní genocidě. Utrpení ujgurské menšiny také úzce souvisí s produkcí bavlny.

Zdroj: Worker Rights Consorcium

Světová produkce bavlny

Provincie Sin-ťiang byla původně bohatá na nerostné suroviny, postupem času a ekonomického plánování čínské vlády se stala centrem produkce bavlny. V současnosti obsáhne tato oblast 85 % čínské produkce bavlny. Čínské normy pro produkci se však neustále zvyšují a pěstování už není pro ujgurské farmáře profitabilní. Pro zachování produkce se proto čínský režim uchýlil k násilnému řešení. V roce 2017 byla publikována zpráva australské agentury o integraci Ujgurů v "táborech", odkud jsou posílání na nucenou práci do čínských továren, které vyrábí produkty pro značky Fila, Adidas, Nike a Puma. Čínská vláda obvinění opakovaně odmítla.

Obchodní válka

V lednu 2020 Trumpova administrativa zakázala dovoz bavlny z této oblasti z důvodu podezření na porušování lidských práv. Zákon byl dokonce nazván Uyghur Forced Labor Prevention Act. Bidenova administrativa přijala usnesení, že v oblasti dochází k mučení, kdy se jedná o formu genocidy a pokus o snížení populace ujgurské menšiny. Plány na omezení importu bavlny z této oblasti má také Evropská komise. Evropská legislativa navíc zavazuje společnosti prověřovat dodavatele bavlny. K zákazu dovozu se přihlásila i Kanada i Velká Británie. Spolu s EU a USA navíc uvalili sankce na některé čínské úředníky.

Zdroj: AA News Broadcasting System

Iniciativou k odpovědnosti

Po zveřejnění několika zpráv o otřesných podmínkách, které v provincii panují, se značky začaly předhánět v prohlášení o omezení či ukončení spolupráce s čínskými dodavateli. Adidas naprosto odstřihla dodavatele materiálu z provincie Sin-ťiang. Organizace na ochranu lidských práv však stále věří, že nejméně jeden milion Ujgurů a dalších převážně muslimských menšin byli uvězněni v táborech v oblasti Sin-ťiang. Čína je také obviňována ze strany těchto organizací z nucené sterilizace žen v těchto oblastech.

Přísná šetření

I tak se však najdou značky, které údajně z levné produkce stále profitují. Poslední kauzou je případ Zary ve Francii, jejíž mateřská společnost údajně stále využívá výroby z továren, kde jsou na nucenou práci využíváni Ujgurové. Podle odborníků se navíc i přes zákaz dostává bavlna z provincie Sin-ťiang na americký i evropský trh přes třetí země, většinou se jedná o Bangladéš, Vietnam, Kambodžu či Indii, kde se z materiálu stávají produkty.

Zdroj: Getty Images

Reakce většiny značek a protekcionistická opatření ze strany většiny států je však známkou, že aparát sociální odpovědnosti relativně funguje. Obchodní válka ve jménu lidských práv je pro současné spotřebitele důležitá a dokážou ji ocenit i v době, kdy se společnost potýká s pandemickou krizí.

The New York Times, Agentura ASPI, Deník N

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI ČÍNA SPOLEČENSKÁ ODPOVĚDNOST BAVLNA

Související články

Stylová Millie Bobby Brown je od své role Eleven ze seriálu Stranger Things k nepoznání. Jemná blondýnka miluje módu

Ve chvíli, kdy Eleven odloží Hopperovy flanelové košile a Mikovy džínsy, stává se z ní nejlépe oblékaná dívka v Hawkinsu. A když zrovna nehraje Eleven, je i Millie Bobby Brown jedním z nejstylovějších lidí v Hollywoodu.

Celý článek

Pánský oblek vypráví příběh, proto pozoruji harmonii obou snoubenců, říká Bětka Sutorý, stylistka a majitelka salónu Ceremoni

Bětka Sutorý je pánská stylistka. Její salón s pánskou módou můžete najít v Brně. Zavítaly sem i přední české celebrity jako Ladislav Špaček. Exkluzivní rozhovor o svatební sezóně najdete zde.

Celý článek

Jak svět miluje Jennifer Lopez

Tento měsíc zveřejnil Netflix unikátní dokument o zpěvačce Jennifer Lopez s názvem Poločas. Dokument odhalil mnohé, kromě zpěvaččiných začátků i její politické postoje nebo zákulisí oskarové nominace. V článku odhalíme její unikátní šatník.

Celý článek

Z rivalek nejlepší kamarádky. Kašáková a Buranská společně pomáhají dětem z dětských domovů

Modeling rozhodně není jenom o rivalitě, právě naopak. Modelky v rámci soutěže často potkají spřízněné duše, se kterými sdílí své koníčky i radosti. Ne jinak je tomu i Veroniky Kašákové a Nikoly Buranské.

Celý článek

Lidé mají k našemu pivu vztah, jsou to naši patrioti, usmívá se hlavní sládková pivovaru Zubr Nataša Rousková

Přinášíme vám exkluzivní letní rozhovor s "první dámou" pivovaru ZUBR. Nataša Rousková z pivovaru Zubr nám vyprávěla nejen o své práci, ale také o rodinném životě a o vztahu Čechů k pivovarnictví jako k národnímu pokladu. Na zdraví!

Celý článek
Festival Karlovy Vary

MOËT & CHANDON PŘIPÍJEL NA PROJEKT PATRON DĚTÍ V KARLOVÝCH VARECH

Známé osobnosti Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech si letos připily s šampaňským Moët & Chandon na projekt Patron dětí. Při této příležitosti si mohly osobnosti festivalu užít zároveň koncert Emmy Smetany a Jordana Haje.

Celý článek

Bonbónky ze zahájení festivalu v Karlových Varech - dámské okénko

Mezinárodní filmový festival přinesl řadu skvělých filmů. Místo kultury jsme však pro vás exkluzivně připravili to nejlepší ze světa dámské módy, co se na festivalu objevilo.

Celý článek

Gucci našel svou hvězdu - nová kolekce je inspirována osobností Harryho Stylese

Spolupráce byla odhalena na týdnu módy v Miláně minulý týden. Gucci připravilo pro své příznivce kolekci inspirovanou 70. lety a stylem britského zpěváka Harryho Stylese.

Celý článek