dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Jak královna Alžběta II. definovala svůj vlastní módní odkaz

Přidat na Seznam.cz
70 let královny Alžběty II. na trůnu nebylo charakterizováno pouze její působivou vládou a významnou diplomacií. Móda Její Výsosti v průběhu let důsledně upřednostňovala královskou eleganci před módními výstřelky, díky čemuž je nyní nejvíce ikonickým odkazem královské rodiny na světě.

foto. Getty Images

Působivý po korunovační šatník královny Alžběty II. vyjadřoval hluboké porozumění, které měla pro svou roli vůdkyně své země. Stejně jako její veřejný život byl královnin šatník viditelným projevem její intenzivní role britského panovníka.

Královnin šatník vypovídal více o jejím osobním stylu, nikoliv o aktuálních módních trendech, čímž si získala i celou Velkou Británii, protože svou konzistentní módou vytvářela mimo jiné pocit důvěry a kontinuity.

V prvních letech jako princezna Alžběta upřednostňovala čisté siluety se zvýrazněným pasem, což byl styl, který odrážel dobu, zejména pro válkou zničenou a poválečnou Anglii. Alžběta se v roce 1947 provdala za Philipa Mountbattena, vévodu z Edinburghu. Látku na svatební šaty koupila za ušetřené kupóny na příděl. Tyl, šifon a hedvábí společně s perlami vypadaly na jejich šatech navržených Normanem Hartnellem velmi elegantně a honosně zároveň.

O šest let později se Alžběta znovu obrátila na návrháře Hartnella, aby ji navrhl korunovační šaty. Vznikly tak bílé saténové šaty, které byly vyšívány národními květinovými emblémy a květinovými emblémy Commonwealthu zlatou a stříbrnou nití a zdobené perlami. V těchto šatech byla Alžběta II. korunována.

Královnin šatník po korunovaci vypovídal o jejím hlubokém porozumění vůči své roli coby vůdce země. S ohledem na to upřednostňovala klasické, čisté linie a vzhled, který byl stylový a elegantní, ale nemusel nutně určovat trendy. Zatímco siluety jejich šatů byly konzervativnější, našla si Alžběta II jiný způsob, jak vyjádřit své módní rozmary, a zhlédla se v zářivých barvách, temperamentních potiscích i výrazných doplňcích, jako byly klobouky, čepice, rukavice a peněženky. Klobouky byly a jsou nezbytná součást britské módní kultury a zároveň se staly typickým symbolem pro královnu, jejíž vkus byl díky tomu občas i velmi rozmanitý.

foto: Getty images

Královna Alžběta II jen zřídka nosila kalhoty, ale při návštěvě nemocnice neváhala a na cestu zvolila elegantní šedý kalhotový kostýmek. Ve volném čase pak preferovala typické anglické oblečení, jako jsou holínky, prošívaný svrchní oděv a šátky. To vše s tolik oblíbeným kostkovaným vzorem.

Módní trendy spojené s královnou Alžbětou II. však přišly v pozdějších letech jejího života, kdy z ní její záliba v barvách a monochromatický vzhled udělaly skutečnou ikonu daného stylu. Oblečená od hlavy až k patě v jednom odstínu byla okouzlující, zvláště když vezmete v úvahu, jakou péči královna věnovala tomu, aby doplňky ladily k jejímu vzhledu. Stačí se podívat na její deštníky, které pečlivě ladila ke svým jednotlivým outfitům. Královnina náklonnost k zářivým a jasným barvám nebyla jen estetickou záležitostí. V dokumentu The Queen at 90 Alžbětina snacha Sophie, hraběnka z Wessexu, vysvětluje, že pro její zářivý vzhled existoval velmi pragmatický důvod a bylo to pro dobro jejích poddaných. „Musí před lidmi opravdu vyniknout, aby si mohli říct, že viděli královnu,“ řekla Sophie. I to, že lidé mohli vidět kousíček královnina klobouku byla pocta.

Královna Alžběta svou „odměřenou“, ale často zábavnou elegancí vytvořila módní rámec pro moderní královské rodiny, vyvažující silný osobní vkus a sebeuvědomění si své role vůdce.

Přidat na Seznam.cz
MÓDA ZE SPOLEČNOSTI KRÁLOVNA ALŽBĚTA II KRÁLOVSKÁ RODINA BRITSKÁ KRÁLOVSKÁ RODINA

Související články

Zalando kolekce nové generace

NEJNOVĚJŠÍ KAMPAŇ ZALANDO „PORTRÉTY NOVÉ GENERACE“

Exkluzivně pro Zalando vytvořil pařížský stylista Edem Dossou a jeho kreativní přátelé Justin French, Laurence Kleinknecht, Dourane a Melissa Bon nejnovější designérské trendy.

Celý článek

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek
Cestovní zavazadla

PODZIM V NEW YORKU NEBO V ŘÍMĚ? VYBERTE S NÁMI CESTOVNÍ ZAVAZADLO

Podzim je velice příjemným obdobím pro cestování. V září také začíná obchodní rok a tím začíná ve velkém i cestování pracovní. Připravili jsme pro vás se Zalandem tipy na krásná, praktická a ikonická cestovní zavazadla.

Celý článek

Hodnoty, které sdíleli Cara Delevingne a Karl Lagerfeld, odráží kolekce CARA LOVES KARL

Pouto mezi zesnulým návrhářem Karlem Lagerfeldem a modelkou Carou Delevingne je ztělesněno v řadě kolekcí. I tentokrát se Cara dívá do budoucnosti v kampani, která vznikla k udržitelné a bezpohlavní kolekci.

Celý článek
Pánská kolekce LV

NOVÁ PÁNSKÁ KOLEKCE LOUIS VUITTON TVOŘENA VIRGILEM ABLOHEM

Hudba je múzou a metaforou módy. Prostupuje kompletním odkazem tvorby Virgila Abloha pro značku Louis Vuitton. V této virtuózní nové pánské kolekci se snoubí hudba s módou novým, svěžím způsobem.

Celý článek

EMAwomenswear se zabývá mimo jiné i nadměrnými velikostmi do č. 64

Alžběta Vlášková je devětadvacetiletá podnikatelka, která se díky své píli a řadě zkušenostem, jako módní návrhářka a oděvní technolog, rozhodla založit módní značku s dámskou konfekcí. A přesto, že ji pandemie na chvíli zpomalila, ve výsledku ji posunula o mnoho dál.  

Celý článek