dnes je 05.12.2022 a svátek má Jitka

Jak královna Alžběta II. definovala svůj vlastní módní odkaz

Přidat na Seznam.cz
70 let královny Alžběty II. na trůnu nebylo charakterizováno pouze její působivou vládou a významnou diplomacií. Móda Její Výsosti v průběhu let důsledně upřednostňovala královskou eleganci před módními výstřelky, díky čemuž je nyní nejvíce ikonickým odkazem královské rodiny na světě.

foto. Getty Images

Působivý po korunovační šatník královny Alžběty II. vyjadřoval hluboké porozumění, které měla pro svou roli vůdkyně své země. Stejně jako její veřejný život byl královnin šatník viditelným projevem její intenzivní role britského panovníka.

Královnin šatník vypovídal více o jejím osobním stylu, nikoliv o aktuálních módních trendech, čímž si získala i celou Velkou Británii, protože svou konzistentní módou vytvářela mimo jiné pocit důvěry a kontinuity.

V prvních letech jako princezna Alžběta upřednostňovala čisté siluety se zvýrazněným pasem, což byl styl, který odrážel dobu, zejména pro válkou zničenou a poválečnou Anglii. Alžběta se v roce 1947 provdala za Philipa Mountbattena, vévodu z Edinburghu. Látku na svatební šaty koupila za ušetřené kupóny na příděl. Tyl, šifon a hedvábí společně s perlami vypadaly na jejich šatech navržených Normanem Hartnellem velmi elegantně a honosně zároveň.

O šest let později se Alžběta znovu obrátila na návrháře Hartnella, aby ji navrhl korunovační šaty. Vznikly tak bílé saténové šaty, které byly vyšívány národními květinovými emblémy a květinovými emblémy Commonwealthu zlatou a stříbrnou nití a zdobené perlami. V těchto šatech byla Alžběta II. korunována.

Královnin šatník po korunovaci vypovídal o jejím hlubokém porozumění vůči své roli coby vůdce země. S ohledem na to upřednostňovala klasické, čisté linie a vzhled, který byl stylový a elegantní, ale nemusel nutně určovat trendy. Zatímco siluety jejich šatů byly konzervativnější, našla si Alžběta II jiný způsob, jak vyjádřit své módní rozmary, a zhlédla se v zářivých barvách, temperamentních potiscích i výrazných doplňcích, jako byly klobouky, čepice, rukavice a peněženky. Klobouky byly a jsou nezbytná součást britské módní kultury a zároveň se staly typickým symbolem pro královnu, jejíž vkus byl díky tomu občas i velmi rozmanitý.

foto: Getty images

Královna Alžběta II jen zřídka nosila kalhoty, ale při návštěvě nemocnice neváhala a na cestu zvolila elegantní šedý kalhotový kostýmek. Ve volném čase pak preferovala typické anglické oblečení, jako jsou holínky, prošívaný svrchní oděv a šátky. To vše s tolik oblíbeným kostkovaným vzorem.

Módní trendy spojené s královnou Alžbětou II. však přišly v pozdějších letech jejího života, kdy z ní její záliba v barvách a monochromatický vzhled udělaly skutečnou ikonu daného stylu. Oblečená od hlavy až k patě v jednom odstínu byla okouzlující, zvláště když vezmete v úvahu, jakou péči královna věnovala tomu, aby doplňky ladily k jejímu vzhledu. Stačí se podívat na její deštníky, které pečlivě ladila ke svým jednotlivým outfitům. Královnina náklonnost k zářivým a jasným barvám nebyla jen estetickou záležitostí. V dokumentu The Queen at 90 Alžbětina snacha Sophie, hraběnka z Wessexu, vysvětluje, že pro její zářivý vzhled existoval velmi pragmatický důvod a bylo to pro dobro jejích poddaných. „Musí před lidmi opravdu vyniknout, aby si mohli říct, že viděli královnu,“ řekla Sophie. I to, že lidé mohli vidět kousíček královnina klobouku byla pocta.

Královna Alžběta svou „odměřenou“, ale často zábavnou elegancí vytvořila módní rámec pro moderní královské rodiny, vyvažující silný osobní vkus a sebeuvědomění si své role vůdce.

Přidat na Seznam.cz
MÓDA ZE SPOLEČNOSTI KRÁLOVNA ALŽBĚTA II KRÁLOVSKÁ RODINA BRITSKÁ KRÁLOVSKÁ RODINA

Související články

Toužíte po nepřehlédnutelné bundě či kabátu? S těmito zazáříte ve městě i na horách

Od svého kabátu či bundy v zimě očekáváme, aby nám bylo dostatečné teplo a cítily jsme se pohodlně. Zároveň se v nich chceme líbit. Sobě, svému partnerovi ale i ostatním. Vybrali jsme šest kousků, které si zamilujete a zároveň v nich zazáříte.

Celý článek

Život na vysoké noze

Párty náladu přináší konec roku v podobě vánočních večírků a oslav. S novou kolekcí značky Jenny Fairy si je užijete na vysoké noze. Buďte královnou všech večírků!

Celý článek

Balenciaga vydala druhé prohlášení ve snaze vysvětlit jejich kontroverzní prázdninovou kampaň

Děti držící kabelky ala plyšové medvídky vyvolaly velký rozruch a sociálními sítěmi se šíří hashtag #cancelBalenciaga. Módní dům se snaží zachránit, co jen jde.

Celý článek

Návrhář Jan Černý představuje svoji desátou kolekci pod názvem „A boy who plays with fire“

Nejnovější ready-to-wear show představená v pražské Staroměstské tržnici ukazuje Janovu vizi menswearu a unisexwearu na rok 2023. Oslavuje deset sezón, v průběhu kterých návrhář představuje svoji tvorbu pravidelně veřejnosti.

Celý článek

Nová kolekce značky LEEDA vznikala ve spolupráci s herečkou Barborou Bočkovou

Svítí na cestu, i když zrovna nejsou vidět. Možná se jen odráží v hladině jezera nebo zapomenutém střepu na ulici. Někde tam jsou, pro vás. Řeč je o šatech z nové kolekce značky LEEDA.

Celý článek

Naomi Biden, vnučka prezidenta Joe Bidena, se vdávala v šatech od Ralpha Laurena s dlouhým závojem

Nejstarší vnučka prezidenta Bidena se v sobotu vdala za Petera Neala. Svatba proběhla na jižním trávníku Bílého domu a čítala přibližně 250 hostů. Nevěsta oblékla svatební šaty klasické americké značky, která je jí blízká.

Celý článek
Jitka Klett Couture

JITKA KLETT NABÍZÍ JEDINEČNÝ ZÁŽITEK PRO VŠECHNY MILOVNÍKY MÓDY

Velice oblíbená návrhářka z domácí scény Jitka Klett při příležitosti stěhování jejího módního salonu nabízí jedinečnou možnost nevšedního zážitku pro všechny milovníky módy a její tvorby.

Celý článek

Podzim se značkou Badura. Klasický nebo plný módních trendů?

Ať už se vaše aktuální sezóna ponese v klasickém duchu plném elegance a kvality nebo si dovolíte zaexperimentovat a pustíte do svého šatníku a botníku trochu módních trendů, modely značky Badura mají od každého něco. Tak vybírejte a kombinujte!

Celý článek