dnes je 02.12.2022 a svátek má Blanka

Jak správně používat přírodní svíčky a získat od nich maximum

Přidat na Seznam.cz
 Česká značka přírodních svíček Tvoje svíčka vyrábí své produkty ručně ze sójového vosku a s použitím pouze čistých éterických olejů. Její majitelé Katka a Ondra Becherovi si přejí, aby každá jejich svíčka sloužila co nejdéle a přinášela potěšení z vůní bez chemických složek.

Aby byla každá svíčka vytěžena na maximum, je ovšem nutné dodržovat několik zásad. Jednou z nich je pravidelné zastřihávání knotu, které výrazně prodlouží životnost svíčky. S příliš dlouhým knotem totiž svíčka hoří zbytečně velkým plamenem a opaluje obal, v němž je uložena. Velice podstatná je i délka hoření. Dlouhé hoření má za následek přepalování vosku a krátké hoření zase vede k utopení knotu v rozpuštěném vosku. A ani vyhořením svíčky to nekončí. Tvoje Svíčka nabízí svíčky v krásných obalech z recyklovaného skla, jež je možné po odstranění vosku dále používat a získat tak hezkou skleničku nebo vázičku. Zbylý vosk se nejlépe odstraní ve vodní lázni. Svíčky jsou stoprocentně přírodní, kompletně vyrobené z netoxických materiálů. 

Délka a šířka knotu je zcela zásadní pro dlouhou výdrž svíčky. “V rámci testování našich produktů zkoušíme různé tloušťky bavlněných šňůr a ty, které se nejvíce osvědčí, pak využíváme jako knoty,” říká Katka Becherová z Tvoje Svíčka. Co se týče délky, jako ideální se jeví 0,5 cm. Příliš dlouhý knot hoří příliš velkým plamenem, opálí skleničku a tyto zplodiny mohou zašpinit i vosk. A ohoření skla samozřejmě poškozuje vzhled svíčky. Pečujte proto o vaše přírodní svíčky správně a knot pravidelně zastřihujte.

Po vyhoření vosku můžeme dále používat skleničku, která nám zbyde. Jak se ale zbavit etikety a zbytků vosku? Katka Becherová prozrazuje tipy, jak na to: “Úplně nejjednodušší je ponořit svíčku do vodní lázně, nechat vosk roztát a pak ho vylít na předem připravený papír. Získáme tím vonný vosk, který můžeme použít například do aroma lampičky. Papírovou utěrkou vytřeme zbytek vosku a skleničku umyjeme v prostředku na mytí nádobí. Pro odstranění nálepky je dobré sklenici povařit v roztoku vody a octa (1:1), a to tak dlouho, dokud nejde nálepka i s lepidlem jednoduše sloupnout.” Tvoje Svíčka používá pouze materiály netoxické pro vodní organismy a lze ji tak bez obav vymýt v umyvadle.

Existují i pravidla pro správnou délku hoření. Když necháme svíčku hořet krátce, vytvoří se v ní takzvané "jezírko", v němž se může knot utopit. Když ji necháme naopak hořet dlouho, přepaluje se. Vysoká teplota přehřívá skleničku a hrozí prasknutí. Přírodní éterické oleje v produktech Tvoje Svíčka za vysokých teplot degradují. Naprosto klíčové je, aby svíčka hořela minimálně třicet minut a maximálně čtyři hodiny (to závisí na velikosti svíčky). V podstatě vždy tak dlouho, aby se vosk rozpustil po celém povrchu. Nerozpuštěný vosk by neměl zůstávat ani na okrajích. 

Při pálení svíček vždy dbejte bezpečnostních pokynů. Svíčky nikdy nenechávejte bez dozoru, obzvlášť když jsou v blízkosti děti. Každá svíčka by měla stát na nehořlavé podložce. Při odchodu z místnosti ji nezapomeňte sfouknout. Pokud má svíčka víčko, po vychladnutí ji zavřete. Déle se tak uchová její vůně. 

 

 

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE DESIGN TVOJE SVÍČKA DEKORACE BYTOVÉ DEKORACE SVÍČKA

Související články

Vždy šik! Doma, na dovolené i o Vánocích

Francouzské napařovače SteamOne jsou lehké, ergonomické a především výkonné. A Francouzi ví, proč jsou jedničkou v úpravě oděvů párou, vždyť právě Francie je matka módy.

Celý článek

Sarah Jessica Parker navrhla společně s Ericem Hughesem vlastní řadu tapet

Herečka ze seriálu Sex ve městě se spojila se svým dlouholetým návrhářem Ericem Hughesem a společně navrhli sérii tapet, které jsou, na rozdíl od většiny šatů a střevíčků samotné Carrie Bradshaw, dostupné všem.

Celý článek

Znáte pilíře skandinávského stylu bydlení? Na podzim vsaďte na designové svícny

Podzim nám ubírá světlo i slunce, zároveň je však jedinečným obdobím, kdy si můžete plně vychutnávat teplo a vůni krásných svíček. Právě k tomu perfektně poslouží designové svícny ve skandinávském stylu.

Celý článek

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

Usnadněte návrat do školy sobě i svým dětem. Víme, jak na to!

“Těšíte se do školy?” a „Máte už nakoupené všechny věci?“ Podobné věty slýchávají děti i rodiče často, hlavně v druhé půlce prázdnin a zejména pak budoucí prvňáčci, pro které je škola něčím novým.

Celý článek

Anntracit představuje šperky a doplňky inspirované okolním světem

Design, smysl pro detail i určitý chaos stojí za tvorbou Annemarie Havlíčkové, která postupně zhmotňuje svou lásku a představu k originálním šperkům a doplňkům. Barvy ručně vyráběných broží i náušnic budou jedny z těch, které vás osloví na první dobrou.

Celý článek

V italském stylu. Zažijte čistou přírodu, aktivní vyžití, relax i komfort

Oblíbená turistická destinace v Jižním Tyrolsku má mnohé co nabídnout. V létě si zde užijete horské túry, jízdu na kole, na koni i procházky nedotčenou přírodou. V zimě vás budou lákat Dolomity a místní lyžařská střediska.

Celý článek

Skiareál Ještěd oficiálně zahájí první červnovou sobotu letní sezónu

Letní Ještěd Opening v sobotu 4. června 2022 oficiálně zahájí letní sezónu ve Skiareálu Ještěd. Těšit se můžete na celodenní program a spoustu aktivit pro dospělé i děti.

Celý článek