dnes je 03.10.2022 a svátek má Bohumil

Jak začít s KETO dietou aneb 5 užitečných kroků, které byste měli mít na paměti

Přidat na Seznam.cz
Rozhodli jste se, že chcete zkusit ketogenní dietu, ale tak nějak přesně nevíte jak začít? Připravili jsme si pro vás článek, který vás jednoduše provede prvními kroky a pomůže předejít nepříjemným začátečnickým stavům jako je „sacharidová“ chřipka nebo zažívací obtíže.

KRUŠNÉ ZAČÁTKY

Mnoho začátečníků, kteří se rozhodnou pro proteinovou dietu uvádí, že nejtěžší je překonat první dva týdny. V tomto období se tělo dostane do stavu ketózy a začne si brát energii z tuků. Předchází tomu ale stav, kdy tělo reaguje na sníženou hladinu glykogenu a snaží se jej dostat zpět. U někoho se tak může vyvolat zvýšená chuť na sladké. Tyto stavy je třeba sledovat a jakmile přijdou, je dobré mít u sebe náhradní řešení – vhodné jsou například speciální proteinové nápoje.

KDYŽ PŘIJDE CHUŤ NA SLADKÉ

O cukru víme, že je návykový. Mnoho lékařů nabádá dokonce k tomu, aby byl brán jako riziková potravina stejně jako alkohol nebo cigarety. Není proto divu, že pro ty z vás, kteří jsou na cukr navyklí, bude přenastavení na proteinový styl stravování o něco obtížnější. Z toho důvodu se doporučuje začít se snižováním cukru již v přípravné fázi. Zamezíte tak tělu, aby se dostalo do šoku a dáte mu dostatek času na adaptaci.

Pokud však v dietě vydržíte, tělo sníží hladinu inzulinu, který štěpí cukry a vaše chuť na sladké se tím rapidně sníží.

JAK S KETO DIETOU ZAČÍT?

Způsobů, jak začít s Keto dietou je hned několik. První způsob jak začít s ketogenní dietou je utnout příjem sacharidů a stav ketózy se dostaví během týdne. Druhý způsob radí postit se po dva dny a pak začít s dietou - zde se stav ketózy dostaví den čtvrtý. Poslední způsob je první den hladovět a vyčerpat glykogen cvičením.

1. INFORMACE

Než se pro proteinovou dietu rozhodnete, měli byste o ni získat co nejvíce informací. Bohužel na internetu najdete mnoho nekvalitních článků – vybírejte proto velmi opatrně. Rozhodně nepodceňujte přípravu na nový jídelníček. Mnoho lidí, kteří přejdou na Keto dietu se potýká s tím, že v podstatě nevědí, co jíst. Najděte si proto kuchařky zaměřené na Keto stravování, výživové stránky nebo vyzkoušejte poradce v oblasti stravování. Mnohem lépe se vám pak bude v ketogenní dietě orientovat.

2. PŘÍPRAVNÁ FÁZE

Mnoho začátečníku v oblasti proteinové diety mluví o takzvané „ketochřipce“. Jedná se o stav, který přichází po vyčerpání glykogenu. Projevuje se většinou slabostí, bolestí celého těla, nespavostí a třesem. K tomu, abyste těmto nepříjemným stavům předešli se doporučuje snižovat hladinu sacharidů ve stravě již 2 – 3 týdny před začátkem nového stravovacího režimu.

3. JAK POZNAT, ŽE JSEM V KETÓZE

Ketóza je pro proteinovou dietu stav, v kterém začíná tělo vytvářet tzv. „ketolátky“. Ty vznikají štěpením tukových tkání a mají schopnost nahradit sacharidy, které jsou zdrojem lidské energie. Díky tomu, že se tělo dostane do ketózy, začnete přirozeně odbourávat nejen podkožní tuk, ale i útrobní (viscerální), který je pro zdravý člověka velmi nebezpečný.

Jak ale poznat, že jste dosáhli ketózyNejednoduší metoda je pořízení speciálních papírků, které detekují přítomnost ketonů v moči. Sehnat se dají v každé lékárně. Díky tomu si snadno ověříte, jestli jste cíleného stavu dosáhli nebo nikoli.

4.  NEZAPOMÍNEJTE NA VITAMINY

Jak víte, Keto dieta pracuje s minimálním přijmem sacharidů. Je proto logické, že vám ve stravě budou chybět vitaminy a minerály, které nabízí celistvá strava. Věnujte pozornost doplňkům stravy a zaměřte se především na zinek, vápník, sodík a draslík, který během proteinové diety často schází.

5. POZOR NA ZABIJÁKY KETÓZY

V proteinové dietě se klade velký důraz na kvalitní a nezpracované potraviny. Vždy byste měli vycházet z toho, že víte, co jíte. K obecné orientaci (hlavně na začátku) můžete využít kalorické tabulky, kde se vyznačuje složení jednotlivých surovin a vy budete mít přehled o tom, kolik sacharidů se ve vašem jídelníčku vyskytuje.

ketomix.cz

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE ZDRAVÍ A KRÁSA KETODIETA DIETA ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ HUBNUTÍ KETÓZA VITAMÍNY

Související články

Když pleť volá SOS, dopřejte jí, co potřebuje

Ztrácí vaše pleť objem, je ochablá, unavená a dehydratovaná? Začínají se na vaší tváři objevovat vrásky? Pak se z vaší pleti vytrácí kyselina hyaluronová a dochází tak ke ztrátě pevnosti a pružnosti pleti a k ochabnutí kontur obličeje.

Celý článek

Usnadněte návrat do školy sobě i svým dětem. Víme, jak na to!

“Těšíte se do školy?” a „Máte už nakoupené všechny věci?“ Podobné věty slýchávají děti i rodiče často, hlavně v druhé půlce prázdnin a zejména pak budoucí prvňáčci, pro které je škola něčím novým.

Celý článek

Obličejová jóga je forma sebelásky, říká lektorka Andrea Doležalová

Když se řekne jóga, pravděpodobně si představíte základní ásánu, tedy tu zvláštní polohu, do které se jogíni rádi staví. My jsme se však dnes více zajímali o jógu obličejovou, která nám může dopřát opravdu výrazné omlazení a úbytek vrásek.

Celý článek

Jak spánek ovlivňuje úbytek hmotnosti?

Řada studií ukazuje, že nedostatek spánku je spojen s vyšší pravděpodobností nadváhy. Je však obtížné prokázat, zda méně spánku ve skutečnosti vede k přibírání na váze, nebo zda jen pozorujeme známý negativní účinek nadváhy na spánek. Napadnout nás může analogická otázka: „Co tu bylo dříve? Slepice nebo vejce?“.

Celý článek

Vitamíny a minerály pro zdravou pleť

V poslední době si lidí mnohem více začíná uvědomovat, že to, co jíme a pijeme, má významný vliv na naše zdraví a na to, jak se cítíme. Každý den jsme prostřednictvím reklamy a marketingových pastí bombardováni informacemi o tom, jak jsou důležité bílkoviny pro tvorbu svalů, vitamíny proti chřipce, sacharidy pro podání lepších výkonů a mohli bychom pokračovat.

Celý článek

Máte citlivou pleť? Vsaďte v létě na kosmetickou řadu s magnéziem

Osvěžení, hydratace a zklidnění pleti kdykoliv během dne si můžete dopřát díky kosmetické řadě s magnéziem, která v kombinaci s probiotiky a postbiotiky poskytuje pozoruhodné zklidňující účinky i té nejcitlivější pleti.

Celý článek

Objevte kouzlo ionizace. ION Mist není jen běžný osvěžovač pleti

Pojďte s námi prozkoumat zázračné účinky ION Mist spreje, který pleť ionizuje, hloubkově hydratuje a zanechává ji krásně hladkou a vyživenou.

Celý článek

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C pro pevnou pleť, která neochabuje

Přírodní kosmetiku s CBD značky CANNOR máme v oblibě již delší čas. Kolagenový drink v podobě 100% přírodního doplňku stravy pro buněčnou výživu těla a hydrataci pokožky si zamilujete rozhodně i vy.

Celý článek