dnes je 08.04.2020 a svátek má Ema

Jak začít s KETO dietou aneb 5 užitečných kroků, které byste měli mít na paměti

Přidat na Seznam.cz
Rozhodli jste se, že chcete zkusit ketogenní dietu, ale tak nějak přesně nevíte jak začít? Připravili jsme si pro vás článek, který vás jednoduše provede prvními kroky a pomůže předejít nepříjemným začátečnickým stavům jako je „sacharidová“ chřipka nebo zažívací obtíže.

KRUŠNÉ ZAČÁTKY

Mnoho začátečníků, kteří se rozhodnou pro proteinovou dietu uvádí, že nejtěžší je překonat první dva týdny. V tomto období se tělo dostane do stavu ketózy a začne si brát energii z tuků. Předchází tomu ale stav, kdy tělo reaguje na sníženou hladinu glykogenu a snaží se jej dostat zpět. U někoho se tak může vyvolat zvýšená chuť na sladké. Tyto stavy je třeba sledovat a jakmile přijdou, je dobré mít u sebe náhradní řešení – vhodné jsou například speciální proteinové nápoje.

KDYŽ PŘIJDE CHUŤ NA SLADKÉ

O cukru víme, že je návykový. Mnoho lékařů nabádá dokonce k tomu, aby byl brán jako riziková potravina stejně jako alkohol nebo cigarety. Není proto divu, že pro ty z vás, kteří jsou na cukr navyklí, bude přenastavení na proteinový styl stravování o něco obtížnější. Z toho důvodu se doporučuje začít se snižováním cukru již v přípravné fázi. Zamezíte tak tělu, aby se dostalo do šoku a dáte mu dostatek času na adaptaci.

Pokud však v dietě vydržíte, tělo sníží hladinu inzulinu, který štěpí cukry a vaše chuť na sladké se tím rapidně sníží.

JAK S KETO DIETOU ZAČÍT?

Způsobů, jak začít s Keto dietou je hned několik. První způsob jak začít s ketogenní dietou je utnout příjem sacharidů a stav ketózy se dostaví během týdne. Druhý způsob radí postit se po dva dny a pak začít s dietou - zde se stav ketózy dostaví den čtvrtý. Poslední způsob je první den hladovět a vyčerpat glykogen cvičením.

1. INFORMACE

Než se pro proteinovou dietu rozhodnete, měli byste o ni získat co nejvíce informací. Bohužel na internetu najdete mnoho nekvalitních článků – vybírejte proto velmi opatrně. Rozhodně nepodceňujte přípravu na nový jídelníček. Mnoho lidí, kteří přejdou na Keto dietu se potýká s tím, že v podstatě nevědí, co jíst. Najděte si proto kuchařky zaměřené na Keto stravování, výživové stránky nebo vyzkoušejte poradce v oblasti stravování. Mnohem lépe se vám pak bude v ketogenní dietě orientovat.

2. PŘÍPRAVNÁ FÁZE

Mnoho začátečníku v oblasti proteinové diety mluví o takzvané „ketochřipce“. Jedná se o stav, který přichází po vyčerpání glykogenu. Projevuje se většinou slabostí, bolestí celého těla, nespavostí a třesem. K tomu, abyste těmto nepříjemným stavům předešli se doporučuje snižovat hladinu sacharidů ve stravě již 2 – 3 týdny před začátkem nového stravovacího režimu.

3. JAK POZNAT, ŽE JSEM V KETÓZE

Ketóza je pro proteinovou dietu stav, v kterém začíná tělo vytvářet tzv. „ketolátky“. Ty vznikají štěpením tukových tkání a mají schopnost nahradit sacharidy, které jsou zdrojem lidské energie. Díky tomu, že se tělo dostane do ketózy, začnete přirozeně odbourávat nejen podkožní tuk, ale i útrobní (viscerální), který je pro zdravý člověka velmi nebezpečný.

Jak ale poznat, že jste dosáhli ketózyNejednoduší metoda je pořízení speciálních papírků, které detekují přítomnost ketonů v moči. Sehnat se dají v každé lékárně. Díky tomu si snadno ověříte, jestli jste cíleného stavu dosáhli nebo nikoli.

4.  NEZAPOMÍNEJTE NA VITAMINY

Jak víte, Keto dieta pracuje s minimálním přijmem sacharidů. Je proto logické, že vám ve stravě budou chybět vitaminy a minerály, které nabízí celistvá strava. Věnujte pozornost doplňkům stravy a zaměřte se především na zinek, vápník, sodík a draslík, který během proteinové diety často schází.

5. POZOR NA ZABIJÁKY KETÓZY

V proteinové dietě se klade velký důraz na kvalitní a nezpracované potraviny. Vždy byste měli vycházet z toho, že víte, co jíte. K obecné orientaci (hlavně na začátku) můžete využít kalorické tabulky, kde se vyznačuje složení jednotlivých surovin a vy budete mít přehled o tom, kolik sacharidů se ve vašem jídelníčku vyskytuje.

ketomix.cz

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE ZDRAVÍ A KRÁSA KETODIETA DIETA ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ HUBNUTÍ KETÓZA VITAMÍNY

Související články

Dejte si pozor na starou kosmetiku

Nechce se vám vyhazovat kosmetika, která má už po záruce? Pak děláte chybu, i kosmetické produkty mají své datum spotřeby. Například prošlé oční stíny mohou způsobit nehezké zdravotní problémy.

Celý článek

Chcete se stravovat zdravěji? Zkuste superpotravinu budoucnosti

Není lepšího času, než právě teď začít s úpravou vlastní životosprávy. Právě teď totiž máme čas dohnat vše, co jsme si poslední měsíce a roky jen slibovali a odkládali „na později“. Začněte třeba právě s tímto vegan proteinem!

Celý článek

Jak si snadno udělat gelové nehty sama doma

Nehty jsou vizitkou každé ženy a kvůli nynější situaci není zatím možné docházet do salonů. Jak to vyřešit? Prostě si udělejte gelové nehty doma! Chce to trochu praxe, ale hlavní výhodou je především cena.

Celý článek

Češi nevěří, že cesta ke zdravému tělu může být vydlážděná i bílou moukou a cukry, říká výživová poradkyně

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s výživovou poradkyní a influencerkou Hedvikou Hejdukovou. Jak zachovat zdravé tělo i mysl v době karantény? Jde vůbec jíst zdravě, rychle a levně zároveň? A co Češi dělají ve výživě špatně? Prozradíme v článku.

Celý článek

Roušky jako byznys aneb zbláznili jste se?

Že je dnešní situace nelehká, o tom není pochyb. V množství informací ohledně COVID-19 nám nezbývá než důvěřovat vládě a odborníkům. Hlavně bychom se měli pokusit neztěžovat situaci profesionálům, kteří jsou tomuto virovému onemocnění vystaveni nejvíce a jsou na ně kladeny největší nároky, tedy lékařům, zdravotníkům a vědcům.

Celý článek

Oleje, krémy nebo séra? Co si vybrat?

Není snadné vybrat produkt, který bude přesně odpovídat požadavkům vaší pleti a zároveň nebude za hříšné peníze. Znáte rozdíly mezi krémy, oleji a séry? Která volba je nejlepší a proč?

Celý článek

Když vás příroda obklopí od hlavy až k patě

Jaro je za dveřmi a s ním i spoustu kosmetických novinek. Tou, která nás zaujala nejvíce u značky Nobilis Tilia, je vývoj BB krému ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně.

Celý článek

Barevná akce plná stylu a zábavy INSTAX

Barevný dress code na každém kroku, zábava v podobě tvoření fotoalba, skvělá společnost, nápaditá výzdoba, tak v takové parádě proběhl křest nového Instax Mini 11, který z vás udělá selfie královnu! Vyzkoušet si ho na vlastní kůži, přišel Ben Cristovao či Sharlota.

Celý článek