dnes je 26.11.2020 a svátek má Artur

Jak zasáhl feminismus do módy

Přidat na Seznam.cz
Feminismus a móda jsou spojené možná víc, než si myslíte. Naštěstí už nežijeme ve světě, kdy se ženy musejí oblékat podle určitých pravidel a dusit se například v korzetu.

zdroj: pexels.com

Kalhotový kostým a na krátko ostříhané vlasy, to byla tehdejší představa emancipované ženy. K rovnoprávnosti žen se pomalu blíží část světa a my můžeme být rádi, jak to funguje u nás. Nesmyslné nároky jsou ty tam a na řadu přišly kalhoty a svoboda. Ukážeme si pár momentů z historie, které nám k dnešní době napomohly.

Sexuální revoluce Marilyn Monroe

Kdo by neznal sexuální symbol módního světa, jako by nežil. Marylin se sice neprosazovala jako feministka, ale díky její odvážné povaze pózovala jako jedna z prvních v bikinách, což v té době bylo nevídané. Prosazovala ženskou krásu a apelovala na emancipaci.

zdroj: pexels.com

Coco Chanel a její postoj

Další známá žena svým postojem rázně zamítala dámské korzety a přebírala si tradiční prvky z mužského šatníku, což se před ní nikdo neodvážil. Prosazovala pohodlí i ženskost a oblékala ženy do pohodlných kalhot, kostýmků i halenek.

zdroj: pinterest.com

Mary Quantová

V šedesátých letech britská návrhářka Mary Quantová ukázala ve svých vizích revoluci i ženskou sexualitu. Mladé dívky už nechtěly žít jako jejich matky a babičky. Chtěly více – studovat, pracovat, ale také se bavit a ne pečovat o domácnost a být oddanou manželkou. Zkracovaly se sukně a šaty se šily tak, aby v nich dívka mohla chodit, skákat i běhat.

zdroj: wikipedie.org

Yves Saint Laurent

Jako první dámský smoking představil YSL v roce 1966, a to na mladou a moderní dobu skvěle zafungovalo. Dříve nebylo zvykem, aby si ženy dovolily nosit něco podle pánského stylu, ale to se Laurent snažil změnit a úspěšně.

zdroj: pexels.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDA FEMINISMUS FEMINISMUS VS MODA MARYLIN MONROE HISTORIE MÓDY JAK SE MĚNÍ DOBA EMANCIPACE.

Související články

Užijte si pyžamovou party ve stylovém pyžamku

Mrknout na oblíbený film, zahrát si karetní hru, nebo si u skleničky povídat o tom, jaké to bylo, když jste chodila na střední? Pyžamová party je skvělý nápad ať je vám patnáct nebo pětatřicet, a pokud na takovou akci jdete, nebo ji dokonce pořádáte, nezapomeňte si vybrat stylové pyžamko!

Celý článek

Zimní trendy pro rok 2021

Trendy se každý rok mění. Občas přijdou trendy nové, někdy dojde k recyklaci. Co si pro nás chystá rok 2021? To jsme pro vás sepsali v tomto článku. Pokud se vám některý trend líbí, nebojte se a noste ho již nyní. Nikdy není brzy nebo pozdě. Móda je proměnlivá, a to je na ní to nejlepší.

Celý článek

Historie časopisu Elle

Jeden z nejoblíbenějších módních magazínů, jehož původ začínal ve Francii. Název Elle znamená z francouzštiny „ona“. Dnes už časopis vychází v několik jazycích a je známý po celém světě.

Celý článek

Módní filmy a seriály, které musíte vidět

Ten, kdo miluje módu, miluje i filmy o ní. Jaký je oblíbený ten váš? Jelikož večery jsou stále delší, je potřeba si užít řádné podívané. Je libo film nebo rovnou seriál?

Celý článek

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

Co je módní deziluze a jak funguje svět módy?

Celý svět se zrychluje a my s ním. Móda už není, co bývala a rychlost, kterou se mění je neuvěřitelná. Víte, co je módní deziluze? A jak opravdu funguje svět módy?

Celý článek

Módní inspirace: Se zimní parkou do města i do přírody

Parka nás provází po spoustu let, ne jinak je tomu i letos. Mluvíme o těch zimních, které jsou nejenom perfektním módním kouskem, ale také nás dokážou krásně zahřát. Vybrali jsme pro vás tři takové, které se jednoduše kombinují a vypadají skvěle.

Celý článek

10 nejčastějších módních chyb

Móda je hra. Hra, která má ovšem také svá pravidla. Jak si ji užívat i bez přešlapů? Máme pro vás několik tipů, kterých je dobré se vyvarovat.

Celý článek