dnes je 28.02.2021 a svátek má Lumír

Jak zasáhl feminismus do módy

Přidat na Seznam.cz
Feminismus a móda jsou spojené možná víc, než si myslíte. Naštěstí už nežijeme ve světě, kdy se ženy musejí oblékat podle určitých pravidel a dusit se například v korzetu.

zdroj: pexels.com

Kalhotový kostým a na krátko ostříhané vlasy, to byla tehdejší představa emancipované ženy. K rovnoprávnosti žen se pomalu blíží část světa a my můžeme být rádi, jak to funguje u nás. Nesmyslné nároky jsou ty tam a na řadu přišly kalhoty a svoboda. Ukážeme si pár momentů z historie, které nám k dnešní době napomohly.

Sexuální revoluce Marilyn Monroe

Kdo by neznal sexuální symbol módního světa, jako by nežil. Marylin se sice neprosazovala jako feministka, ale díky její odvážné povaze pózovala jako jedna z prvních v bikinách, což v té době bylo nevídané. Prosazovala ženskou krásu a apelovala na emancipaci.

zdroj: pexels.com

Coco Chanel a její postoj

Další známá žena svým postojem rázně zamítala dámské korzety a přebírala si tradiční prvky z mužského šatníku, což se před ní nikdo neodvážil. Prosazovala pohodlí i ženskost a oblékala ženy do pohodlných kalhot, kostýmků i halenek.

zdroj: pinterest.com

Mary Quantová

V šedesátých letech britská návrhářka Mary Quantová ukázala ve svých vizích revoluci i ženskou sexualitu. Mladé dívky už nechtěly žít jako jejich matky a babičky. Chtěly více – studovat, pracovat, ale také se bavit a ne pečovat o domácnost a být oddanou manželkou. Zkracovaly se sukně a šaty se šily tak, aby v nich dívka mohla chodit, skákat i běhat.

zdroj: wikipedie.org

Yves Saint Laurent

Jako první dámský smoking představil YSL v roce 1966, a to na mladou a moderní dobu skvěle zafungovalo. Dříve nebylo zvykem, aby si ženy dovolily nosit něco podle pánského stylu, ale to se Laurent snažil změnit a úspěšně.

zdroj: pexels.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDA FEMINISMUS FEMINISMUS VS MODA MARYLIN MONROE HISTORIE MÓDY JAK SE MĚNÍ DOBA EMANCIPACE.

Související články

Česká značka CityZen přináší chytrá trika, která neušpiníte ani nepropotíte

Tyhle trička nadchnou každého praktického člověka. Pot na nich neuvidíte, neušpiníte je, nemačkají se a nemění barvu ani tvar, navíc snižují tělesný zápach.

Celý článek

14 tipů jak se zabavit, když musíte být v době covidové doma

Asi se všichni shodneme na tom, že je otravné sedět stále doma. Zavřené kavárny, hospody, obchody a jakákoliv kultura. Nemáme moc na výběr, proto se na situaci musíme dívat alespoň trochu pozitivně. Jak se zabavit?

Celý článek

Stručný průvodce mixováním vzorů podle stylistky Alžběty Mátyásové

Milujete vzory a nejraději je nadivoko mixujete? Naučte se kombinování vzorů od profesionální stylistky. I zdánlivý řád dodá vašemu outfitu potřebný šmrnc.

Celý článek

Fashion Must have: únor v závoji lásky k sobě i druhým

K únoru neodmyslitelně patří svátek všech zamilovaných, často však zapomínáme sami na sebe. Začněte nový měsíc s myšlenkou obdarování sebe i svých blízkých.

Celý článek

Probuďte v sobě šelmu a staňte se silnou, nezávislou a nespoutanou ženou, jako Nikol Švantnerová

Nová tréninková kolekce PUMA UNTAMED přináší ženám nový pohled nejenom na sport jako takový, ale také na to, jak vynaložit se svou energií a probudit v sobě divokou kočku jako například Nikol Švantnerová.

Celý článek

H&M ve spolupráci s básnířkou Yrsou Daley-Ward vytvořilo pohodlnou kolekci věnovanou lásce k sobě

Limitovaná kolekce pohodlného oblečení na doma vytvořená ve spolupráci se spisovatelkou a vypravěčkou Yrsou Daley-Ward přináší pohodlnost, ženskost a sebevědomí.

Celý článek

Nová česká oděvní značka Jamie Collection nepodléhá sezónním změnám a tvoří mimo diktát fast fashion

Značka Jamie Collection přichází na módní trh s jasnou představou a pravidly, jak bude tvořit. Nečekejte u ní žádné slevové akce ani výprodeje. Tato nová česká značka tvoří bez tlaku na přizpůsobení se trendům.

Celý článek

Jak v zimě nosit a kombinovat sukně

Žádnou milovnici sukní nemůže zastavit mrazivé počasí. Naopak - dlouhá sukně byla jedním z hlavních prvků, které byly k vidění na módních přehlídkách pro letošní sezónu. A jak je nosit i v těchto mrazivých dnech? 

Celý článek