dnes je 05.12.2020 a svátek má Jitka

Jak změnil Gianni Versace módní průmysl?

Přidat na Seznam.cz
Módní návrhy Gianni Versaceho obdivovali všichni - od módních kritiků až po celebrity světového formátu. Ve svých kolekcích propojoval svět módy se světem umění a hudby. To ale není jediné, v čem se odlišoval od ostatních návrhářů.

Italský módní návrhář Gianni Versace patřil v módním světě k velikánům. Znali ho dokonce i lidé, kteří s módou neměli nic společného. Když v roce 1997 obletěla svět zpráva, že byl Gianni zastřelen před svým domem v Miami Beach, všichni, včetně rodinných příslušníků, zůstali v šoku. Po jeho smrti převzala vedení módního domu Versace jeho mladší sestra Donatella a starší bratr Santo.

Gianni Versace se svou mladší sestrou Donatellou

 

Gianni byl známý tím, že nikdy neopakoval nic z předešlých kolekcí a vždy se snažil své modely posouvat dál. Byl první, kdo si uvědomil pozitivní přínos celebrit usazených v prvních řadách přehlídek a také skutečný význam super modelek. Například moment, kdy se na konci Versaceho přehlídky v 90. letech prošly po mole supermodelky Naomi Campbell, Linda Evangelista, Cindy Crawford a Christy Turlington za doprovodu písně Freedom od George Michaela, se stal jedním z nejpamátnějších okamžiků módního průmyslu. Kromě toho dokázal Gianni efektivně propojovat módu s uměním a hudbou. „Myslím si, že je povinností návrháře, aby se pokusil porušovat pravidla a bariéry. Jsem trochu jako Marco Polo, chodím kolem a míchám kultury,” řekl Gianni. 

Gianni s nejznámějšími modelkami 90. let


 

Ačkoliv byl Gianni mnohokrát kritizován za to, že je jeho tvorba velmi vulgární a výstřední, právě ona vulgárnost a výstřednost bylo to, co dělalo a stále dělá módní dům Versace odlišným. Není pochyb o tom, že se Gianni Versace navždy zapsal do módního světa a jeho odkaz přetrvá mnoho let.

Nytimes.com, Theguardian.com

Přidat na Seznam.cz
VERSACE GIANNI VERSACE #moda DONATELLA VERSACE SUPERMODELKY NAOMI CAMPBELL CINDY CRAWFORD LINDA EVANGELISTA

Související články

Druhy vlny aneb vyznáte se ve svých svetrech?

Je vlna jenom ovčí vlna nebo se říká vlně i té velbloudí nebo kozí? Co je to angora, alpaka nebo mohér? Právě nyní, na podzim, kdy se člověk rád zachumlá do heboučkého svetru, je ideální doba na to, abychom se o těchto zázračných vláknech dozvěděli víc.

Celý článek

Kašmír: na jedné straně luxusní svetry, na straně druhé ekologická katastrofa

Koza kašmírská dává lidem tu nejkvalitnější a nejjemnější vlnu ze všech. Kašmír byl ještě donedávna symbolem luxusu a jen málokdo si ho mohl dovolit. Když se ale dnes podíváme do kolekcí fast-fashion řetězců, můžeme v nich toto zázračné přírodní vlákno objevit za zlomek někdejší ceny. Jak je to možné? A má smysl si něco takového pořídit?

Celý článek

Límec nemusí být jen součástí oděvu, ale také skvostným doplňkem

Límec je symbolem elegance a střídmosti. Podle límce poznáte, jak se kdo umí postarat o svoje oblečení. Pokud je špatně ohnutý nebo nedostatečně nažehlený, je vám hned jasné, že oné osobě na vzhledu asi pramálo záleží. Co si tak ale zkusit nasadit límec falešný a povznést ho z obyčejné součásti košile na nápaditý doplněk?

Celý článek

Versace se v nostalgické kolekci ubírá pod hladinu moře

Objevte podmořský svět s názvem Versacepolis. Touto větou lákala kreativní ředitelka Donatella Versace diváky, aby zhlédli její nejnovější jarní a letní kolekci 2021 prezentovanou online z Milána. 

Celý článek

Nová Versace resort kolekce byla inspirovaná vzpourou mladých hudebníků

Kolekce s názvem Flash italského módního domu Versace byla plná odkazů na osmdesátá léta. Jednalo se o hravou a mladistvou sbírku, která jde proti proudu a snaží se vnést do klidných vod módního světa trochu energie. 

Celý článek

Odivi zavíralo MBPFW ve velkém stylu

Iva Burkertová a značka Odivi vzbudila nemalý zájem veřejnosti minulý rok, kdy poslala modely během své show na fashion weeku na molo nahé. Není tedy divu, že letošní týden módy uzavírala a tato poslední přehlídka přinesla velká očekávání.

Celý článek

Nová podzimní kolekce Atelier Versace je milostným dopisem k sebevědomí

Donatella Versace v nové podzimní a zimní kolekci 2020 oslavovala moderní ženy a muže. Při vytváření se inspirovala nejen lidmi kolem sebe, ale také přírodou a abstraktním uměním. 

Celý článek

Módní dům Karl Lagerfeld ohlásil novou spolupráci s nigerijským designérem Kenneth Ize

Značka Karl Lagerfeld ve spolupráci s nigerijskými tkalci pod taktovkou návrháře Kennetha Ize přinese estetiku spojenou s tradičním africkým uměním.

Celý článek