dnes je 10.08.2020 a svátek má Vavřinec

Jaké jsou výhody nošení čoček a kdy zvolit brýle, radí odborník

Přidat na Seznam.cz
Dvě třetiny české populace trpí problémy se zrakem. Pravděpodobně i proto roste poptávka po kontaktních čočkách nebo alespoň v kombinaci s brýlemi. Jaké výhody skýtají čočky a kdy raději nosit brýle, radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Léto přímo volá po sportovních aktivitách, právě v tomto odvětví ale hrozí zničení dioptrických brýlích, proto jsou vhodnější čočky. „Čočky jsou vhodné při sportech, při nošení slunečních brýlí ať v létě nebo do hor a pro všechny s vysokou dioptrií, jimž vadí těžká váha obruby i s brýlovými čočkami na nose. Rozšiřují zorné pole, tudíž je s nimi i kolikrát lepší orientace v prostoru než s brýlemi,“ říká optometristka Štěbetáková a dodává, že brýle oproti tomu ocení lidé trpící těžkými alergiemi, záněty očí nebo lidé trpící problémy se suchostí očí. Brýle jsou vhodné i pro „náročné“ nositele zrakových „pomůcek“, jelikož dokážou řešit drobné sférické i astigmatické odchylky oproti kontaktním čočkám.“

Čočky jsou praktické, skladné a nikdo neví, že trpíme nedokonalostmi našich očí. Na druhou stranu vyžadují maximální hygienu, vždy perfektně umyté ruce a jsou pro oko po více denním nošení náročnější než brýle. „Fyzická zátěž očí jako otlak, škrábání rohů čočky v oku a další způsobují zejména jednodenní čočky, ale náročné pro oko jsou i vícedenní čočky. Fyzická únava oka přichází občas v obou případech a je vhodné si příležitostně od čoček odpočinout a nahradit je na chvíli brýlemi,“ uvažuje nad výhodami čoček a brýlí odbornice Štěbetáková.

Mezi populární čočky nyní patří např. značka Biofinity a nás zajímalo, proč tomu tak je. „Tyto čočky jsou vysoce propustné pro kyslík (160 Dk/t) a tím jsou i relativně šetrné k oku. Pro jejich vysokou propustnost jsou někdy doporučeny i pro kontinuální používání (přespávání v čočkách), ale toto nošení jen po konzultaci s vyšetřujícím optometristou nebo lékařem. Jsou vyrobeny ze silikon-hydrogelu o obsahu vody 48 %, tudíž by neměly tolik vysušovat oči,“ říká Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa.

Čočky jsou oblíbenější u žen, a to proto, že jsou zvyklé si „sahat“ do očí, proto je nemají tak citlivé a nasadit čočky jim přijde téměř přirozené. Muži tento proces vnímají přece jen trošku jinak. Svou roli určitě hrají i různá povolání jako např. profesionální řidič, kde je zapotřebí toho nejostřejšího vidění, čehož jsou většinou schopny především brýle. „Mladí lidé preferují více čočky, ať muži nebo ženy, kvůli sportům a slunečním brýlím. Starší generace, cca nad 60 let, má problémy se čtením a najít vhodné kontaktní čočky je občas obtížné. U této generace to vydrží s čočkami více ženy než muži. Ti přejdou k pohodlnějším multifokálním brýlím.“

Už dávno neplatí, že jsou brýle na obtíž, naopak se staly trendy doplňkem, který vyhledávají i lidé, kteří nemají se zrakem žádné potíže. „U brýlí jsou lidé v poslední době více odvážní a už se je nesnaží krýt, ale i poukázat na ně svým designem. Hojně se teď používají i brýlové čočky s úpravou proti modrému světlu z přístrojů, které zvyšuje námahu očí při práci ať už s počítačem nebo telefonem,“ zakončuje svou myšlenku optometristka Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa.

alensa.cz

Přidat na Seznam.cz
DOPLŇKY A ŠPERKY LIFESTYLE ALENSA DIOPTRICKÉ BRÝLE ČOČKY KONTAKTNÍ ČOČKY TRENDY BRÝLE SLUNEČNÍ BRÝLE

Související články

Těsný náhrdelník, který vzbuzuje sexappeal? Choker!

Jak jej nosit a proč je stále žhavým trendem každého léta? Tlusté, tenké, kožené, krajkové, látkové nebo perlové. Kombinací je mnoho a muži je milují. Těsný náhrdelník kolem krku, který vzbuzuje sexappeal, ale také odhalí i zajímavou historii.

Celý článek

Značka Burberry v letní kampani na sluneční brýle zachytila svobodného ducha

Svobodný duch i optimismus jsou průvodci letní kolekce #TBSummerMonogram značky Burberry. Nadnesené pojetí, éterická pouštní krajina i surrealismus v digitálním zpracování vás budou bavit.

Celý článek

Kabelky od českých značek, se kterými rozhodně nesplynete s davem

Možná vám k dokonalému outfitu chybí už jen parádní kabelka. Taková, kterou ručně vyrobila některá z českých návrhářek. Taková, kterou pokaždé s chutí vystavíte na odiv…

Celý článek

Jsou krásné, zdobí naše těla a ukazují víc než jen osobní styl. Kam až sahá historie šperků

Šperky jsou součástí našeho života mnohem déle, než by se mohlo zdát. Jsou krásné, zdobí naše těla, a navíc jejich pomocí můžeme ukázat náš styl, vyznání i postoj k životu. Do kdy až sahá doba prvních šperků a jak jsou na tom dnes?

Celý článek

Pozitivní přístup k životu

Za poslední dobu se mnoha lidem kvůli koronavirové situaci na povrch vydralo několik problémů. Jak pracovních, osobních tak psychických. Jak si zajistit pozitivní přístup za každé situace?

Celý článek

Brýle inspirované lidmi z historie Československa navrhuje mladá česká značka Optiqa

Nová kolekce obrub studia Optiqa bude představena na podzimním Designbloku, již teď má ale značka Optiqa otevřenou vlastní brýlařskou dílnu a obchod s vintage brýlemi, ve kterém si budete moct koupit brýle, jaké nosil Josef Čapek, Jaroslav Ježek, Jan Werich či Milada Horáková.

Celý článek

Nový projekt ukazuje ženy po porodu takové, jaké jsou. S plnými tvary, jizvami i přirozenými nedokonalostmi

Ženské tělo ve většině případů nevypadá tak, jak nám prezentují časopisy a televize. Proto to, co jedni považují za vadu na kráse, jiní vnímají jako přirozenost, kterou nese jejich životní příběh Představíme vám projekt, který je upřímný a skutečně krásný.

Celý článek

Je možné přátelství mezi mužem a ženou?

Na tuhle otázku je těžké jednoznačně odpovědět. Přátelství mezi mužem a ženou někomu zní jako špatný vtip, zatímco jiný to bere jako normální věc. Jak to máte vy?

Celý článek