dnes je 03.10.2022 a svátek má Bohumil

Jaké jsou výhody nošení čoček a kdy zvolit brýle, radí odborník

Přidat na Seznam.cz
Dvě třetiny české populace trpí problémy se zrakem. Pravděpodobně i proto roste poptávka po kontaktních čočkách nebo alespoň v kombinaci s brýlemi. Jaké výhody skýtají čočky a kdy raději nosit brýle, radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Léto přímo volá po sportovních aktivitách, právě v tomto odvětví ale hrozí zničení dioptrických brýlích, proto jsou vhodnější čočky. „Čočky jsou vhodné při sportech, při nošení slunečních brýlí ať v létě nebo do hor a pro všechny s vysokou dioptrií, jimž vadí těžká váha obruby i s brýlovými čočkami na nose. Rozšiřují zorné pole, tudíž je s nimi i kolikrát lepší orientace v prostoru než s brýlemi,“ říká optometristka Štěbetáková a dodává, že brýle oproti tomu ocení lidé trpící těžkými alergiemi, záněty očí nebo lidé trpící problémy se suchostí očí. Brýle jsou vhodné i pro „náročné“ nositele zrakových „pomůcek“, jelikož dokážou řešit drobné sférické i astigmatické odchylky oproti kontaktním čočkám.“

Čočky jsou praktické, skladné a nikdo neví, že trpíme nedokonalostmi našich očí. Na druhou stranu vyžadují maximální hygienu, vždy perfektně umyté ruce a jsou pro oko po více denním nošení náročnější než brýle. „Fyzická zátěž očí jako otlak, škrábání rohů čočky v oku a další způsobují zejména jednodenní čočky, ale náročné pro oko jsou i vícedenní čočky. Fyzická únava oka přichází občas v obou případech a je vhodné si příležitostně od čoček odpočinout a nahradit je na chvíli brýlemi,“ uvažuje nad výhodami čoček a brýlí odbornice Štěbetáková.

Mezi populární čočky nyní patří např. značka Biofinity a nás zajímalo, proč tomu tak je. „Tyto čočky jsou vysoce propustné pro kyslík (160 Dk/t) a tím jsou i relativně šetrné k oku. Pro jejich vysokou propustnost jsou někdy doporučeny i pro kontinuální používání (přespávání v čočkách), ale toto nošení jen po konzultaci s vyšetřujícím optometristou nebo lékařem. Jsou vyrobeny ze silikon-hydrogelu o obsahu vody 48 %, tudíž by neměly tolik vysušovat oči,“ říká Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa.

Čočky jsou oblíbenější u žen, a to proto, že jsou zvyklé si „sahat“ do očí, proto je nemají tak citlivé a nasadit čočky jim přijde téměř přirozené. Muži tento proces vnímají přece jen trošku jinak. Svou roli určitě hrají i různá povolání jako např. profesionální řidič, kde je zapotřebí toho nejostřejšího vidění, čehož jsou většinou schopny především brýle. „Mladí lidé preferují více čočky, ať muži nebo ženy, kvůli sportům a slunečním brýlím. Starší generace, cca nad 60 let, má problémy se čtením a najít vhodné kontaktní čočky je občas obtížné. U této generace to vydrží s čočkami více ženy než muži. Ti přejdou k pohodlnějším multifokálním brýlím.“

Už dávno neplatí, že jsou brýle na obtíž, naopak se staly trendy doplňkem, který vyhledávají i lidé, kteří nemají se zrakem žádné potíže. „U brýlí jsou lidé v poslední době více odvážní a už se je nesnaží krýt, ale i poukázat na ně svým designem. Hojně se teď používají i brýlové čočky s úpravou proti modrému světlu z přístrojů, které zvyšuje námahu očí při práci ať už s počítačem nebo telefonem,“ zakončuje svou myšlenku optometristka Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa.

alensa.cz

Přidat na Seznam.cz
DOPLŇKY A ŠPERKY LIFESTYLE ALENSA DIOPTRICKÉ BRÝLE ČOČKY KONTAKTNÍ ČOČKY TRENDY BRÝLE SLUNEČNÍ BRÝLE

Související články

Pro nejhezčí kameny jezdím do Kolumbie, říká šperkař Luboš Korbička

Luboš Korbička je šperkařem i velkým dobrodruhem v jednom. Svým zákazníkům se snaží najít jen to nejlepší a pro drahé kameny lítá po celém světě. I když mu ještě nebylo ani čtyřicet, zažil toho díky své profesi více než mnozí za celý život.

Celý článek

Usnadněte návrat do školy sobě i svým dětem. Víme, jak na to!

“Těšíte se do školy?” a „Máte už nakoupené všechny věci?“ Podobné věty slýchávají děti i rodiče často, hlavně v druhé půlce prázdnin a zejména pak budoucí prvňáčci, pro které je škola něčím novým.

Celý článek

Peněženky SECRID, souhra praktičnosti a udržitelnosti

Už nějakou dobu hledáte peněženku, která bude nejen designovým kouskem, ale u které budete mít zároveň jistotu, že jsou vaše doklady v bezpečí? Máme pro vás dobrou zprávu. Obě tyto nezbytné funkce nabízí stylové a bezpečné peněženky SECRID.

Celý článek

Kabelky z hladké kůže v luxusní kombinaci s černou srstí a černým lakováním české značky KRAS

Designérka Helena Krásová představuje dvě novinky značky KRAS, které vás potěší lehkou extravagancí i luxusem odlesků černého laku.

Celý článek

Anne Hathaway a Zendaya září v nové kolekci šperků značky Bulgari

Značka Bulgari vítá novou ambasadorku. Ke zpěvačce Zendaya se nyní přidala i herečka Anne Hathaway a obě krásné ženy prezentují oslnivé šperky.

Celý článek

Čas na sluneční brýle. Jak vybrat ty správné a ve kterých stylových kouscích letos zazáříte?

Zatímco při pobytu na sluníčku chráníme pokožku opalovacím krémem, vlasy pokrývkou hlavy, naše oči se neobejdou bez kvalitních slunečních brýlí. Jak tedy vybrat brýle, které váš pohled ochrání a zároveň dokážou podtrhnout váš styl i osobnost? Vsaďte na kvalitu, oči vám poděkují…

Celý článek

Ženy ženám: kampaň spojující inspirativní ženy

Zpěvačka Olga Lounová, návrhářka Zuzana Lešák Černá i herečka Aneta Kernová jsou součástí projektu, který poukazuje na jedinečné životní příběhy každé ženy.

Celý článek

Nová kolekce kabelek značky Mybelka je nadčasová a voní létem

Pro Mybelku, českou značku kabelek na míru, je přání zákaznic na prvním místě. Splněné kabelkové sny jsou samotnou esencí tohoto brandu.

Celý článek