dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Jaké knihy si musíte vzít s sebou na dovolenou? Máme pro vás hned 4 skvělé tipy s recenzemi

Přidat na Seznam.cz
Léto je v plném proudu a je načase doplnit poloprázdnou knihovnu. Kdy je lepší čas ke čtení než na letní dovolené? Vybrali jsme pro vás 4 skvělé knihy, na které se vám prášit nebude. Na výběr máte ze světového i českého románu, napínavého thrilleru nebo historického románu ze Sicílie.

zdroj: unsplash

Matky, Brit Bennett

Nadia Turnerová je krásná, avšak rebelující a smutkem zmítaná sedmnáctiletá dívka. Luke Steppard je stejně starý syn pastora. Ani jeden nehledá vážný vztah, přesto jejich vzplanutí přeroste v těhotenství a problémy, které dalece přesahují jejich mládí. Pozoruhodný román americké autorky Brit Bennett vychází pod názvem Matky.

zdroj: se svolením Euromedia Group a. s.

Recenze

„Brit Bennett je známá především pro svou první knihu Polovina tebe, nyní se pouští do tématu neplánovaného těhotenství v mladém věku a následných rozhodnutí, které mají dopad na celý její život. V příběhu se může nalézt každá matka. Knížka je pěkně a čtivě napsaná, je ideální volbou pro oddychové čtení. Velké plus dávám i krásné obálce, která upoutá na první pohled.“

Krycí jméno studentka, Milena Štráfeldová

„Plať pravidelně známky ROH a my ti dovolíme jezdit na nákupy do NDR. Drž hubu, a můžeš si koupit trabanta...“ I takovými pravidly se řídil náš každodenní život v předlistopadovém Československu. Odpudivá husákovská normalizace nás nutila k přetvářce, předstírané loajalitě, kompromisům a lhaní, jen abychom mohli vést jakžtakž normální život. Otevřeně se proti ní postavil jen málokdo. K těmto odvážným patřila i chartistka Lilian Landová, studentka jednoho z pražských gymnázií, kterou však StB v roce 1979 dohnala k sebevraždě. Její příběh se stal volnou inspirací pro román Krycí jméno Studentka. Život románové Lídy se od jejího reálného předobrazu v mnohém liší, obě se však staly obětí stejného režimu. Historie se ale ráda vrací a totalitní režimy, jak to dnes ukazuje putinovské Rusko, minulostí rozhodně nejsou. Osud Lilian či Lídy by tak měl být i varováním, abychom návrat totality nedopustili.

zdroj: se svolením Euromedia Group a. s.

Recenze

„Autorka skvěle popisuje minulý režim, který je pro mnoho lidí stále marně pochopitelný. Nicméně temné období normalizace je zde popsáno tak, aby to pochopil opravdu každý. Jedná se o trochu náročnější čtení, ale taková témata by neměla upadnout v zapomnění. Připravte se na drsnější a pochmurné vyprávění, od kterého se nedá odtrhnout.“

Nejsem jako džbán, Viola Ardone

Píše se rok 1960, Olivě Denarové je patnáct let, žije v malé sicilské vesnici a už od malička ví (protože jí to její matka jako posedlá stále opakuje), že „žena je jako džbán – kdo ho rozbije, ten si ho nechá“. Ráda studuje a učí se těžká slova, běhá, až sotva popadá dech, chodí s otcem sbírat šneky, střílí prakem kameny po těch, kdo se posmívají jejímu kamarádovi Sarovi. Nelíbí se jí představa, že bude mít měsíčky, protože od té doby nebude tohle všechno moci dělat a bude se muset bránit mužům, aby došla bez úhony k svatbě. Když systém, v němž žije a který mlčky přihlíží útlaku žen, donutí Olivu souhlasit se zneužitím, vzbouří se a využije právo volby. Za svoje „ne“ však draze zaplatí.

zdroj: se svolením Euromedia Group a. s.

Recenze

„Viola Ardone je autorkou historických románů, žijící v Itálii, která tento zajímavý román zasadila do roku 1960. Příběh ukazuje problémy mezi dcerou a matkou a netypicky hezkým vztahem s citlivým otcem. Autorka popisuje skrze krátké kapitoly tehdejší sňatkovou politiku a to, jak se mladá žena musí potýkat s násilím a pomluvami. Jakou hodnotu má v téhle době žena? To se dozvíte v tomto zajímavém románu.“

Vláda teroru, Hillary Clinton & Louise Penny

Zde spojily síly dvě výjimečné ženy – jednak mezinárodně oceňovaná spisovatelka Louise Pennyová, která se svými detektivními příběhy s inspektorem Gamachem opakovaně atakuje knižní žebříčky po celém světě, a jednak bývalá první dáma, někdejší senátorka a ministryně zahraničí USA Hillary Rodham Clintonová. Ze spojení obou těchto autorek vzešel velmi autentický a napínavý politický thriller Vláda teroru.

zdroj: se svolením Euromedia Group a. s.

Recenze

„Dvě výjimečné autorky napsaly strhující thriller, který nadchne každého, koho zajímá politika, intriky a svět mocných. Kniha je překvapivě velmi zábavná, napínavá a inspirována skutečnými událostmi. Je to silný příběh plný zvratů, bombových útoků, teroristických spiknutí, ale také uvědomění. V pozadí také tento thriller ukazuje na sílu ženského přátelství.“

Přidat na Seznam.cz
KNIHY KNIHY NA LÉTO CO ČÍST EUROMEDIA KNIHA K VODĚ

Související články

Jsem odjakživa pisálek: Andrea Stujová, spisovatelka a matka nám ve své knize popíše zábavné příhody ze svého života

Kdo by neznal trapnou situaci nebo chvíli, na kterou by raději ihned zapomněl. Andrea Stujová je doslova magnetem na smůlu a maléry a ze svých problémů kličkuje do podoby humorných povídek. S vlastními zážitky se bez příkras svěřuje ve své první knížce s výstižným názvem Psaní se nečervená. V dnešním rozhovoru se dozvíte, jaké byly její začátky, proč nemá v oblibě sociální sítě a co si myslí o módě.

Celý článek

Léto se blíží, máte už vybrané knížky na letní dovolenou? Představíme vám hned 5 žhavých novinek

Teplo, slunce, voda a odpočinek. Užijte si začátky letních měsíců se skvělou knihou v ruce v kombinaci s oblíbeným drinkem. Máte náladu na satiru, detektivní příběhy, napínavý thriller, poezii nebo horor? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Spisovatelka Lucie Závacká: Absolutně miluji éru Audrey Hepburn, Grace Kelly a Marilyn Monroe

Lucie Závacká je spisovatelka, bloggerka, podnikatelka a máma. Je autorkou dvou erotických románů a píše blog Život po 30ce, se kterým prvotně začínala na mateřské. Je také majitelkou obchodu s dětským zbožím Almarka.cz. V našem rozhovoru promluvila o svých módních ikonách, podnikání, psaní, ale i o poporodních depresích.

Celý článek

Neumíte si Vánoce bez knížek představit? My také ne, proto přinášíme aktuální knižní novinky

KNIHOMÁNIE je každoročně vrcholem knižní sezóny. Jejím hlavním cílem je nabídnout čtenářům to nejlepší, co přináší podzimní knižní trh, a také podpořit knihkupce v kamenných prodejnách.

Celý článek
Petra Nesvačilová

Petra Nesvačilová: SKUTEČNÁ

Petra Nesvačilová je herečka, režisérka a žena, která miluje život. V souboru krátkých fejetonů, povídek a úvah píše o svých vzpomínkách na dětství, ale i o nabitých dnech, které nepostrádají humor a nevšednost umělecké branže. 

Celý článek

Znáte už 3 nepostradatelné kousky na konec léta?

Léto se pomalu blíží svému konci a každý z toho chce vyždímat to nejlepší. Jaké jsou tři must have věci, které vám připomenou to pravé léto? Přečtěte si naše tipy a užijte si s námi poslední zbytek prázdnin!

Celý článek

Nový český projekt Reknihy, založený skupinou mladých nadšenců, kteří vymysleli ekologické online knihkupectví

Chcete dát knihám druhou šanci a zároveň šetřit přírodu i svoji peněženku? Tak neváhejte a podpořte tento krásný projekt. Reknihy jsou tu pro ty, kteří chtějí udělat něco pro naši planetu, ale zároveň nechtějí ztratit požitek z kouzla papírových knih.

Celý článek

Nejžhavější knižní novinky

K podzimním a zimním dlouhým večerům patří kromě svařáku a krbu hlavně knihy. V naší redakci jsme daly hlavy dohromady a vybraly jsme pro vás to nejlepší, co bylo během letošního podzimu vydáno. Pojďte se s námi nechat inspirovat buď tipem na vánoční dárek nebo udělejte radost sobě a obstarejte si zábavu na klidné a pohodové večery.

Celý článek