dnes je 01.06.2020 a svátek má Laura

Jaké oblibě se těší outletové obchody v zahraničí a u nás?

Přidat na Seznam.cz
Zlevněné značkové zboží se prodává nejen ve slevách. Přebytečné, kazové nebo to nižší kvality lze koupit za minimální cenu i v outletech. Kupují ho však lidé doopravdy?

Historie outletů

Historicky vznikl obchod s názvem outlet už v roce 1930, a to v Americe. Továrny na výrobu oblečení začaly prodávat zboží druhé třídy, tedy kazové, poškozené, nesezónní, přebytečné a netrendové v oddělené prodejně kousek od továrny. Bylo to míněno pro stávající zaměstnance. Ti dostávali slevu až 80 %. Časem si začali zlevněné vyřazené kusy kupovat i příbuzní zaměstnanců. Majitelé továren si všimli popularity prodeje a začali tvořit outletové obchody i pro veřejnost. Hlavní myšlenkou bylo mít obchod kousek od fabriky. Lehce se tak kazové zboží okamžitě prodalo. Do Evropy se však outlet rozšířil až v roce 1995, nejprve v Anglii. Americký nápad se poté rozšířil do celého světa. 

První outlet v České republice

Počáteční naivitu outletového nápadu vyvrátili sami zákazníci. V Anglii se začala obchodní místa s vyřazeným zbožím těšit obrovské popularitě. Levné věci ke koupi znamenaly ušetřit. V České republice se otevřel první outlet až v roce 2007. Relativně nová obchodní strategie se u nás teprve rozvíjí. Zákazníci se snaží pochopit, co vlastně outlet je. Je to second hand zboží? Je to vždy druhá kvalita? Je to módní oblečení? V České republice se pomalu rozvíjí obliba outletů. V těžké konkurenci levnějších značek s novým zbožím v porovnání se značkovým nemoderním zbožím však stejně levným, ale nižší kvality, nemůže být lehké obstát. 

Outletové vesnice

Moderní doba nabízí outletové zboží i na internetu. Zákazník tedy nemusí jezdit většinou do vzdálené prodejny nebo obchodního centra. Zatímco v Americe se outletová obchodní centra stavěla už před padesáti lety, v České republice teprve před pár lety. V Anglii existují celé vesnice se stovkami obchodů na jednom místě. Outlet nápad se tedy časem zvětšuje a nabízí více a více zboží, protože chce outletový ráj nakupujícího nalákat na co největší výběr. Paradoxem je, že outlet byl vždy součástí továrny. V dnešní době je to samostatný obchod, prodávající zboží od jakékoliv značky. Velmi často také neznámého návrháře.  Zde hraje velkou roli marketing. 

Zboží na zakázku outletům

Mnoho firem, značek a návrhářů si všimlo zájmu zákazníků o koupi věcí s nižší kvalitou a tudíž začali vyrábět zboží přímo pro outlet. Nejde zde tedy už o nutný prodej nepovedeného, přebývajícího nebo starého zboží. Jde jen o peníze. Jak chcete dokázat, že zboží bylo vyrobeno opravdu pro značkový obchod? Není to možné, a proto jsou obrovské slevy spekulativní. Zákazníci však slyší na slevu, zlevněné ceny a výprodej. Původ zboží nebo důvod slevy už mnoho lidí nezajímá. Nekvalitní a nemoderní oblečení tak kupují levně a jsou spokojeni. Outlet tak pomalu vzrůstá na popularitě. Pozor však na chytáky!

hbswk.hbs.edu, pinterest.com, cijeurope.com, telegraph.co.uk, ekonomika.idnes.cz, prague.thestyleoutlets.cz, wikipedia.com

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA ZE SPOLEČNOSTI OUTLET OUTLETOVÝ OBCHOD NÁKUPY SLEVY

Související články

Fashion must have: Udržitelnost vládne červnu

Červen je měsícem barev, slunce a pohody. Také odvahy a hravosti. Ne jinak je tomu v módním a designovém světě. A jak to vše spojit s udržitelností? Snadno!

Celý článek

Svatební den pod širým nebem – nový trend svatebních obřadů

Časy se mění. Trendy přicházejí a odcházejí, stejně jako krizové situace. Ta letošní s sebou přinesla nejen novinky ze světa hygieny a zdravotnictví, ale všichni jsme museli nebo budeme muset změnit svůj mindset. A na změny se musí připravit i nastávající nevěsty a ženichové.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Plavky nejenom pro štíhlé postavy aneb aktuální trendy na léto!

Plavky k létu jednoznačně patří a je jedno, jestli preferujete koupání na chatě u rybníka, na veřejném koupališti nebo u svého bazénu v pohodlí domova. Tak jako tak by vám neměly uniknout aktuální trendy v plavkách. Vybírali jsme ty, které jsou vhodné pro každou postavu!

Celý článek

Věrnostní program H&M konečně i v České republice

Věrnostní program Hello Member bude konečně i u nás. Dlouho očekávaná událost pro všechny, kteří milují módu značky H&M. Jak se stát členem a jaké výhody bude mít tento program?

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Jak nejlépe zamaskovat odrosty

Jak co nejlépe a nejrychleji zamaskovat odrosty bez velkých zásahů? A bohužel stále bez návštěvy vašeho kadeřníka? Máme pro vás několik jednoduchých tipů na účesy, které vám pomohou skrýt nežádoucí odrosty.

Celý článek

Bývalý domov herečky Meg Ryan v San Francisku je na prodej za 19,95 milionů dolarů

Slavná herečka tento luxusní domov sdílela se svým tehdejším manželem Dennisem Quaidem. Dům v San Francisku navrhl před více než sto lety Samuel Newsom a nabízí panoramatický výhled na Alcatraz. Nyní je na prodej za horentní sumu.

Celý článek