dnes je 27.07.2021 a svátek má Věroslav

Jaký vliv budou mít roboti na módní průmysl?

Přidat na Seznam.cz
Jedním z největších problémů, který pro lidstvo nastane, bude automatizace mnohé práce. Budoucnost tak přeje více robotům než lidem. 

Sci-fi filmy už dávno nejsou jen bujnou představivostí. Nebude trvat dlouho a mnohé z nich se vyplní. Už dnes roboti vysávají podlahy, lítají na Měsíc a vytváří pracovní hodnoty. Ne jinak tomu bude v módě.

V Kodani proběhl módní summit, na kterém skupina lidí spekulovala o dopadech robotů a automatizaci prací. Zaznělo zde, že v příštích letech se tato problematika odrazí i na globálním oděvním průmyslu. Spoustu lidi tak přijde o práci. 

I když se všeobecně tvrdí, že automatizace a digitalizace zvýší produktivitu dodavatelského řetězce a výrazně zlepší výkonnost módního průmyslu v oblasti udržitelnosti, pak stejně platí, že tyto inovace připraví některé zaměstnance o práci. 

„Od výroby přes design, až po analýzu podnikání se budou všechny pracovní pozice v módním průmyslu měnit, protože některé úkony jsou postupně automatizovány pomocí robotů a umělé inteligence,“ řekl Carys Roberts, senior ekonom z Institutu pro výzkum veřejné politiky. „Velkou výzvou je zajistit, aby každý průmysl mohl těžit z těchto změn.“

Rozdíly, které plynou z nejnižších a nejvyšších mezd zaměstnanců z módního odvětví jsou markantní. Společnost Oxfam uveřejnila, že generální ředitel módní značky na vysoké úrovni má za čtyři dny takový plat jako ženy pracující v Bangladéši za celý měsíc. Nekončící pracovní doba a velká zátěž barevných žen z Bangladéše se samozřejmě nedá porovnávat s prací módních ředitelů populárních značek. 

Roberts na svém Twitteru vybídl k tomu, aby zákazníci ve Spojených státech přestali kupovat levné oblečení a postavili se proti daňovým úlevám, které jsou prospěšné tzv. rychlé módě. Trvá na tom, že prosazování minimálních standardů v podnikání není proti podnikání, ale naopak k jeho prospěchu. Dobré podniky jsou ty, které stojí za to podporovat.

Globální módní agenda a organizátoři kodaňského módního summitu vyzývají podniky v celém módním průmyslu, aby přijaly ekologicky a společensky zodpovědné postupy a tvrdí, že společnosti jako H & M jdou příkladem. Má-li být budoucnost jasná jak pro pracovníky, tak i pro planetu, je nutno pečlivě sledovat dopad technologických inovací na zaměstnance. Pokud tomu tak nebude, nejvíce to odnesou pracovníci v továrnách na oděvy po celém světě.

Lee Alexander Risby, šéf efektivní filantropie v Nadaci společnosti C & A, která se zasazuje o spravedlivý a udržitelný průmysl oděvů, řekl: „Nemusíme dopustit, aby k nám automatizace přišla tak drsným způsobem." Lidé na summitu se shodli na tom, že tvůrci a společnosti, které vlastní data a roboty, musí zvážit dopady, které má automatizace na lidi po celém světě. 

„Žijeme v rybářském člunu - kosmické lodi s názvem Země. Kdysi jsme si mysleli, že náš rybník je tak velký, že na znečištění a neomezeném využívání zdrojů nezáleží. Mýlili jsme se," řekl David Roberts z charitativní společnosti Singularity University spadající pod Silicon Valley.

„Ve skutečnosti bude automatizace strojů přiměřeně omezovat módní průmysl“, tvrdí Paul Dillinger, viceprezident a vedoucí globální inovace výrobků a designu Premium Collection v Levi Strauss & Co. “Z 10 oděvů, které vyrobíme, skončí na skládce nebo jsou spáleny během prvního roku šest z nich. Budeme se ptát, o kolik by se to mohlo zlepšit, kdyby šest dalších kousků nebylo vyrobeno," řekl Dillinger, který si od publika zasloužil velký potlesk.

Zatímco roboti a udržitelná móda byli hlavním cílem letošního kodaňského módního summitu, mluvčí zastávající využití robotů hovořili především o tom, jak velká je naléhavost, aby se módní průmysl vyvíjel jak z hlediska životního prostředí, tak vůči společnosti. Ať tak či onak, již brzy nás čekají velké změny.

fashionista.com, dailymail24.co.uk, fastcompany.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI ROBOTI AUTOMATIZACE PRACÍ MÓDNÍ PRUMYSL NOVINKY

Související články

Začalo natáčení pokračování seriálu Sex ve městě. Podívejte se, jak to hlavním představitelkám sluší

Carrie, Miranda a Charlotte jsou zpět. Očekávaný restart s názvem „And Just Like That“ se začal natáčet začátkem tohoto měsíce na různých místech v New Yorku.

Celý článek

Milujeme Cimrmana a Švejka, díky tomu nelpíme na přílišné korektnosti, říká guru českého PR Dita Stejskalová

Dita Stejskalová stojí již řadu let v čele české pobočky Ogilvy jako členka vedení společnosti. Zároveň zde řídí PR oddělení. Jaký má názor na módu a co si myslí o trendu absolutní korektnosti?

Celý článek

Petra Kvitová nám ještě před odletem na olympiádu prozradila svůj talisman pro štětí

Petra Kvitová ve čtvrtek zamířila na své 4. olympijské hry do Tokia. Ještě před tím se však zastavila pro nové šperky a na krátký rozhovor, jaké šperky ráda kupuje a zda má svůj talisman pro štěstí.

Celý článek

Charitativní akci Evy Čerešňákové v centru Prahy navštívil i herec Orlando Bloom

Charitativní akce na podporu již druhé základní školy v Bangladéši spojila hned několik příležitostí. 35. narozeniny Evy Čerešňákové i návštěva populárního herce Orlando Blooma.

Celý článek

Masturbace je nejen příjemná, ale také mimořádně zdravá, říká sexuoložka a ředitelka pro vzdělávání značky Satisfyer, Megwyn White.

Satisfyer byl založen v roce 2016 a stal se průkopníkem ve svém odvětví. Chce naučit lidi odhodit stud a prolomit ledy na poli sexuálního wellness.

Celý článek

Kasu už nedrží jen muži, říká CFO skupiny UNIQA Lucie Urválková

Přinášíme vám pokračování série rozhovorů s nejvlivnějšími ženami Česka. Tentokrát s Lucií Urválkovou, CFO finanční skupiny UNIQA. Co je nového ve světě čísel? A kde leží bod rovnováhy mezi kariérou a rodinou?

Celý článek

Herečka Jenovéfa Boková tváří kolekce LEEDA Red Carpet

Česká značka LEEDA přináší jednu kouzelnou kolekci za druhou. K oblíbené Red Carpet se tentokrát přidala i herečka a hudebnice Jenovéfa Boková.

Celý článek

Odpočinek jsem musela na čas vyřadit ze svého slovníku, říká rektorka VŠE Hana Machková

Přinášíme vám další rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka. Tentokrát na naše otázky odpovídala rektorka VŠE Hana Machková. Jaké je povolání rektorky? Co pálí VŠE nejvíce? A jaké jsou prognózy pro českou společnost? Dozvíte se v článku.

Celý článek