dnes je 20.01.2021 a svátek má Ilona

Jaký vliv budou mít roboti na módní průmysl?

Přidat na Seznam.cz
Jedním z největších problémů, který pro lidstvo nastane, bude automatizace mnohé práce. Budoucnost tak přeje více robotům než lidem. 

Sci-fi filmy už dávno nejsou jen bujnou představivostí. Nebude trvat dlouho a mnohé z nich se vyplní. Už dnes roboti vysávají podlahy, lítají na Měsíc a vytváří pracovní hodnoty. Ne jinak tomu bude v módě.

V Kodani proběhl módní summit, na kterém skupina lidí spekulovala o dopadech robotů a automatizaci prací. Zaznělo zde, že v příštích letech se tato problematika odrazí i na globálním oděvním průmyslu. Spoustu lidi tak přijde o práci. 

I když se všeobecně tvrdí, že automatizace a digitalizace zvýší produktivitu dodavatelského řetězce a výrazně zlepší výkonnost módního průmyslu v oblasti udržitelnosti, pak stejně platí, že tyto inovace připraví některé zaměstnance o práci. 

„Od výroby přes design, až po analýzu podnikání se budou všechny pracovní pozice v módním průmyslu měnit, protože některé úkony jsou postupně automatizovány pomocí robotů a umělé inteligence,“ řekl Carys Roberts, senior ekonom z Institutu pro výzkum veřejné politiky. „Velkou výzvou je zajistit, aby každý průmysl mohl těžit z těchto změn.“

Rozdíly, které plynou z nejnižších a nejvyšších mezd zaměstnanců z módního odvětví jsou markantní. Společnost Oxfam uveřejnila, že generální ředitel módní značky na vysoké úrovni má za čtyři dny takový plat jako ženy pracující v Bangladéši za celý měsíc. Nekončící pracovní doba a velká zátěž barevných žen z Bangladéše se samozřejmě nedá porovnávat s prací módních ředitelů populárních značek. 

Roberts na svém Twitteru vybídl k tomu, aby zákazníci ve Spojených státech přestali kupovat levné oblečení a postavili se proti daňovým úlevám, které jsou prospěšné tzv. rychlé módě. Trvá na tom, že prosazování minimálních standardů v podnikání není proti podnikání, ale naopak k jeho prospěchu. Dobré podniky jsou ty, které stojí za to podporovat.

Globální módní agenda a organizátoři kodaňského módního summitu vyzývají podniky v celém módním průmyslu, aby přijaly ekologicky a společensky zodpovědné postupy a tvrdí, že společnosti jako H & M jdou příkladem. Má-li být budoucnost jasná jak pro pracovníky, tak i pro planetu, je nutno pečlivě sledovat dopad technologických inovací na zaměstnance. Pokud tomu tak nebude, nejvíce to odnesou pracovníci v továrnách na oděvy po celém světě.

Lee Alexander Risby, šéf efektivní filantropie v Nadaci společnosti C & A, která se zasazuje o spravedlivý a udržitelný průmysl oděvů, řekl: „Nemusíme dopustit, aby k nám automatizace přišla tak drsným způsobem." Lidé na summitu se shodli na tom, že tvůrci a společnosti, které vlastní data a roboty, musí zvážit dopady, které má automatizace na lidi po celém světě. 

„Žijeme v rybářském člunu - kosmické lodi s názvem Země. Kdysi jsme si mysleli, že náš rybník je tak velký, že na znečištění a neomezeném využívání zdrojů nezáleží. Mýlili jsme se," řekl David Roberts z charitativní společnosti Singularity University spadající pod Silicon Valley.

„Ve skutečnosti bude automatizace strojů přiměřeně omezovat módní průmysl“, tvrdí Paul Dillinger, viceprezident a vedoucí globální inovace výrobků a designu Premium Collection v Levi Strauss & Co. “Z 10 oděvů, které vyrobíme, skončí na skládce nebo jsou spáleny během prvního roku šest z nich. Budeme se ptát, o kolik by se to mohlo zlepšit, kdyby šest dalších kousků nebylo vyrobeno," řekl Dillinger, který si od publika zasloužil velký potlesk.

Zatímco roboti a udržitelná móda byli hlavním cílem letošního kodaňského módního summitu, mluvčí zastávající využití robotů hovořili především o tom, jak velká je naléhavost, aby se módní průmysl vyvíjel jak z hlediska životního prostředí, tak vůči společnosti. Ať tak či onak, již brzy nás čekají velké změny.

fashionista.com, dailymail24.co.uk, fastcompany.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI ROBOTI AUTOMATIZACE PRACÍ MÓDNÍ PRUMYSL NOVINKY

Související články

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Nový seriál verze Gossip Girl mění módní trendy

Je to už více než deset let, co Blair a Serena ovlivnily nejen módní pohled spousty teenagerů. Seriál z Upper East Side vykresluje místní smetánku, kterou na každém kroku sleduje Gossip Girl.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Victoria’s Secret expanduje do Izraele, doufá tak v oživení značky

Za vstupem na izraelský trh si značka Victoria’s Secret slibuje oživení prodejů. Partnerství se společností Delta Galil přinese na konci roku 2021 franšízové obchody.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Kočičí oči Barbry Streisandové

Okamžiky, na které nikdy nezapomeneme. Styl a vzhled, který se snažíme napodobit. Tento výčet by byl nekonečný, a přesto někde začneme a postupně vás provedeme stylem hvězdných osobností, který si budeme vždy pamatovat. Pro dnešní článek jsme vybrali dokonalost líčení očí zpěvačky a herečky Barbry Streisandové.

Celý článek

Kapr nejen na Vánoce: sladkovodní ryby jako součást zdravého jídelníčku

Blíží se Štědrý den a mnoho domácností si jej neumí představit bez tradiční štědrovečerní večeře - smažený kapr s bramborovým salátem. Večeře sice tradiční, ale nutričně plná prázdných kalorií. Sladkovodní ryby jako takové jsou přitom podle odborníků zdravější než některé ryby mořské.

Celý článek