dnes je 04.06.2020 a svátek má Dalibor

Je samozřejmé, že se můj styl ztotožňuje s mými návrhy, říká návrhářka Josefína Bakošová

Přidat na Seznam.cz
Josefína Bakošová navrhuje minimalistickou módu už od roku 2007. Přinášíme vám rozhovor o tom, jak se k navrhování dostala, i o jejím stylu.

Jak jste se rozhodla založit si vlastní módní značku a jak složitý proces to je?

Nejprve jsem otevřela galerii s designem… rozhodnutí to bylo pro mě jednoznačné… jen jsem dlouho nemohla najít vhodný prostor. K módě jsem vždy inklinovala, protože mě bavila. Tak jsem zcela přirozenou cestou přešla od divadelního kostýmu k módě. Proces to byl celkem dlouhý, ale mé kroky na sebe tak nějak logicky navazovaly. Svoji první kolekci jsem ještě společně s Petrou Krčkovou prezentovala na Designbloku 2008.

Jak byste specifikovala styl módy, kterou nabízíte a pro koho je primárně určená?

Jednoduchost, minimalismus, pohodlnost, elegantnost, nadčasovost. Pro všechny, komu je tento styl blízký. 

Co Vás nejvíce inspiruje?

Jak kdy. Někdy je to procházka lesem, někdy noční obloha, ale rozhodně jako největší inspiraci považuji cestování a lidi. Pozorovat jiné kultury, mravy, přístupy lidí k životu a jeho užívání si. Kdykoliv někam vyjedu za hranice, vrátím se plná nadšení, inspirace a velmi pozitivní energie Hodně mě baví navštěvovat galerie, koukat na obrazy - ty jsou také velikým zdrojem inspirace.

Jak vypadá proces vzniku nové kolekce od počátku po uvedení do obchodu?

Tak nejprve jsou to první inspirace, nápady, které si jen tak skicuji do sešitu. Hledám barvy, tvary a nápady. Takže to obnáší kreslení, stříhání, lepení, tvarování… to mě moc baví. V momentě, kdy mám pocit, že kolekce drží jako celek, začneme prototypovat. To co na papíře vypadá nějak, potom z materiálu může vypadat úplně jinak. Takže zkoušení, přešívání, tvarování. Když se to vše povede a jsem spokojená s výslednými modely, můžeme začít šít z konkrétních látek. Poté už jen kolekci nafotit a vypustit!

Kde vybíráte materiály?

To je různé. Mám své dodavatele. S těmi jsem spokojená, a proto si látky objednávám především od nich. Jsou to látky z různých míst Evropy. Především Itálie, Španělska a některé látky - to jsem nejraději - jsou i od nás, z Čech.

Je těžké prorazit na české módní scéně nebo její potenciál stále není využitý naplno?

Ja sama nevím, zda jsem prorazila na českém trhu. Moje práce mě baví, dělám ji s naprostou láskou a vírou. Vše poctivě, bez nějakých kalkulů. Myslím si, že potenciál je tu ještě veliký!

S jak velkým předstihem se tvoří kolekce na danou sezónu?

Já jsem v tomto úplně mimo tabulky. Kolekce se navrhují rok dopředu, to já nedělám. Navrhuji vždy kolekci půl roku předem. Tak mi to zatím vyhovuje a v podmínkách, ve kterých pracuji, to tak stačí.

Jak hodně se Váš osobní styl ztotožňuje s módou, kterou navrhujete?

Ztotožňuje… zcela přirozeně. Považuji to za samozřejmé. 

Čeho byste chtěla v módním průmyslu dosáhnout?

Chtěla bych se módou živit. Abych každý měsíc nemusela řešit, jak to bude. Mým velikým snem je dostat se za hranice a prodávat svoje kolekce nejen u nás. 

Plánujete do budoucnosti nějakou módní událost nebo vlastní přehlídku?

Plánuji… zatím je to teda ještě trochu tajné, ale chystáme přehlídku v naší pobočce v Kotvě. Velmi se na to těším… je to krásný prostor! Pak ještě výstavu na podzim, ale to je taky ještě trochu tajné.

Archiv fotek Josefíny Bakošové

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA JOSEFINA BAKOŠOVÁ ROZHOVOR ČESKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Věřím, že online výuka může fungovat i nadále, říká moderátorka Lenny Trčková

Rozhovor s moderátorkou, dramaturgyní a scénáristkou Lenny Trčkovou, kterou si jistě mnozí z vás pamatují z Dobrého rána na ČT1 nebo z hudebního kanálu Óčko, kde svého času působila, se vrátila opět na televizní obrazovky.

Celý článek

Snová svatební kolekce Martiny Vrábelové byla inspirovaná ledovými květy

Svatební kolekce 'Pure White - Pure Love' módní návrhářky Martiny Vrábelové je již podle názvu čistým uměleckým dílem. Kolekce byla inspirovaná bílou barvou a přírodou.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Nová kampaň Vivier miluje Paříž vás přesvědčí, že si zamilujete nejen hlavní město Francie, ale i kolekci

Francouzská značka Roger Vivier představila novou jarní kolekci s názvem Vivier miluje Paříž. Z kolekce přímo sálají francouzské vibrace, čemuž dopomáhá i do puntíku sladěný vintage interiér. 

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek

Návrhářka Marie Zelená: V našich modelech podporujeme lidi, aby cestovali a poznávali krásy naší vlasti

Známá česká módní návrhářka Marie Zelená nedávno představila nový projekt Oslava krás světa, který na šatech znázorňuje krásná místa České republiky a dalších evropských i světových zemí. Jak si poradila s nelehkou dobou, na čem nyní pracuje a na co se můžeme v budoucnu těšit, jsme se zeptali samotné návrhářky Marie Zelené.

Celý článek