dnes je 21.01.2018 a svátek má Běla

Je Wabi-Sabi nové Hygge?

Pojďme proniknout do tajemství Wabi-sabi a přesvědčit se, zda jde o nový životní styl, o tzv. nové Hygge.

V posledních letech je dánský životní styl Hygge zmiňován v časopisech, na internetu, vycházejí o něm knihy a plno lidí dokonce podle něho i žije. Jedná se o jakousi radost ze života, který si můžeme zpříjemnit obyčejnými věcmi (dekou, svíčkami, horkou čokoládou atd.), které však prozáří každý náš den svou energií. Zatímco o Hygge už asi slyšel skoro každý z nás, z Japonska se do Evropy dostává filozofický a kulturní směr Wabi-sabi.

Co znamenají slova Wabi-sabi?

Jde o těžko přeložitelné spojení slov, neboť ani sami Japonci nedokážou význam vysvětlit, říkají, že jde o to, ho zažít. Nejlépe se šálkem čaje pod rozkvetlou třešní. Pokud se i přesto budeme snažit o překlad, jde o jakousi pomíjivou krásu, která nás obklopuje. Je důležité přijmout věci nedokonalé, zpomalit a nesnažit se za každou cenu dosáhnout cíle, jde o to především žít svůj život i s jeho slabšími místy, protože právě ty mu dávají jeho jedinečnost.

Wabi-sabi v praxi

Pokud tedy chceme žít podle směru Wabi-sabi, přinesme si ze sklepa starý stůl nebo vázu. Setřeme z těchto věcí prach a nechme na sebe působit jejich přírodní materiál, na kterém se podepsal zub času. Rozbijete-li si hrneček, slepte jeho střepy, a dejte si do něj květinu. Pokaždé, když ji budete zalívat, ucítíte vnitřní štěstí, vyvoláte vzpomínku, a tak vám rozbitý hrneček může přinášet plno pozitivní energie.

Nepodporujme sériovou výrobu

Kupme si raději originální mísu z keramiky, která nebude zcela pravidelná, právě nepravidelnost je jedna ze zásad Wabi-sabi. V životě přeci nejde o to, mít vše přesné a bez chyb, ale naopak naučit se žít v poklidu a vnímat krásu bytí, která je proměnlivá.

Počátek Wabi-sabi

Není divu, že Wabi-sabi má kořeny už v 15. století, už tehdy lidé cítili, že není možné, aby bylo vše dokonalé. Je tedy těžké říci, zda je Wabi-sabi nové Hygge, protože jeho historie je pravděpodobně velmi hluboká, nejedná se tedy o novou módní vlnu, i když nám Evropanům se to tak může zdát.

Srovnání Wabi-sabi a Hygge

Oba tyto životní styly jsou velmi obohacující především pro lidi, kteří jsou zvyklí stále pracovat, být online. Jak říkají zastánci Wabi-sabi, lidé si dnes zvykli fotit jen dokonalé situace a sdílet je se svými přáteli. Tato dokonalost, která je z fotografií patrná, se však neslučuje se šťastným a spokojeným životem, protože je nereálná, je to bohužel jen módní vlna, která dnes diktuje být dokonalý, finančně nezávislý, zajištěný, dobře oblečený a dávat o sobě tyto informace na síť, aby to všichni věděli.

Představme si, že sedíme v trávě, jejíž stébla se ohýbají pod lehkým večerním vánkem a díváme se na západ slunce. Je to jedinečný okamžik, který nám přináší krásné pocity, a je to právě proto, že je jedinečný a tato krása je pomíjivá. Pokud se to odehrává za teplého počasí a my můžeme být venku – je to tip na krásný večer podle Wabi-sabi.

Pokud je však zima, brzy se stmívá a my si vezmeme deku z přírodní bavlny, teplé ponožky, svařené víno, sedneme si do křesla a vychutnáme si krásný pohled na západ slunce za oknem – jde tak o krásný večer podle Hygge.

Je tedy jednoznačné, že se nám oba styly snaží říci jediné. Užívat si krásy života, vnímat ho a mít radost z běžných věcí kolem nás.

pinterest.com

LIFESTYLE HYGGE WABI-SABI

Související články

Prvních pár střípků nového roku z redakce Móda.cz

Naše redakce Vám v lednu přeje do nového roku jen to nejlepší. Podívejte se, co děláme, jak trávíme čas a co nás baví.

Celý článek

STYLOVÉ KAVÁRNY: milovníky kvalitního jídla a anglické atmosféry láká Born in London

Born in London přinesl světovou kvalitu do Českých Budějovic. Až budete chtít dobře posedět ve stylovém prostředí, výborně se najíst i napít, typické anglické café vás nezklame.

Celý článek

Zimní móda pro psy

Zimní období je pro čtyřnohé psí společníky celkem vítaná změna, zvlášť, když napadne sníh. Většina psů ho miluje, běhají v něm, válí se a dovádí. Je však důležité, aby byl pes dobře a vkusně oblečený.

Celý článek

Z redakce Móda.cz tento prosinec ve vánočním duchu

Stromeček, cukroví, trhy, punče, dárky a první větší nadílka sněhu. Prosinec si užíváme přesně tak, jak se patří.

Celý článek

Jak si doma vytvořit pravou vánoční atmosféru

Vánoce zaklepaly na dveře. Nadšeně je zveme dál. Aby se jim u vás líbilo, vytvořte si doma tu správnou atmosféru díky bytovým vůním. 

Celý článek

Jak nazdobit stromeček letos trochu jinak?

Slaměné ozdoby a červené mašličky se vám okoukaly? Pojměte zdobení vánočního stromku letos jinak. Inspirujte se třemi trendy ze zahraničí.

Celý článek

Tereza Otahalíková: Fashion illustration

V pondělí odstartuje na Senovážném náměstí v Praze vernisáž, která vás provede světem módy, koláží, skic, mood boardů a kreseb.

Celý článek

OBRAZEM: vánoční nálada

Ve vzduchu zavoněla skořice a jablko, vanilkové rohlíčky a láska. Vánoce s sebou přinesly to, co tolik milujeme. Klid, teplo pod dekou, dobré jídlo a blikající světýlka. Čas s blízkými, nádhernou výzdobu a sníh. 

Celý článek