dnes je 14.06.2021 a svátek má Roland

Jezte malé porce a každé sousto vychutnejte – brzy poznáte změnu!

Přidat na Seznam.cz
Volte kvalitu namísto kvantity a vychutnávejte každé sousto 

Vinou hektického a stresujícího životního stylu, který bohužel v dnešní době žije většina lidské populace, stavíme jídlo do pozadí, jako jakousi „nutnost“, které však není třeba věnovat dostatek času. Ve výsledku to vypadá tak, že do sebe nepravidelně naládujeme téměř cokoliv, co nám přijde pod ruku, hlavně abychom měli čas na důležitější věci a abychom vše stihli. Avšak mluvíme-li o umění, proč v této souvislosti nezmíníme také jídlo? Vždyť kuchaři se předhání, aby nám na talíř připravili nejen pokrmy výtečné chuti, ale také lahodící oku.

Proč nedokážeme docenit krásu a vůni jídla, ale soustředíme se pouze na to, aby co nejrychleji skončilo v našem žaludku?

Volte kvalitu namísto kvantity a vychutnávejte každé sousto
Uvědomili jste si někdy, jak příjemné pocity zakoušíte, když se ocitnete u jednoho stolu ve společnosti rodiny či přátel? Atmosféra je náhle nasáknutá jakousi slavnostní vůní a vy plni dobré nálady a euforie zcela jinak pohlížíte i na pokrm, který je vám servírován. Nadšeně vykřikujeme, že něco tak výborného jsme ještě nejedli, a že je to nejen dobré, ale navíc to také krásně vypadá, a pomalu s rozmyslem vychutnáváte každé sousto. Přenesme si tyto příjemné zážitky do každodenního života a přistupujme k jídlu se stejnou radostí jako v těchto svátečních chvílích. Pokud se naučíme vychutnávat jídlo a ne zběsile hltat, příznivé důsledky se odrazí nejen na našem metabolismu, ale budeme celkově jinak přistupovat i k životu. Pokud si během hektického dne dokážete udělat chvíli pro sebe a vychutnat si pomalu jídlo do posledního sousta beze spěchu a beze strachu, že nebudete stíhat, dokážete lépe vychutnávat všechny zážitky a celý život vůbec. Navíc, pokud místo zběsilého hltání a ládování, kdy místo pocitu sytosti cítíte rovnou nepříjemné přejedení, budete jídlo s každým soustem vychutnávat a jíst pomalu, nesníte toho tolik, takže se nepřejíte. Přirozeně štíhlí lidé to tak praktikují a na jejich figurách se to velice viditelně a příznivě odráží, oni totiž vědí, že je lepší volit kvalitu namísto kvantity.

Radost z jídla pomáhá při cestě za přirozenou štíhlostí a zdravím
Radostné pojídání ovlivňuje i prostředí, v němž se věnujete stolování. Pokud si například sníte svačinku, namísto přeplněného náměstí nebo uzavřeni mezi čtyřmi stěnami známého pokoje, v parku nebo v lese, nakrmíte nejen váš žaludek, ale také své nitro. Přítomná zeleň relaxačně a blahodárně působí na naší mysl. Na tu myslete i při výběru jídla, zamyslete se, na co máte opravdu chuť a dbejte i na to, aby jídlo nelákalo pouze vás mlsný jazýček, ale také vaše oči. Jakmile vám jídlo bude připadat krásné, nasytíte také svou duši a z jeho pojídání budete mít mnohem větší radost. Jídlo by také mělo mít správnou teplotu, ne moc horké, ani moc studené, abyste ho mohli maximálně vychutnat. Nepřejídejte se, snězte třeba jen půlku jídla a zbytek si nechejte na později. Nebudete přejedení a budete se moci těšit na další porci té dobroty. Jídlo pojídejte po malých soustech, čím menší sousto, tím větší požitek z toho budou mít vaše chuťové buňky a navíc i polykání s malými sousty je o mnoho příjemnější. Nezapomínejte také pořádně žvýkat,obecným faktem totiž je, že žvýkání zbavuje stresu a uklidňuje (proto také stále žvýkáme žvýkačky), takže se při jídle nejen příjemně nasytíte, ale také uklidníte a připravíte pro další práci a povinnosti.

 

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA CHUŤ JÍDLO

Související články

PŘIROZENĚ KRÁSNÁ BEZ CHEMIE

Lidí, kteří se zajímají nejen o kvalitu jídla, ale zároveň kladou důraz na složení přípravků určených k péči o tělo, je stále více. Více lidí začíná číst etikety a zajímá se o potenciálně škodlivé látky, které se vyskytují v krémech, šamponech, mýdlech či v zubních pastách.

Celý článek

Detoxikace organismu: Kdy se do ní pustit a jak dlouhodobě udržet tělo bez škodlivých látek

Poradíme, jak zbavit organismus škodlivých látek, které se v něm usazují například vlivem užívání léků. Také vysvětlíme, kdy detox dává smysl, kdy se ho naopak vyvarovat, a navíc přidáme návod, jak dlouhodobě udržet tělo bez toxinů.

Celý článek

POSKYTNĚTE SVÉ PLETI POMOC S OKAMŽITÝMI A VIDITELNÝMI VÝSLEDKY

Kůže je pod neustálým vlivem vnitřního i vnějšího prostředí. Psychická nepohoda, narušená imunita, hormonální změny, kouření, nevyvážený životní styl, nekvalitní strava, nedostatečný příjem vody, UV záření, modré záření, teplotní výkyvy a další chemické a mechanické faktory pokožku zatěžují a stresují.

Celý článek

I muži mají své rty. Jak o ně čeští muži pečují?

Nepotí se, nemají přirozenou ochranu a jde o jeden z nejcitlivějších orgánů, který máme na těle. Řeč je o rtech, které by stejně jako naše otisky prstů mohly sloužit kriminalistům k naší identifikaci.

Celý článek

Zbavte se snadno a rychle pih a znamének

Trápí vás nevzhledné znaménko, piha nebo jiný kožní nedostatek? Za pomocí nejmodernějších technologií za vás tento problém snadno a rychle vyřeší renomovaní specialisté v Petra Clinic!

Celý článek

Stoplist aneb kosmetika, kterou musíte vyhodit právě teď

Určitě to znáte. Kdo z nás si nekoupil krém, který nám nevyhovoval, nebo rtěnku, která po jednom použití skončila v zadní části skříňky? Po pár měsících nebo letech se nám najednou nahromadí velké množství přípravků, které vlastně vůbec nepotřebujeme.

Celý článek

JARNÍ NOVINKY OD NOBILIS TILIA

Česká přírodní značka aromaterapeutické kosmetiky Nobilis Tilia uvádí na trh pravidelné jarní novinky pro všechny, kteří se potřebují během dne uvolnit, nadechnout a nalézt ztracenou rovnováhu.

Celý článek

Nákupní tip: příroda, bylinky i hojivé účinky v podobě přírodní kosmetiky

Jak už jsme avizovali na začátku února, sebeláska i láskám k druhým provází měsíc únor od začátku do konce. Nadělte si trošku radosti díky přírodní kosmetice.

Celý článek