dnes je 04.12.2022 a svátek má Barbora

Kapr nejen na Vánoce: sladkovodní ryby jako součást zdravého jídelníčku

Přidat na Seznam.cz
Blíží se Štědrý den a mnoho domácností si jej neumí představit bez tradiční štědrovečerní večeře - smažený kapr s bramborovým salátem. Večeře sice tradiční, ale nutričně plná prázdných kalorií. Sladkovodní ryby jako takové jsou přitom podle odborníků zdravější než některé ryby mořské.

zdroj: Pexels.com

Zdraví prospěšné

Ryby jsou obecně velmi doporučované při redukčních dietách, při nabírání svalové váhy i v rámci hodnotově vyváženého stravování. Jejich hlavní benefit spočívá ve zdroji základních omega-3 mastných kyselin. Maso obsahuje "zdravé tuky", a tak i ta nejtučnější ryba má mnohdy méně tuku než libové maso. Rybí tuk je navíc velmi zdravá záležitost. Věděly to i naše babičky, které rybím tukem kurýrovaly nejednu nemoc. Obsahuje totiž složky, které napomáhají zdravému fungování mozku a srdci.

Zdroj: Pexels.com

České rybníkářství

Ačkoli je trendem konzumace především mořských ryb, část odborníků tvrdí, že tělu mnohem prospěšnější jsou právě ryby, které plavou v našich vodách. Některé druhy mořských ryb mohou obsahovat větší množství rtuti. Sladkovodní ryby prospívají vašemu zdraví, napomáhají štíhlému pasu a v ČR je pořídíte se zaručenou čerstvostí. Své o tom ví i více než 350 tisíc rekreačních rybářů, které eviduje Český rybářský a Moravský rybářský svaz.

"Sladkovodní ryby jsou fajn, protože jejich maso je snadno stravitelné, obsahuje "zdravé tuky" a nenasycené mastné kyseliny. Jako rybář, který je hrdý na naše rybníkářství můžu říct, že je na špičkové úrovni jak technologické, tak ve šlechtění kapra, ze kterého se stává z výživového hlediska stále kvalitnější ryba. Přesto více než polovina naší produkce míří na export, což je škoda. Lidé by si kvalitní tuzemskou rybu mohli dopřát častěji než na Vánoce," říká vášnivý rybář Libor Marčan z Prostějova.

Zdroj: archiv Móda.cz

Správný chov i prodej

Ryba je ale především také zvíře, a tak není překvapující, že i způsob chovu se skutečně může projevit i na chuti ryby. Například nejznámější český rybář Jakub Vágner minulý týden v rozhovoru pro Český rozhlas kritizoval některé způsoby prodeje vánočních kaprů, kdy jsou kádě přeplněné rybami a není v nich dostatek vody. Tento prodej pak připomíná spíše krvavá jatka. Spousta lidí si však neuvědomuje, že sladkovodní ryby jsou k dostání po celý rok. Přímo na sádkách, od soukromých chovatelů, ve vaší oblíbené rybárně nebo od specializovaných prodejců, kteří vědí, ze kterého rybníka jejich ryby pocházejí. V Česku fungují i specializované e-shopy.

Zdroj: archiv Móda.cz

Malá poptávka i odrazující kosti

Podle statistik ale Češi sladkovodním rybám příliš neholdují. Odrazují je především náročné zpracování a množství kostí. Lehkou záležitostí není ani úprava v kuchyni, každá ryba vyžaduje trochu odlišnou úpravu, aby na vašem talíři vynikla. Nízká je i poptávka v restauracích, které sladkovodní ryby často neumějí správně připravovat, volí levnější variantu dovezených rybích produktů, a také nechtějí riskovat kolísavou poptávku českého strávníka. Gurmáni však ocení delikátní chuť našich českých ryb, jako je candát, štika, sumec, okoun, lín a další, které nevidí na stole každý den.

Zdroj: archiv Móda.cz

Sladkovodním rybám se tedy rozhodně nevyhýbejte. Zdravotní benefity, chuť a čerstvost převáží veškerá negativa. Ryby bychom měli údajně jíst dvakrát týdně, a tak není lepšího předsevzetí do nového roku. A začít můžete už štědrovečerní večeří. Přejeme dobrou chuť!

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KAPR VÁNOČNÍ KAPR VÁNOCE 2020 DIETY RYBY ČERSTVÉ RYBY

Související články

Balenciaga vydala druhé prohlášení ve snaze vysvětlit jejich kontroverzní prázdninovou kampaň

Děti držící kabelky ala plyšové medvídky vyvolaly velký rozruch a sociálními sítěmi se šíří hashtag #cancelBalenciaga. Módní dům se snaží zachránit, co jen jde.

Celý článek

Naomi Biden, vnučka prezidenta Joe Bidena, se vdávala v šatech od Ralpha Laurena s dlouhým závojem

Nejstarší vnučka prezidenta Bidena se v sobotu vdala za Petera Neala. Svatba proběhla na jižním trávníku Bílého domu a čítala přibližně 250 hostů. Nevěsta oblékla svatební šaty klasické americké značky, která je jí blízká.

Celý článek
Můj deník vděčnosti

KŘEST KNIHY ŽIVOTNÍ KOUČKY ERIKY BACH - MŮJ DENÍK VDĚČNOSTI

Jak se v životě cítit lépe? Základem je přenastavit svou mysl a zaměřovat pozornost na to dobré. A právě s tímto vám může skvěle pomoci nástroj Můj deník vděčnosti, který jeho autorce Erice Bach pokřtila ředitelka nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová, funkční lékař Jan Vojáček a moderátorka Gabriela Partyšová.

Celý článek

Kurz šití a upcyklace? Zkuste je u návrhářského dua SegraSegra

Chybějící knoflík, malá dírka nebo rozbitý zip? Naučte se je opravit a prodlužte tak vašemu šatníku životnost. Pokud nevíte jak na to, dozvíte se to na kurzech šití pro začátečníky, které od listopadu startují v letenské prodejně SegraSegra.

Celý článek

Ve vánoční kampani Dior si vedle modelky Anya Taylor-Joy zahrála sova a vlk

Anya Taylor-Joy je jednou z předních ambasadorek značky Dior, je také známou herečkou a modelkou. Vánoční kampaň je plná třpytu, přátelství i špetky něčeho navíc.

Celý článek

Adidas ukončil spolupráci s Kanye Westem

Výroky umělce o nadřazenosti bílé rasy a antisemitské výlevy vedly německou oděvní a obuvnickou společnost k ukončení téměř deset let trvající miliardové smlouvy.

Celý článek

Gigi Hadid odhaluje příběh jména své módní značky

Gigi Hadid v rámci pátečního summitu Vogue v New Yorku prozradila více o své nedávno založené značce Guest in Residence. Rozpovídala se, kdo ji inspiroval i proč dostala značka tak netradiční jméno.

Celý článek

Kniha „Worn Out“ vypráví realitu o fast fashion i o spoluúčasti celebrit na vykořisťování některých značek

Bývalá redaktorka magazínů InStyle a Teen Vogue Alyssa Hardy nešetří ve své nové knize žádnými detaily, které odhalují temné podhoubí našich současných módních výstřelků.

Celý článek