dnes je 18.01.2021 a svátek má Vladislav

Kašmír: na jedné straně luxusní svetry, na straně druhé ekologická katastrofa

Přidat na Seznam.cz
Koza kašmírská dává lidem tu nejkvalitnější a nejjemnější vlnu ze všech. Kašmír byl ještě donedávna symbolem luxusu a jen málokdo si ho mohl dovolit. Když se ale dnes podíváme do kolekcí fast-fashion řetězců, můžeme v nich toto zázračné přírodní vlákno objevit za zlomek někdejší ceny. Jak je to možné? A má smysl si něco takového pořídit?

foto: pinterest.com

Nejdřív si řekněme něco o samotném kašmíru. Kozy, které jej poskytují, jsou původem z Pákistánu, ale rozšířené jsou i v dalších částech střední Asie. Najdeme je v Íránu, Číně, Mongolsku i v Indii. Kozy se samozřejmě jako ostatní přežvýkavci živí převážně trávou, kterou neúprosně vytrhávají z půdy. A tady přichází první problém. Protože přesně v těch oblastech, kde se kašmírským kozám daří, se příliš nedaří rostlinám. Kozám totiž vyhovuje klima, které je v okolí jedné z největších a nejstarších pouští na světě, pouště Gobi. 

foto: pinterest.com

Protože si pastevci velice dobře uvědomují, že jejich kozy mají mnohem větší hodnotu díky vlně, kterou se jim daří prodat za poměrně slušné peníze, neustále rozšiřují svoje stáda. Ale to není to jediné, co se v tomto případě rozšiřuje. Poušť Gobi se rapidně rozrůstá, počet kusů tohoto dobytka se každý rok několikanásobně nekontrolovatelně zvětšuje a celá tato oblast se řítí do velkých problémů. Farmáři v touze po zisku, který jim zahraniční překupníci nabízejí, kozy stříhají a zbavují je tak jejich důmyslné termoregulace. Některé kusy nemají šanci přežít zimu a farmáři je ponechají osudu.

foto: avsf.org, Pearly Jacob

Nebylo a není tomu tak ve všech případech. Ten pravý, velice drahý kašmír se totiž získává úplně jinak. Obyčejným kartáčováním. Jde o náročnou a pravidelnou proceduru, kdy se na kartáčích zachytávají jednotlivá vlákna. Na jeden svetr prý stačí vlna ze dvou koz, tím myslíme z těch na krátko ostříhaných. Dokážete si představit, kolik času, kolik tahů kartáčem musí trvat, než si člověk na ten jeden svetr doopravdy nastřádá. Italská značka Brunello Cucinelli se hrdě k takto získaným vláknům hlásí a projevuje se to na ceně jejich zboží. Svetr od této uznávané a po světě velice známé značky nepořídíte pod dvacet tisíc korun. Některé nápaditější kousky dokonce přesahují hranici jednoho sta tisíc.

foto: shop.brunellocucinelli.com

Lidé vzácné kozy uměle vysadili i v jiných koutech světa, třeba na Novém Zélandu nebo v Austrálii. Tedy tam, kde mohou žít na okraji pouště a kousek po kousku ji rozšiřovat. Kašmírová vlna se začala míchat s ovčí, aby se na cedulce mohlo napsat 'kašmírový svetr' a nezbylo doufat, že se málokdo bude obtěžovat číst přesné složení. Povedlo se. Vyberme namátkou: kašmírový svetr, ZARA, 2 999 Kč. Dostupný ve všech prodejnách.

foto: zara.com

Výše zmíněné země, kde se kašmírské kozy vyskytují, jsou známé také jako ohniska fast-fashion, tedy módy, která je určená k rychlé obměně a co největšímu zisku. Je možné, že se nějakou náhodou a zázrakem, kterému já nerozumím, stalo, že se pravý kašmír dostal do několika milionů svetrů tohoto typu. Možné to je, ale také velice nepravděpodobné. Naštěstí je tento model svým designem nadčasový a neutrální, nebude tedy potřeba ho dva roky ze šatníku vyřadit. Ale stejně mi nejde na rozum, jak se to Zaře (a samozřejmě nejen této značce) povedlo. Můžeme tedy příští rok očekávat doplňky ze zlata za pár set korun? Pravé perly v každé pobočce?

foto: pinterest.com

Kdybychom byli my lidé moudřejší a měli nadhled nad svým počínáním, žilo by se nám lépe. Pastevci v Mongolsku by dál hnali po loukách své kozy a ochránci životního prostředí by na ně nemuseli útočit. Kašmír by nosili hlavně obyvatelé Himalájí a pár jedinců ze západu, kterým by stejně byl ten svetr k ničemu, protože zimy nejsou a nebudou takové, jaké bývaly.  Pořiďte si raději nějaký kvalitní český výrobek z české merino vlny a já vám slibuji, že budete nad míru spokojena.

 

Přidat na Seznam.cz
#moda NÁKUPY A OBCHOD KAŠMÍR KAŠMÍROVÉ SVETRY BRUNELLO CUCINELLI UDRŽITELNOST EKOLOGIE FAST FASHION

Související články

Z ostudy kabát aneb ne všechny švy mají zůstat zašité

Koupili jste si právě nový kabát, oblek nebo třeba pouzdrovou sukni? Nemůžete se dočkat, až si tu nádheru poprvé oblečete a půjdete se v ní ukázat ven? Nezapomeňte na to, že některé střihově náročnější kusy oblečení mají kvůli ochraně spojené určité části k sobě a je na zákazníkovi, aby si je sám rozstřihl. Nechcete se přece připojit k té bohužel poměrně veliké populaci lidí, kteří už svým oblečením dávají najevo, jak jsou hloupí.

Celý článek

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

Celý článek

Vánocemi to rozhodně nekončí!

Mysleli jste si, že máte vyhráno a společně s Vánocemi skončilo i intenzivní uklízení? Úklid nikdy nekončí. Naštěstí s novým tyčovým vysavačem Rowenta X-Force Flex 11.60 AQUA se budete divit, jak jde úklid pěkně od ruky a mnohem snáz. Užijte si každou chvilku!

Celý článek

Sháníte dárek na poslední chvíli? Máme pro vás 5 tipů na dárky pro ženy i muže

Letošní Vánoce jsou tu snad ještě dřív než ty předešlé. Nemáte nakoupené všechny dárky a lámete si hlavu, co pořídit? V našem článku najdete užitečné tipy, které určitě využijete. Čtěte dál.

Celý článek

Nový český projekt Reknihy, založený skupinou mladých nadšenců, kteří vymysleli ekologické online knihkupectví

Chcete dát knihám druhou šanci a zároveň šetřit přírodu i svoji peněženku? Tak neváhejte a podpořte tento krásný projekt. Reknihy jsou tu pro ty, kteří chtějí udělat něco pro naši planetu, ale zároveň nechtějí ztratit požitek z kouzla papírových knih.

Celý článek

Splní každé e-přání: dárková karta do Centra Černý Most je letos poprvé k zakoupení on-line

Dárková karta, kterou bylo dosud možné pořídit jen v Centru Černý Most, je nově součástí on-line nabídky populárního e-shopu Mall.cz. Limitovanou vánoční edici dárkové karty si tak nyní zákazníci mohou objednat kdykoli z pohodlí domova a svým blízkým darovat to, co doopravdy chtějí nebo potřebují.

Celý článek

Druhy vlny aneb vyznáte se ve svých svetrech?

Je vlna jenom ovčí vlna nebo se říká vlně i té velbloudí nebo kozí? Co je to angora, alpaka nebo mohér? Právě nyní, na podzim, kdy se člověk rád zachumlá do heboučkého svetru, je ideální doba na to, abychom se o těchto zázračných vláknech dozvěděli víc.

Celý článek

Ceny zlata raketově rostou. Nenechte si ujít příležitost

Se stoupající nervozitou ohledně možné další ekonomické krize se na trhu s investičními komoditami dějí velmi zajímavé věci. Zpravidla je velmi výrazný nárůst konzervativnějších druhů investic, které však znamenají i důležitou stabilitu a jakousi jistotu. V posledních měsících a týdnech jde hlavně o zlato, jehož cena raketově stoupá nahoru.

Celý článek