dnes je 03.06.2020 a svátek má Tamara

Katka Říhová a Karel Kašák: Jaký vztah mají k módě

Přidat na Seznam.cz
Říkají nám, jak se máme oblékat, ale návrháři to nejsou. Říkáme, jaké bude počasí, ale meteorologové nejsme. Vyzpovídali jsme dva nejoblíbenější moderátory počasí. Jaký vztah mají k meteorologii a jaký k módě? A že si tyto obory nejsou až tak cizí. Na to nám odpovídala Katka Říhová a Karel Kašák.  

Katka Říhová

Říkají nám, jak se máme oblékat, ale návrháři to nejsou. Říkáme jaké bude počasí, ale meteorologové nejsme... Nebo se pletu? Jak blízko máte vůbec k meteorologii?

Myslím, že každý dobrý moderátor by měl mít co možná nejlepší přehled o tom, o čem mluví. Před prvním nástupem na obrazovku nás TV Nova vyslala na školení k paní Dagmar Honsové, která je v meteorologii pojem a myslím, že nám předala potřebné know-how. Určovat z meteorologických modelů vývoj počasí na další dny bych si ovšem netroufla, to je práce studovaných meteorologů.

Vnímáte globální oteplování jako problém 21. století?

Je to zajímavá otázka a možná díky tomu, že nejsem studovaný meteorolog, se z ní mohu kulantně vyvléknout. Ale zkusím odpovědět. Klimatické změny asi nelze zpochybňovat, nicméně co je jejich příčinou a jaké budou mít následky se stejně nakonec dozvíme až na vlastní kůži. Stejně jako není možné přesně předpovědět počasí na příští rok (ba ani na další měsíc, vždy jsou to jen odhady), není možné říct, jaké dopady na nás budou mít klimatické změny. Já doufám, že se s tím naše planeta nějak popere a že se změnám dokážeme přizpůsobit, abychom tu mohli minimálně ještě pár tisíc let pobývat.

Myslíte si, že může počasí ovlivnit módní průmysl?

Zcela jistě. Pokud se vyplní nejčernější scénáře spojené s globálním oteplováním, tak se asi už nebudeme zabývat zimními kabáty a čepicemi, ale spíš budeme řešit, jestli máme dostatek crop topů, sukní a plavek. Pokud ale zůstanu nohama na zemi, tak musím odpovědět, že počasí ovlivňuje módní průmysl zcela zásadním způsobem. Nebo jsem snad jediná, kdo si na jaře s prvními slunečními paprsky běží koupit novou džísku, na léto shání nové šaty a v zimě vyhazuje staré šály, aby si mohl koupit nové? :-)

Čtenáře by jistě zajímalo, zda můžete ovlivnit v čem Vás diváci televizních obrazovek uvidí oblečenou? Pokud ne, stane se, že se díky tomu někdy necítíte ve své kůži?

Co se týče oblečení v televizi, platí pro něj poměrně přísná pravidla. Každý moderátor má svůj šatník i botník, který se skládá z věcí, které mu vybral módní stylista. Několikrát do roka pak probíhá hodnocení, kdy si s kostymérkami zhodnotíme, které modely zůstanou, a které ze šatníku vyřadíme. Mluvit do toho samozřejmě můžeme, pokud se v něčem necítíme, nikdo nám tento kousek nebude nutit. Zároveň si ale nemůžu postavit hlavu a prosadit si třeba džíny.

Rádio a televize. Dvě tolik odlišná média, přitom si tak blízká. Cítíte se v jednom z nich pevnější v kramflecích?

Jak říkáte, je to naprosto odlišné. V rádiu logicky nemusíte řešit vzhled, i když kdo z nás by se cítil dobře, kdyby chodil neupravený. Snažím se nepodceňovat oblékání a líčení ani když vstávám v 5 hodin ráno do rádia. Přesto, když vím, že následující den budu předpovídat počasí v televizi, předchází tomu minimálně mytí a foukání vlasů a úprava manikúry. Tam by tepláky a drdol na hlavě prostě neprošly a je třeba na to myslet.

Karel Kašák

Říkají nám, jak se máme oblékat, ale návrháři to nejsou. Říkáme, jaké bude počasí, ale meteorologové nejsme.. Nebo se pletu? Jak blízko máte vůbec k meteorologii?

Jsem milovníkem vědy, a tak i meteorologii mám v oblibě. Pravdou ale je, že pro diváka jde většinou o věštění z křišťálové koule a více zasvěcený tuší, že na vše jsou dnes vzorce a tabulky a výsledek jednoduše vypadne z počítače. Takže abych se nevyhýbal odpovědi, mám za sebou školení, díky kterému vím, o čem mluvím. Nejsem ale meteorolog. Jsem moderátor.

Vnímáte globální oteplování jako problém 21. století?

Bohužel to vnímám především jako politický problém. Občas dokonce jako téma, které slouží čistě jako záminka pro získání pozornosti. Na druhou stranu věřím, že skuteční odborníci hledají fakta. Otázka, zda a jakou měrou ovlivňuje člověk globální oteplování, je zásadní. Odpověď na ni může ovlivnit to, na jaké Zemi budeme žít v budoucnu. Ale jsem optimista. My už si nějak poradíme. 

Myslíte si, že může počasí ovlivnit módní průmysl?

Rozhodně a zásadně. Navazuji na předchozí otázku. Pokud bude o deset stupňů všude více, anebo naopak méně. Nebo pokud budeme žít v místech s výrazně silnějšími srážkami nebo větrem. Módní průmysl se přizpůsobí, ale to by se muselo jednat o dlouhodobější změnu. Případně změnu celého podnebí.

Čtenáře by jistě zajímalo, zda můžete ovlivnit v čem Vás diváci televizních obrazovek uvidí oblečeného? Pokud ne, stane se, že se díky tomu někdy necítíte ve své kůži?

Ve svých řadách máme kolegy a kolegyně, kteří se starají právě o náš šatník, a náš “TV styl” je především jejich zásluha. Ale na tom pracuje vlastně celý tým. Zjednodušeně mě obléknou od hlavy až k patě, a kdybych v tom náhodou nebyl sám sebou, vymyslíme něco lepšího. Myslím ale, že už mě dávno mají v oku. 

V ranním vysílání Snídaně s Novou máte větší moderátorský prostor. Není to jen o počasí. Je vám to bližší, než to večerní, kdy je přeci jen vše přesně nalajnované?

Miluji improvizaci. A rád pracuji s lidmi, a to přesně přináší živé přenosy. Sem tam i špetku adrenalinu. Také se člověk neustále učí něčemu novému. Ano, mám to rád. Ale počasí také. Mám štěstí, ze dělám, co mě baví. :-)

foto: tv.nova.cz, @katkarihova, @karel_kasak

Přidat na Seznam.cz
ROZHOVOR ZE SPOLEČNOSTI KATKA ŘÍHOVÁ KAREL KAŠÁK MODERÁTOR POČASÍ MODERÁTOR MÓDA INSPIRACE POČASÍ GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ

Související články

Fashion must have: Udržitelnost vládne červnu

Červen je měsícem barev, slunce a pohody. Také odvahy a hravosti. Ne jinak je tomu v módním a designovém světě. A jak to vše spojit s udržitelností? Snadno!

Celý článek

Věřím, že online výuka může fungovat i nadále, říká moderátorka Lenny Trčková

Rozhovor s moderátorkou, dramaturgyní a scénáristkou Lenny Trčkovou, kterou si jistě mnozí z vás pamatují z Dobrého rána na ČT1 nebo z hudebního kanálu Óčko, kde svého času působila, se vrátila opět na televizní obrazovky.

Celý článek

Svatební den pod širým nebem – nový trend svatebních obřadů

Časy se mění. Trendy přicházejí a odcházejí, stejně jako krizové situace. Ta letošní s sebou přinesla nejen novinky ze světa hygieny a zdravotnictví, ale všichni jsme museli nebo budeme muset změnit svůj mindset. A na změny se musí připravit i nastávající nevěsty a ženichové.

Celý článek

Jak nejlépe vytvořit vlny pomocí žehličky

Obvyklá situace, kterou řeší snad každá žena. Kdo má rovné vlasy, chce kudrnaté a naopak. Dnes už žádná varianta není nemožná a lze si téměř k jakémukoli účesu lehce a snadno dopomoci. My jsme vám dnes sepsali podrobný, ale jednoduchý návod, jak si vytvořit přirozené vlny pomocí žehličky.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Plavky nejenom pro štíhlé postavy aneb aktuální trendy na léto!

Plavky k létu jednoznačně patří a je jedno, jestli preferujete koupání na chatě u rybníka, na veřejném koupališti nebo u svého bazénu v pohodlí domova. Tak jako tak by vám neměly uniknout aktuální trendy v plavkách. Vybírali jsme ty, které jsou vhodné pro každou postavu!

Celý článek

Věrnostní program H&M konečně i v České republice

Věrnostní program Hello Member bude konečně i u nás. Dlouho očekávaná událost pro všechny, kteří milují módu značky H&M. Jak se stát členem a jaké výhody bude mít tento program?

Celý článek

Je nude barva opravdu nudná?

Něžná, elegantní a přirozená. To jsou charakteristické rysy tělové barvy. Působí na vás trochu fádně? Omyl! Tato barva lze lehce kombinovat a dobrou zprávou je, že sluší všem typům – jak tmavým, tak světlým.

Celý článek