dnes je 28.02.2021 a svátek má Lumír

Kde se píší počátky dnešních trendů: Jak to bývalo s kabáty?

Přidat na Seznam.cz
Jak to vypadalo na poli módy s kabáty někdy po druhé světové válce? A víte, že právě tam sahají také dnešní trendy?

Už několik desetiletí nebyl plášť pro ženy tak důležitý jako v době po druhé světové válce. Móda byla ovlivněna uniformami, především vojenským trenčkotem, který si ženy i muži přizpůsobili pro běžné civilní nošení. Tento trend podpořily hollywodské hvězdy. Marlene Dietrichová, Lauren Bacallová, Ingrid Bergmanová, Ava Gardnerová i Katharine Hepburnová se v tomto období objevily na plátně v trenčkotu a slušelo jim to. 

Správný kabát byl klíčovým elementem úhledného, dobře sestaveného celku. Bylo nutné, aby plášť zakrýval celou sukni nebo šaty. Jakmile skončil válečný nedostatek, začaly se šít ještě luxusnější kabáty. Uchytily se především kožešiny a pro mnohé dámy byl norkový kožich nejvyšší známkou společenského postavení.

Přesýpací hodiny - po Diorově novém vzhledu v roce 1947 se změnila ženská silueta, jak je vidět na těchto pláštích ze stejného roku. Jsou ušité na tělo a jasně definují pas.

Oživení - na konci 40. let a začátku 50. let se návrháři vraceli k redingotu z 18. a 19. století. Nový styl měl štíhlý pas, dlouhý rozšířený spodek a vypodložené boky.

Symbol postavení - kožešinový plášť z počátku 60. let má kokonový tvar se širokým šálovým límcem a zavazovacím páskem. O kožichu snilo mnoho žen, protože kožešina byla symbolem luxusu, ženskosti a úspěchu.

Módní ikona - na začátku 60. let měla Jacqueline Kennedyová, stylová manželka prezidenta Johna F. Kennedyho, významný vliv na módu. Její mladistvá elegance z ní udělala vzor žen, které odmítaly radikálnější novinky. První dáma přes den nosila komplety šatů a plášťů doplněné kloboukem, kabelkou a obuví ve stejném odstínu bílé nebo jiné barvy. Šatník pro první dámu navrhoval americký designér Oleg Cassini. Jeho kabáty mívaly rovné linie, mandarínský nebo stojací límeček, hluboké našívané kapsy, velké potahované knoflíky, sedmiosminové rukávy a délku těsně pod kolena.

OBSAH ČLÁNKU PŘEVZAT Z KNIHY MÓDA OD VYDAVATELSTVÍ EUROMEDIA

 
Přidat na Seznam.cz
DÁMSKÉ OBLEČENÍ MÓDA KABÁTY HISTORIE MÓDY NEW LOOK JAK SE

Související články

Už jste slyšeli o pořadači do kabelky?

Pořádek a přehled, to budete mít, když si pořídíte organizér. Organizujte si svoji kabelku. Máte rádi, když věci mají svůj řád? Správný organizér se hodí do každé kabelky. Už nemusíte zběsile hledat klíče nebo oblíbenou rtěnku několik minut.

Celý článek

Stručný průvodce mixováním vzorů podle stylistky Alžběty Mátyásové

Milujete vzory a nejraději je nadivoko mixujete? Naučte se kombinování vzorů od profesionální stylistky. I zdánlivý řád dodá vašemu outfitu potřebný šmrnc.

Celý článek

Fashion Must have: únor v závoji lásky k sobě i druhým

K únoru neodmyslitelně patří svátek všech zamilovaných, často však zapomínáme sami na sebe. Začněte nový měsíc s myšlenkou obdarování sebe i svých blízkých.

Celý článek

Probuďte v sobě šelmu a staňte se silnou, nezávislou a nespoutanou ženou, jako Nikol Švantnerová

Nová tréninková kolekce PUMA UNTAMED přináší ženám nový pohled nejenom na sport jako takový, ale také na to, jak vynaložit se svou energií a probudit v sobě divokou kočku jako například Nikol Švantnerová.

Celý článek

H&M ve spolupráci s básnířkou Yrsou Daley-Ward vytvořilo pohodlnou kolekci věnovanou lásce k sobě

Limitovaná kolekce pohodlného oblečení na doma vytvořená ve spolupráci se spisovatelkou a vypravěčkou Yrsou Daley-Ward přináší pohodlnost, ženskost a sebevědomí.

Celý článek

Nová česká oděvní značka Jamie Collection nepodléhá sezónním změnám a tvoří mimo diktát fast fashion

Značka Jamie Collection přichází na módní trh s jasnou představou a pravidly, jak bude tvořit. Nečekejte u ní žádné slevové akce ani výprodeje. Tato nová česká značka tvoří bez tlaku na přizpůsobení se trendům.

Celý článek

Jak v zimě nosit a kombinovat sukně

Žádnou milovnici sukní nemůže zastavit mrazivé počasí. Naopak - dlouhá sukně byla jedním z hlavních prvků, které byly k vidění na módních přehlídkách pro letošní sezónu. A jak je nosit i v těchto mrazivých dnech? 

Celý článek

Módní trendy pro rok 2021

Jaké budou trendy v tomto roce? Co můžete očekávat a co možná mnohé překvapí? Letos to nejsou žádné puntíky ani proužky, vracíme se totiž k přírodě.

Celý článek