dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Kdo se stane Módním designérem roku?

Přidat na Seznam.cz
Devět nominovaných módních návrhářů na cenu Czech Grand Design   

Do konce března můžete navštívit výstavu nominovaných prací Výroční Ceny Akademie Designu ČR - Czech Grand Design. Na výstavu jsme zavítali a zaměřili se samozřejmě na kategorii Módní designér. Právě oděvní design návštěvníka přivítá hned při vstupu do výstavních prostor. 

Oděvy jsou nainstalovány na křejčovských pannách, které se s noblesou vznášejí na podstavcích a evokují tak vznešené sochy v prostoru.
Celkem devět nominovaných módních návrhářů zde prezentuje vždy jeden až dva modely ze svých kolekcí. Jedná se o malý reprezentativní vzorek a jistě by v kontextu celé kolekce vyzněla práce lépe. S ohledem na prostor, který má tato výstava k dispozici, je však tento koncept zcela pochopitelný.

Jako první vás u vchodu uvítá model od značky Cockerel, za kterou stojí Lenka Kohoutová. Značka Cockerel neboli Kohout v sobě snoubí především mladistvou svěžest a barevnost.

Dále zde prezentuje Martin Havel fragment své kolekce Overground?, kde se společným jmenovatelem stává motiv srdce.

Jindra Jansová vystavuje neformální kabát, ve kterém se mísí vzory a látka si žije vlastním životem.

Od Liběny Rochové jsou na výstavě k vidění dva modely, každý z jiný kolekce. Velmi hezky zpracované jsou průsvitné šaty z neoděvního materiálu, které zdobí půřezy tvořené do struktury. Průsvit a lehkost šatů poté v kontrastu doplňuje bolero z těžkého a pevného materiálu. Dalším nominovaným oděvním návrhářem je Miro Sabo, který ve své kolekci čerpá z minulosti, jak daleké tak i nedávné.

O Mirce Horké a její spolupráci se studiem Gravelli bylo v loňském roce dost slyšet. A myslím, že její počin nositelných oděvů z betonu si to skutečně zaslouží. Škoda, že Mirka nebyla vybrána i mezi finalisty.

V závěru se představují již samotní finalisté Módního designéra roku 2013. Jsou jimi Jakub Polanka, Monika Drápalová a stálice v cenách Czech Grand Design Hana Zárubová.

Kolekce Bellevile Jakuba Polanky
inspirovaná etnickými tématy pařížské čtvrti nadchne snad každého, dokonalá reflexe multietnické a multikulturní problematiky světových velkoměst přenesená do oděvní kolekce vytváří příběh i děj a oděvy přitom zůstávají slušivé.

Monika Drápalová
svou kolekcí The free circle podporuje cestování na elektrokole, poukazuje na svobodu pohybu a stírá hranice mezi pracovním a volným časem.

Hana Zárubová
je nominovaná za svou kolekci Work in progress II, ve které pokračuje v již nastoleném zkoumání pracovního procesu oděvu. Autorka dává záměrně na zřetel nedokončené části oděvu (např. nezačištěné okraje aj.). V pokračování kolekce Work in progress navíc zkoumá rozdíly mezi 2D (placatost) a 3D (prostorovost) formou v oděvu. Právě tuto myšlenku kolekce bezvadně znázornila ve svých fotografiích Bára Prášilová, která je za tuto práci nominovaná v sekci Fotograf roku.

A kdo z finalistů nakonec ocenění Akadamie designu ČR Módní designér roku 2013 získá? To se dozvíme 9. března 2014, kdy budou ve Stavovském divadle již po osmé slavnostně vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií. Stavovské divadlo je bohužel již nyní beznadějně vyprodané, proto neváhejte a nenechte si ujít alespoň velmi poutavou výstavu v Národním technickém muzeu.

 

Zdroj: czechgranddesign.cz

Přidat na Seznam.cz
CZECH GRAND DESIGN MÓDNÍ NÁVRHÁŘI NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM VÝSTAVA JAKUB POLANKA HANA ZÁRUBOVÁ MONIKA DRÁPALOVÁ LENKA KOHOUTOVÁ MARTIN HAVEL LIBĚNA ROCHOVÁ JINDRA JANSOVÁ MIRKA HORKÁ ČESKÁ MÓDA

Související články

Radost, lehkost a velkorysost vyobrazila v rámci své nové kolekce Liběna Rochová na MBPFW

Liběna Rochová během tradiční podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představila svou novou kolekci s názvem Inside 23. Inspirovala se obrazem Petra Kvíčaly.

Celý článek

Jakub Polanka předvedl na pražském fashion weeku pořádnou bouři

STORM COMES je velmi úderný a přesný název kolekce, která byla včera k vidění v rámci Mercedes-Benz Prague fashion weeku. Jako vždy nám návrhář Jakub Polanka naložil velkou dávku elegantně extravagantní módy.

Celý článek

Česká značka LADA představuje módní refresh, který padne vám i této planetě

Módní značka LADA není žádným začátečníkem na trhu. Právě naopak. Pomalé módě se věnuje již pěknou řádku let a nyní se zaměřila i na funkční modely, které jsou antibakteriální.

Celý článek

Kdo z českých návrhářů a umělců pomáhá Ukrajině?

Vlna solidarity, která v posledních dnech spojuje nejenom lidi po celém světě, ale také umělce z řad České republiky rozhodně stojí za naši pozornost. Kdo z návrhářů a dalších umělců pomáhá Ukrajině?

Celý článek

Výstava Dechem fotografa Martina Stranky vám vezme dech

Nechte se okouzlit originálními fotografiemi talentovaného fotografa, kterými dobyl svět a nyní je můžete obdivovat do konce listopadu v Galerii Mánes.

Celý článek

České oděvní duo SegraSegra přináší unikátní pánskou kolekci z nepromokavé džínoviny

Dagmar a Eliška Mertovy přichází s novinkou – nepromokavou džínovinou, ze které šijí bundy, klasické kalhoty, ale i kraťasy na kolo. Kromě funkčnosti a nadčasovosti splňuje nová kolekce ještě další aspekt, který je pro tuto značku klíčový, udržitelnost.

Celý článek

Mladí návrháři z UTB a TUL přemýšlí nad identitou člověka i historií

Přehlídkový den 6. září na MBPFW přinesl tvorbu dalších módních návrhářů a zástupců předních textilních škol u nás. Jejich alternativní pohled i kreativita uchvátila nejen obecenstvo ale i samotné mistry návrhářského řemesla.

Celý článek

Vitra Design Museum v rámci hlavního tématu zkoumá roli žen ve světě designu a představuje ikonické kusy od světových autorek

Vitra v jeho rámci zkoumá role ženy v designu nábytku i přístup muzea k vytváření samotné sbírky. Nové přírůstky můžete vidět od Ingy Sempé, Reiko Tanabe, Matali Crasset a Gunjany Gupty.

Celý článek