dnes je 13.07.2020 a svátek má Markéta

Kolekce Alexander McQueen je inspirována velšským kiltem

Přidat na Seznam.cz
Kolekce, kde hlavní roli hraje žena, tak by se dala popsat podzimní a zimní kolekce Alexander McQueen, kterou představila v podobě přehlídky na týdnu módy v Paříži hlavní návrhářka a kreativní ředitelka značky Sarah Burton.

From zero to hero

Sarah Burton ve své nejnovější kolekci chtěla podle svých slov zdůraznit především duši ženy a heroičnost jejího osudu. Sama se totiž v módní branži cítí jako hrdinka, což bezesporu je, protože prosadit se v dnešní době, zvláště v tak známé značce, jako je Alexander McQueen, není rozhodně jednoduchá záležitost.

Wrexhamský kilt

A kde jinde hledat více hrdinů a heroických událostí než v keltské historii, kde začala svou inspiraci hledat i Sarah Burton. Tu našla při své poslední návštěvě krásného města Cardiff, hlavním městě Walesu, kde navštívila i historické národní muzeum sv. Faganse, kde se jí podařilo spatřit jeden z nejvzácnějších exponátů tohoto muzea tzv. wrexhamský kilt. Wrexhamský kilt byl vytvořen někdy mezi lety 1842-1852 armádním krejčím Jamesem Williamsem. Unikátní kilt je zdoben výjevem z Bible, ve kterém Adam pojmenovává zvířata, Jonáše s velrybou, Noemovu archu, hrdličku s olivovou větvičkou v zobáku a Kaina a Abela. Jeden ze vzorů také připomíná systém viaduktů, který byl vynalezen ve starověkém Římě. Unikátní je i materiál, ze kterého je kilt vyroben. Na výrobu použil William recyklovanou bavlnu z již vyrobených kusů oblečení. Celkově kilt obsahuje přes 4 000 kusů oblečení. Jamese Williamse, tak můžeme hrdě nazvat průkopníkem udržitelné módy!

Barvy a materiál starých Keltů

A tak i Sarah Burton vzala některé látky ze svých předchozích kolekcí a přetvořila je v tuto novou kolekci. Dále se inspirovala i ve skládání geometrických obrazců a barevné kompozice hnědé, černé, bílé, béžové a červené. Pomocí volánů, organzy a tylu pak kolekce volně přechází do Viktoriánské doby, kterou datujeme až do roku 1901. I tato doba byla z hlediska britské historie plna hrdinských činů.

Červená barva Walesu

Keltové se objevovali na přehlídce a v kolekci i ve smyslu zvoleného materiálu - kůže. Tento materiál je sice mezi návrháři velmi oblíbený, ne každý s ním však umí to, co se povedlo Sarah Burton. Ta se totiž nezalekla experimentování a vytvořila z kůže v podobném designu i několik plus-sized modelů, které překvapivě dávaly smysl a vypadaly famózně. Velšským tradicím zase lichotila všude přítomná červená, která je tradiční velšskou barvu. Červená byla zakomponována i do účesu některých modelek, které měly přes vlasy přetaženou červenou síťku.

Keltské spony i další doplňky

Sarah Burton se dotkla i tradičních velšských spon, které byly v kolekci příjemným zpestřením, ale z hlediska módy zatím nenaplňují potenciál módního trendu. V kolekci Alexander McQueen byly tyto spony vyřezány tradičně z jednoho kousku dřeva s mytickými motivy. Spona doplňovala některé šaty a kabáty.

foto: Vogue, Filippo Fior / Gorunway.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA NÁVRHÁŘI ALEXANDER MCQUEEN SARAH BURTON PARIS FASHION WEEK MÓDNÍ TÝDEN V PAŘÍŽI PFW

Související články

Nová svatební kolekce LOVE ME! české značky LEEDA myslí na ženy různých proporcí

LOVE ME! uzavírá trilogii kolekcí značky LEEDA s názvy CATCH ME! a TOUCH ME! Návrhářka Lucie Kutálková se tentokrát zaměřila na bílé šaty z nádherných materiálů, na propracované střihy pro ženy různých velikostí a na zážitky s nimi spojených.

Celý článek

Kate Moss, Candice Swanepoel, Jourdan Dunn a další topmodelky v podzimní kampani značky Mônot

Značka Mônot vsadila na hvězdné obsazení hned několika topmodelek. Chytrý tah podtrhuje podzimní kampaň plnou nádherných šatů, sexy těl, krásných koní i přírody. A nejsou to jen Kate a Candice, které rozhodně musíte vidět!

 

Celý článek

Festivaly, sport i čas s dětmi patří k aktuálním must have v módě

Červenec přináší období, kdy trávíme poměrnou část dne venku. Čekají nás koupaliště, hřiště, festivaly, výlety a pro milovníky sportu i spoustu naběhaných či nachozených kilometrů. Jaké módní trendy nás všemi aktivitami budou v červenci provázet?

Celý článek

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Módní návrhářka Zuzana Osako otevírá svůj pop-up shop v Praze na Letné

Aktuální kolekce značky Tradice, která má velký ohlas, je nově k dostání i v showroomu designérky nábytku Heleny Dařbujánové. Šaty inspirované českým folklorem tak seženete pohodlně i na Letné.

Celý článek

Módní dům Karl Lagerfeld ohlásil novou spolupráci s nigerijským designérem Kenneth Ize

Značka Karl Lagerfeld ve spolupráci s nigerijskými tkalci pod taktovkou návrháře Kennetha Ize přinese estetiku spojenou s tradičním africkým uměním.

Celý článek

Máte chuť na nákup nových kousků z rukou českých designérů? Zkuste Kvartýr shop & studio

Místo, které spojuje hned několik uznávaných jmen na poli české módy. Místo, kde se snoubí originalita s absolutní kvalitou. Místo, odkud si odnesete víc než jen pěkný módní kousek.

Celý článek

Michaela Surá: Baví mě dělat klasiku ve vysoké kvalitě

Návrhům a šití se věnuje od mala, vystudovala textilní školu v Brně, přesto vše co umí, získala díky vlastní praxi a píli. Dnes má na Joštové svůj showroom, který mohou navštívit ženy všech věkových kategorií i typů postav. Když si tam najdete cestu, věnuje vám 100 % svého času. Podstatné pro ni je, aby se její zákaznice cítily pohodlně a žensky.

Celý článek