dnes je 09.04.2020 a svátek má Dušan

Kolekce Alexander McQueen je inspirována velšským kiltem

Přidat na Seznam.cz
Kolekce, kde hlavní roli hraje žena, tak by se dala popsat podzimní a zimní kolekce Alexander McQueen, kterou představila v podobě přehlídky na týdnu módy v Paříži hlavní návrhářka a kreativní ředitelka značky Sarah Burton.

From zero to hero

Sarah Burton ve své nejnovější kolekci chtěla podle svých slov zdůraznit především duši ženy a heroičnost jejího osudu. Sama se totiž v módní branži cítí jako hrdinka, což bezesporu je, protože prosadit se v dnešní době, zvláště v tak známé značce, jako je Alexander McQueen, není rozhodně jednoduchá záležitost.

Wrexhamský kilt

A kde jinde hledat více hrdinů a heroických událostí než v keltské historii, kde začala svou inspiraci hledat i Sarah Burton. Tu našla při své poslední návštěvě krásného města Cardiff, hlavním městě Walesu, kde navštívila i historické národní muzeum sv. Faganse, kde se jí podařilo spatřit jeden z nejvzácnějších exponátů tohoto muzea tzv. wrexhamský kilt. Wrexhamský kilt byl vytvořen někdy mezi lety 1842-1852 armádním krejčím Jamesem Williamsem. Unikátní kilt je zdoben výjevem z Bible, ve kterém Adam pojmenovává zvířata, Jonáše s velrybou, Noemovu archu, hrdličku s olivovou větvičkou v zobáku a Kaina a Abela. Jeden ze vzorů také připomíná systém viaduktů, který byl vynalezen ve starověkém Římě. Unikátní je i materiál, ze kterého je kilt vyroben. Na výrobu použil William recyklovanou bavlnu z již vyrobených kusů oblečení. Celkově kilt obsahuje přes 4 000 kusů oblečení. Jamese Williamse, tak můžeme hrdě nazvat průkopníkem udržitelné módy!

Barvy a materiál starých Keltů

A tak i Sarah Burton vzala některé látky ze svých předchozích kolekcí a přetvořila je v tuto novou kolekci. Dále se inspirovala i ve skládání geometrických obrazců a barevné kompozice hnědé, černé, bílé, béžové a červené. Pomocí volánů, organzy a tylu pak kolekce volně přechází do Viktoriánské doby, kterou datujeme až do roku 1901. I tato doba byla z hlediska britské historie plna hrdinských činů.

Červená barva Walesu

Keltové se objevovali na přehlídce a v kolekci i ve smyslu zvoleného materiálu - kůže. Tento materiál je sice mezi návrháři velmi oblíbený, ne každý s ním však umí to, co se povedlo Sarah Burton. Ta se totiž nezalekla experimentování a vytvořila z kůže v podobném designu i několik plus-sized modelů, které překvapivě dávaly smysl a vypadaly famózně. Velšským tradicím zase lichotila všude přítomná červená, která je tradiční velšskou barvu. Červená byla zakomponována i do účesu některých modelek, které měly přes vlasy přetaženou červenou síťku.

Keltské spony i další doplňky

Sarah Burton se dotkla i tradičních velšských spon, které byly v kolekci příjemným zpestřením, ale z hlediska módy zatím nenaplňují potenciál módního trendu. V kolekci Alexander McQueen byly tyto spony vyřezány tradičně z jednoho kousku dřeva s mytickými motivy. Spona doplňovala některé šaty a kabáty.

foto: Vogue, Filippo Fior / Gorunway.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA NÁVRHÁŘI ALEXANDER MCQUEEN SARAH BURTON PARIS FASHION WEEK MÓDNÍ TÝDEN V PAŘÍŽI PFW

Související články

Kožené rukavice nebo kápě aneb největší podzimní trendy z přehlídkových mol

Je sice teprve jaro, ale návrháři před nedávnem představili své kolekce na podzim a zimu 2020/2021. Je tedy načase zrekapitulovat si, jaké módní trendy designéři nastolili. 

Celý článek

Udržitelná móda: značky o kterých musíte vědět

Šatník bez viny díky zdánlivě malým detailům, které jsou ovšem velkými kroky pro svět. Udržitelnost již není pro spoustu značek cizím slovem. Vybrali jsme jich několik, pro které je toto téma zásadní. 

Celý článek

Designérka šije korzety z historických gobelínů

Designérka Kirstin Mallison se rozhodla chytit celosvětového návratu retro korzetů do módy. Její design je speciální v tom, že k němu využívá inspiraci z opravdu dávné historie. Pro někoho trochu moc, pro někoho úžasný originál, a co na historické korzety řeknete vy?

Celý článek

Objevte v sobě zvíře s jarní a letní kolekcí Burberry

Burberry jarní a letní kolekce 2020 doprovází velká marketingová kampaň ve spolupráci s největším módním magazínem Vogue. Průvodcem celé kolekce i této kampaně jsou zvířata a to, jak být animálně trendy. 

Celý článek

Pozitivní spirálu roztáčí Nespresso

Již po páté míří značka Nespresso na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kde vyhlásí nejlepší snímky z českého národního kola soutěže vertikálních filmů Nespresso Talents 2020.

Celý článek

Na Fashion Stars Night se představily čtyři české návrhářky společně s britskou posilou

Již patnáctý ročník jedinečné módní události v Praze je za námi a s ním i spoustu autentických modelů a půvabných přehlídek z rukou vybraných módních návrhářek. Navíc se zde poprvé předávala cena Czech Fashion Award, kterou získala Tatiana Kovaříková.

Celý článek

Virginie Viard zakončila pařížský týden módy nesourodou přehlídkou Chanel

Jedna z nejočekávanějších přehlídek na pařížském týdnu módy nedopadla zrovna podle očekávání. Kreativní ředitelka Virginie Viard představila nesourodou podzimní kolekci, která pouze v některých pasážích připomínala typický Chanel.

Celý článek

Podzimní kolekce Valentino byla téměř celá zahalená v temných barvách

Předchozí kolekce stále ještě čerstvého kreativního ředitele Pierpaola Piccioli byly barevné a plné hravých materiálů. Nejnovější podzimní kolekce značky Valentino se nesla v tlumenějších barvách.

Celý článek