dnes je 15.08.2022 a svátek má Hana

Kolekce Alexander McQueen je inspirována velšským kiltem

Přidat na Seznam.cz
Kolekce, kde hlavní roli hraje žena, tak by se dala popsat podzimní a zimní kolekce Alexander McQueen, kterou představila v podobě přehlídky na týdnu módy v Paříži hlavní návrhářka a kreativní ředitelka značky Sarah Burton.

From zero to hero

Sarah Burton ve své nejnovější kolekci chtěla podle svých slov zdůraznit především duši ženy a heroičnost jejího osudu. Sama se totiž v módní branži cítí jako hrdinka, což bezesporu je, protože prosadit se v dnešní době, zvláště v tak známé značce, jako je Alexander McQueen, není rozhodně jednoduchá záležitost.

Wrexhamský kilt

A kde jinde hledat více hrdinů a heroických událostí než v keltské historii, kde začala svou inspiraci hledat i Sarah Burton. Tu našla při své poslední návštěvě krásného města Cardiff, hlavním městě Walesu, kde navštívila i historické národní muzeum sv. Faganse, kde se jí podařilo spatřit jeden z nejvzácnějších exponátů tohoto muzea tzv. wrexhamský kilt. Wrexhamský kilt byl vytvořen někdy mezi lety 1842-1852 armádním krejčím Jamesem Williamsem. Unikátní kilt je zdoben výjevem z Bible, ve kterém Adam pojmenovává zvířata, Jonáše s velrybou, Noemovu archu, hrdličku s olivovou větvičkou v zobáku a Kaina a Abela. Jeden ze vzorů také připomíná systém viaduktů, který byl vynalezen ve starověkém Římě. Unikátní je i materiál, ze kterého je kilt vyroben. Na výrobu použil William recyklovanou bavlnu z již vyrobených kusů oblečení. Celkově kilt obsahuje přes 4 000 kusů oblečení. Jamese Williamse, tak můžeme hrdě nazvat průkopníkem udržitelné módy!

Barvy a materiál starých Keltů

A tak i Sarah Burton vzala některé látky ze svých předchozích kolekcí a přetvořila je v tuto novou kolekci. Dále se inspirovala i ve skládání geometrických obrazců a barevné kompozice hnědé, černé, bílé, béžové a červené. Pomocí volánů, organzy a tylu pak kolekce volně přechází do Viktoriánské doby, kterou datujeme až do roku 1901. I tato doba byla z hlediska britské historie plna hrdinských činů.

Červená barva Walesu

Keltové se objevovali na přehlídce a v kolekci i ve smyslu zvoleného materiálu - kůže. Tento materiál je sice mezi návrháři velmi oblíbený, ne každý s ním však umí to, co se povedlo Sarah Burton. Ta se totiž nezalekla experimentování a vytvořila z kůže v podobném designu i několik plus-sized modelů, které překvapivě dávaly smysl a vypadaly famózně. Velšským tradicím zase lichotila všude přítomná červená, která je tradiční velšskou barvu. Červená byla zakomponována i do účesu některých modelek, které měly přes vlasy přetaženou červenou síťku.

Keltské spony i další doplňky

Sarah Burton se dotkla i tradičních velšských spon, které byly v kolekci příjemným zpestřením, ale z hlediska módy zatím nenaplňují potenciál módního trendu. V kolekci Alexander McQueen byly tyto spony vyřezány tradičně z jednoho kousku dřeva s mytickými motivy. Spona doplňovala některé šaty a kabáty.

foto: Vogue, Filippo Fior / Gorunway.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA NÁVRHÁŘI ALEXANDER MCQUEEN SARAH BURTON PARIS FASHION WEEK MÓDNÍ TÝDEN V PAŘÍŽI PFW

Související články

Zmodernizované prostředí módního domu zachytil Versace ve své nové kampani

Výrazné a barevné potisky provází kampaň od začátku až do konce. S nimi také sandály na platformě a sluneční brýle, které dodávají outfitům kompletní výraz.

Celý článek

Jitka Klett prezentovala svoji tvorbu na prestižní módní události v Marrakéši

Na originálním mole luxusního hotelu Mandarin Oriental v Marrakéši se již podruhé konal jedinečný módní projekt MOROCCO FASHION WEEK 2022. Mezi vybranými návrháři z celého světa reprezentovala Českou republiku Jitka Klett.

Celý článek

projekt TRADICE NA ŠTENDRU napříč Českou republikou i zahraničím

Kapslová kolekce oděvů sestavená na míru konkrétnímu prostoru je nový projekt značky Tradice, která chce svým zákazníkům přiblížit své střihy s možností koupit si je na jedinečném místě.

Celý článek

Lilia Khousnoutdinova představila kolekci inspirovanou cestami slovanskou mytologií

Značka Ecstatic Fashion v popředí s kreativní historičkou, dulou a mámou Lilií Khousnoutdinovou představila kolekci šatů a šperků z bhútánských látek.

Celý článek

Letní kolekce šperků Pandora přináší esenci léta, mladistvou nespoutanost i motivy oblíbených postav od Disney

Na trhu se šperky vznikla nová unikátní spolupráce. Společnou kolekci vytvořila značka Pandora a Disney. V letní kolekci můžete sbírat pro své unikátní náramky přívěsky oblíbených Disney postav.

Celý článek

Temnota barev i lehkost materiálů se prolíná novou kolekcí značky LEEDA

Temná barevnost šifonů se střídá s lehkostí lnů pastelových barev. Česká značka LEEDA opět zasahuje srdce svých módní fanoušků díky variabilitě nové kolekce.

Celý článek

Spojení věhlasných módních domů dalo vzniknout něčemu neopakovatelnému

Fendace je pro módu neopakovatelným okamžikem. Nejde o spolupráci, ale spíš o výměnu rolí a charakteristických prvků značek Versace a Fendi.

Celý článek

Tatiana Kovaříková představila letní kolekci vystihující unikátnost každé ženy

Česká návrhářka Tatiana Kovaříková představuje osvěžující letní kolekci spjatou s příjemnými večery, chutí na nová dobrodružství a nezapomenutelnými zážitky.

Celý článek