dnes je 24.08.2019 a svátek má Bartoloměj

Kostýmy jako jeden z klíčových prvků filmu Bohemian Rhapsody

Přidat na Seznam.cz
Oslava hudby. Oslava skupiny Queen. Oslava Freddieho. A také oslava těch nejoriginálnějších módních kousků 70. a 80. let minulého století.  

Koncem loňského roku vtrhnul do kin tajfun v podobě filmu Bohemian Rhapsody. Jedná se o snímek, který trhá rekordy sledovanosti po celém světě a sbírá jedno ocenění za druhým. Obrovskou zásluhu na vnímání filmu mají nejen herci či kameramani, ale také nezapomenutelné kostýmy, které rozhodně stojí za zmínku.

Vrchním kostýmovým designérem celého filmu byl zvolen Julian Day, na kterého čekala nelehká úloha - na několik měsíců se ponořil do archivů kapely, studoval podobu originálních kousků, analyzoval tisíce koncertních fotografií. Během celého procesu spolupracoval s velikány v oboru - firmou Adidas (obuv), Wrangler (džíny) či s Robertem Allsoppem, který vytvářel například kožené pásky do sepraných džín.

Navštívil také studio známé britské módní návrhářky Zandry Rhodes, která oblékala nejen Mercuryho, ale například i princeznu Dianu. Zandra jednoho dne tvořila svatební šaty, když k ní Freddie přišel a s úžasem sledoval jejich svrchní část. Zandra ustřihla sukni a svršek Freddiemu věnovala.

Julian Day v čele s 38členným kostymérským týmem si pro jednotlivé představitele skupiny Queen připravil čtyřicet zkoušek čítajících stovky modelů. Zkoušek, které dohromady trvaly přes padesát hodin. Vše proto, aby dotáhl vítězné celky k naprosté dokonalosti v nejvyšší možné míře autenticity.

Freddie Mercury, který si v neotřelých kouscích oblečení liboval, jednou řekl: „Na pódiu se oblečením bavím; to, co vidíte není koncert, je to módní show.” Julian Day mluví o zpěvákovi jako o opravdovém šampiónovi a vizionáři, člověku, který porušoval pravidla a snažil se vyvarovat všeho, co spadá do normality. Ve filmu tak spatříte kožené kalhoty, bílá tílka, barevné župany, péřová boa či sametové pláště, sportovní mikiny a také kožešinový hermelín.

Během scény, kde kapela podepisuje svoji první smlouvu s nahrávacím studiem, má na sobě Rami Malek (představitel Freddieho) nezapomenutelnou bílou koženou bundu s okřídlenými rameny. Day tvrdí, že tato bunda byla nalezena v bytě po smrti kytaristy Jimiho Hendrixe, jehož Freddie bezmezně obdivoval.

Slova jako sebevědomý, okázalý či velkolepý nedokážou popsat styl, který Mercury během své kariéry vypiloval. A bylo jedno, zda je celý pokrytý flitry nebo má na sobě zdánlivě obyčejný bílý top - vše dokázal přeměnit v jedinečné módní vyjádření. „Freddie nebyl následovníkem módy, módu tvořil. Dovolil lidem, aby se oblékali okouzlujícím způsobem,” zmiňuje Day, podle něhož měla kapela vlastní rozpoznatelný styl, který umožnil inspiraci celému světu.

Courtesy of 20th Century Fox

Přidat na Seznam.cz
MÓDA MÓDA VE FILMU QUEEN FREDDIE MERCURY

Související články

Značka Marc O’Polo plánuje mezinárodní růst, proto znovu vsadila na Annu Ewers

Podzim i zima pomaloučku začínají klepat na dveře. I kdybychom tuto skutečnost v myšlenkách ještě oddálili, možná bychom se mohli alespoň začít poohlížet po parádních sezónních kouscích. Například u značky Marc O’Polo.

Celý článek

Co byste měli vědět o kolekci navržené vévodkyní ze Sussexu Meghan Markle?

Kolekce, která bude mít podstatně hlubší význam a je spojená s módní návrhářkou Mishou Nonoo, by se měla začít prodávat již toto září.

 

Celý článek

Značka Noirs klade důraz na módu pro ženy, které se vzájemně podporují

Dost bylo rivality! Je potřeba se sjednotit a myslet alespoň v některých věcech podobně. Například o udržitelné módě, lásce k přírodě a ekologii. To vše a mnohem víc je cílem české značky Noirs.

Celý článek

Queens a lokální móda jdou ruku v ruce! Společně s návrhářkou Michaelou Hriňovou připravuje týdenní pop up store

Spolupráce Queensu se slovenskou návrhářkou Michaelou Hriňovou, která vyvrcholí týdenním pop upem v Praze je tím, co nás v nadcházejících dnech čeká. Lokální podpora funguje v tomto směru na sto procent!  

Celý článek

Modelka Cara Taylor v kampani Richard Allan x H&M inspirované šedesátými lety

Módní řetězec H&M se spojil s britskou značkou Richard Allan a vznikla kampaň silně inspirovaná šedesátými lety v hlavní roli s modelkou Carou Taylor. Snímky nafocené v ulicích Londýna působí hravým a bezstarostným dojmem. 

Celý článek

Podzimní pletená kolekce české návrhářky Božidary nese název Melancholic

Srpen se přehoupl do druhé poloviny a ať už chceme či nikoliv, brzy nás nemine období, kdy se budeme muset zachumlat do hřejivých svetrů a roláků. A když už toto období nastane, proč to nevzít zcela stylově se svetry české návrhářky Božidary?

Celý článek

Podzimní kampaň Victoria's Secret na černobílých snímcích

Jistě nám dáte za pravdu, že právě černobílé záběry mají pořád své kouzlo. Když babička najde zaprášené černobílé fotografie, má to neskutečnou atmosféru. A na to nejspíš sází i fotograf Russell James.

Celý článek

Freddie Mercury: královna všech královen

Vyhýbal se všem stereotypům. Svým životem ovlivnil několik generací. Řeč je o frontmanovi kapely Queen, Freddiem Mercury. Extravagantní styl se projevoval i v jeho oblékání a na kontě má tak několik nadpozemských outfitů. Pojďte si s námi připomenout tuto osobnost světové hudby.

Celý článek