dnes je 23.11.2020 a svátek má Klement

Letní láska je ta lněná

Přidat na Seznam.cz
Teplé dny přicházejí a s nimi i letní outfity z materiálů, které nám slibují zabezpečit v létě dokonalý komfort. Lehké rozevláté šaty, sukně, halenky a kalhoty k létu neodmyslitelně patří. K nejlepším materiálům na léto jednoznačně řadíme len!

zdroj: pinterest.com

Materiály přírodního původu jsou nejenom přes léto nejvyhledávanějšími. Právě len obstál ve zkoušce času i proti módním vrtochům. Nyní má své místo v každém letním šatníku. Více nám o lnu prozradila módní stylistka Alžbeta Mátyásová.

Historie lnu u nás

V Československu byl len významnou zemědělskou plodinou hlavně za první republiky, kdy došlo k největšímu rozmachu pěstování lnu, a to  v roce 1925, kdy bylo oseto 24 731 hektarů. K rozvoji pěstování lnu došlo i po druhé světové válce. Počátkem devadesátých let 20. století se ale vlivem otvírání se trhu západní Evropě a vlivem nerovných podmínek v zemědělství se plocha pěstovaného lnu neustále snižovala. Došlo k útlumu domácí textilní výroby, ke snížení ceny lnu na světových trzích, pro pěstitele byl po vstupu do Evropské unie i méně výhodný dotační systém. V roce 2009 bylo oseto v ČR lnem pouze 150 hektarů. Dnes je o přírodní lokálně pěstované materiály zase zájem, ale českého lnu je málo. V současné době se pěstováním lnu v Česku zabývá pouze několik málo zemědělských nadšenců. Výrobci lněného zboží dovážejí většinou suroviny z jiných evropských zemí nebo z Číny.

Nedocenitelné vlastnosti lnu

Len je vhodný hlavně pro milovnice přírodních materiálů a vyhledávají ho nositelky ležérní a sportovní módy. Důvodem je nejen struktura, ale i barva přírodního nebarveného lnového vlákna, které působí jemně, tlumeně a neutrálně.

Jeho velikou výhodou je, že je přirozeně antibakteriální a 100% přírodní. Je vhodný pro alergiky, neelektrizuje a nepřitahuje prach. Má výborné termoregulační vlastnosti. Je prodyšný, dobře odvádí teplo a vlhkost, v létě chladí a v zimě hřeje. Lněné vlákno je pevné a odolné proti oděru.

 I když je len na dotek tvrdší, praním postupně měkne a stává se příjemně poddajným. Lněné vlákno stárne pomalu, a proto vám oblečení z tohoto materiálu bude přinášet užitek dlouhou dobu.

zdroj: pinterest.com

Len si hýčkejte

Údržba lněného oblečení je nenáročná, pereme ho při teplotě 40 stupňů. Problém může být náchylnost vláken ke zlomení, proto je třeba ždímat jej na nižší otáčky. Jeho nevýhodou je vysoká mačkavost, ale ta k ležérnímu lněnému oblečení prostě patří. Je to jeho přirozená nedokonalost, kterou se tento přírodní materiál vyznačuje.

Skoro v každém módním řetězci se v současnosti dají najít lněné šaty, kalhoty, topy nebo sukně. Málokdy jsou tedy ze 100% lnu, ale mají alespoň jeho příměs. V obchodech většinou najdeme lněné oblečení s příměsí viskózy nebo bavlny. Len s viskózou je skutečně příjemným, pevným materiálem, který je vhodný na každodenní nošení. Vybere si určitě každá z vás...

 Tady jsou mé tipy na lněné kousky pro každý typ postavy. Já mám na sobě lněné kalhoty ve světle fialové barvě ze starší kolekce Pietro Filipi.

zdroj: alzbetamatyas.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA LNĚNÉ OBLEČENÍ. LEN LNĚNÁ SUKNĚ LNĚNÁ HALENKA LNĚNÉ ŠORTKY LNĚNÉ KALHOTY

Související články

Zimní trendy pro rok 2021

Trendy se každý rok mění. Občas přijdou trendy nové, někdy dojde k recyklaci. Co si pro nás chystá rok 2021? To jsme pro vás sepsali v tomto článku. Pokud se vám některý trend líbí, nebojte se a noste ho již nyní. Nikdy není brzy nebo pozdě. Móda je proměnlivá, a to je na ní to nejlepší.

Celý článek

Historie časopisu Elle

Jeden z nejoblíbenějších módních magazínů, jehož původ začínal ve Francii. Název Elle znamená z francouzštiny „ona“. Dnes už časopis vychází v několik jazycích a je známý po celém světě.

Celý článek

Módní filmy a seriály, které musíte vidět

Ten, kdo miluje módu, miluje i filmy o ní. Jaký je oblíbený ten váš? Jelikož večery jsou stále delší, je potřeba si užít řádné podívané. Je libo film nebo rovnou seriál?

Celý článek

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

Co je módní deziluze a jak funguje svět módy?

Celý svět se zrychluje a my s ním. Móda už není, co bývala a rychlost, kterou se mění je neuvěřitelná. Víte, co je módní deziluze? A jak opravdu funguje svět módy?

Celý článek

Módní inspirace: Se zimní parkou do města i do přírody

Parka nás provází po spoustu let, ne jinak je tomu i letos. Mluvíme o těch zimních, které jsou nejenom perfektním módním kouskem, ale také nás dokážou krásně zahřát. Vybrali jsme pro vás tři takové, které se jednoduše kombinují a vypadají skvěle.

Celý článek

10 nejčastějších módních chyb

Móda je hra. Hra, která má ovšem také svá pravidla. Jak si ji užívat i bez přešlapů? Máme pro vás několik tipů, kterých je dobré se vyvarovat.

Celý článek

Každý během života mění své názory, ale i módní trendy, proč tomu tak je?

Móda i názory se během života mění. Člověk se vyvíjí, a tak i jeho vkus a priority s ním. Móda se střídá v našem životě možná více než si uvědomujeme. Začíná to v dětství a končí stářím.

Celý článek