dnes je 22.09.2020 a svátek má Darina

Letní láska je ta lněná

Přidat na Seznam.cz
Teplé dny přicházejí a s nimi i letní outfity z materiálů, které nám slibují zabezpečit v létě dokonalý komfort. Lehké rozevláté šaty, sukně, halenky a kalhoty k létu neodmyslitelně patří. K nejlepším materiálům na léto jednoznačně řadíme len!

zdroj: pinterest.com

Materiály přírodního původu jsou nejenom přes léto nejvyhledávanějšími. Právě len obstál ve zkoušce času i proti módním vrtochům. Nyní má své místo v každém letním šatníku. Více nám o lnu prozradila módní stylistka Alžbeta Mátyásová.

Historie lnu u nás

V Československu byl len významnou zemědělskou plodinou hlavně za první republiky, kdy došlo k největšímu rozmachu pěstování lnu, a to  v roce 1925, kdy bylo oseto 24 731 hektarů. K rozvoji pěstování lnu došlo i po druhé světové válce. Počátkem devadesátých let 20. století se ale vlivem otvírání se trhu západní Evropě a vlivem nerovných podmínek v zemědělství se plocha pěstovaného lnu neustále snižovala. Došlo k útlumu domácí textilní výroby, ke snížení ceny lnu na světových trzích, pro pěstitele byl po vstupu do Evropské unie i méně výhodný dotační systém. V roce 2009 bylo oseto v ČR lnem pouze 150 hektarů. Dnes je o přírodní lokálně pěstované materiály zase zájem, ale českého lnu je málo. V současné době se pěstováním lnu v Česku zabývá pouze několik málo zemědělských nadšenců. Výrobci lněného zboží dovážejí většinou suroviny z jiných evropských zemí nebo z Číny.

Nedocenitelné vlastnosti lnu

Len je vhodný hlavně pro milovnice přírodních materiálů a vyhledávají ho nositelky ležérní a sportovní módy. Důvodem je nejen struktura, ale i barva přírodního nebarveného lnového vlákna, které působí jemně, tlumeně a neutrálně.

Jeho velikou výhodou je, že je přirozeně antibakteriální a 100% přírodní. Je vhodný pro alergiky, neelektrizuje a nepřitahuje prach. Má výborné termoregulační vlastnosti. Je prodyšný, dobře odvádí teplo a vlhkost, v létě chladí a v zimě hřeje. Lněné vlákno je pevné a odolné proti oděru.

 I když je len na dotek tvrdší, praním postupně měkne a stává se příjemně poddajným. Lněné vlákno stárne pomalu, a proto vám oblečení z tohoto materiálu bude přinášet užitek dlouhou dobu.

zdroj: pinterest.com

Len si hýčkejte

Údržba lněného oblečení je nenáročná, pereme ho při teplotě 40 stupňů. Problém může být náchylnost vláken ke zlomení, proto je třeba ždímat jej na nižší otáčky. Jeho nevýhodou je vysoká mačkavost, ale ta k ležérnímu lněnému oblečení prostě patří. Je to jeho přirozená nedokonalost, kterou se tento přírodní materiál vyznačuje.

Skoro v každém módním řetězci se v současnosti dají najít lněné šaty, kalhoty, topy nebo sukně. Málokdy jsou tedy ze 100% lnu, ale mají alespoň jeho příměs. V obchodech většinou najdeme lněné oblečení s příměsí viskózy nebo bavlny. Len s viskózou je skutečně příjemným, pevným materiálem, který je vhodný na každodenní nošení. Vybere si určitě každá z vás...

 Tady jsou mé tipy na lněné kousky pro každý typ postavy. Já mám na sobě lněné kalhoty ve světle fialové barvě ze starší kolekce Pietro Filipi.

zdroj: alzbetamatyas.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA LNĚNÉ OBLEČENÍ. LEN LNĚNÁ SUKNĚ LNĚNÁ HALENKA LNĚNÉ ŠORTKY LNĚNÉ KALHOTY

Související články

Kouzlo nadčasovosti: Trendy, které nestárnou

Někdy je malé poohlédnutí do minulosti příjemnou záležitostí. A v módním průmyslu to platí obzvlášť! Vybrali jsme pro vás jen hrstku trendů, které byly vytvořeny v 70. letech a spousta z nich obstojí i dnes.

Celý článek

Podzim klepe na dveře. Jaké trendy ho ovládnou?

Babí léto je v plném proudu, a jestli se stejně jako my těšíte na podzim, který už klepe na dveře, věříme, že po tom, co vám ukážeme několik trendů následujících měsíců, se budete těšit mnohem víc.

Celý článek

MBPFW: Vanda Janda předvedla dramatické siluety i hravé barvy

Poslední přehlídkový den pražského týdne módy předvedla svou kolekci i čerstvě třiadvacetiletá návrhářka Vanda Janda. Při vytváření kolekce se inspirovala divami, které ji nejvíce inspirují, a především pak svou babičkou Alicijou. 

Celý článek

Brad Pitt v podzimní kampani značky Brioni jako neodolatelný elegán

V úterý byla představena nová kampaň značky Brioni, v jejíž popředí stojí herec a producent Brad Pitt. Lehké strniště, polodlouhé vlasy a svůdný pohled berou ženy po celém světě.

Celý článek

Dechberoucí přehlídka Jakuba Polanky na MBPFW

Třetí den fashion weeku se smíchovská Gabriel Loci naplnila téměř k prasknutí. Svou kolekci předvedl talentovaný a renomovaný návrhář Jakub Polanka. A všem vyrazil dech.

Celý článek

Tipy a triky, jak nosit košile na podzim

Ani na podzim či v zimě nemusíte košile odkládat hluboko do skříně. Existuje několik způsobů, jak je zařadit do každodenního života i v chladnějším období. Mrkněte na pár tipů a košile už nebudete chtít sundat.

Celý článek

Značka ETHER představila na Merdeces-Benz Prague Fashion Week kolekci oslavující ženskou siluetu, nadčasovost i kvalitu zpracování

Designérka Eva Vontorová tvořící pod značkou ETHER přináší již desátým rokem na český módní trh jedinečné doplňky i celé ready-to-wear kolekce. Aktuální podívaná v rámci pražského týdne módy podtrhla kvalitu zpracování i určitou svobodomyslnost, na kterých si návrhářka potrpí.

Celý článek

Diskuze a přednášky nejenom o udržitelnosti představí během Mercedes-Benz Prague Fashion Week SmetanaQ Talks

Dlouhodobý koncept v podobě mikro konference v rámci oficiálního programu na MBPFW proběhne ve dnech od 9. do 10. září. Těšit se můžeme na diskuzi o udržitelnosti, identitě i hranic v módě.

Celý článek