dnes je 05.04.2020 a svátek má Miroslava

Má oblečení, které nosíme, psychologický efekt na naši náladu?

Přidat na Seznam.cz
Existuje vztah mezi barvami našeho oblečení a naší náladou? Odborníci tvrdí, že ano. To, jak se oblékáme, má vliv nejen na naše okamžité rozpoložení a naopak, ale také na míru našeho sebevědomí a s tím související úspěšnost toho, co právě děláme.

Právě jste se probudila do rána zalitého sluncem, v rádiu zahráli vaši oblíbenou písničku a v lednici na vás k snídani čeká ten výborný dortík z celozrnné mouky s tvarohem a ovocem, který pro vás upekla vaše nejlepší kamarádka. V práci vás čeká porada s vaší oblíbenou šéfovou a teď jen zbývá rozhodnout se, co si obléknout na sebe. Pokud všechna vaše rána vypadají takto a podobně, pravděpodobně je sluncem zalitý i váš šatník. Při dobré náladě totiž máme tendenci vybírat si světlé barvy nebo jejich kombinace. Nálada, se kterou se totiž rozhodujeme, jaký outfit si zrovna vezmeme na sebe, dále ovlivňuje i to, jak se cítíme během celého dne. V pravěku bylo oblečení jediným praktickým smyslem – udržet člověka v teple. Postupně se však začalo profilovat jako ukazatel sociálního postavení, blahobytu, vkusu a dokonce i osobnosti. Stalo se součástí kultury a důležitým milníkem společenského života. To vedlo k vytvoření určitých módních precedent, a tak vlastně vznikla i móda, jak ji známe dnes. Samozřejmě každý si v módě počíná individualisticky, a tak ani z hlediska psychologie nelze paušalizovat. V něčem ale psychologie přesto funguje.

Barva

Barva je často brána v potaz v rámci marketingových strategií. Červená a černá například odpuzují potenciální zákazníky, naopak zelená a modrá jsou pro naše smysl přátelské a vzbuzují důvěryhodnost. V módě je tomu trochu jinak. Červená je podle několika studií symbolem vášně a vzbuzuje v nás sebevědomí, černá je zase brána za seriózní barvu. Z hlediska evropských tradic je to bílá barva, která je brána za symbol čistoty a vzbuzuje v nás důvěru. Oranžová nebo zelená by nás zase měly nabýt energií a entusiasmem. Modrá je barvou inspirace a podle odborníků je právě proto jednou z nejpoužívanějších barev evropských návrhářů. Zde ale musíme dávat pozor, protože v některých kulturách je modrá považována za barvu smutku.

Střih

Věděla jste, že i střih může mít vliv na to, jak se právě cítíte? Podle odborníků rozhodně ano. Pokud se vám například nedařilo v práci nebo ve škole, v žádném případě se nedoporučuje uzavřít do teplákové soupravy, jakkoli se vám může zdát pohodlná. Někdy totiž pomůže, když sama pro sebe zvýrazníte své křivky. Zvýší vám to sebevědomí a možná dokonce nabídne i jiný pohled na svět, což opravdu potřebujete. Nemusíte totiž být krásná jen pro okolí, ale především se musíte cítit krásná sama pro sebe.

Vzorování

Zdá se vám, že právě móda vám diktuje, jaký design a jaké vzory nosit? Možná. Věděla jste ale, že i tento aspekt může mít vliv na vaši náladu nebo na to, co právě prožíváte? Pro ženu, která se cítí být krásnou a sebevědomou jsou jasnou volbou květiny, které jsou v dnešní době i velmi oblíbené, co se světových návrhářů týče. Ba naopak při smutku, nebo, když se cítíte nesvá, pravděpodobně sáhnete na blůzku s rovnými proužky v horizontální nebo vertikální podobě. Pokud volíte neobvyklé vzorování nebo kostky, může to znamenat pocit energie, ale i emocionální nestabilitu.

Studies.com; WhoWhatWear.co.uk; foto: Pexels.com

Přidat na Seznam.cz
DESIGN KRÁSA A ZDRAVÍ ZE SPOLEČNOSTI PSYCHIKA BARVY

Související články

Butik české návrhářky Tatiany Kovaříkové v novém kabátě

Proměna butiku české návrhářky Tatiany Kovaříkové kombinuje důraz na propojení barev, materiálů i potřeb žen.

Celý článek

Nová kampaň na kolekci brýlí Gucci byla zasazena do osmdesátých let

Kreativní ředitel Alessandro Michele se opět nebál odvázat. Celá kampaň značky Gucci je zasazena do losangeleské prodejny desek Amoeba Music Hollywood, která svým interiérem i exteriérem připomíná skutečné osmdesátky. 

Celý článek

Češi nevěří, že cesta ke zdravému tělu může být vydlážděná i bílou moukou a cukry, říká výživová poradkyně

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s výživovou poradkyní a influencerkou Hedvikou Hejdukovou. Jak zachovat zdravé tělo i mysl v době karantény? Jde vůbec jíst zdravě, rychle a levně zároveň? A co Češi dělají ve výživě špatně? Prozradíme v článku.

Celý článek

Celebrity bojují proti koronaviru Covid-19 v karanténě i charitou

Koronavirus Covid-19 si nevybírá. Vir napadl i bezpočet slavných celebrit, a tak i oni vytáhly do boje s virem, který v dnešní době sužuje celý svět. Některé pořádají charitativní sbírky a dávají své peníze charitě. Někteří vyzývají své fanoušky, aby zůstali v bezpečí.

Celý článek

Ruční napařovač prádlo dezinfikuje, zbaví ho pachů a perfektně upraví za pár vteřin

Už žádné nežádoucí záhyby na oblečení! Je tu snadné řešení, jak si za 15 vteřin upravit pomačkanou halenku, košili nebo třeba vlněný kabát!

Celý článek

Jak bojovat se zamlžením brýlí při nošení roušky, poradí optometrista

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Noste roušky, jsme v tom totiž společně! Jestli ale také bojujete se zamlžováním vašich brýlí při nošení roušky, pak právě pro vás je tento článek...

Celý článek

Slavné svatební šaty Whitney Houston budou prodány v aukci

Tyhle šaty by snad chtěla mít každá nevěsta. Ikonické svatební šaty slavné zpěvačky Whitney Houston budou prodány v aukci. Zájemci mohou přihazovat na internetových stránkách aukční síně do konce dubna.

Celý článek

Po pěti letech opouští pozici kreativního ředitele Mulberry Johnny Coca

Španělský módní návrhář a kreativní ředitel Johnny Coca opouští po pěti letech britskou značku Mulberry. Kolekce na jaro a léto 2021 bude jeho poslední. 

Celý článek