dnes je 04.06.2020 a svátek má Dalibor

Mám řád, který bortím narušením pravidel, říká mladý návrhář Filip Hieke

Přidat na Seznam.cz
Mladý český návrhář, který se prezentuje hravou módou, si s námi popovídal o tom, kde čerpá inspiraci, jak se vůbec dostal k navrhování a jaký názor má na oblékání českých mužů.

1) Kdy jste se rozhodl, že se chcete živit navrhováním oblečení a jakou školu jste vystudoval?

Paradoxně to samo vyplynulo, když jsem se hlásil na střední školu. S rodiči jsme při výběru preferovali školy uměleckého zaměření a náhodou jsme narazili na Střední průmyslovou školu oděvní v Praze, kde hrál velkou roli výtvarný aspekt. Bohužel, až po přijímacím řízení, jsem se dozvěděl, že mě čekají mimo jiné i střihové konstrukce a šití samotných oděvů! V té době pro mě celkem vzdálená a neznámá aktivita. Rychle jsem si ale k oboru našel cestu. Po ukončení střední školy jsem se zúčastnil přijímacího řízení na DAMU, obor scénografie, ale uvědomil jsem si, že mé znalosti a zkušenosti jsou již velmi specifické a tak následovaly dva roky na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství a šest krásných let na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), které jsem letos v Ateliéru módní tvorby zakončil.

2) Jak byste popsal svou tvorbu?

Asi jako hravou a pozitivní, která vychází z klasického uchopení užitého umění. Rozhodně nejsem člověk, který pracuje do poslední chvíle spontánně a nahodile. Moje práce mají celkem daný řád, který však schválně bortím nečekaným narušením pravidel. Rád pracuji s proporcemi či pestrou skladbou barevnosti.

3) Co Vás při navrhování nejvíce inspiruje?

Zdroj inspirace se často mění, ale vždy se jedná o odkaz na prostředí kolem mě. Nemyslím lidi, ale spíše to, co je obklopuje - interiér, design, moment. Často čerpám z ilustrací, na kterých pracuji vždy na začátku projektu. Ty mě přivedou na nové prvky, barevnost nebo náladu.

4) Pro koho je Vaše móda určená?

V posledních několika letech se moje autorská práce zaměřuje spíše na pánskou módu, dámskou stranu ale nijak nezanedbávám, jelikož většina zakázek, kterým se věnuji, přichází od žen. Pánské kolekce jsou dle mého názoru mnohem těžší, jelikož si zachovávají některá jasná fakta charakterizující pánskou módu. Myslím tím i to, že u dámských kolekcí existuje mnohem větší svoboda tvorby. Můžete se rozhodnout pracovat jen na šatech, inspirovat se křehkostí či vytvořit drsnou identitu a vždy je to akceptovatelné. Muži svou tvář přeci jen tolik nemění. Také můžete pánský oděv obléci na ženu a funguje to, obráceně už ale většinou ne.

5) Účastníte se zářijového FW? Co nám k podzimní kolekci můžete prozradit?

Ano. Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku se účastním v rámci přehlídky Ateliéru módní tvorby, kde představím svou diplomovou kolekci a následně budu prezentovat její rozšířenou verzi na nově vzniklé akci WE’RE NEXT, kde bude možné vidět konfrontaci českých a belgických studentů módy. A na to se moc těším!

6) V čem si myslíte, že se odlišujete od jiných českých návrhářů?

Myslím si, že v mnoha věcech jsme si dost podobní, ale pravděpodobně největší odlišnost je v místě čerpání inspirace a její převedení do oděvu.

7) Máte nějaký návrhářský vzor v zahraničí?

Není to pro mě přímo vzor, ale rád sleduji a obdivuji několik značek a návrhářů napříč kontinenty, jako je Marni, Phillip Lim a Sankuanz.

8) Jak vnímáte oblékání českých mužů? Líbí se vám / co byste vytkl?

Setkávám se s velmi odlišnými přístupy k oděvu. Někteří ho vnímají jako samozřejmost spojenou s fungováním ve společnosti a dále se tím nezabývají. I to je vlastně v pořádku, jelikož není možné, aby se všichni zajímali o vše. Ale pokud vidím někoho, kdo oděv vnímá jako možnost vyjádření se, tak mě tím moc baví. Nedá se říct, že bych něco konkrétně českým mužům v oblékání vytýkal. Jen bych si přál, aby se naučili nakupovat módu kvalitně, aby ocenili to, že práce na limitovaných či originálních kusech je velmi náročná, ale o to lepší. A v neposlední řadě, aby se opět celkem běžnou stala zakázková tvorba - a to nejen společenského, ale i denního oděvu.

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ČESKÝ NÁVRHÁŘ FILIP HIEKE ČESKÁ MÓDA ROZHOVOR

Související články

Věřím, že online výuka může fungovat i nadále, říká moderátorka Lenny Trčková

Rozhovor s moderátorkou, dramaturgyní a scénáristkou Lenny Trčkovou, kterou si jistě mnozí z vás pamatují z Dobrého rána na ČT1 nebo z hudebního kanálu Óčko, kde svého času působila, se vrátila opět na televizní obrazovky.

Celý článek

Snová svatební kolekce Martiny Vrábelové byla inspirovaná ledovými květy

Svatební kolekce 'Pure White - Pure Love' módní návrhářky Martiny Vrábelové je již podle názvu čistým uměleckým dílem. Kolekce byla inspirovaná bílou barvou a přírodou.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Nová kampaň Vivier miluje Paříž vás přesvědčí, že si zamilujete nejen hlavní město Francie, ale i kolekci

Francouzská značka Roger Vivier představila novou jarní kolekci s názvem Vivier miluje Paříž. Z kolekce přímo sálají francouzské vibrace, čemuž dopomáhá i do puntíku sladěný vintage interiér. 

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek

Návrhářka Marie Zelená: V našich modelech podporujeme lidi, aby cestovali a poznávali krásy naší vlasti

Známá česká módní návrhářka Marie Zelená nedávno představila nový projekt Oslava krás světa, který na šatech znázorňuje krásná místa České republiky a dalších evropských i světových zemí. Jak si poradila s nelehkou dobou, na čem nyní pracuje a na co se můžeme v budoucnu těšit, jsme se zeptali samotné návrhářky Marie Zelené.

Celý článek