dnes je 25.08.2019 a svátek má Radim

MBPFW z pohledu návrhářky Denisy Dovalové

Přidat na Seznam.cz
Mercedes Benz Prague Fashion Week z pohledu návrhářky Denisy Dovalové. Jak se cítila před přehlídkou a jaký má pohled na pražský fashion week. 

Ten moment, těch pár minut.

Dokud nepoznáte v praxi, nedokážete si představit, co vše za tím stojí.

Přípravy na přehlídku jsem zažila nesčetněkrát. A rozhodně bylo fajn porovnávat zahraniční produkci z minulých MBFW přehlídek a tu českou. Musím říci, že systém předpříprav byl u české produkce naprosto báječný. Instrukce, zkouška make-upu, vlasů, fitting... To jsem si opravdu užívala, neboť v zahraničí, když jsem přijela, prakticky vše muselo proběhnout ten samý den. Fitting, zkouška stylingu, make-up, vlasy, choreo...Teď jsem to měla krásně rozdělené, dostatek času... Prostě paráda.


Backstage foto: Lucie Křížková

Co však paráda vůbec nebyla, bylo chystání v den přehlídky. Fakt, že v jeden den se ukáže na scéně vůbec největší počet designérů, byl znám. V 13:00 proběhla kreativní přehlídka ateliérů vysokých škol. Umíte si to představit, kolik to bylo outfitů, různorodých kolekcí a pak na 15:00 se mělo v zákulisí přichystat dalších 5 různých stylingů modelek pro pět dalších kolekcí. A to za jednu hodinu konkrétně i s oblékáním. Pravý stres však u mě začal deset minut před přehlídkou, kdy jsem v podstatě neměla ani jednu jedinou modelku. Za těch 10 minut jsem tedy musela vydat nadlidský výkon, pochytat všechny modelky kouřící, čekající ve frontě na záchod, líčící se, nastylovat celou kolekci a připravit ji na molo.


Backstage foto: Lucie Křížková

Ale nebojte, každá modelka má na pomoc konkrétního člověka, který jí s oblékáním pomáhá. Každopádně nesnáším to. Jsem v tu chvíli protivná, všude vidím chyby a když je něco špatně, dokážu být i zlá. Sice nevím, kdo mi to v tu chvíli žere a bere mě vážně, protože podle mě vypadám v té chvíli dost komicky, ale nakonec si svou nějak prosadím. A když tu vymodlenou vizi vidím na mole a povede se mi vyjádřit to, po čem jsem toužila, jsem šťastná, velmi.

 
Zdroj: MBPFW

A ještě jeden pocit jsem zažila po dlouhé době opravdu jedinečný. Ten, když jsem vstoupila na molo. Věděla jsem, že je plný sál, že těm lidem nejsem lhostejná, že mě spousta z nich zná. Byla jsem normálně skoro rozrušená. Až jsem se tam styděla a řekla si, nesměj se jak měsíček na hnoji a uklidni se. A víte proč? Protože v zahraničí je to prostě jiné. Jdete na to molo, víte, že v hledišti nikoho neznáte, že jste pro ně cizinec, mnohým jste lhostejní a prostě ne, není to ono.

 
Zdroj: MBPFW

A pak ještě z některých fashionweeků znám jeden druh pocitu. Hořkosti. A to ve chvíli, kdy jdete na molo a máte před sebou poloprázdný sál a víte, že účast jste nemohli nijak ovlivnit...

A o čem je vlastně ta má kolekce? Prosím, přečtěte si to. Já vím, že jsem občas až příliš velký „filozof “ a dost upovídaná, ale tato myšlenka je pro mě velmi osobní a vše v kolekci má svou příčinu....

 

Instinkty nám umí pomoci rozlišit, co je správné a co ne. Ale dokážeme jim ještě naslouchat? Rozhodla jsem se, že právě ony budou mým mentorem při tvorbě této kolekce a tento tajemný prostor mého vědomí mi byl nevyčerpatelnou inspirací. Otevřel mi můj nejintimnější pohled na krásu, a to nejen země ale i vesmíru a lidského těla. Propojení těchto základních kamenů bytí mi připomnělo, že vše, včetně nás, je vesmír. Tohle uvědomění mě dovedlo k dalšímu tématu, které je v dnešní době neustále na pořadu dne. Ekologie. Ano, také chci zachránit Zemi. Miluji ji, je mi vším. Ale my se topíme v záplavě informací a nikdy si nemůžeme být jisti, co je to vlastně „TO“ správné. Jakmile se najde jedna teorie, je následně konfrontována teorií další. Pravdu vyvracíme pravdou a lež další lží. Odpovědí je právě INSTINKT. Nejlepší přítel je náš vnitřní hlas. Naslouchejme mu a vnímejme prostor kolem nás. Naše energie je teď roztříštěná na milion kousků. Pod záplavou informací dochází ke zmatení mysli, která je zahlcena tak, jako nikdy dříve, a proto radši zapínáme „autopilota“. Ale nenechme se umlčet zrovna dnes, kdy můžeme říci téměř vše. Vytvořili jsme si duchovní svět plný prostoru pro každého z nás a naplnili ho strachem a ignorací.


foto: Lucie Křížková

Vše, co máme, používáme a potřebujeme jsme našli tady na Zemi a ve vesmíru. Ale často volíme špatný způsob, jakým pracujeme s těmito dary. A proto chci poukázat na to, že problém nejsou syntetické látky či cokoliv, co je považované za špatné. Žádná „syntetika“ NEEXISTUJE, protože i ta nejvíce „umělá“ věc na světě má prvopočátek v přírodě. Problém je současný systém, který deformuje naše vnímání a potřeby k obrazu svému. Pomocí manipulace se syntetickými materiály jsem vytvořila tvary, které mi intuitivně připomínají vesmír, Zemi, naši podstatu a propojila je s materiály přírodními. HARMONIE je pro mě klíč k našemu vysvobození z bludného kruhu.

Děkuji vám za pozornost,

Denisa Dovalová 

Přidat na Seznam.cz
DENISA DOVALOVÁ MBPFW 2019 MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK ČESKÁ AUTORSKÁ TVORBA MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI

Související články

Co byste měli vědět o kolekci navržené vévodkyní ze Sussexu Meghan Markle?

Kolekce, která bude mít podstatně hlubší význam a je spojená s módní návrhářkou Mishou Nonoo, by se měla začít prodávat již toto září.

 

Celý článek

Queens a lokální móda jdou ruku v ruce! Společně s návrhářkou Michaelou Hriňovou připravuje týdenní pop up store

Spolupráce Queensu se slovenskou návrhářkou Michaelou Hriňovou, která vyvrcholí týdenním pop upem v Praze je tím, co nás v nadcházejících dnech čeká. Lokální podpora funguje v tomto směru na sto procent!  

Celý článek

Rozhovor s kreativní dvojicí známou jako Ester&Josefina

Ester a Josefina, kreativní duo, které zná nejen český instagram! Instagramerky, autorky knihy, majitelky módních kolekcí, pořadatelky besed. A mnoho dalšího… Co znamená značka Ester&Josefina? Vyzpovídali jsme holky v rozhovoru pro móda.cz.

Celý článek

Nová kolekce Helen Mertl vás oslní

Helena Mertlová je česká módní návrhářka, kterou znají především nevěsty. Její svatební šaty jsou nadčasové a originální zároveň. Věnuje se ale i večerním šatům a my se teď můžeme pokochat její novou kolekcí, kterou představuje pod svou značkou Helen Mertl.

Celý článek

Nová kolekce F.designers na přehlídce v Duplexu

Střešní terasa Duplexu se proměnila na přehlídkové molo, po kterém kráčely modelky s nejvybranějšími kousky nové kolekce českých a slovenských návrhářů stmelené pod módním butikem F.designers. Divákům se tajil dech. Zapůsobili i tématem večera.

Celý článek
MBPFW SS20

MBPFW SS20: historická atmosféra, nejdelší molo, rekordní počet návrhářů a značek, ale také osvěta udržitelné módy

Organizační tým představí v nové podzimní edici pražského týdne módy hned několik svěžích novinek. Tou hlavní bude přehlídkový blok věnovaný udržitelné módě.

Celý článek

Fendi v podzimní kampani cílí na jistotu

Že je podzim daleko? Na to rozhodně nesází světové módní domy, které postupně představují své podzimní a zimní módní kampaně. Tedy způsob, jak nejlépe světu ukázat, že vám jejich oblečení bude slušet.

Celý článek

Podzimní kolekce Atelier Versace v hlavní roli se Stellou Maxwell a Meghan Roche

Sesterská značka Atelier Versace, která spadá pod módní dům Versace, představila novou podzimní kolekci. V hlavních rolích se objevily modelky Stella Maxwell a Meghan Roche.

Celý článek