dnes je 01.03.2021 a svátek má Bedřich

MBPFW z pohledu návrhářky Denisy Dovalové

Přidat na Seznam.cz
Mercedes Benz Prague Fashion Week z pohledu návrhářky Denisy Dovalové. Jak se cítila před přehlídkou a jaký má pohled na pražský fashion week. 

Ten moment, těch pár minut.

Dokud nepoznáte v praxi, nedokážete si představit, co vše za tím stojí.

Přípravy na přehlídku jsem zažila nesčetněkrát. A rozhodně bylo fajn porovnávat zahraniční produkci z minulých MBFW přehlídek a tu českou. Musím říci, že systém předpříprav byl u české produkce naprosto báječný. Instrukce, zkouška make-upu, vlasů, fitting... To jsem si opravdu užívala, neboť v zahraničí, když jsem přijela, prakticky vše muselo proběhnout ten samý den. Fitting, zkouška stylingu, make-up, vlasy, choreo...Teď jsem to měla krásně rozdělené, dostatek času... Prostě paráda.


Backstage foto: Lucie Křížková

Co však paráda vůbec nebyla, bylo chystání v den přehlídky. Fakt, že v jeden den se ukáže na scéně vůbec největší počet designérů, byl znám. V 13:00 proběhla kreativní přehlídka ateliérů vysokých škol. Umíte si to představit, kolik to bylo outfitů, různorodých kolekcí a pak na 15:00 se mělo v zákulisí přichystat dalších 5 různých stylingů modelek pro pět dalších kolekcí. A to za jednu hodinu konkrétně i s oblékáním. Pravý stres však u mě začal deset minut před přehlídkou, kdy jsem v podstatě neměla ani jednu jedinou modelku. Za těch 10 minut jsem tedy musela vydat nadlidský výkon, pochytat všechny modelky kouřící, čekající ve frontě na záchod, líčící se, nastylovat celou kolekci a připravit ji na molo.


Backstage foto: Lucie Křížková

Ale nebojte, každá modelka má na pomoc konkrétního člověka, který jí s oblékáním pomáhá. Každopádně nesnáším to. Jsem v tu chvíli protivná, všude vidím chyby a když je něco špatně, dokážu být i zlá. Sice nevím, kdo mi to v tu chvíli žere a bere mě vážně, protože podle mě vypadám v té chvíli dost komicky, ale nakonec si svou nějak prosadím. A když tu vymodlenou vizi vidím na mole a povede se mi vyjádřit to, po čem jsem toužila, jsem šťastná, velmi.

 
Zdroj: MBPFW

A ještě jeden pocit jsem zažila po dlouhé době opravdu jedinečný. Ten, když jsem vstoupila na molo. Věděla jsem, že je plný sál, že těm lidem nejsem lhostejná, že mě spousta z nich zná. Byla jsem normálně skoro rozrušená. Až jsem se tam styděla a řekla si, nesměj se jak měsíček na hnoji a uklidni se. A víte proč? Protože v zahraničí je to prostě jiné. Jdete na to molo, víte, že v hledišti nikoho neznáte, že jste pro ně cizinec, mnohým jste lhostejní a prostě ne, není to ono.

 
Zdroj: MBPFW

A pak ještě z některých fashionweeků znám jeden druh pocitu. Hořkosti. A to ve chvíli, kdy jdete na molo a máte před sebou poloprázdný sál a víte, že účast jste nemohli nijak ovlivnit...

A o čem je vlastně ta má kolekce? Prosím, přečtěte si to. Já vím, že jsem občas až příliš velký „filozof “ a dost upovídaná, ale tato myšlenka je pro mě velmi osobní a vše v kolekci má svou příčinu....

 

Instinkty nám umí pomoci rozlišit, co je správné a co ne. Ale dokážeme jim ještě naslouchat? Rozhodla jsem se, že právě ony budou mým mentorem při tvorbě této kolekce a tento tajemný prostor mého vědomí mi byl nevyčerpatelnou inspirací. Otevřel mi můj nejintimnější pohled na krásu, a to nejen země ale i vesmíru a lidského těla. Propojení těchto základních kamenů bytí mi připomnělo, že vše, včetně nás, je vesmír. Tohle uvědomění mě dovedlo k dalšímu tématu, které je v dnešní době neustále na pořadu dne. Ekologie. Ano, také chci zachránit Zemi. Miluji ji, je mi vším. Ale my se topíme v záplavě informací a nikdy si nemůžeme být jisti, co je to vlastně „TO“ správné. Jakmile se najde jedna teorie, je následně konfrontována teorií další. Pravdu vyvracíme pravdou a lež další lží. Odpovědí je právě INSTINKT. Nejlepší přítel je náš vnitřní hlas. Naslouchejme mu a vnímejme prostor kolem nás. Naše energie je teď roztříštěná na milion kousků. Pod záplavou informací dochází ke zmatení mysli, která je zahlcena tak, jako nikdy dříve, a proto radši zapínáme „autopilota“. Ale nenechme se umlčet zrovna dnes, kdy můžeme říci téměř vše. Vytvořili jsme si duchovní svět plný prostoru pro každého z nás a naplnili ho strachem a ignorací.


foto: Lucie Křížková

Vše, co máme, používáme a potřebujeme jsme našli tady na Zemi a ve vesmíru. Ale často volíme špatný způsob, jakým pracujeme s těmito dary. A proto chci poukázat na to, že problém nejsou syntetické látky či cokoliv, co je považované za špatné. Žádná „syntetika“ NEEXISTUJE, protože i ta nejvíce „umělá“ věc na světě má prvopočátek v přírodě. Problém je současný systém, který deformuje naše vnímání a potřeby k obrazu svému. Pomocí manipulace se syntetickými materiály jsem vytvořila tvary, které mi intuitivně připomínají vesmír, Zemi, naši podstatu a propojila je s materiály přírodními. HARMONIE je pro mě klíč k našemu vysvobození z bludného kruhu.

Děkuji vám za pozornost,

Denisa Dovalová 

Přidat na Seznam.cz
DENISA DOVALOVÁ MBPFW 2019 MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK ČESKÁ AUTORSKÁ TVORBA MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI

Související články

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Mystická Dior haute couture kolekce byla inspirovaná tarotovými kartami

Maria Grazia Chiuri se při vytváření nové kolekce inspirovala tarotovými kartami. Výsledkem je tajemná kolekce plná historických odkazů módního domu Dior.

Celý článek

Kolekce Number 5 české značky Talabaya je reakcí na dnešní komplikovanou dobu

Návrhářka Mirka Talavašková přináší novou kolekci, která je částečně zaměřena na sportovně elegantní vzhled, který perfektně využijeme v rámci home office.

Celý článek

Haute Couture kolekce módního domu Fendi měla hvězdné obsazení

Novým kreativním ředitelem Fendi je jednačtyřicetiletý Kim Jones. Jarní a letní kolekce je tak jeho první, kterou v rámci couture kolekcí veřejnosti předvedl. 

Celý článek

Chanel pozval v nové haute couture kolekci své diváky na svatební obřad

Kreativní ředitelka Virginie Viard předvedla v rámci couture týdne módy celkem dvaatřicet modelů. Některé jsou inspirované klíčovými kousky značky Chanel a jiné odhalují zcela novou tvář módního domu. 

Celý článek

Chanel představil jarní kampaň v hlavní roli s Charlotte Casiraghi, dcerou monacké princezny

Kreativní ředitelka Virginie Viard představila novou múzu a ambasadorku módního domu Chanel. Je jí dcera monacké princezny Caroline a vnučka již zesnulé Grace Kelly - Charlotte Casiraghi. 

Celý článek

Britský romantismus v nové pre-fall kolekci módního domu Alberta Ferretti

Z nové pre-fall kolekce módní návrhářky Alberty Ferretti přímo sálal britský venkovský romantismus. Ten byl podpořen zejména typicky ženskými detaily, večerními a zároveň denními modely a také zemitými odstíny.

Celý článek