dnes je 27.05.2019 a svátek má Valdemar

MBPFW z pohledu návrhářky Denisy Dovalové

Přidat na Seznam.cz
Mercedes Benz Prague Fashion Week z pohledu návrhářky Denisy Dovalové. Jak se cítila před přehlídkou a jaký má pohled na pražský fashion week. 

Ten moment, těch pár minut.

Dokud nepoznáte v praxi, nedokážete si představit, co vše za tím stojí.

Přípravy na přehlídku jsem zažila nesčetněkrát. A rozhodně bylo fajn porovnávat zahraniční produkci z minulých MBFW přehlídek a tu českou. Musím říci, že systém předpříprav byl u české produkce naprosto báječný. Instrukce, zkouška make-upu, vlasů, fitting... To jsem si opravdu užívala, neboť v zahraničí, když jsem přijela, prakticky vše muselo proběhnout ten samý den. Fitting, zkouška stylingu, make-up, vlasy, choreo...Teď jsem to měla krásně rozdělené, dostatek času... Prostě paráda.


Backstage foto: Lucie Křížková

Co však paráda vůbec nebyla, bylo chystání v den přehlídky. Fakt, že v jeden den se ukáže na scéně vůbec největší počet designérů, byl znám. V 13:00 proběhla kreativní přehlídka ateliérů vysokých škol. Umíte si to představit, kolik to bylo outfitů, různorodých kolekcí a pak na 15:00 se mělo v zákulisí přichystat dalších 5 různých stylingů modelek pro pět dalších kolekcí. A to za jednu hodinu konkrétně i s oblékáním. Pravý stres však u mě začal deset minut před přehlídkou, kdy jsem v podstatě neměla ani jednu jedinou modelku. Za těch 10 minut jsem tedy musela vydat nadlidský výkon, pochytat všechny modelky kouřící, čekající ve frontě na záchod, líčící se, nastylovat celou kolekci a připravit ji na molo.


Backstage foto: Lucie Křížková

Ale nebojte, každá modelka má na pomoc konkrétního člověka, který jí s oblékáním pomáhá. Každopádně nesnáším to. Jsem v tu chvíli protivná, všude vidím chyby a když je něco špatně, dokážu být i zlá. Sice nevím, kdo mi to v tu chvíli žere a bere mě vážně, protože podle mě vypadám v té chvíli dost komicky, ale nakonec si svou nějak prosadím. A když tu vymodlenou vizi vidím na mole a povede se mi vyjádřit to, po čem jsem toužila, jsem šťastná, velmi.

 
Zdroj: MBPFW

A ještě jeden pocit jsem zažila po dlouhé době opravdu jedinečný. Ten, když jsem vstoupila na molo. Věděla jsem, že je plný sál, že těm lidem nejsem lhostejná, že mě spousta z nich zná. Byla jsem normálně skoro rozrušená. Až jsem se tam styděla a řekla si, nesměj se jak měsíček na hnoji a uklidni se. A víte proč? Protože v zahraničí je to prostě jiné. Jdete na to molo, víte, že v hledišti nikoho neznáte, že jste pro ně cizinec, mnohým jste lhostejní a prostě ne, není to ono.

 
Zdroj: MBPFW

A pak ještě z některých fashionweeků znám jeden druh pocitu. Hořkosti. A to ve chvíli, kdy jdete na molo a máte před sebou poloprázdný sál a víte, že účast jste nemohli nijak ovlivnit...

A o čem je vlastně ta má kolekce? Prosím, přečtěte si to. Já vím, že jsem občas až příliš velký „filozof “ a dost upovídaná, ale tato myšlenka je pro mě velmi osobní a vše v kolekci má svou příčinu....

 

Instinkty nám umí pomoci rozlišit, co je správné a co ne. Ale dokážeme jim ještě naslouchat? Rozhodla jsem se, že právě ony budou mým mentorem při tvorbě této kolekce a tento tajemný prostor mého vědomí mi byl nevyčerpatelnou inspirací. Otevřel mi můj nejintimnější pohled na krásu, a to nejen země ale i vesmíru a lidského těla. Propojení těchto základních kamenů bytí mi připomnělo, že vše, včetně nás, je vesmír. Tohle uvědomění mě dovedlo k dalšímu tématu, které je v dnešní době neustále na pořadu dne. Ekologie. Ano, také chci zachránit Zemi. Miluji ji, je mi vším. Ale my se topíme v záplavě informací a nikdy si nemůžeme být jisti, co je to vlastně „TO“ správné. Jakmile se najde jedna teorie, je následně konfrontována teorií další. Pravdu vyvracíme pravdou a lež další lží. Odpovědí je právě INSTINKT. Nejlepší přítel je náš vnitřní hlas. Naslouchejme mu a vnímejme prostor kolem nás. Naše energie je teď roztříštěná na milion kousků. Pod záplavou informací dochází ke zmatení mysli, která je zahlcena tak, jako nikdy dříve, a proto radši zapínáme „autopilota“. Ale nenechme se umlčet zrovna dnes, kdy můžeme říci téměř vše. Vytvořili jsme si duchovní svět plný prostoru pro každého z nás a naplnili ho strachem a ignorací.


foto: Lucie Křížková

Vše, co máme, používáme a potřebujeme jsme našli tady na Zemi a ve vesmíru. Ale často volíme špatný způsob, jakým pracujeme s těmito dary. A proto chci poukázat na to, že problém nejsou syntetické látky či cokoliv, co je považované za špatné. Žádná „syntetika“ NEEXISTUJE, protože i ta nejvíce „umělá“ věc na světě má prvopočátek v přírodě. Problém je současný systém, který deformuje naše vnímání a potřeby k obrazu svému. Pomocí manipulace se syntetickými materiály jsem vytvořila tvary, které mi intuitivně připomínají vesmír, Zemi, naši podstatu a propojila je s materiály přírodními. HARMONIE je pro mě klíč k našemu vysvobození z bludného kruhu.

Děkuji vám za pozornost,

Denisa Dovalová 

Přidat na Seznam.cz
DENISA DOVALOVÁ MBPFW 2019 MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK ČESKÁ AUTORSKÁ TVORBA MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI

Související články

Česká značka LEEDA a její nová kolekce plavek

Značka Leeda představila v nové kolekci, příznačně nazvané CATCH ME!, také linii plavek. Jedinečné modely, originální vzory a kvalitní materiály. 

Celý článek

Nostalgická podzimní kolekce Alexander McQueen vás vezme na cestu historií

Vraťme se o pár desítek let zpátky, do Británie roku 1950, kdy se fotily realistické fotografie, upřednostňovaly se noční kluby a taneční sály a důraz se kladl na poezii, malbu, literaturu i divokou přírodu.

Celý článek

Alberta Ferretti se zaměřila na denní outfity ve spojení s lehkou výstředností

Italská návrhářka se tentokrát více zaměřila na denní outfity, aby však nezklamala, přidala pár šatů ala červený koberec, u kterých se inspirovala mořem.

Celý článek

Debutová Resort kolekce Virginie Viard pro Chanel nadchla diváky

Virginie Viard byla po smrti Karla Lagerfelda jmenována do funkce kreativní ředitelky. Její debutová Cruise kolekce 2020 ukázala jasný směr, kterým se nyní bude módní dům ubírat.

Celý článek

Klára Nademlýnská v kolekci jaro / léto 2019 vsadila na různorodost a kombinovatelnost materiálů

Na první pohled nesourodá kolekce přináší hravou a jednoduše kombinovanou sérii jarních a letních kousků.

Celý článek

Kolekce Cruise 2020 značky Dior je plná kultury, tradic a pocitů

Maria Grazia Chiuri rozvíjí kolekce u značky Dior neskutečně intuitivně a přirozeně. Její aktuální práce se odráží od místa, které již inspirovalo mnoho umělců, básníků a dobrodruhů.

Celý článek
Chiara Ferragni Logomania

Nová kolekce Chiary Ferragni

Italská kráska Chiara Ferragni na sebe upozornila již více než před deseti lety svým blogem The Blonde Salad a zanedlouho se stala jednou z nejvlivnějších fashion influencerů. Před dvěma lety otevřela v Miláně první obchod se svou značkou Chiara Ferragni Collection a my se teď zaměříme na její nejnovější kolekci.

Celý článek

Nová kampaň Pre-Fall značky Gucci přinesla antiku

Kreativní ředitel Alessandro Michele nás s novou kolekcí Pre-Fall 2019 módního domu Gucci zavedl do daleké řecké antiky. Ve sbírce nechybí zajímavé vzory a materiály.

Celý článek