dnes je 05.12.2022 a svátek má Jitka

Menstruační kalíšek: Chcete patřit mezi kališnice?

Přidat na Seznam.cz
Většina žen nejlépe ví, jaké to je, každý měsíc řešit tento nepříliš příjemný týden. Opakující se měsíční cyklus od puberty po menopauzu nebývá vždy procházka růžovou zahradou. Naštěstí žijeme v moderní době a máme to mnohem snadnější, než měly naše babičky.

zdroj: pexels

Mezi šťastné ženy patří ty, kterým menstruace nezasahuje do běžného dne. Na druhou stranu existují ženy, které mají velké bolesti a nedokážou normálně fungovat. V minulosti většina žen tyto problémy řešila antikoncepcí, ale dnešní ženy ji už moc nedůvěřují a prodej tak klesl pod 50 % uživatelek. Přece jen se nacházíme v době „jedové“ a prášek není řešením pro vše.

Existuje mnoho pomůcek, které nám velmi usnadní život. Mezi nejvíce používané patří tampóny, vložky, houbičky a kalíšky. Postupem času se zdokonalila funkčnost, komfort i vzhled. Tampóny jsou nejznámější hygienická pomůcka, která ale dokáže způsobit toxický šok a je velmi nevhodné jej používat při zánětech.

Menstruační kalíšek – o čem je řeč?

První zmínky a myšlenky o menstruačním kalíšku jsou dokonce již z roku 1860 z USA. Nicméně i rok napoví, že asi nešlo o žádný plně funkční vynález. Naštěstí se na kalíšek nezanevřelo a ve 21. století začala výroba ve velkém. Menstruační kalíšek je malý pomocník, vyroben z lékařského silikonu. Na trhu naleznete hned několik druhů od různých značek, které se liší svým tvarem, barvou, ale i cenou. Kalíšek se zavede dovnitř pochvy a tam sbírá menstruační krev. Po několika hodinách je nutné kalíšek vyndat a vylít. Stačí jej pouze opláchnout a vrátit zpět. Po ukončení cyklu jej vyvaříme v horké vodě, osušíme a je připraven k dalšímu použití.

zdroj: unsplash

Jaký si vybrat?

Výběr toho správného kalíšku není zrovna snadný, jelikož je na trhu opravdu mnoho produktů a musíte zvážit několik důležitých bodů.

- Máte silnou nebo slabou menstruaci?

- Jste panna?

- Máte bolestivou menstruaci?

- Jste po porodu, či ne?

- Máte nějaké alergie?

- Sportujete pravidelně?

Podle těchto zmíněných bodů si seskládáte přehledný seznam a můžete vybírat z bohaté nabídky.

zdroj: pexels

Benefity menstruačního kalíšku?

- Máte na výběr různé velikosti, barvy i tvary

- Šetří vaši peněženku

- Je šetrný k přírodě

- Při správném používání vydrží několik let

- Jsou praktické 

- Nezpůsobují zdravotní komplikace a záněty

I přes tyto skvělé vlastnosti jsou ženy, které dají raději přednost tampónům či vložkám. Závěrem je důležité zmínit fakt, za který vám příroda jednou poděkuje. Díky kalíškům šetříte životní prostředí a neprodukujete odpad z vložek či tampónů. Tušíte, kolik za život spotřebujete hygienických potřeb? Čísla mluví jasně – cca 10 až 18 tisíc tampónů nebo vložek, což je až neuvěřitelných 140 kg odpadu na osobu.

 

 

Přidat na Seznam.cz
MENSTRUACE MENSTRUACE NENÍ TABU MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK

Související články

Proč dívce nabídnout menstruační kalhotky?

Připravovat děti na rychle se měnící svět kolem nás je stále náročnější. Rodiče dívek mají úkol navíc – s první menstruací jim nabídnout hygienické pomůcky.

Celý článek

Známé tváře se fotily v menstruačních plavkách, role fotografky se ujala Agáta Hanychová

Pojem menstruační kalhotky je docela známý, ale málokdo ví, že stejně funkční a pohodlné jsou i menstruační plavky. Proběhlo focení nové kolekce menstruačních plavek, což je produkt poněkud netradiční, a i pro mnohé ženy je naprostou novinkou.

Celý článek

Menstruace není tabu aneb jaké má žena možnosti

I když žijeme v moderní době, tak mnoho žen se za svou menstruaci stydí a nemluví o ní. To je samozřejmě špatně, především v případě, pokud má žena bolestivou menstruaci, nepravidelný cyklus nebo další problémy.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek

Ženy ženám. Výstižné heslo pro Denisu Navrátilovou, zakladatelku značky LOTA

Mladá a energická žena, která se spojila s týmem odborníků a po několika testováních se jim podařilo vytvořit organické menstruační tampony. Tampony ze 100% biobavlny bez umělé hmoty, chloru, chemických barviv, dioxinu a parfemace. Co vše značka LOTA ženám nabízí a proč je menstruace stále kontroverzní téma?

Celý článek

Nepravidelná menstruace – netrapte se, radši se ptejte!

Jednou vynechá, někdy přijde dřív. Je silnější, potom zase slabší. Některé ženy mají nepravidelnou menstruaci, která dokáže pořádně zkomplikovat a znepříjemnit život. Dá se s ní nějak bojovat? Odborníci tvrdí, že všechno, co zvyšuje vaše psychické a fyzické zatížení, zapříčiňuje nerovnováhu v cyklu.

Celý článek