dnes je 27.10.2020 a svátek má Šarlota/Zoe

Miniaturní krásky přírody – bonsaje

Přidat na Seznam.cz
Bonsaj můžeme definovat jako strom anebo keř

Původ bonsaje se mylně udával v Japonsku, ve skutečnosti se umění pěstování miniaturních stromů v nádobách poprvé objevilo asi před 2 tisíci lety ve starověké Číně. Do Japonska se umění pěstovat bonsaje dostalo společně s buddhismem až v 6. století našeho letopočtu. Umění moderního pěstování bonsaje vzniklo na začátku 20. století.

Hlavním cílem tohoto umění je za pomoci neustálého hledání nových forem vytvořit bonsaje z obyčejných a exotických stromů vypěstovaných v přírodních podmínkách. Pro japonskou bonsaj je na rozdíl od tradiční čínské charakteristická větší elegance. Podobně jako ostatní druhy východního umění je i japonská bonsaj kompletní filozofie, která od člověka, který se o bonsaje zajímá, vyžaduje určité nároky na osobnostní vlastnosti a to především spravedlivost, moudrost, srdečnost a ohleduplnost. V moderním pojetí bonsaj znamená miniaturní stroj v květináči. Od obyčejných pokojových rostlin se bonsaje liší také velikostí.

Jaké jsou základní požadavky japonské bonsaje?
Kmen musí být silný s viditelně zvýrazněným základem kořenového systému. Linie větví musí být jasná a ostrá. Miniatura musí být shodná se stromem stejného druhu rostoucího v přírodních podmínkách. Strom i nádoba spolu musí kompozičně ladit. Podle rozměru můžeme bonsaje relativně rozdělit na: velké 60-120 cm, střední 30 - 60 cm, malé 15 - 30 cm, „baby bonsaje“ 7,5 - 15 cm. Výšku rostliny měříme od okraje nádoby anebo od základu kořene až do nejvyššího bodu rostliny. Pěstování bonsaje se prakticky neliší od pěstování stromku většího rozměru, avšak existují některé odlišnosti ve formování: první 2 - 3 roky se doporučuje bonsaje pěstovat ve velké nádobě, aby se vytvořily silné kmeny, bonsaje je nutno více zavlažovat, ale nesmíme rostlinu přelévat! každé jaro bonsaje přesadíme, při přesazování odstraňujeme „vlásečnicové“ kořeny, bonsaje hnojíme slabým koncentrátem.

Po celé vegetační období, tedy od jara do podzimu, je péče o bonsaje poměrně jednoduchá. Mají rády dostatek životodárného sluníčka, ale ne přímý úpal, pravidelnou každodenní zálivku a dostatečné hnojení, aby jejich přírůstky byly potěšitelné a stromy dobře prosperovaly. Krásným obdobím pro každého bonsajistu je podzim, kdy stromům vyzrává dřevo a jejich listí se vybarvuje do nádherných teplých tónů. V zimě můžeme nejodolnější druhy stromů nechat venku položené na policích a jen kontrolovat, aby během zimy nepřeschly, protože ne mráz, ale právě sucho jim může ublížit. Když si chceme v zimě odpočinout a bonsajím dopřát to nejlepší, tak je zakopeme i s keramickou miskou do záhonu na místo, kde na ně bude dostatečně pršet a sněžit. Dbáme na to, aby byly přikryté zeminou a listím asi do půlky kmenu. Bonsaje dokáží změnit celkový ráz vašeho okolí. Jsou velmi efektním bodem terénu a opravdovým módním doplňkem. S jedinečností sobě vlastní se dokonce mohou stát srdcem vaší zahrady či bytu.

Přidat na Seznam.cz
JARO PODZIM BONSAJE STROMKY KOŘEN JAPONSKO

Související články

Podzimní dámská inspirace, která vás nadchne

Podzim. Pro někoho propršené období plné pochmurného počasí, pro jiného možnost vytáhnout oblíbený svetr a dovádět v listí. Každé roční období má něco do sebe a barevnost dodává to pravé kouzlo. Ale co na sebe?

Celý článek

Jaké knihy vás zahřejí v chladných dnech aneb na jaké novinky se můžete těšit?

Chladné počasí, aktuální situace nebo teplo domova? To a mnohem více vás všechny volá ke čtení. Napínavá detektiva, hřejivá romance nebo příběh podle skutečné události? Co si v podzimních dnech chcete číst vy?

Celý článek

Líčení v podzimních tónech

Létu vládly pastelové barvy, a to jak v podobě stínů, minimalistických linek nebo manikúry. Nyní je čas na malou změnu. Jak přivítat chladná rána podzimu stylově?

Celý článek

Trendy klobouky a čepice podzimu

K podzimu neodmyslitelně patří klobouky i čepice všeho druhu. Klobouk nebo čepice skvěle zahřeje a přidrží divoké vlasy kvůli podzimnímu počasí. V neposlední řadě hlavně zaujme estetickou částí věci.

Celý článek

Punčochová sezóna aneb jak si je hned neroztrhat

Podzim a punčochy to prostě patří k sobě. Taky se vám stává, že jen co si je nasadíte, tak je roztrhnete o nehet, prstýnek nebo cokoliv, co je zrovna po ruce? Pak nezoufejte, máme pro vás několik účinných tipů.

Celý článek

Podzim klepe na dveře. Jaké trendy ho ovládnou?

Babí léto je v plném proudu, a jestli se stejně jako my těšíte na podzim, který už klepe na dveře, věříme, že po tom, co vám ukážeme několik trendů následujících měsíců, se budete těšit mnohem víc.

Celý článek

Pánská kolekce Louis Vuitton v Tokiu v říši divů

Virgil Abloh je již několik let kreativním ředitelem značky Louis Vuitton pro pánské oblečení. Jako celý módní svět, i značka Louis Vuitton byla zasažena celosvětovou pandemií. Virgil Abloh však svou tvorbu nezastavil, a tak můžeme vidět jeho unikátní jarní kolekci 2021.

Celý článek

Jak nosit letní kousky na podzim

Podzim o sobě už pomalu začíná dávat vědět a vy se musíte připravit na chladnější počasí. Nechcete schovávat letní šatník? Ani nemusíte, některé kousky skvěle poslouží i na podzim. Více se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek