dnes je 26.09.2021 a svátek má Andrea

MINISERIÁL OBLIČEJOVÉ JÓGY: Jak na ni a kde začít?

Přidat na Seznam.cz
Obličejová jóga je v posledních letech velkým trendem. V historii lidstva má však své místo již tisíce let. Připravili jsme pro vás třídílný miniseriál, ve kterém se od dvou profesionálních lektorek dozvíte, co a jak.

foto: pexels / Marta Wave

Nemohli jsme vybrat povolanější ženy v tomto oboru, přeci jen jsme chtěli fundovaně zodpovědět všechny otázky, které vás mohou kolem obličejové jógy napadnout. Ponořte se s námi do tajů face yogy a naučte se jí ovládat. Omládnete nejenom tělem, ale také svou duší.

Michaela Dombrovská je lektorkou jógy a autorkou knih inspirovaných jógovým přístupem k životu. Mezi jiným je i spoluautorkou oblíbené knihy Krásná tvář, kterou společně s blogerkou Lucií Van Koten sepsaly na téma přírodní kosmetiky a obličejové jógy.

Karolína Štraus Idris je lektorkou jógy a orientálního tance již dvacet let. Aktivně se i v této době věnuje kurzům (nejenom) obličejové jógy, pod Centrem tance v Praze. Ve všech dílech tohoto miniseriálu nám Karolína zodpoví pár otázek k tématu, přiblíží nám, jak správně cviky provádět, jak často cvičit a představí nám také konkrétní cviky, se kterými můžete začít.

Obličejová jóga není jen o posilování svalů v obličeji

Pokud se chcete zaměřit na svou tvář, měli bychom se podívat i do svého nitra. Michaela Dombrovská ve své knize popisuje propojení těla, mysli a duše, jako nedílnou součást každého z nás. Nakonec právě krása vychází zevnitř.

„Obličejová cvičení sice mohou hodně zpevnit či vylepšit, ale pokud není základ v laskavém postoji a velkorysém přístupu ke světu i sobě samým, něco bude scházet. V knize Krásná tvář to popisuji třeba tak, že sebehezčí oční okolí bez vrásek nestačí, když jsou oči prázdné, bez výrazu a hloubky, a nestojí za pohled,“ říká o obličejové józe Michaela Dombrovská.

Nemůžeme se pustit do cvičení obličejové jógy, aniž bychom věnovali pozornost svému tělu, a to stejné platí i obráceně. V knize Krásná tvář se dozvíte například to, že správné držení těla působí nejenom na naše záda a klouby, ale také na zpevnění dekoltu a krku.

„Obličejová cvičení v tom současném pojetí jsou spíše kombinací cviků, masáží a dechových technik, které mimo jiné přišly i z fyzioterapie, logopedie apod. Obličej bylo třeba rozcvičit třeba u lidí po obrně nebo úrazu, určitě na to nepřišel žádný nebo žádná guru, který nebo která si zázračně nedávno všiml/a, že i na obličeji jsou svaly a pojivové tkáně. Některé cviky navíc pocházejí také z jógy oční nebo jógy smíchu. U nás třeba jako jeden z prvních začal zařazovat prvky obličejových cvičení do lekcí jógy pan primář Nešpor už více než před deseti lety," doplňuje Michaela Dombrovská.

Michaela Dombrovská / foto: se svolením Josef Rafael

Rozhovor s Karolínou Štraus Idris o obličejové józe

Józe se věnujete již více než 20 let. Kdy jste propojila klasickou jógu s tou obličejovou? 

Pravdou je, že když praktikujete jógu, tak zapojujete i tu "obličejovou". S výukou se zaměřením jen na tvář jsem ale začala při prvním českém lockdownu na jaře 2020. Pro online výuku je tato forma cvičení jak stvořená. Navíc je zde mnohem výraznější možnost společenské interakce, kterou účastníci oceňují.

Je face jóga vhodná pro všechny ženy a muže? Mohou ji bez starostí cvičit i lidé, kteří mají například silné akné nebo atopickou pleť? 

Obličejová jóga je vhodná pro všechny věkové kategorie a pro všechny lidi, pokud zde nejsou zdravotní problémy. V případě zmíněného silného akné mohou být cviky bolestivé. Některé cviky například provádím na klinice se svoji maminkou, která je po těžké mozkové příhodě. Pomáhá ji to srovnat pokleslý pravý koutek úst a zpevnit tváře. Ale hlavně jí ty škleby a grimasy vždy pobaví.

Když si obličej rozdělíme na třetiny a podíváme se na jeho spodní část, do které můžeme zahrnout dekolt, krk a bradu, je zde prostor na spoustu malých vrásek, zejména v okolí krku a dekoltu a zároveň s přibývajícím věkem svaly v okolí brady i pod ní, které mají tendenci ochabovat. Je obličejová jóga řešením, které na tyto drobné, zato ale pro nás mnohdy výrazné nedostatky, hledáme? 

Určitě ano. Cviky se zaměřením na bradu, krk a dekolt se zaměřují na tenký sval podkožní v této oblasti. Nazývá se platyzma a cviky ho pomáhají udržovat v pružném stavu, aby se kůže nekrabatila, zůstala co nejvyhlazenější. Zpevňovací cviky by ale měly být doplněné například správným způsobem dýchání. Většina z nás si neuvědomuje, že nesprávně dýcháme a jak tím přetěžujeme svaly na krku. Paradoxem mnohdy bývá, že chceme neustále zpevňovat to, co je vlastně pořád "v pohotovosti" jako již zmíněný krk.

Jak často bychom obličejovou jógu měli cvičit, abychom viděli výsledky? 

Chce se mi říct Werichovo "přiměřeně, přiměřeně....". Stačí si třeba při sledování seriálu na Netflixu provést aspoň jeden cvik na spodní, prostřední a horní část obličeje. Doporučuje se každý cvik 3x opakovat a setrvat v něm 6 - 10 sekund. Výsledky se mohou dostavit za pár týdnů, měsíců. Určitě záleží na genetice a na věku, ve kterém se s cviky začíná. Jako vše, co má hluboký smysl, je zapotřebí trpělivost a netlačit na pilu. Ale upřímně, nestačí jen cvičit obličej. Naše tvář odráží i celkový stav našeho těla, o které je také důležité se pravidelně starat. Není překvapením, že nezpracované vrásky na duši dokážou zamávat s našim vzhledem.

Karolína Štraus Idris, foto: se svolením Dušan Štraus

Tip Karolíny na zpevnění spodní části obličeje

Cvik: Vyjící vlk na měsíc

Popis cviku: Ústa vyšpulená, přisednutá brada, aby se protáhla celá přední strana krku. Cvik lze provádět s tváří přetočenou nad jedno rameno. Nezapomeňte při provádění plynule dýchat skrz nosní dírky. 

Karolína Štraus Idris / foto: se svolením Dušan Štraus

 

 

Přidat na Seznam.cz
KRÁSA RADY REDAKCE OBLIČEJOVÁ JÓGA FACE YOGA KAROLÍNA ŠTRAUS IDRIS MICHAELA DOMBROVSKÁ KRÁSNÁ TVÁŘ

Související články

Zapomeňte na žehlící prkno! Napařovací skříň Tefal Care For You odvede veškerou práci za vás

Konečně jsme se dočkali! Značka Tefal vyřešila naši nejméně oblíbenou domácí činnost tak, abychom ji mohli absolvovat zcela bez námahy.

Celý článek

Vlasy na sklonku léta i začátkem podzimu potřebují extra hýčkání

Vrátily jste se z fantastické dovolené, kde jste poctivě odpočívaly a své vlasy jen tak nechaly existovat, bez speciální péče navzdory slunci, mořské nebo chlorované vodě? Pak je ten správný čas jim také dopřát dovolenou…

Celý článek

Objevte řadu pěti produktů obsahující komplex bylinných extraktů a éterických olejů pro aknózní pleť

Podzimní novinky, které ocení nejenom ti, kteří kvůli nošení roušek trpí více na akné. Řadu produktů Nobilis Tilia provází aroma hřebíčků, který se tradičně využívá pro své protizánětlivé účinky.

Celý článek

Herečka Markéta Stehlíková změnila image. Za kolekcí účesů nestojí nikdo jiný než její dvorní kadeřník Honza Kořínek

Pro změnu účesu a celkové image měla herečka hned několik důvodů. Nezapomíná však na svoje povinnosti zejména v rámci role v seriálu Ulice.

Celý článek

Známý návrhář Osmany Laffita si splnil další sen a nyní představuje kosmetiku Asombroso

Vášeň pro krásu a radost z nových projektů spojuje výsledek, kterým se nyní oblíbený návrhář může pochlubit. Kosmetika Asombrosso by Osmany Laffita sklízí první ovace.

Celý článek

Na letní dovolené v Korutanech můžete vyrazit za turistikou, na kolo, ale také lyžovat

Čas letních dovolených láká na různé formy odpočinku. Ti, kteří milují aktivní odpočinek a chtějí toho zažít i na dovolené co nejvíce, najdou ideální místo letní dovolené v rakouských Korutanech.

Celý článek

Na vlídném místě zasvěceném aromaterapii a přírodě ve Vlčí Hoře naleznete novou energii v centru Nobilis Tilia

Přijďte si odpočinout a načerpat novou energii do aromaterapeutického centra Nobilis Tilia. Stejně tak jako výrobky, tak i celé nově zrekonstruované centrum aromaterapie si užije celá rodina. 

Celý článek

Propojení síly přírody se špičkovými technologiemi snoubí kosmeceutická značka Novexpert

Francouzská kosmeceutická značka Novexpert byla vyvinuta předními vědci a lékaři. Poznatky z dlouholetých výzkumů a vývoje v oblasti molekulární biologie a epigenetiky snoubí ve svých kosmetických produktech.

Celý článek