dnes je 01.03.2021 a svátek má Bedřich

Miro Sabo a Vanda Janda na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
Dva původem slovenští návrháři, Miro Sabo a Vanda Janda, předvedli na letošním Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku svoje kolekce ve společné přehlídce. Tito dva vzájemně se ovlivňující mladí návrháři nám oba ukázali svou osobitost a vizi, jak oblécet ženu jako bohyni.

Miro Sabo nám předvedl kolekci šatů, sukní, topů a kabátků. Každý model byl doplněn velkou mašlí uvázanou kolem krku modelky. Talentovaný návrhář a držitel titulu Módní designér roku 2016 se při tvorbě kolekce nechal inspirovat barokním minimalismem, což může znít jako nesmysl, ale při pohledu na jeho kreace lze toto spojení pochopit.

Téměř všechny Sabovy modely byly nějakým způsobem řasené a vrstvené. Viděli jsme barvy pastelové, ale i kobaltovou modř a typicky barokní květinové vzory. Elegance a zdánlivá jednoduchost střihů dodávala skvěle zvoleným látkám v pohybu ženskost a křehkost. Výrazněji vyčnívající byl model s motivem stříbro-černého leoparda nebo modré šaty se spuštěnými rukávy.

Vanda Janda, která kdysi u Mira Saba začínala jako stážistka, spolupracuje s ním jako jedna z jeho modelek a múz, je jednou z velmi výrazných a osobitých návrhářek, které u nás tvoří. Vandina kolekce oslavovala ženské tvary, lehko zapamatovatelné byly náznaky podvazkových pásků visící ze sukní a šatů různých délek. Téměř každá modelka měla na jedné noze zvláštní náramek, možná odkazoval na vězeňské hlídací náramky, kdy je provinilý puštěn na svobodu.

vanda-janda-mbpfw-fw19-7623.jpg

Vandina kolekce byla o poznání provokativnější, barevnější a útočnější. Výrazné barvy a látky doplněné tylovými aplikacemi nebo peřím dodávaly modelům na dramatičnosti a mírné afektovanosti, která je ale ovšem nesmírně přitažlivá. Kontrast Sabovy elegance a Vandiny extravagance byl příjemným pojítkem mezi těmito dvěma velmi zdařilými kolekcemi.

archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA MIRO SABO VANDA JANDA MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK 2019 MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK MBPFW MBPWF 2019

Související články

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky, říká česká návrhářka Lucie Marková

Zákazníci nenakupují, návrháři proto netvoří. Čeští designéři šijí jen roušky. Textilní průmysl v podstatě nic jiného neprodává. Pojďte to změnit tím, že uděláme radost sobě i jim.

Celý článek

Mystická Dior haute couture kolekce byla inspirovaná tarotovými kartami

Maria Grazia Chiuri se při vytváření nové kolekce inspirovala tarotovými kartami. Výsledkem je tajemná kolekce plná historických odkazů módního domu Dior.

Celý článek

Zuzana Machorková: Šijeme i nové modely z materiálů po babičce, udržitelnost je pro nás důležitá!

Prosadit se v malé vesničce 25 kilometrů severně od Brna není zrovna snadný úkol. Módní salon Zuzany Machorkové to však zvládá na jedničku i v této době.

Celý článek

Kolekce Number 5 české značky Talabaya je reakcí na dnešní komplikovanou dobu

Návrhářka Mirka Talavašková přináší novou kolekci, která je částečně zaměřena na sportovně elegantní vzhled, který perfektně využijeme v rámci home office.

Celý článek

Haute Couture kolekce módního domu Fendi měla hvězdné obsazení

Novým kreativním ředitelem Fendi je jednačtyřicetiletý Kim Jones. Jarní a letní kolekce je tak jeho první, kterou v rámci couture kolekcí veřejnosti předvedl. 

Celý článek

Chanel pozval v nové haute couture kolekci své diváky na svatební obřad

Kreativní ředitelka Virginie Viard předvedla v rámci couture týdne módy celkem dvaatřicet modelů. Některé jsou inspirované klíčovými kousky značky Chanel a jiné odhalují zcela novou tvář módního domu. 

Celý článek