dnes je 20.10.2017 a svátek má Vendelín

Modelky promluvily o špatných podmínkách v módní branži

Špatné pracovní podmínky, rasismus a nevhodné zacházení... i takový je navenek blyštivý a dokonalý svět módy. 

Sexuální obtěžování

"Bohužel, někteří klienti si myslí, že jsme panenky na jedno použití. Když jsem začínala, pamatuji si na casting, kde padesát dívek v řadě čekalo jen v béžových tangách na malé černé šaty. Tam jsem si opravdu připadala jako kráva na farmě," zpovídá se otevřeně jedna z modelek webu models.com, která si přála zůstat z pochopitelných důvodů v anonymitě. Jedna z modelek Louis Vuitton zase vzpomíná na focení s nepříjemným stylistou: "Zažila jsem focení lookbooku, kde stylista, pomáhající mi se oblékat, využil příležitosti a sahal na mě více, než bylo zapotřebí. A tak to pokračovalo během celého focení. Zažila jsem spoustu nepříjemného převlíkání na veřejných místech a podobně, ale do teď si dokážu vybavit jeho nechutné ruce na svém těle."

Dlouhé čekání

Přes čáru dlouhé pracovní hodiny jsou pro módní průmysl bohužel typické. Známým se stal skandál značky Balenciaga, která nechala čekat svých 150 modelek ve tmě na schodišti přes tři hodiny. Modelky často nejen dlouho čekají, ale často není ani dost míst na sezení a žádná voda ani občerstvení. "Během London Fashion Weeku v roce 2016 se mi začala motat hlava po devadesáti minutách stání, aby si nás klienti mohli prohlédnout. Sešla jsem z pódia a řekla vedoucí castignu, že nemohu pokračovat, jinak omdlím. Pár metrů od nás zatím zvracela jiná modelka. Vedoucí mi odpověděla, ať se vrátím, jinak mi nezaplatí. Stejně nezaplatili," vzpomíná Sidney Gaston. 

businessoffashion.com ; models.com

ZE SPOLEČNOSTI MÓDNÍ SVĚT NOVINKY MODELKY #moda

Související články

Gucci oznámil, že nebude používat pravou kožešinu!

Značka Gucci se rozhodla následovat své kolegy a v říjnu roku 2017 oznámila, že přestává vyrábět své kolekce z pravé kožešiny. 

Celý článek

Značka Coach se mění na Tapestry

Neobvyklý krok se rozhodlo podniknout vedení značky Coach. Již brzo se bude hovořit o Tapestry.

Celý článek