dnes je 20.03.2019 a svátek má Světlana

Módní návrhářka Sandra Marková o nové kolekci Bridal SS17

Přidat na Seznam.cz
Svatební šaty pro většinu žen znamenají mnohem víc, než by se mohlo zdát. Už hned poté, co nás požádá muž o ruku, přemýšlíme, jaké si ve svůj velký den „D“ vlastně oblečeme.

Pokud se chcete cítit jako princezna, rozhodně vás zaujmou svatební šaty od módní návrhářky Sandry Markové, která tvoří pod svou značkou Sandra Mark Fashion Designer. Její tvorba je dechberoucí a mnohdy nejde ani slovy popsat, jak jsou šaty kouzelné. Je na nich vidět, že jsou dělané s péčí a láskou, abyste si mohla splnit svůj sen.

Sandro, jak jste se k navrhování svatebních šatů dostala?

Už od střední školy jsem nejraději navrhovala společenské či svatební šaty. Profesoři nás často odrazovali od navrhování ,,snových,, šatů, chtěli abychom tvořili co nejvíce avantgardně, což mě vůbec nebavilo. I přesto jsem designovala své vysněné šaty. Mou první kolekcí po škole byla kolekce společenských šatů, na jejichž základě se mi ozvaly mé první klientky pro své svatební šaty. Zde mě moje práce nadchla ještě víc. Moci se podílet na dnu, který je pro budoucí nevěsty tak důležitý, mě těší o to víc, když vidím, že jsem jim alespoň z části dopomohla splnit jejich sen.

Kde jste brala inspiraci k vytvoření nové kolekce Bridal SS17 a proč?

Vždy největší inspirací je pro mě dámská silueta. Ať tvořím kteroukoliv kolekci, myslím na to, že chci, ať se nevěsty v mých šatech cítí žensky. Nová svatební kolekce SS17 je inspirovaná boho stylem, který je pro letošní rok jedním z hlavních trendů v kombinaci s velkými krajkovými vzory a jemnými sukněmi.

Na kolekci je vidět, že je romantická, jedinečná a každá žena se do Vašich šatů musí na první pohled zamilovat. Jak Vás napadla kombinace materiálů, které jste zvolila?

Kombinace vždy vyplynou z daného návrhu. Objevím látku, představím si, jak by šaty mohly vypadat a k nim pak domýšlím kombinace, které spolu budou fungovat nejlépe.

Kde vybíráte materiál?

Materiály jezdím nakupovat většinou do zahraničí, obzvlášť pokud hledám něco skutečně specifického. Ale určitě jsou i textilie, které nakupuji zde v Čechách.

Kolik času Vám vytvoření kolekce zabralo – od počátku, až do konce?

To se bohužel nedá přesně určit. V průběhu příprav nové kolekce pracuji i na šatech, které jsou tvořeny přímo na zakázku pro klientky. Ale určitě je to v řádech několika měsíců.

Kterou fázi tvorby těchto nových šatů máte nejraději?

Mou asi nejoblíbenější fází je tvoření, aranžovaní šatů, krajek na figuríně, kdy šaty pomalu získávají svoji podobu. Vyšívání krajek je už pak třešnička na dortu. Je hezké vidět, jak se vám rodí nějaký ten nový kousek přímo pod rukama. Velmi ráda kreslím, proto miluju i ty chvíle, kdy si dáte kávu nebo nějaký drink, vezmete skicák a začnete kreslit návrhy na papír. Nejméně oblíbená je pak část, kdy dokončujete téměř hotové šaty. Ale i ta má něco do sebe, jelikož víte, že je to poslední krůček k tomu, aby šaty získaly svou finální podobu, a vy jste se mohla pustit do dalšího kousku.

Kolik svatebních šatů kolekce obsahuje?

Nová kolekce SS17 obsahuje 9 svatebních šatů převážně v off white a ivory barvách různých střihů.

Šaty je možné u Vás nechat ušít na míru, jak to funguje?

V případě šití šatů na míru si klientka při první návštěvě nejdříve odzkouší šaty z kolekce, abychom získali představu, co jí typově nejvíce padne a sluší. Připravíme návrh a vybereme vzorky. Poté nás čekají dvě zkoušky, při kterých se upravují detaily tak, aby vše perfektně padlo. Následuje poslední schůzka, z které si nevěsta odnáší hotové šaty domů.

Kdy je čas domluvit si u Vás termín první návštěvy nevěsty?

Většinou doporučuji minimálně půl roku dopředu. Čím dříve tím lépe, alespoň v rámci první schůzky. Nevěsta má pak jistotu, že volné termíny skutečně budou. Jsou i nevěsty, kterým se tvořily šaty tři měsíce dopředu, což je skutečně šibeniční termín a ne vždy jsem schopna v takto krátké době šaty vyhotovit kvůli rozpracovaným zakázkám. Pak už je jedině možné zapůjčení šatů z kolekce.

Chtěla byste něco budoucím nevěstám vzkázat?

Chtěla bych jim vzkázat, ať si hlavně vyberou takové šaty, které je skutečně nadchnou a v kterých vědí, že oslní svého partnera. Občas vídám nevěsty, které se příliš nechávají ovlivňovat tím, co si myslí ostatní, nebo přemýšlí až moc nad pravidly. Je to váš jedinečný den, tak je třeba si ho splnit podle sebe. 

foto: archiv Sandry Markové

Přidat na Seznam.cz
DOMÁCÍ TVOBRA SVATBY SANDRA MARKOVÁ MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA NÁVRHÁŘKA SVATEBNÍ ŠATY ROZHOVOR

Související články

Herečka Dominika Býmová o své kolekci White Sage

Dominika Býmová přichází se svou vlastní kolekcí ekologicky co nejméně závadného oblečení, šitou z kvalitních přírodních materiálů. Svou práci představí na pop-up Life is Fashion, který již třetím rokem představuje nové a nadějné české návrháře.

Celý článek

Qubus: Světoznámý český design

Jedni z nejvýraznějších českých designových návrhářů Jakub Berdych a Maxim Velčovský společně založili v roce 2002 Qubus Design studio. Pod hlavičkou Qubus vznikla řada kolekcí a produktů, které se úspěšně prodávají po celém světě.

 

Celý článek

Papírovou nebo igelitovou tašku? My jsme pro starou dobrou klasiku v podobě síťovky!

Možná stále váháte mezi klasickou igelitkou a papírovou taškou. Mediální masáž podpořená ekologickými příznivci nás tlačí do určitých změn a rozhodnutí. Nám se ale od srdce zalíbil krásný český výrobek obohacený moderním designem.

Celý článek

Vzpomínky Roberta Vana

Robert Vano, proslulý fotograf, ale především odvážný muž s vřelým srdcem, laskavým humorem a výjimečným charisma.

Celý článek

Lenka Zahradnická: Dělám maximum proto, abych byla tou nejlepší mámou

Tato žena se s úsměvem na tváři nejspíš již narodila. Cítí velkou náklonnost k přírodě, stejně jako ke zvířatům. Má svého čtyřnohého parťáka, toho nejlepšího muže na světě a k dokonalosti jim nechybí ani nádherná dcera. Jak se daří herečce Lence Zahradnické?

Celý článek

Co oblékly česko-slovenské krásky na ples sezóny?

6. ročník Česko – Slovenského plesu se konal v Obecním domě za účasti známých osobností. Hlavní ozdobou večera byly české a slovenské krásky. Jaké róby oblékly na tento vrchol plesové sezóny?

Celý článek

Jak se obléká trojnásobná maminka a herečka Michaela Maurerová?

Zastihnout trojnásobnou maminku, herečku a moderátorku, Míšu Maurerovou je téměř nadlidský úkon. Když se to však podaří, dozvíte se o její vášni k teniskám, o tom, jaké projekty jí opravdu baví i to, jak se udržuje v kondici.

Celý článek

Božidara Richterová profesně plete teprve dva roky. Přesto je nováčkem letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week!

Návrhářka Božidara Richterová vyrostla na Moravě, plést ji učila babička, baví ji focení, ale především chce tvořit módu. Profesně se této práci věnuje teprve dva roky, ale už letos v březnu ji uvidíme na největší módní akci u nás!

Celý článek