dnes je 03.06.2020 a svátek má Tamara

Náboženství jako sexy móda. Balenciaga dobývá Paříž!

Přidat na Seznam.cz
Když se řekne Balenciaga, většině lidem z módního průmyslu se na mysli objeví obří galashow na pařížském týdnu módy. Je však zřejmé, že letoškem dosáhl Demna Gvasalia vrcholu. Ponořte se s námi do světě Balenciaga - souboj živlů.

Jaké to muselo být překvapení pro přítomné diváky, když se objevili v polozatopené hale, kde voda sahala až po makety židlí v předních řadách. Bylo zřejmé, že letošním rokem přehlídka Balenciga na Fashion Weeku v Paříži překoná vlastní možnosti. A že bylo, co překonávat! Vzpomínáte si například na loňskou přehlídku letní kolekce? Kde Balenciaga imitovala zasedání Evropského Parlamentu ve Štrasburku v podobě dlouhé modré runwaye, která v podobě spirály obklopovala přítomné diváky? Bylo těžké tuto show překonat, přesto se to návrhářovi Demnu Gvasaliovi povedlo.

Zatopené molo totiž bylo účelem celé přehlídky. Zprvu se zdálo, že letošní koncepcí by mohlo být počasí, 3D promítací plocha na stropě areálu se v průběhu přehlídky několikrát změnila a předvedla divákům zataženou "oblohu", hromy i blesky ozývající se v rytmu hudby i svítání, které se proměnilo v ohnivou show, až se celý sál ocitl v záři hořící koule, která představovala slunce. Poté se strop proměnil v průzračné mořské vlnky a přehlídku zakončily letecké fotografie naší planety.

Na stropě se odehrávala podivuhodná scenérie souboje živlů, na zatopeném mole zase modelové a modelky zápasili s podivnou zkušeností - koneckonců, asi si dokážete představit, že není jednoduché kráčet v po kotníky vysoké vodě a při tom předvádět oblečení té nejvyšší krejčovské kvality. A nakonec to byla i samotná úchvatná přehlídka, která sama podtrhávala nastíněnou scenérii živlů a vodního prostředí.

První část kolekce byla čistě černá. Jako byste se propadali do nejhlubšího a nejtemnějšího nitra návrháře Demna Gvasalia. Stojatá voda na pódiu tomu dodala ten správný šmrnc. Chvilkami jsme si, i díky rovnému objemnému střihu, připadali jako v Harry Potterovi a přehlídce Smrtijedů. Sám autor přehlídky přiznal na pozdější tiskové konferenci, že to je nejtemnější kolekce, kterou kdy vytvořil. Pravdou ale je, že se neinspiroval v kultovních filmech, ale v ortodoxní gregoriánské církvi, která čerpá z počátků španělského křesťanství, čímž značku vrátil ke kořenům samotného zakladatele Cristóbal Balenciaga.

"Hodně jsem studoval duchovní oblečení. Pocházím ze země, kde ortodoxní náboženství vždy dominovalo. Chodil jsem do kostela na zpověď každou neděli. Pamatuji si, jak jsem se vždy díval na ty mladé a zahloubané kněze a mnichy oblečené v dlouhých hábitech. Říkal jsem si, jak jsou krásní. Můžete je vidět po celé Evropě s dlouhými vousy, vlasy spletenými dozadu. Já sám nevím proč, ale připadá mi to docela sexy - asi je to můj fetiš. Náboženský dress code je o schování každé části těla, o cudnosti - tělo a sex jsou tabu. Zatímco, když se podíváte pod povrch, zjistíte, že někteří z nich jsou ti nejzvrhlejší perverzáci," přiznal s úsměvem Demna Gvasalia.

Po tiskové konferenci na konci přehlídky se ale diváci s překvapením dozvěděli, že podivuhodná show v sobě skrývala ještě jedno tajemství. Demna Gvasalia v něm chtěl zobrazit apokalyptické výjevy, které s náboženstvím velmi souvisí. Očividně však souvisí i s módou, i v kolekci se totiž nacházely některé extrémy, ne živelné, ale módní. Mezi nimi například motorkářské bundy či dresy Balenciaga. Apokalypsa v módě se ale nekoná, jak sám návrhář poznamenal, on bude dělat módu do posledního vydechnutí.

foto: Vogue, runway.com

 

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA NÁVRHÁŘI BALENCIAGA CRISTÓBAL BALENCIAGA DEMNA GVASALIA PARIS FASHION WEEK MÓDNÍ TÝDEN V PAŘÍŽI PFW

Související články

Snová svatební kolekce Martiny Vrábelové byla inspirovaná ledovými květy

Svatební kolekce 'Pure White - Pure Love' módní návrhářky Martiny Vrábelové je již podle názvu čistým uměleckým dílem. Kolekce byla inspirovaná bílou barvou a přírodou.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Nová kampaň Vivier miluje Paříž vás přesvědčí, že si zamilujete nejen hlavní město Francie, ale i kolekci

Francouzská značka Roger Vivier představila novou jarní kolekci s názvem Vivier miluje Paříž. Z kolekce přímo sálají francouzské vibrace, čemuž dopomáhá i do puntíku sladěný vintage interiér. 

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek

Nová kolekce hedvábných šátků Silky Gang provází pohádky O Malence a O Zlaté rybce

Hedvábné šátky české značky Silky Gang již delší dobu odráží několik pohádkových motivů. Mezi nimi i dva nové, zcela elegantní a jemné motivy, které podtrhnou duši žen i mužů.  

Celý článek

Návrhářka Tereza Vu připravuje novou kolekci spodního prádla inspirovanou Hnutím Libertinů

Inspiraci k naší tvorbě můžeme hledat všude kolem nás. Česká návrhářka Tereza Vu se v nové kolekci zaměřuje na politické změny i náboženství.

Celý článek

Jarní kolekce české návrhářky Zuzany Osako vám přinese pocit klidu

Práci módní návrhářky Zuzany Osako jsme poměrně nedávno bedlivě sledovali, a to i díky tomu, že se stala autorkou slavnostních oděvů českému týmu na olympiádu v Tokiu. Tentokrát jsme se nadchli pro její jarní kolekci Louka.

Celý článek
Kaia Gerber

Hvězda světového modelingu: Kaia Gerber 10x jinak

Už od dětství bylo zřejmé, že svůj půvab zděděný po své slavné matce Cindy Crawford zúročí ve světě módy. Nyní, o několik let později, si vyměnily role a Kaia Gerber se stala světovou topmodelkou.

Celý článek