dnes je 17.11.2019 a svátek má Mahulena

NASA odhalila nový vesmírný oblek pro první ženu na Měsíci

Přidat na Seznam.cz
Minulý týden odhalil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku dva nové prototypy kosmických obleků. Tyto obleky nejsou unikátní pouze svou jedinečnou technologií a velikostní flexibilitou, ale také svým účelem. Obleky totiž bude v rámci programu Artemis užívat první žena na Měsíci.

První žena na Měsíci

Program Artemis, který NASA plánuje realizovat v roce 2024, je jedinečným programem na světě. Na povrch naší největší oběžnice, tedy Měsíce, má totiž dopravit první kosmonautku - ženu. Pro tuto příležitost vyvinula NASA nové obleky, a to ve dvou prototypech. Jeden je určený pro pohyb na povrchu Měsíce a druhý pro přesouvání v rámci mezinárodní vesmírné stanice ISS na oběžné dráze a pro návrat kosmonauta na Zem. Obleky představil v centrále NASA minulý týden ředitel Jim Bridenstine. Modely pro tuto příležitost se stali spolutvůrci obleků inženýrka Kristine Davis a inženýr a vedoucí projektu Dustin Gohmert.

" V roce 2024 letíme na Měsíc, a chceme, aby to všechno probíhalo udržitelně. Náš dlouhodobý cíl je let na Mars, a z toho důvodu potřebujeme použít Měsíc jako testovací terén," řekl na tiskové konferenci ředitel NASA Jim Bridenstine.

Podmínky na Měsíci a technologie

První oblek, který na konferenci představila právě odbornice na vesmírné obleky Kristine Davisová, má název Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU) a je laděn do amerických barev - červené, modré a bílé, které jsou také typickými barvami loga Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Je uzpůsobený nejen podmínkám na povrchu celého Měsíce, ale technologie dokonce detailně zpracovala i přizpůsobení obleku podmínkám jižního pólu Měsíce, kde by měla raketa v rámci programu Artemis přistát. Druhý oblek je v barvě oranžové a nese název, který vlastně vypovídá o jeho hlavním účelu - Orion Crew Survival System. Oblek by měl tedy umožnit posádce přežití a pohyb na oběžné dráze. Ať už se bude jednat o pohyb kolem vesmírné stanice ISS na oběžné dráze nebo pohyb vně vesmírného plavidla v otevřeném prostoru. Je také uzpůsoben pro přežití posádky při návratu na Zem. 

NASA má větší ambice

Právě kvůli dlouhodobému cíli americké vesmírné agentury dopravit prvního člověka na Mars jsou i obleky unikátně přizpůsobeny podmínkám této dnes již detailně prozkoumané blízké planety. Měsíc je tak pro tým NASA odrazovým můstkem k ambicióznějšímu cíli. Ředitel NASA dokonce nevyloučil možnost, že právě žena by mohla být prvním člověkem na Marsu. Cesta k tomuto snu je ale ještě v daleké budoucnosti, a tak nesmí selhat právě příprava. Proto se vědci snažili obleky přizpůsobit pro maximální pohodlí posádky. xEMU je například unikátní svou velikostí a pohybovou variabilitou. Jeho design se může přizpůsobit mnoha různým velikostem, a tak je vlastně každý model ušitý na míru, ačkoli technologie i techniky zůstávají stejné. NASA se s problémy s velikostmi svých obleků potýká dlouhodobě. Na začátku tohoto roku například chtěla zorganizovat čistě ženský let na ISS. Americká agentura však s hrůzou zjistila, že nemá dostatek proporčně pasujících obleků, a tak byla celá akce zrušena. To se s novými obleky stát již nemůže. Oblek xEMU získal taky unikátní techniku výroby pro kalhotovou část obleku. Aktuální obleky NASA používané na ISS totiž nejsou uzpůsobené pro chůzi, ohýbání a otřesy při působení gravitačního pole, jelikož s ním na oběžné dráze vlastně ani nepočítají. Je to k neuvěření, ale od roku 1972, kdy na Měsíc přistála posádka Apolla, nikdo na tomto povrchu nechodil a xEMU tak bude druhým oblekem NASA na povrchu Měsíce. Navíc bude mít xEMU vrstvu z technologie oxidu uhličitého, který umožňuje kosmonautovi strávit na povrchu Měsíce o hodinu navíc. K uskutečnění letu v rámci programu Artemis zbývá ještě dlouhých 5 let a obleky jsou tak velkým krokem k tomu, aby na Měsíci stanula první žena.

nasa.gov; space.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI USA NASA MODERNÍ TECHNOLOGIE NOVÉ TECHNOLOGIE IKONICKÉ ŽENY

Související články

Mariana Prachařová se zasnila, co by bylo, kdyby nebyla revoluce

I když dobu před revolucí nezažila, uvědomuje si Mariana Prachařová, jak důležité pro nás toto období bylo, je a stále bude. A proto se společně s make-up artistkou a fotografkou Kateřinou Koki Mlejnkovou zamyslela nad tím, jaké by to bylo, kdyby revoluce neproběhla…

Celý článek

Herec Pavel Liška se stal tváří Jedinečného kalendáře. Kdo z dalších celebrit je jeho součástí?

V příštím životě by chtěl být Pavel Liška, jak jinak než liškou. Jeho herecký kolega Vašek Neužil by zvolil život orangutana, zatímco Erika Stárková by chtěla být ptákem nebo mořskou pannou.

Celý článek

Simona Krainová a Karolína Kurková se potkaly v supermarketu v Miami

Jak se říká, svět je malý. To si potvrdily i dvě TOP modelky Simona Krainová a Karolína Kurková, když se potkaly při nákupu pečiva na dovolené v Miami. Jsou to dva dny, kdy se vrátily, ale zážitky si ponesou celý život.

Celý článek

Britská královna Alžběta II. bojuje za módu bez zvířecí kožešiny

Téma udržitelné módy dorazilo i do Buckinghamského paláce. Královna Alžběta II. se rozhodla zasadit o udržitelnou módu, konkrétně bojuje za konec zvířecím kožešinám. 

Celý článek

Při otevření nového showroomu Zalando nechyběly známé tváře

Aňa Geislerová se sestrou Ester, Taťána Gregor Brzobohatá, Nikol Moravcová, Michaela Štoudková a mnoho dalších tváří českého showbyznysu si nenechaly ujít jedinečnou příležitost slavnostního otevření pražského showroomu Zalando.

Celý článek

Obchodní válka mezi Čínou a USA nutí módní společnosti přesouvat výrobu

Obchodní válka mezi Čínou a USA eskaluje a ačkoli se rétorika ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa mění, panika na trhu zůstává. Některé společnosti přesouvají svou výrobu a nejistota v dalším průběhu stoupá.

Celý článek

Značka Marks&Spencer se ve finančních potížích obává nejhoršího

M&S je jedním z nejznámějších retailerů ve Velké Británii. Své pobočky má po celé Evropě. V druhé polovině letošního roku však společnost zažívá nečekaný propad, její akcie klesly o 36 % a nedaří se ani tržbám, zisk totiž klesl až o 17 %. Blíží se konec M&S?

Celý článek

Kate Middleton pravděpodobně chystá spolupráci na vlastním TV pořadu

Tento týden se Kate Middleton setkala s generálním ředitelem BBC, Tonym Hallem, v Londýně. Obě strany však důvod setkání v tuto chvíli tají.

Celý článek