dnes je 19.08.2022 a svátek má Ludvík

NASA odhalila nový vesmírný oblek pro první ženu na Měsíci

Přidat na Seznam.cz
Minulý týden odhalil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku dva nové prototypy kosmických obleků. Tyto obleky nejsou unikátní pouze svou jedinečnou technologií a velikostní flexibilitou, ale také svým účelem. Obleky totiž bude v rámci programu Artemis užívat první žena na Měsíci.

První žena na Měsíci

Program Artemis, který NASA plánuje realizovat v roce 2024, je jedinečným programem na světě. Na povrch naší největší oběžnice, tedy Měsíce, má totiž dopravit první kosmonautku - ženu. Pro tuto příležitost vyvinula NASA nové obleky, a to ve dvou prototypech. Jeden je určený pro pohyb na povrchu Měsíce a druhý pro přesouvání v rámci mezinárodní vesmírné stanice ISS na oběžné dráze a pro návrat kosmonauta na Zem. Obleky představil v centrále NASA minulý týden ředitel Jim Bridenstine. Modely pro tuto příležitost se stali spolutvůrci obleků inženýrka Kristine Davis a inženýr a vedoucí projektu Dustin Gohmert.

" V roce 2024 letíme na Měsíc, a chceme, aby to všechno probíhalo udržitelně. Náš dlouhodobý cíl je let na Mars, a z toho důvodu potřebujeme použít Měsíc jako testovací terén," řekl na tiskové konferenci ředitel NASA Jim Bridenstine.

Podmínky na Měsíci a technologie

První oblek, který na konferenci představila právě odbornice na vesmírné obleky Kristine Davisová, má název Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU) a je laděn do amerických barev - červené, modré a bílé, které jsou také typickými barvami loga Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Je uzpůsobený nejen podmínkám na povrchu celého Měsíce, ale technologie dokonce detailně zpracovala i přizpůsobení obleku podmínkám jižního pólu Měsíce, kde by měla raketa v rámci programu Artemis přistát. Druhý oblek je v barvě oranžové a nese název, který vlastně vypovídá o jeho hlavním účelu - Orion Crew Survival System. Oblek by měl tedy umožnit posádce přežití a pohyb na oběžné dráze. Ať už se bude jednat o pohyb kolem vesmírné stanice ISS na oběžné dráze nebo pohyb vně vesmírného plavidla v otevřeném prostoru. Je také uzpůsoben pro přežití posádky při návratu na Zem. 

NASA má větší ambice

Právě kvůli dlouhodobému cíli americké vesmírné agentury dopravit prvního člověka na Mars jsou i obleky unikátně přizpůsobeny podmínkám této dnes již detailně prozkoumané blízké planety. Měsíc je tak pro tým NASA odrazovým můstkem k ambicióznějšímu cíli. Ředitel NASA dokonce nevyloučil možnost, že právě žena by mohla být prvním člověkem na Marsu. Cesta k tomuto snu je ale ještě v daleké budoucnosti, a tak nesmí selhat právě příprava. Proto se vědci snažili obleky přizpůsobit pro maximální pohodlí posádky. xEMU je například unikátní svou velikostí a pohybovou variabilitou. Jeho design se může přizpůsobit mnoha různým velikostem, a tak je vlastně každý model ušitý na míru, ačkoli technologie i techniky zůstávají stejné. NASA se s problémy s velikostmi svých obleků potýká dlouhodobě. Na začátku tohoto roku například chtěla zorganizovat čistě ženský let na ISS. Americká agentura však s hrůzou zjistila, že nemá dostatek proporčně pasujících obleků, a tak byla celá akce zrušena. To se s novými obleky stát již nemůže. Oblek xEMU získal taky unikátní techniku výroby pro kalhotovou část obleku. Aktuální obleky NASA používané na ISS totiž nejsou uzpůsobené pro chůzi, ohýbání a otřesy při působení gravitačního pole, jelikož s ním na oběžné dráze vlastně ani nepočítají. Je to k neuvěření, ale od roku 1972, kdy na Měsíc přistála posádka Apolla, nikdo na tomto povrchu nechodil a xEMU tak bude druhým oblekem NASA na povrchu Měsíce. Navíc bude mít xEMU vrstvu z technologie oxidu uhličitého, který umožňuje kosmonautovi strávit na povrchu Měsíce o hodinu navíc. K uskutečnění letu v rámci programu Artemis zbývá ještě dlouhých 5 let a obleky jsou tak velkým krokem k tomu, aby na Měsíci stanula první žena.

nasa.gov; space.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI USA NASA MODERNÍ TECHNOLOGIE NOVÉ TECHNOLOGIE IKONICKÉ ŽENY

Související články

Stylová Millie Bobby Brown je od své role Eleven ze seriálu Stranger Things k nepoznání. Jemná blondýnka miluje módu

Ve chvíli, kdy Eleven odloží Hopperovy flanelové košile a Mikovy džínsy, stává se z ní nejlépe oblékaná dívka v Hawkinsu. A když zrovna nehraje Eleven, je i Millie Bobby Brown jedním z nejstylovějších lidí v Hollywoodu.

Celý článek

Pánský oblek vypráví příběh, proto pozoruji harmonii obou snoubenců, říká Bětka Sutorý, stylistka a majitelka salónu Ceremoni

Bětka Sutorý je pánská stylistka. Její salón s pánskou módou můžete najít v Brně. Zavítaly sem i přední české celebrity jako Ladislav Špaček. Exkluzivní rozhovor o svatební sezóně najdete zde.

Celý článek

Jak svět miluje Jennifer Lopez

Tento měsíc zveřejnil Netflix unikátní dokument o zpěvačce Jennifer Lopez s názvem Poločas. Dokument odhalil mnohé, kromě zpěvaččiných začátků i její politické postoje nebo zákulisí oskarové nominace. V článku odhalíme její unikátní šatník.

Celý článek

Z rivalek nejlepší kamarádky. Kašáková a Buranská společně pomáhají dětem z dětských domovů

Modeling rozhodně není jenom o rivalitě, právě naopak. Modelky v rámci soutěže často potkají spřízněné duše, se kterými sdílí své koníčky i radosti. Ne jinak je tomu i Veroniky Kašákové a Nikoly Buranské.

Celý článek

Lidé mají k našemu pivu vztah, jsou to naši patrioti, usmívá se hlavní sládková pivovaru Zubr Nataša Rousková

Přinášíme vám exkluzivní letní rozhovor s "první dámou" pivovaru ZUBR. Nataša Rousková z pivovaru Zubr nám vyprávěla nejen o své práci, ale také o rodinném životě a o vztahu Čechů k pivovarnictví jako k národnímu pokladu. Na zdraví!

Celý článek
Festival Karlovy Vary

MOËT & CHANDON PŘIPÍJEL NA PROJEKT PATRON DĚTÍ V KARLOVÝCH VARECH

Známé osobnosti Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech si letos připily s šampaňským Moët & Chandon na projekt Patron dětí. Při této příležitosti si mohly osobnosti festivalu užít zároveň koncert Emmy Smetany a Jordana Haje.

Celý článek

Bonbónky ze zahájení festivalu v Karlových Varech - dámské okénko

Mezinárodní filmový festival přinesl řadu skvělých filmů. Místo kultury jsme však pro vás exkluzivně připravili to nejlepší ze světa dámské módy, co se na festivalu objevilo.

Celý článek

Gucci našel svou hvězdu - nová kolekce je inspirována osobností Harryho Stylese

Spolupráce byla odhalena na týdnu módy v Miláně minulý týden. Gucci připravilo pro své příznivce kolekci inspirovanou 70. lety a stylem britského zpěváka Harryho Stylese.

Celý článek