dnes je 03.08.2020 a svátek má Miluše

Naše první dámy, 2. díl: Hana Benešová - styl jí záviděla i Marta Gottwaldová

Přidat na Seznam.cz
Hana Benešová, vlastním jménem Anna Vlčková, byla první dáma se vším všudy. Odborníci se dodnes shodují, že ji prozatím svou elegancí a grácií, s jakou tuto funkci vykonávala, nikdo nepřekonal.

Změníš pro mě jméno?

Hana Benešová se narodila v chudé rodině jako Anna Vlčková. Její teta, která zdědila po své zaměstnavatelce velké jmění, si ji osvojila, aby se učenlivé dívce dostalo adekvátního vzdělání. Již v té době se Anna profilovala svou elegancí a módním vkusem. Snad i pro to a pro její inteligenci se do ní zamiloval Eduard Beneš, tehdy ještě stydlivý a nevýrazný student. Řekl Anně, že si s ní představuje svou budoucnost, musela by si ale změnit své jméno, jelikož Anna se jmenovala i jeho první láska, která mu zlomila srdce. Anna byla do Eduarda velmi zamilovaná, a tak souhlasila. Eduard Beneš si pak také změnil své jméno na Edvard, což mu připadalo zvučnější a státničtější.

Žena a sekretářka

Hana věděla, že život s Edvardem nebude lehký. Jejich svatba se konala brzy ráno bez rodiny a přátel, bez jakékoli parády či oslav, aby Beneš stihnul svou přednášku a jeho studenti o nic nepřišli. Ačkoli sama byla velmi vzdělaná a schopná, chtěla se starat hlavně o něj a o domácnost. Působila tak spíše jako Benešova sekretářka, opravovala práce jeho studentů, přepisovala jeho texty z přednášek a reprezentovala jej na společenských akcích. Edvard Beneš byl totiž ve společnosti spíše v ústraní a nekomunikativní, Hana byla pravý opak a každého vždy okouzlila. Když se blížila válka, nabídl Edvard své ženě rozvod, měl o ni strach a věděl, že ji dostane do potíží. Odmítla, a i během války byla po boku svého muže.

Róby z Paříže i od Podolské

Jako první dáma však Hana Benešová excelovala. Uměla několik jazyků a její komunikativnost byla průvodkyní při různých oficiálních státních událostech. Pověstný se stal i její styl. Ačkoli neměla postavu modelky a prakticky celý život bojovala s nadváhou, oblékala se elegantně dle nejnovějších trendů. Volila šaty, které lichotily její postavě, a přesto byly stylové- tehdy se dával důraz na emancipaci žen, a tak i Hana Benešová volila kratší róby s rozparky a s délkou pod kolena. Nebála se ani odvážných doplňků, například ráda a často nosila pánské klobouky, díky kterým však bylo často patrné, jak velký výškový rozdíl mezi prezidentským párem panuje. Kloboukem nejraději doplňovala své oblíbené kostýmky, ke kterým nikdy nezapomněla připojit květinu či brož. Róby si nejčastěji nechala vozit až z Paříže. Později však našla zalíbení ve tvorbě návrhářky Hany Podolské, která se díky spolupráci s první dámou stala jednou z nejznámějších návrhářek této éry. Často navštěvovala i salón Oldřicha Rosenbauma.

Opičí kožich

Nejčastěji je Hana Benešová z hlediska módy spojována s ikonickým "opičím kožichem", který často nosila. Kožich je opravdu vytvořen z opice, konkrétně z chvostnata bělolícího. Tento kožich i dnes můžete vidět v Národním muzeu, kde je vystaven. Kožichy a kožešiny byly opravdu častým kouskem v šatníku první dámy. Ikonická je například fotografie bílé večerní róby první dámy, jejíž autorkou je Hana Podolská, kdy je k této róbě připojen i plášť lemovaný pravou kožešinou. Stylu, šarmu a eleganci Hany Benešové se snažilo vyrovnat hned několik dam, úporně o to usilovala i její nástupkyně Marta Gottwaldová. Hana Benešová se však podle odborníků dodnes bezesporu drží na vrcholku této disciplíny.

Móda v kruhu času, Miroslava Burianová; foto: Národní muzeum

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI HISTORIE PRVNÍ DÁMA JAK SE OBLÉKÁ PRVNÍ DÁMA PRVNÍ REPUBLIKA HANA PODOLSKÁ HANA BENEŠOVÁ

Související články

Prohřešky královské rodiny - 10 případů, kdy členové britské královské rodiny porušili královský protokol

Často vídáme britskou královskou rodinu jako mantru správnosti. Ale i oni někdy poruší tzv. královský protokol. A to se pak dějí věci! Naše redakce pro vás připravila 10 případů, kdy královská rodina porušila královský protokol britské monarchie od Meghan přes lady D, po samotnou královnu.

Celý článek

Odvážné fotky budoucí maminky: Nicki Minaj je v očekávání

Zpěvačka, rapperka, textařka a držitelka několika významných hudebních cen Nicki Minaj je těhotná. Své těhotenství oznámila světu odvážnými uměleckými fotografiemi s těhotenským bříškem.

Celý článek

Módní značky podporují LGBT komunitu i Pride 2020

Pride 2020, červnový happening na podporu LGBT komunity, je po celém světě rušen jako většina akcí kvůli pandemii, koronaviru. Módní průmysl se však rozhodl, že tuto akci podpoří. Přinášíme vám přehled módních domů, které svými akcemi podporují Pride 2020.

Celý článek

Oldschool oblékání pro muže aneb jak se pánové oblékají do historie

Co mají společného britský historický seriál Peaky Blinders a hvězda One Direction Harry Styles? Jsou ovlivněni milovníky oldschool oblékání, a právě díky nim a jejich vlivu se tento trend promítá do pánské módy. Oldschool už vlastně není oldschool. Připravili jsme pro vás módní tipy, se kterými se neztratíte.

Celý článek

Nový projekt ukazuje ženy po porodu takové, jaké jsou. S plnými tvary, jizvami i přirozenými nedokonalostmi

Ženské tělo ve většině případů nevypadá tak, jak nám prezentují časopisy a televize. Proto to, co jedni považují za vadu na kráse, jiní vnímají jako přirozenost, kterou nese jejich životní příběh Představíme vám projekt, který je upřímný a skutečně krásný.

Celý článek

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Global fashion agenda vydala prohlášení, v němž píše, jak by měl být módní průmysl udržitelnější

Spolek s názvem Global Fashion Agenda se zabývá udržitelností v oblasti módního průmyslu. Každý rok vydává program, který by měl přispět ke zlepšení nejen pracovních podmínek v tomto odvětví ale také více zařadit udržitelnost do módního světa.

Celý článek

Symbolika v módě: politická prohlášení ve světě módy

Black lives matter! Love sees no colour! Girl power! People are People! Toto je jen pár politicky motivovaných prohlášení, které se v minulosti objevily na módních modelech velkých značek. Patří politická prohlášení do módy? A jak přistupovat k módnímu průmyslu jako prostředku symboliky?

Celý článek