dnes je 16.01.2021 a svátek má Ctirad

Naše první dámy, 2. díl: Hana Benešová - styl jí záviděla i Marta Gottwaldová

Přidat na Seznam.cz
Hana Benešová, vlastním jménem Anna Vlčková, byla první dáma se vším všudy. Odborníci se dodnes shodují, že ji prozatím svou elegancí a grácií, s jakou tuto funkci vykonávala, nikdo nepřekonal.

Změníš pro mě jméno?

Hana Benešová se narodila v chudé rodině jako Anna Vlčková. Její teta, která zdědila po své zaměstnavatelce velké jmění, si ji osvojila, aby se učenlivé dívce dostalo adekvátního vzdělání. Již v té době se Anna profilovala svou elegancí a módním vkusem. Snad i pro to a pro její inteligenci se do ní zamiloval Eduard Beneš, tehdy ještě stydlivý a nevýrazný student. Řekl Anně, že si s ní představuje svou budoucnost, musela by si ale změnit své jméno, jelikož Anna se jmenovala i jeho první láska, která mu zlomila srdce. Anna byla do Eduarda velmi zamilovaná, a tak souhlasila. Eduard Beneš si pak také změnil své jméno na Edvard, což mu připadalo zvučnější a státničtější.

Žena a sekretářka

Hana věděla, že život s Edvardem nebude lehký. Jejich svatba se konala brzy ráno bez rodiny a přátel, bez jakékoli parády či oslav, aby Beneš stihnul svou přednášku a jeho studenti o nic nepřišli. Ačkoli sama byla velmi vzdělaná a schopná, chtěla se starat hlavně o něj a o domácnost. Působila tak spíše jako Benešova sekretářka, opravovala práce jeho studentů, přepisovala jeho texty z přednášek a reprezentovala jej na společenských akcích. Edvard Beneš byl totiž ve společnosti spíše v ústraní a nekomunikativní, Hana byla pravý opak a každého vždy okouzlila. Když se blížila válka, nabídl Edvard své ženě rozvod, měl o ni strach a věděl, že ji dostane do potíží. Odmítla, a i během války byla po boku svého muže.

Róby z Paříže i od Podolské

Jako první dáma však Hana Benešová excelovala. Uměla několik jazyků a její komunikativnost byla průvodkyní při různých oficiálních státních událostech. Pověstný se stal i její styl. Ačkoli neměla postavu modelky a prakticky celý život bojovala s nadváhou, oblékala se elegantně dle nejnovějších trendů. Volila šaty, které lichotily její postavě, a přesto byly stylové- tehdy se dával důraz na emancipaci žen, a tak i Hana Benešová volila kratší róby s rozparky a s délkou pod kolena. Nebála se ani odvážných doplňků, například ráda a často nosila pánské klobouky, díky kterým však bylo často patrné, jak velký výškový rozdíl mezi prezidentským párem panuje. Kloboukem nejraději doplňovala své oblíbené kostýmky, ke kterým nikdy nezapomněla připojit květinu či brož. Róby si nejčastěji nechala vozit až z Paříže. Později však našla zalíbení ve tvorbě návrhářky Hany Podolské, která se díky spolupráci s první dámou stala jednou z nejznámějších návrhářek této éry. Často navštěvovala i salón Oldřicha Rosenbauma.

Opičí kožich

Nejčastěji je Hana Benešová z hlediska módy spojována s ikonickým "opičím kožichem", který často nosila. Kožich je opravdu vytvořen z opice, konkrétně z chvostnata bělolícího. Tento kožich i dnes můžete vidět v Národním muzeu, kde je vystaven. Kožichy a kožešiny byly opravdu častým kouskem v šatníku první dámy. Ikonická je například fotografie bílé večerní róby první dámy, jejíž autorkou je Hana Podolská, kdy je k této róbě připojen i plášť lemovaný pravou kožešinou. Stylu, šarmu a eleganci Hany Benešové se snažilo vyrovnat hned několik dam, úporně o to usilovala i její nástupkyně Marta Gottwaldová. Hana Benešová se však podle odborníků dodnes bezesporu drží na vrcholku této disciplíny.

Móda v kruhu času, Miroslava Burianová; foto: Národní muzeum

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI HISTORIE PRVNÍ DÁMA JAK SE OBLÉKÁ PRVNÍ DÁMA PRVNÍ REPUBLIKA HANA PODOLSKÁ HANA BENEŠOVÁ

Související články

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Victoria’s Secret expanduje do Izraele, doufá tak v oživení značky

Za vstupem na izraelský trh si značka Victoria’s Secret slibuje oživení prodejů. Partnerství se společností Delta Galil přinese na konci roku 2021 franšízové obchody.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Kočičí oči Barbry Streisandové

Okamžiky, na které nikdy nezapomeneme. Styl a vzhled, který se snažíme napodobit. Tento výčet by byl nekonečný, a přesto někde začneme a postupně vás provedeme stylem hvězdných osobností, který si budeme vždy pamatovat. Pro dnešní článek jsme vybrali dokonalost líčení očí zpěvačky a herečky Barbry Streisandové.

Celý článek

Kapr nejen na Vánoce: sladkovodní ryby jako součást zdravého jídelníčku

Blíží se Štědrý den a mnoho domácností si jej neumí představit bez tradiční štědrovečerní večeře - smažený kapr s bramborovým salátem. Večeře sice tradiční, ale nutričně plná prázdných kalorií. Sladkovodní ryby jako takové jsou přitom podle odborníků zdravější než některé ryby mořské.

Celý článek

Mladá květinářka Eliška Krejčí váže květiny pouze z toho, co najde volně v přírodě

Pod značkou Plané květy najdete jednu mladou a talentovanou květinářku, která váže kytice úplně jinak, než jak jsme zvyklí z květinářství. Nejde ani tak o techniku vázání, ale o to, z čeho Eliška Krejčí kytice váže. Nepracuje s květinami šlechtěnými nebo dovezenými z velkých dálek. Používá rostliny, třeba i plevel, který najde na louce nebo u cesty.

Celý článek

Květinářka, která splní každé vaše přání

Právě v těchto dnech jsme všichni obklopeni nepřeberným množstvím vánočních dekorací. K jedné z těch nejzákladnějších nezbytností, které musí doma každý mít, je adventní věnec. Právě práci květinářek, které se jim v této sezóně věnují, probereme s krásnou Marynou Hryno.

Celý článek