dnes je 27.07.2021 a svátek má Věroslav

Naše první dámy, 2. díl: Hana Benešová - styl jí záviděla i Marta Gottwaldová

Přidat na Seznam.cz
Hana Benešová, vlastním jménem Anna Vlčková, byla první dáma se vším všudy. Odborníci se dodnes shodují, že ji prozatím svou elegancí a grácií, s jakou tuto funkci vykonávala, nikdo nepřekonal.

Změníš pro mě jméno?

Hana Benešová se narodila v chudé rodině jako Anna Vlčková. Její teta, která zdědila po své zaměstnavatelce velké jmění, si ji osvojila, aby se učenlivé dívce dostalo adekvátního vzdělání. Již v té době se Anna profilovala svou elegancí a módním vkusem. Snad i pro to a pro její inteligenci se do ní zamiloval Eduard Beneš, tehdy ještě stydlivý a nevýrazný student. Řekl Anně, že si s ní představuje svou budoucnost, musela by si ale změnit své jméno, jelikož Anna se jmenovala i jeho první láska, která mu zlomila srdce. Anna byla do Eduarda velmi zamilovaná, a tak souhlasila. Eduard Beneš si pak také změnil své jméno na Edvard, což mu připadalo zvučnější a státničtější.

Žena a sekretářka

Hana věděla, že život s Edvardem nebude lehký. Jejich svatba se konala brzy ráno bez rodiny a přátel, bez jakékoli parády či oslav, aby Beneš stihnul svou přednášku a jeho studenti o nic nepřišli. Ačkoli sama byla velmi vzdělaná a schopná, chtěla se starat hlavně o něj a o domácnost. Působila tak spíše jako Benešova sekretářka, opravovala práce jeho studentů, přepisovala jeho texty z přednášek a reprezentovala jej na společenských akcích. Edvard Beneš byl totiž ve společnosti spíše v ústraní a nekomunikativní, Hana byla pravý opak a každého vždy okouzlila. Když se blížila válka, nabídl Edvard své ženě rozvod, měl o ni strach a věděl, že ji dostane do potíží. Odmítla, a i během války byla po boku svého muže.

Róby z Paříže i od Podolské

Jako první dáma však Hana Benešová excelovala. Uměla několik jazyků a její komunikativnost byla průvodkyní při různých oficiálních státních událostech. Pověstný se stal i její styl. Ačkoli neměla postavu modelky a prakticky celý život bojovala s nadváhou, oblékala se elegantně dle nejnovějších trendů. Volila šaty, které lichotily její postavě, a přesto byly stylové- tehdy se dával důraz na emancipaci žen, a tak i Hana Benešová volila kratší róby s rozparky a s délkou pod kolena. Nebála se ani odvážných doplňků, například ráda a často nosila pánské klobouky, díky kterým však bylo často patrné, jak velký výškový rozdíl mezi prezidentským párem panuje. Kloboukem nejraději doplňovala své oblíbené kostýmky, ke kterým nikdy nezapomněla připojit květinu či brož. Róby si nejčastěji nechala vozit až z Paříže. Později však našla zalíbení ve tvorbě návrhářky Hany Podolské, která se díky spolupráci s první dámou stala jednou z nejznámějších návrhářek této éry. Často navštěvovala i salón Oldřicha Rosenbauma.

Opičí kožich

Nejčastěji je Hana Benešová z hlediska módy spojována s ikonickým "opičím kožichem", který často nosila. Kožich je opravdu vytvořen z opice, konkrétně z chvostnata bělolícího. Tento kožich i dnes můžete vidět v Národním muzeu, kde je vystaven. Kožichy a kožešiny byly opravdu častým kouskem v šatníku první dámy. Ikonická je například fotografie bílé večerní róby první dámy, jejíž autorkou je Hana Podolská, kdy je k této róbě připojen i plášť lemovaný pravou kožešinou. Stylu, šarmu a eleganci Hany Benešové se snažilo vyrovnat hned několik dam, úporně o to usilovala i její nástupkyně Marta Gottwaldová. Hana Benešová se však podle odborníků dodnes bezesporu drží na vrcholku této disciplíny.

Móda v kruhu času, Miroslava Burianová; foto: Národní muzeum

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI HISTORIE PRVNÍ DÁMA JAK SE OBLÉKÁ PRVNÍ DÁMA PRVNÍ REPUBLIKA HANA PODOLSKÁ HANA BENEŠOVÁ

Související články

Začalo natáčení pokračování seriálu Sex ve městě. Podívejte se, jak to hlavním představitelkám sluší

Carrie, Miranda a Charlotte jsou zpět. Očekávaný restart s názvem „And Just Like That“ se začal natáčet začátkem tohoto měsíce na různých místech v New Yorku.

Celý článek

Milujeme Cimrmana a Švejka, díky tomu nelpíme na přílišné korektnosti, říká guru českého PR Dita Stejskalová

Dita Stejskalová stojí již řadu let v čele české pobočky Ogilvy jako členka vedení společnosti. Zároveň zde řídí PR oddělení. Jaký má názor na módu a co si myslí o trendu absolutní korektnosti?

Celý článek

Petra Kvitová nám ještě před odletem na olympiádu prozradila svůj talisman pro štětí

Petra Kvitová ve čtvrtek zamířila na své 4. olympijské hry do Tokia. Ještě před tím se však zastavila pro nové šperky a na krátký rozhovor, jaké šperky ráda kupuje a zda má svůj talisman pro štěstí.

Celý článek

Charitativní akci Evy Čerešňákové v centru Prahy navštívil i herec Orlando Bloom

Charitativní akce na podporu již druhé základní školy v Bangladéši spojila hned několik příležitostí. 35. narozeniny Evy Čerešňákové i návštěva populárního herce Orlando Blooma.

Celý článek

Masturbace je nejen příjemná, ale také mimořádně zdravá, říká sexuoložka a ředitelka pro vzdělávání značky Satisfyer, Megwyn White.

Satisfyer byl založen v roce 2016 a stal se průkopníkem ve svém odvětví. Chce naučit lidi odhodit stud a prolomit ledy na poli sexuálního wellness.

Celý článek

Kasu už nedrží jen muži, říká CFO skupiny UNIQA Lucie Urválková

Přinášíme vám pokračování série rozhovorů s nejvlivnějšími ženami Česka. Tentokrát s Lucií Urválkovou, CFO finanční skupiny UNIQA. Co je nového ve světě čísel? A kde leží bod rovnováhy mezi kariérou a rodinou?

Celý článek

Herečka Jenovéfa Boková tváří kolekce LEEDA Red Carpet

Česká značka LEEDA přináší jednu kouzelnou kolekci za druhou. K oblíbené Red Carpet se tentokrát přidala i herečka a hudebnice Jenovéfa Boková.

Celý článek

Odpočinek jsem musela na čas vyřadit ze svého slovníku, říká rektorka VŠE Hana Machková

Přinášíme vám další rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka. Tentokrát na naše otázky odpovídala rektorka VŠE Hana Machková. Jaké je povolání rektorky? Co pálí VŠE nejvíce? A jaké jsou prognózy pro českou společnost? Dozvíte se v článku.

Celý článek