dnes je 13.06.2021 a svátek má Antonín

Návrhář Demna Gvasalia v nové kolekci Balenciaga předvedl provokativní módní show

Přidat na Seznam.cz
Hackingový projekt značek Gucci a Balenciaga pokračuje i v aktuální kolekci. Jarní hra plná provokace a zamyšlení, co je skutečné a co ne, vám zamotá hlavu.

foto: se svolením Balenciaga

Návrhář Demna Gvasalia zastupující značku Balenciaga v pokračování specifického projektu mění znak Gucci za ikonický diamantový monogram florentského módního domu Balenciaga a nebojí se uvést nápisy, jako „This is not a Gucci bag“, i když by tak na první pohled mohl vypadat.

Kolekce Clones pro jaro / léto 2022 ukazuje 44 modelek a modelů v poutavém, a přesto lehce znepokojivém videu. Každá tvář jednotlivých modelů je alespoň částečně zahalena šátkem, brýlemi nebo rozpuštěnými vlasy padajícími do obličeje. Lhostejné výrazy, stejná chůze, jako by šlo o skutečné klony, digitální nástroje, které nedokážeme odlišit od těch skutečných.

foto: se svolením Balenciaga

Dialog dvou věhlasných módních domů dopřává oběma určitou hru s možností „největší svatokrádeže“ díky kombinaci charakteristických prvků a log obou dobře rozeznatelných značek. „Kreativita znamená dialog, nepřetržitý experiment a svobodu,“ řekl pro magazín WWD návrhář značky Gucci Alessandro Michele.

Spolupráce nazvaná „The hacking project“ je velmi specifická a v pravém slova smyslu nejde o spolupráci, jako takovou. I přesto ji odborníci definovali jako geniální a celou strategii odsouhlasili.

„Obě značky jsou majetkem společnosti Kering, což je výhodné pro obě strany a díky tomu se vše i lépe interně strukturuje,“ uvedl právník Jeff Gluck, který se specializuje na soudní spory o duševní vlastnictví. Jde tedy v přeneseném slova smyslu o další příklad řádného porušování pravidel a průmyslových norem. Jeff Gluck dodal, že nyní čeká na spolupráci značek Nike x Adidas.

foto: se svolením Balenciaga

Kolekce odvysílaná v rámci pařížského týdne módy předvedla zajímavou show. Optimistický přístup k tomu, že jednou nás tenhle šílený apokalyptický zážitek opustí a místo zakrytých tváří a masek budeme moct trávit večírek s přáteli bez omezení a naprosto svobodně. To je naděje, kterou Gvasalia do celé show vložil.

„Když přemýšlím o budoucnosti, není to pro mě vesmírná vize. Za deset let bude v módě vše udržitelné. Myslím, že znovu budeme používat oblečení, které už máme. Čas dělá věci krásnými. Kdysi jsem slyšel citát od Martina Margiely o hodnotě „stopy času“ na oblečení. To se mě hluboce dotklo. Necháváme si takové oblečení až do jeho úplné smrti. Myslím, že mám mikinu, která má 15 let. Je vybledlá a děravá, ale nemohu ji vyhodit. Takže jsem si pomyslel, jak budou v roce 2030 vypadat naše oblíbené věci, které jsou staré a zničené?“ uvedl módní návrhář Demna Gvasalia.  93,5 % hladkých materiálů v kolekci je certifikováno udržitelností nebo upcyklací. 100 % potištěných látek nese certifikát udržitelnosti. Návrhář tímto začíná novou kapitolu.

„Bylo vemi zřejmé, že se snažíme vyrábět oděvy, které jsou unisex, unisize, uni-všechno. Díky tomu drasticky kleslo počet střihů, které jsme museli udělat. A také se mi líbí skutečnost, že podle toho, kdo modely nosí, se silueta oblečení mění a přitom vypadá na všech dobře,“ zakončuje myšlenku návrhář popisující mimo jiné jeden extra velký kabát, jedny větší džíny i extra velkou košili.

foto: se svolením Balenciaga

foto: se svolením Balenciaga

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA BALENCIAGA DEMNA GVASALIA JARO/LÉTO 2022

Související články

TALABAYA: Čisté linie a elegance pod silným vlivem Orientu představuje návrhářka Mirka Talavašková ve svém novém ateliéru

Česká návrhářka Mirka Talavašková si dává záležet na tom, aby každý model vystihl přednosti své majitelky. V jejím novém ateliéru TABALAYA vynikají zejména osobní přístup, precizní práce i silný vliv jiných kultur.

Celý článek

MBPFW: Metaforická proměna Jakuba Polanky i dobrodružství LAFORMELA sklízí úspěch. Velký potlesk si získal i mladý návrhář Lukáš Krnáč

Mercedes-Benz Prague Fashion week ve své nové digitální podobě proběhl v aktuálních dnech. Podívejme se společně na krátký sestřih těch nejlepších přehlídek.

Celý článek

Designér Paul Andrew po pěti letech opouští značku Salvatore Ferragamo

Po pěti letech v roli hlavního kreativního návrháře opouští Paul Andrew zázemí velkého módního domu a vydává se vstříc do neznáma.

Celý článek

To nejlepší z newyorského týdne módy: minimalismus i extravagance v podání světových značek

Newyorský týden módy je sice nějakou dobu za námi, ale i přesto není nikdy pozdě na to, ohlédnout se za těmi nejlepšími přehlídkami. Zaujal vás éterický Zimmermann nebo spíše minimalistický Jonathan Simkhai?

Celý článek

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Mystická Dior haute couture kolekce byla inspirovaná tarotovými kartami

Maria Grazia Chiuri se při vytváření nové kolekce inspirovala tarotovými kartami. Výsledkem je tajemná kolekce plná historických odkazů módního domu Dior.

Celý článek

Kolekce Number 5 české značky Talabaya je reakcí na dnešní komplikovanou dobu

Návrhářka Mirka Talavašková přináší novou kolekci, která je částečně zaměřena na sportovně elegantní vzhled, který perfektně využijeme v rámci home office.

Celý článek