dnes je 19.09.2021 a svátek má Zita

Návrhář Demna Gvasalia v nové kolekci Balenciaga předvedl provokativní módní show

Přidat na Seznam.cz
Hackingový projekt značek Gucci a Balenciaga pokračuje i v aktuální kolekci. Jarní hra plná provokace a zamyšlení, co je skutečné a co ne, vám zamotá hlavu.

foto: se svolením Balenciaga

Návrhář Demna Gvasalia zastupující značku Balenciaga v pokračování specifického projektu mění znak Gucci za ikonický diamantový monogram florentského módního domu Balenciaga a nebojí se uvést nápisy, jako „This is not a Gucci bag“, i když by tak na první pohled mohl vypadat.

Kolekce Clones pro jaro / léto 2022 ukazuje 44 modelek a modelů v poutavém, a přesto lehce znepokojivém videu. Každá tvář jednotlivých modelů je alespoň částečně zahalena šátkem, brýlemi nebo rozpuštěnými vlasy padajícími do obličeje. Lhostejné výrazy, stejná chůze, jako by šlo o skutečné klony, digitální nástroje, které nedokážeme odlišit od těch skutečných.

foto: se svolením Balenciaga

Dialog dvou věhlasných módních domů dopřává oběma určitou hru s možností „největší svatokrádeže“ díky kombinaci charakteristických prvků a log obou dobře rozeznatelných značek. „Kreativita znamená dialog, nepřetržitý experiment a svobodu,“ řekl pro magazín WWD návrhář značky Gucci Alessandro Michele.

Spolupráce nazvaná „The hacking project“ je velmi specifická a v pravém slova smyslu nejde o spolupráci, jako takovou. I přesto ji odborníci definovali jako geniální a celou strategii odsouhlasili.

„Obě značky jsou majetkem společnosti Kering, což je výhodné pro obě strany a díky tomu se vše i lépe interně strukturuje,“ uvedl právník Jeff Gluck, který se specializuje na soudní spory o duševní vlastnictví. Jde tedy v přeneseném slova smyslu o další příklad řádného porušování pravidel a průmyslových norem. Jeff Gluck dodal, že nyní čeká na spolupráci značek Nike x Adidas.

foto: se svolením Balenciaga

Kolekce odvysílaná v rámci pařížského týdne módy předvedla zajímavou show. Optimistický přístup k tomu, že jednou nás tenhle šílený apokalyptický zážitek opustí a místo zakrytých tváří a masek budeme moct trávit večírek s přáteli bez omezení a naprosto svobodně. To je naděje, kterou Gvasalia do celé show vložil.

„Když přemýšlím o budoucnosti, není to pro mě vesmírná vize. Za deset let bude v módě vše udržitelné. Myslím, že znovu budeme používat oblečení, které už máme. Čas dělá věci krásnými. Kdysi jsem slyšel citát od Martina Margiely o hodnotě „stopy času“ na oblečení. To se mě hluboce dotklo. Necháváme si takové oblečení až do jeho úplné smrti. Myslím, že mám mikinu, která má 15 let. Je vybledlá a děravá, ale nemohu ji vyhodit. Takže jsem si pomyslel, jak budou v roce 2030 vypadat naše oblíbené věci, které jsou staré a zničené?“ uvedl módní návrhář Demna Gvasalia.  93,5 % hladkých materiálů v kolekci je certifikováno udržitelností nebo upcyklací. 100 % potištěných látek nese certifikát udržitelnosti. Návrhář tímto začíná novou kapitolu.

„Bylo vemi zřejmé, že se snažíme vyrábět oděvy, které jsou unisex, unisize, uni-všechno. Díky tomu drasticky kleslo počet střihů, které jsme museli udělat. A také se mi líbí skutečnost, že podle toho, kdo modely nosí, se silueta oblečení mění a přitom vypadá na všech dobře,“ zakončuje myšlenku návrhář popisující mimo jiné jeden extra velký kabát, jedny větší džíny i extra velkou košili.

foto: se svolením Balenciaga

foto: se svolením Balenciaga

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA BALENCIAGA DEMNA GVASALIA JARO/LÉTO 2022

Související články

Rodina Hiltonových a Billie Eilish v novém videu Oscar de la Renta

Laura Kim a Fernando Garcia natočili video ke své nové kolekci Oscar de la Renta. Ve videu vystupují přední světové topmodelky, které se místo klasického mola předvádějí v rušných ulicích New Yorku.

Celý článek

Prosluněný newyorský den Toma Forda - kolekce RTW 2022

Newyorský týden módy je v plném proudu. Tom Ford je každoročně se svou kolekcí pomyslnou třešničkou na dortu. Letošní kolekce ready-to-wear 2022 byla nejen o sportu, ale také barvách i pohledu do minulosti.

Celý článek

David Nikolov se značkou Valery již poněkolikáté ohromuje svým pojetím udržitelnosti v oblasti módy

To, co bylo pro mladého návrháře ještě před rokem velkým snem, se v pondělním programu MBPFW přetavilo ve skutečnost. David Nikolov zde totiž dostal možnost odprezentovat svoji novou kolekci, kterou opětovně vystihuje především koncept upcyklace.

Celý článek

Oslnivá přehlídka nových kolekcí značek Naniche by Natalie Dufková, Denisa Dovala a Valérie Jurčíková na pražském týdnu módy

Na pražský týden módy zavítaly hned tři nadané designérky a představily své nové kolekce. O kom je řeč? Natalie Dufková, Denisa Dovala a Valérie Jurčíková. Módní přehlídka se nesla v duchu formování ženské identity, počáteční nevinnosti a bytostí z jiných sfér.

Celý článek

Návrháři Michael Kováčik i Dominika Kozáková pražskému týdnu módy představili dvě diametrálně odlišné kolekce. V obou případech však hlavní roli hrají ženy plně vytížené, silné a přitom citlivé zároveň

Ne zřídka spojí jedna přehlídka dva návrháře. V tomto případě se pražský týden módy na chvíli zahalil do šatníků žen vytížených pracovním i osobním životem stejně jako žen, které inspiruje tradice a osobitý styl.

Celý článek

Kolekce FULL TIME DIVA CLAN slovenské návrhářky Vanda Janda přinesla na prvním dnu pražského týdne módy velký ohlas

Ženy sebevědomé, které chtějí být nejlepší verzí sebe sama i takové, které nejenom svůj vzhled, ale i intelektuální stránku považují za své životní poslání, jsou tím, co v této kolekci můžete najít. První den Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představil více než sílu ženského ducha.

Celý článek

La Formela otevřela Mercedes-Benz Prague Fashion Week přehlídkou, která se inspirovala nejenom krásou koní

Nová kolekce LA FORMELA opět vyzdvihuje ženu a její křivky jako malou bohyni krásy. Nečekejte však nic tuctového, tito návrháři přesně ví, kde se láme krása a divokost žen stejně jako koní.   

Celý článek

Nedělní odpoledne bude patřit mladým talentům. Svou práci na MBPFW představí finalisté soutěže Preciosa Master of Crystal a vítěz Van Graaf Junior Talent 2021 Aleš Hnátek

Podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představí vedle známých jmen i řadu zástupců nastupující generace mladých designérů. Historicky poprvé se na MBPFW budou prezentovat finalisté soutěže Preciosa Master of Crystal.

Celý článek