dnes je 14.04.2021 a svátek má Vincenc/Vincent

Nebojte se zvolit zelené svatební šaty

Přidat na Seznam.cz
Svatba v zeleni je určitě pro jaro a léto ideální

Pro mnoho českých nevěst je nemyslitelné, že by se mohly vdávat v jiné, než v bílé barvě. I u nás se ale dnes některé nevěsty nad tento diktát tradice povznesou (často přes nesouhlas své matky, tchýně, či dokonce ženicha) a zvolí některou z módních barev. Občas se ženy vdávají ve své oblíbené barvě a co na tom, že je to barva k tradiční bílé kontrastní či opačná.

Taková Iva Iva Frühlingová všem svou svatbou ukázala, že i v černé může být nevěsta krásná. Některé ženy volí místo bílé pastelové odstíny, krémovou, bledou růžovou či šampaňskou. Tak proč nezvolit pastelovou zelenou? Odstíny zelené jako je mátová, hrášková či výraznější jablkově zelená jsou pro svatbu jako stvořené, zvláště, koná-li se pod širým nebem. Vždyť ještě v 19. století se ženy vdávaly v šatech, které hýřily barvami a vzory. Výhodou těchto šatů bylo, že se pak daly dále nosit. V protestantských zemích se dokonce šaty sloužící pro jeden den považovaly za hříšnou marnotratnost, a tak se ženy běžně vdávaly právě v černé.

Bílé šaty se rozšířily až teprve kolem roku 1880. Původně bílé šaty vyžadovala církev po zavedení civilního sňatku, aby zdůraznila křesťanskou stránku manželství a nevinnost nevěsty, která k oltáři přistupuje. Bílá barva do té doby platící za výraz dokonalosti, se tak stala symbolem neposkvrněnosti a počestnosti. Navíc rychle bohatnoucí buržoazie chtěla ukázat, že se může dovolit utratit kus jmění za honosné šaty s vlečkou, které si dcera vezme na sebe jen jedenkrát.

Zelené svatební šaty sluší hlavně tmavovlasým nevěstám. Blondýnkám a zrzkám více lichotí odstíny zelené jako je mechová, khaki a petrolejová, ve kterých jsou svatební šaty ještě neobvyklejší. Rozhodnete-li se pro netradiční zelené šaty, celá svatba by se jim měla barevně přizpůsobit. K zelené se krásně hodí bílá, případně krémová, takže kromě vašich netradičních šatů bude svatba díky bílým dekoracím dle tradic. Veškerou výzdobu lze ještě ozvláštnit akcenty čokoládově hnědé či zlatozelené. Kytici volte bílou, z několika druhů květin, zelenou či žlutou. Zelené šaty jsou ideální pro venkovní svatby, a když už netradiční šaty, tak i netradiční místo. Pro originální šaty se skvěle hodí místa jako je zámek, hrad, venkovský statek, zahrada či zámecký park. I střih šatů by měl být nezvyklý, na honosných volánových svatebních šatech by se přece jenom jablkově zelená vyjímala přinejmenším podivně. Žádoucí jsou střihy asymetrické, spíše kratší, než dlouhé až na zem a z hladkých látek bez zbytečně nákladných zdobných detailů. Zelená barva je na svatbu sama o sobě dost výrazná a v jednoduchosti je krása. Mnoho českých žen se zamilovalo do korzetu a nehodlají se ho vzdát ani přesto, že tento prvek svatebních šatů už má největší slávu dávno za sebou a rozhodně nesluší každé postavě. Zvolit můžete také půvabný klasický či kalhotový kostým (ideální pro svatbu na radnici). Jestliže si na celé zelené šaty netroufáte, ale tento nápad a barva se vám líbí, zvolte alespoň šaty se zelenými akcenty jako je výšivka, spodnička či závoj.

 

Zdroj fotografií: Kvetiny-zuzana.cz, Budu.cz, Tauchmanova.cz, Valentino.com, AngelWears.com

Přidat na Seznam.cz
SVATEBNÍ ŠATY ŠATY SVATBA ZAHRADA ŽENY STŘIHY BÍLÉ ŠATY STŘIH ZELENÉ SVATEBNÍ ŠATY

Související články

Stylové a měkoučké oblečení s vášní pro design si na jaře i v létě zamilujete

Designérka Zuzana Bačkádyová přináší novou kolekci slovenské značky LULL pro každodenní nošení. Tyhle kousky jsou pohodlné, stylové a zároveň s respektem k udržitelné módě.

Celý článek

5 věcí, které nesmí chybět ve vašem jarním šatníku

S něčím starým se rozloučíme a něco nového přivítáme - tentokrát v našem šatníku. Jaké kousky si pořídit na letošní jaro?

 

Celý článek

Talentovaná módní návrhářka Zuzana Osako představuje novou kolekci jaro/léto 2021

Tradice letos nejen v modré. Oděvní návrhářka a ilustrátorka prostě miluje český folklor a historii. Svou novou kolekci šatů tentokrát oživila o modrou barvu.

Celý článek

Návrhářka Iveta Paulerová: svatební sezóně vládne jednoduchost střihu i materiálu

Svatební šaty z aktuální kolekce návrhářky Ivety Paulerové jsou lehké, svěží a pohodlné, aby v nich nevěsta mohla strávit celý svůj velký den a užila si ho naplno.

Celý článek

I domácí oblečení může být šik a trendy

Doma momentálně trávíme více času než jindy. Ať už máte homeoffice nebo trávíte čas s dětmi, i doma se můžete oblékat nejen pohodlně, ale i šik. Chcete vědět, jak na to? Poradíme vám v následujících řádcích.

Celý článek

Těšíte se až vyrazíte po Česku? Podívejte se na příběhy o místech s mezinárodními ambicemi

Nejspíš už se nemůžete dočkat, až někam vycestujete, a ne nutně hned za hranice. I v Česku máme spoustu nádherných míst. Tento Start-up vám ukáže, kde se vám bude líbit.

Celý článek

Tělo s příběhem ve spodním prádle české značky Paon

Tak, jak je v poslední době vykreslováno ženské tělo, bývá velice často vzdálené realitě. Spodní prádlo a modelky jdou obvykle dohromady jen v případě, že jsou tyto ženy hubené a celkově perfektní. 

Celý článek

Co si obléci na Vánoce?

Do Štědrého dne zbývá už jen pár dní a vy stále přemýšlíte co na sebe? V dnešním článku naleznete potřebnou inspiraci. Nenechávejte vše na poslední chvíli, ať nejste ve stresu. Na Vánoce to musí každému slušet...

Celý článek