dnes je 28.02.2021 a svátek má Lumír

Něco se pokazilo a my víme co - aneb 5 šílených módních trendů z historie

Přidat na Seznam.cz
Móda je nejen styl, ale znamená i drzost a odvahu postavit se zažitým konvencím. Nejspíše právě proto se snaží každý návrhář a designér pracovat na tom, aby jeho dílo bylo nejen originální, ale aby doslova šokovalo. Není to však výdobytek dnešní doby, ba naopak šílené a šokující trendy v módě nás provází od jejích prvopočátků po současnost.

Historie se opakuje. Tak s tímto tvrzením by snad souhlasil nejen každý módní historik, ale i sami návrháři. A slova klasika světové módy Karla Lagerfelda - nejoriginálnějším módním trendem je bílé tričko, vše ostatní bylo až potom - vystihují celou problematiku, kterou popisuje tento článek. Slovy, jako jsou šílenost, úlet nebo riziková originalita, popisují módní redaktoři opravdu zajímavé a originální počiny, které se objevují na módních molech. Z některých se pak stanou světové trendy, které proběhnou světem světelnou rychlostí. Na tom mají svou zásluhu i influenceři z řad celebrit i obyčejných hvězd internetu. I historie měla však své celebrity, a tak měla i své trendy. Dnes si ani nedokážeme představit, jakou kontroverzi vzbudily ve své době. Proto nemůžeme tvrdit, že módní trendy a jejich smršť, kterou si vyžaduje dynamická doba, jsou nějakou novinkou, trendy tu totiž byly odjakživa.

1. Pouzdrová sukně

Myslíte si, že na pouzdrové sukni není nic originálního ani kontroverzního? Ba naopak, že je to klasika, která by neměla chybět v šatníku snad každé elegantní dámy? Omyl. Pouzdrová sukně nebo-li hobble skirt pochází od anglického slova hobbling, což je lovecký způsob zajetí zvířete, kdy se zvířatům svazovali zadní nohy, aby nemohli utéci. A právě na tomto principu byla "vynalezena" pouzdrová sukně. Základním znakem slušně vychované dámy na začátku 20. století byly krátké krůčky hodny princezen. Aby se této nepřirozené chůzi dámy naučily, svazovaly si nohy v oblasti lýtek provázkem přes sukni. Francouzský návrhář Paul Poiret si však všiml, že díky tomu se nádherně vykreslí ženská silueta, a první pouzdrová sukně byla na světě. Zanedlouho se tyto sukně staly populárnější než například v tu dobu největší trend - korzet.

2. Krinolíny

Krinolína - kovová konstrukce na koženém pásu ve tvaru obřího zvonu překrytá látkou. Asi nejvhodnější popis módního trendu, který tu sice byl již od 16. století, jako trend se pak do celé Evropy rozšířil až ve století devatenáctém. Ačkoli krinolíny nebyly levnou ani příjemnou záležitostí - konstrukce byla totiž velmi těžká a existuje několik historických záznamů, že se například při tanci obruče uvolnily a propíchly nebohé dámě vnitřnosti, trendem se krinolíny staly především díky panovnicím a šlechtičnám, kterým krinolína dodávala ráz bohatství, a také často pomáhala zamaskovat jejich tělesné nedostatky. A tento trend ve své velikosti se u nás dochoval dodnes. Používají se nejčastěji pro svatební šaty a konstrukce nebo výztuž se nejčastěji vyrábí z plastu nebo nylonu.

3. Balónový oblek pro dámy

Bloomer suit nebo-li volně přeloženo jako balónový oblek pro dámy, se stal trendem emancipovaných žen na konci 19. a začátkem 20. století. Jednalo se o způsob, jak se vyrovnat mužům v módě a nosit kalhoty tak, aby se společnost přesto nepohoršovala. S tímto kompromisem přišla aktivistka Elizabeth Smith Miller. Oblečení sestávalo z košile s volány, rozšířenými rukávy a prodlouženým sakem s šosy. Zajímavější částí však byly kalhoty, které končily uprostřed nebo na začátku lýtek a až k pasu byly velmi volné, jako známe dnešní balónové kalhoty. V začátcích se tento trend setkal s velkým odporem a stigmatizací, něco jako mini sukně ve druhé polovině 20. století. Zakázané ovoce však chutná nejlépe, a tak bylo toto oblečení později spojeno s každou ženskou rebelkou a pomohlo k identifikaci ženských emancipovaných hlasů v tehdejší společnosti.

4. Špičatá podprsenka

Špičatá podprsenka je jedním z mála důkazů o tom, jak se světu pod kůži dostávaly hollywoodské celebrity v polovině 20. století. Špičaté podprsenky sice měly spíše bohulibý úděl - pomoci ženám s menším obdařením dosáhnout vysněného sex-appealu. Trend si však okamžitě osvojil Hollywood a špičaté podprsenky byly hojně propagovány ve filmech. Mezi milovnice tohoto trendu patřily například Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo Madonna, která v 90. letech uzavřela svým slavným klipem éru špičatých podprsenek. V dnešní době je tento trend totiž prakticky mrtvý.

5. Ultra vysoké platformy

Myslíte, že boty na vysoké platformě jsou výdobytkem moderní doby? Chyba lávky, boty na vysokých platformách se nosily už v 16. století, a v 17. století se dokonce staly evropským trendem. Jejich počátky se datují do Benátek, kde tento trend podle všeho začal. Ze začátku měl jak jinak než praktický důvod svého vzniku, vyšší platforma měla pomáhat dámám překonat nerovnosti na chodnících v benátských ulicích. To trvalo ale krátce, boty si totiž zamilovaly šlechtičny, a tak se staly symbolem bohatství a blahobytu. Čím vyšší platforma, tím vyšší společenský status.

Foto: Pinterest

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI HISTORIE MÓDY HISTORIE ODÍVÁNÍ MODNÍ TRENDY

Související články

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Celý článek

České osobnosti pod ledem! Otužování hýbe Českou republikou. Které známé tváře praktikují ledovou koupel?

Otužování v posledních týdnech skloňujeme ve všech možných pádech, alespoň tak vypadá čas trávený v zimních měsících v Česku. A je jedno, jestli máte za domem rybník, na zahradě barel s vodou nebo se vyběhnete vyválet ve sněhu. Podívejte se, jak na to jdou známé osobnosti.

Celý článek

Nordický vzor: počátky módní senzace a drahého luxusu

Nordické svetry jsou populární, ale drahou záležitostí letošní zimy. Skandinávský design je unikátní nejen svým vzhledem, ale také historií. Pojďte se s námi vydat na cestu po skandinávských zemích po stopách nordického designu.

Celý článek

Billie Eilish natočila dokument o svém životě

Mladá umělkyně dala nedávno vědět o svém prvním traileru jejího dokumentu. Snímek Billie Eilish pod názvem The World’s A Little Blurry brzy spatříte na svých obrazovkách. Těšíte se na něj?

Celý článek

Inaugurace prezidenta Bidena byla přehlídkou radosti a dokonalých outfitů

Po volbách ve Spojených státech a hlavně dramatických událostech, které je následovaly, se Washington dne 20. 1. 2021 znova nadechl a slavnostní inaugurace přinesla naděj na radostnější zítřky. Nově zvolený prezident Joe Biden byl doprovázen nejen svou krásnou ženou Jill, ale hlavně Kamalou Harris, první ženou na postu viceprezidentky. 

Celý článek

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek