dnes je 14.04.2021 a svátek má Vincenc/Vincent

Nepravidelná menstruace – netrapte se, radši se ptejte!

Přidat na Seznam.cz
Jednou vynechá, někdy přijde dřív. Je silnější, potom zase slabší. Některé ženy mají nepravidelnou menstruaci, která dokáže pořádně zkomplikovat a znepříjemnit život. Dá se s ní nějak bojovat? Odborníci tvrdí, že všechno, co zvyšuje vaše psychické a fyzické zatížení, zapříčiňuje nerovnováhu v cyklu.

Normální délka menstruačního cyklu se pohybuje v rozmezí od 23 do 36 dnů. Tedy prakticky od 3 do 5 týdnů. Častokrát za nepravidelným cyklem stojí nějaká porucha a ta se nemusí týkat jen hormonů. Absolvování lékařské prohlídky byste proto neměla odkládat, protože může odhalit onemocnění štítné žlázy nebo jiný závažný zdravotní problém.

Gynekologové léčí nepravidelnou menstruaci, hlavně když je provázena problémy při krvácení, například když se po delší dobu neobjeví a potom přijde velmi silné a dlouhé krvácení. Velké ztráty krve ženu mimořádně ohrožují. Nepravidelná menstruace se v mnohých případech léčí nasazením hormonální antikoncepce, která dostane tělo pod kontrolu a navodí umělý cyklus. Bohužel toto řešení nevyhovuje každé ženě.

Napravit cyklus lze řešit také jinými způsoby. Jestli nepatříte mezi osoby, které řeší každý zdravotní problém lékařským předpisem, měly byste se zamyslet i nad jinými aspekty, které mají na cyklus vliv. Menstruační cyklus není jen samotná ztráta krve. Vaše tělo reaguje na mnoho podnětů velmi citlivě a to se podepisuje kromě jiného také na menstruačním cyklu. Kromě stresu, který je velmi významným faktorem, jsou i jiné činitele. Zamyslely jste se někdy nad svojí stravou? Možná se v ní nenachází dostatek minerálů a vitamínů, které vaše tělo potřebuje. Častokrát chybí zinek nebo vitamíny skupiny B. Ty je potřebné doplnit.

Velmi důležitou úlohu sehrává také naše celkové zdraví a hmotnost. Jestli trpíte jinými, hlavně chronickými nemocemi a užíváte příslušné léky, může to mít na váš cyklus také vliv. Kromě toho je známé, že příliš nízká či příliš vysoká hmotnost se na nepravidelné či dokonce nepřítomné menstruaci podílejí velmi významně.

Fyzická i psychická zátěž může váš cyklus rozházet. Neprocházíte momentálně náročným obdobím plným stresu, náročným vztahem, či zátěžovým obdobím v práci? Nedostatek spánku, odpočinku a relaxace může váš cyklus rozházet a než se znovu dostane do rovnováhy, uběhne několik měsíců.

Vaše zbraně Reflexní masáž nohou
Po několik týdnů si pár minut před spaním masírujte chodidla. Krouživými pohyby stimulujte body v oblasti klenby. Masáž působí blahodárně na hormonální rytmus.

Správné bylinky
Alchemilka obyčejná byla v germánských kmenech považována za zázračnou rostlinu. Jednu lžíci bylinek zalijte horkou, ne vařící, vodou a nechte 5-10 minut louhovat. Začnete deset dní před začátkem menstruace a vypijte půl litru čaje denně. Alchemilka udělá ve vašem rozházeném systému pořádek.

Jóga
Zkuste jógový cvik proslavený svým uvolňujícím účinkem. Zmírňuje napětí v dolní části zad a díky pohybu správného nádechu stimuluje vnitřní orgány a podbřišek.

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ VITAMÍNY NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE JÓGA BILINKY MASÁŽ CVIK LÉKY CYKLUS CHODIDLA HORMONY KREV MENSTRUACE

Související články

JARNÍ NOVINKY OD NOBILIS TILIA

Česká přírodní značka aromaterapeutické kosmetiky Nobilis Tilia uvádí na trh pravidelné jarní novinky pro všechny, kteří se potřebují během dne uvolnit, nadechnout a nalézt ztracenou rovnováhu.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek

Čistý vzduch pro váš domov v jedinečném designovém provedení

Česká značka Sense se věnuje nejen technologickým inovacím, ale také designu svých produktů. Láska k funkčnímu designu je patrná v každém detailu.

Celý článek

Jak vybrat vhodnou kosmetiku proti padání vlasů

Nadměrné a nežádoucí padání vlasů je podmíněno mnohými faktory. Prořídlé vlasy trápí i ženy a pokud k nim patříte i Vy, určitě hledáte způsoby, jak nechtěnému padání vlasů předcházet a jak řešit tento nepříjemný problém.

Celý článek

Nové fitness hodinky HONOR Watch ES – soukromý trenér na vašem zápěstí

S druhou vlnou epidemie koronaviru jsou i návštěvy fitness center pasé. Čím dál tím větší riziko nákazy, by nás mělo motivovat k pohybu venku, v přírodě, a to i přes nevlídné podzimní počasí.

Celý článek

Ženy ženám. Výstižné heslo pro Denisu Navrátilovou, zakladatelku značky LOTA

Mladá a energická žena, která se spojila s týmem odborníků a po několika testováních se jim podařilo vytvořit organické menstruační tampony. Tampony ze 100% biobavlny bez umělé hmoty, chloru, chemických barviv, dioxinu a parfemace. Co vše značka LOTA ženám nabízí a proč je menstruace stále kontroverzní téma?

Celý článek

Jak vybrat perfektní krém na obličej bez kosmetičky

Jednoduchý, užitečný a nezbytný kosmetický přípravek, který by neměl chybět v žádné kosmetické taštičce, to je pleťový krém. Na výběr je takřka z nekonečného množství druhů, v široké nabídce je někdy takřka nemožné se zorientovat.

Celý článek

Dopřejte svým chodidlům potřebnou péči! Tisíckrát vám to vrátí

Unavené a těžké nohy se zrohovatělou kůži nejspíš důvěrně znáte. A my zase známe tři vitalizující výrobky, které jim dopřejí maximální regeneraci. Značka Kneipp uvedla novou řadu péče o chodidla, která je ideální pro domácí manikúru.

Celý článek