dnes je 02.03.2021 a svátek má Anežka

Nordický vzor: počátky módní senzace a drahého luxusu

Přidat na Seznam.cz
Nordické svetry jsou populární, ale drahou záležitostí letošní zimy. Skandinávský design je unikátní nejen svým vzhledem, ale také historií. Pojďte se s námi vydat na cestu po skandinávských zemích po stopách nordického designu.

foto: Skandinavian Style

Norsko i Island

Které země jsou původními tvůrci skandinávského stylu? Podle odborníků do této kategorie spadá Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko a Island. Nordický vzor se neprojevuje pouze v módě, ale v designu všeobecně. V umění, čalounictví, designu interiéru. Pro některé jde přímo o životní styl, názor či postoj k módě. Je proto až zarážející, jaké zvláštní postavení si nordický vzor vydobyl v průběhu historie. Jde o kulturní normu, která vypráví příběh jednoho národa.

foto: Skandinavian Style

Neutrální pásmo

Základem nordického vzoru je jeho benevolence a zároveň respekt k normám. Člověk si může hrát s různými tvary a texturou, ale paleta variací je velmi omezená a vše by mělo oscilovat kolem tzv. neutrálního pásma, které určuje, co ještě můžeme považovat za nordický vzor, a co již ne. Hlavní normou je dodržení funkcionalismu a minimalismu. Oblečení s nordickým stylem by pak rozhodně mělo dodržovat nejvyšší kvalitu materiálu. Nezakazuje ani určité doplňky, které by však v outfitu měly působit spíše neutrálně. A ačkoli se zdá, že díky minimalistickému pojetí je nordický vzor spíše v pozadí outfitu, opak je pravdou. Díky pestrému propracování a důrazu na detail bychom naopak měli dbát na to, aby byl vzor prioritou celého vzhledu a vše ostatní jej tak musí smyslně doplňovat. Oblékat se "skandinávsky" není totiž vůbec jednoduché!

foto: Pinterest

Svetr letce RAF

Mezi aktuální rarity nordického stylu patří jistě norský svetr zvaný Marius. Ten byl navržen v roce 1953 návrhářkou Unnou Søiland Dale, která vzor prodala norské firmě, jenž začala svetr Marius vyrábět ve velkém. Jeho název ale nese svůj původ ve jméně letce RAF Mariuse Eriksena, který se po 2. světové válce stal norským šampionem v alpském lyžování. Marius Eriksem údajně svetr s nordickým vzorem přímo zbožňoval, a dokonce v něm natočil i slavný norský film. Svetr kombinuje vzory červené, bílé a námořnické modré barvy. Tato kombinace má připomínat norské fjordy, které jsou také ikonami Norska.

foto: Reddit

Celý severní svět

Další ikonou nordických vzorů jsou Lusekofte neboli bunda s límcem a Setesdalsgnser z 19. století. Jedná se o vzory, které kombinují bílou a černou barvu Tyto vzory podle tradice mohou nosit pouze muži. Dalším speciálním typem je Lopapeysa, která má stejné barvy jako Marius, ale vzor se táhne kolem krku, čímž jsou ikonické i islandské svetry. A posledním vzorem je vzor Selburose, který kombinuje růžovou v rámci symetrických oktagonů. Oblíbený je především v Německu a Dánsku.

foto: Mall of Norway

Palčáky Bernieho Sanderse

A nemůžeme zapomenout na slavné milovníky nordického vzoru. Mezi ně patří například zpěvačka Jenifer Lopez nebo herečka Reese Witherspoon. A v neposlední řadě nordický vzor letos proslavil americký politik Bernie Sanders. Jde o jeho fotografii ze slavnostní inaugurace Joa Bidena, kde se Bernie Sanders objevil s ikonickými palčáky v nordickém stylu a dal za vznik mnoha originálním memům.

foto: Business Insider

Přidat na Seznam.cz
DESIGN ZE SPOLEČNOSTI NORDICKÝ VZOR NORSKO SKANDINÁVIE SKANDINÁVSKÝ STYL PLETENÉ SVETRY

Související články

Kabelky LIBERTA návrhářky Jitky Klett skrývají krásný příběh

To, co začalo před šesti lety v New Yorku, pokračuje dnes v Česku. Propracovaný design a prvotřídní materiál jsou spojením, které najdete v kabelkách LIBERTA značky Jitka Klett.

Celý článek

MUST HAVE: V březnu se rozmazlujte, máte na to čas!

Hned poté, co najdete přesné hranice katastru vaší obce, můžete si obléknout oblíbené legíny a připravit si první jarní piknik.

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

5 nadčasových kousků nábytku a doplňků, které nevyjdou z módy

Výběr nábytku je vždy záležitostí vkusu, přesto existuje několik interiérových kousků, které má doma skoro každý. Máte je i vy? Bez čeho se váš trendy domov neobejde, který nábytek se dá nazvat nadčasovým a domácnosti jsou jimi vybaveny již od nepaměti? Zjistíte v našem článku.

Celý článek

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Celý článek

České osobnosti pod ledem! Otužování hýbe Českou republikou. Které známé tváře praktikují ledovou koupel?

Otužování v posledních týdnech skloňujeme ve všech možných pádech, alespoň tak vypadá čas trávený v zimních měsících v Česku. A je jedno, jestli máte za domem rybník, na zahradě barel s vodou nebo se vyběhnete vyválet ve sněhu. Podívejte se, jak na to jdou známé osobnosti.

Celý článek

„Podpora, zázemí, radost a úspěch,“ shrnuje náročný rok 2020 maminka a zakladatelka malé prosperující rodinné firmy O my dear s.r.o. Jana Baťková

Značka, která jejími slovy vznikla z lásky k tvoření, již funguje třetím rokem a nabízí na svém e-shopu nejen půvabné hrací kolotoče nad postýlku, ale také dřevěné hrazdičky s hračkami, barevné variace kousátek či originální dekorativní dřevěná světla.

Celý článek