dnes je 14.04.2021 a svátek má Vincenc/Vincent

Nordický vzor: počátky módní senzace a drahého luxusu

Přidat na Seznam.cz
Nordické svetry jsou populární, ale drahou záležitostí letošní zimy. Skandinávský design je unikátní nejen svým vzhledem, ale také historií. Pojďte se s námi vydat na cestu po skandinávských zemích po stopách nordického designu.

foto: Skandinavian Style

Norsko i Island

Které země jsou původními tvůrci skandinávského stylu? Podle odborníků do této kategorie spadá Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko a Island. Nordický vzor se neprojevuje pouze v módě, ale v designu všeobecně. V umění, čalounictví, designu interiéru. Pro některé jde přímo o životní styl, názor či postoj k módě. Je proto až zarážející, jaké zvláštní postavení si nordický vzor vydobyl v průběhu historie. Jde o kulturní normu, která vypráví příběh jednoho národa.

foto: Skandinavian Style

Neutrální pásmo

Základem nordického vzoru je jeho benevolence a zároveň respekt k normám. Člověk si může hrát s různými tvary a texturou, ale paleta variací je velmi omezená a vše by mělo oscilovat kolem tzv. neutrálního pásma, které určuje, co ještě můžeme považovat za nordický vzor, a co již ne. Hlavní normou je dodržení funkcionalismu a minimalismu. Oblečení s nordickým stylem by pak rozhodně mělo dodržovat nejvyšší kvalitu materiálu. Nezakazuje ani určité doplňky, které by však v outfitu měly působit spíše neutrálně. A ačkoli se zdá, že díky minimalistickému pojetí je nordický vzor spíše v pozadí outfitu, opak je pravdou. Díky pestrému propracování a důrazu na detail bychom naopak měli dbát na to, aby byl vzor prioritou celého vzhledu a vše ostatní jej tak musí smyslně doplňovat. Oblékat se "skandinávsky" není totiž vůbec jednoduché!

foto: Pinterest

Svetr letce RAF

Mezi aktuální rarity nordického stylu patří jistě norský svetr zvaný Marius. Ten byl navržen v roce 1953 návrhářkou Unnou Søiland Dale, která vzor prodala norské firmě, jenž začala svetr Marius vyrábět ve velkém. Jeho název ale nese svůj původ ve jméně letce RAF Mariuse Eriksena, který se po 2. světové válce stal norským šampionem v alpském lyžování. Marius Eriksem údajně svetr s nordickým vzorem přímo zbožňoval, a dokonce v něm natočil i slavný norský film. Svetr kombinuje vzory červené, bílé a námořnické modré barvy. Tato kombinace má připomínat norské fjordy, které jsou také ikonami Norska.

foto: Reddit

Celý severní svět

Další ikonou nordických vzorů jsou Lusekofte neboli bunda s límcem a Setesdalsgnser z 19. století. Jedná se o vzory, které kombinují bílou a černou barvu Tyto vzory podle tradice mohou nosit pouze muži. Dalším speciálním typem je Lopapeysa, která má stejné barvy jako Marius, ale vzor se táhne kolem krku, čímž jsou ikonické i islandské svetry. A posledním vzorem je vzor Selburose, který kombinuje růžovou v rámci symetrických oktagonů. Oblíbený je především v Německu a Dánsku.

foto: Mall of Norway

Palčáky Bernieho Sanderse

A nemůžeme zapomenout na slavné milovníky nordického vzoru. Mezi ně patří například zpěvačka Jenifer Lopez nebo herečka Reese Witherspoon. A v neposlední řadě nordický vzor letos proslavil americký politik Bernie Sanders. Jde o jeho fotografii ze slavnostní inaugurace Joa Bidena, kde se Bernie Sanders objevil s ikonickými palčáky v nordickém stylu a dal za vznik mnoha originálním memům.

foto: Business Insider

Přidat na Seznam.cz
DESIGN ZE SPOLEČNOSTI NORDICKÝ VZOR NORSKO SKANDINÁVIE SKANDINÁVSKÝ STYL PLETENÉ SVETRY

Související články

Luesma & Vega: Talíř jako umělecké dílo

Servírování a prezentace chodů je ve vysoké gastronomii stejně důležité jako jejich chuť. Jak ale vypadá ta správná prezentace?

Celý článek

Kolekce Diane von Furstenberg x H&M HOME

Pozvěte do svého domova svět inspirovaný Diane von Furstenberg a oživte svůj interiér touto exkluzivní kolekcí.

Celý článek

Calvin Klein má novou designérskou posilu

V naprosté tichosti se koncem února do módního domu Calvin Klein přidal nový designer, Willy Chavarria.

Celý článek

Značka Valentino se omluvila za svou kampaň, která urazila tradiční japonskou šerpu na kimono

Italský módní dům se omluvil poté, co zveřejnil kampaň v hlavní roli s modelkou Mitsuki Kimurou, známou jako Kōki. Na kampaň se strhla kritika z japonských platforem sociálních médií.

Celý článek

JAK SE STÁT NÁVRHÁŘKOU KOŽENÉ KABELKY NA MÍRU

Chcete si navrhnout vlastní kabelku? Zvolte si tvar, materiál i doplňky a staňte se tak na chvíli módními návrháři.

Celý článek

Tradice ve spojení s klasickými prameny v dokonalé harmonii s časem, to jsou hodinky Royal Charles

Hodinky si na první dobrou spojíme s časem. Jejich smysl a propracovaný design sahají mnohem hlouběji, než si umíme představit.

Celý článek

Námořnický styl podle princezny Diany

Princezna Diana je světová módní ikona. A tenhle titul jí už nikdo neodpáře. I dnes můžeme čerpat z jejího šatníku. Přichází totiž jaro a s ním i trend námořnických outfitů. Tipy přímo od Lady D jsou tu pro vás!

Celý článek

Ornamenti přináší dostupnou krásu šperků

Hledáte ten správný a originální šperk? Prstýnek, řetízek nebo náhrdelník? Pak jste na správném místě. Představujeme vám novinku ORNAMENTI. 

Celý článek