dnes je 30.11.2021 a svátek má Ondřej

Obnovit učňovský obor rukavičkářství je jedním z hlavních cílů majitelky české značky Bohemia Gloves

Přidat na Seznam.cz
Rukavičkářské řemeslo má v Česku obrovskou tradici a sahá až do středověku. V Dobříši u Prahy se začalo vyrábět v polovině devatenáctého století a tradiční produkce rukavic trvá dodnes.

foto: se svolením Bohemia Gloves

V 60. letech zde stála fabrika, která generovala dva miliony párů rukavic měsíčně.  Malou značku Bohemia Gloves převzala v roce 2017 Petra Kesnerová. “Před dvanácti lety jsem začala pracovat ve firmě mého tchána. Ten celý život obchodoval s kůží. Postupně jsem si přebírala více a více kompetencí a do dvou let jsem řídila celý jeho mezinárodní obchod.”

Původně jemu přišla nabídka koupit zkrachovalou rukavičkářskou firmu - jednoho z klientů odebírajících kůže na výrobu. Nakonec si firmu vzala pod svá křídla Petra, i když se jí do toho kvůli velké vytíženosti nechtělo, a za rok a půl firmu postavila na nohy. Bohužel pandemie situaci změnila a majitel se rozhodl, že činnost ukončí a dá všem lidem výpoveď. To Petra nemohla přijmout. “Řekla jsem si, že když jsem to dokázala jednou, tak to dokážu i podruhé. Naivně jsem si také myslela, že jarem 2020 pandemie skončila a firmu odkoupila. Rozhodování bylo opravdu těžké, protože můj syn byl v tu dobu maličký. Ale to jsem celá já, nikdy nejdu tou pohodlnou cestou.”

foto: se svolením Bohemia Gloves

Na podzim přišla druhá vlna pandemie a zakázky, které měli Bohemia Gloves připravené, už nikdo neodebral. Jediná možnost byla založit e-shop. Tím začala online cesta Bohemia Gloves a B2C (business to client), kam Petra nikdy nesměřovala. “Strašně moc jsem se na tom naučila a posunulo nás to dopředu.”

Zásadní prvek ve výrobě jsou lidi. Rukavičkářské šití je nesmírně náročné a nejdůležitější jsou zkušenosti. Další úskalí celého procesu je, že každá pracovnice se specializuje na jednu část výroby. Největší tragédie je, že už neexistuje učňovský obor, kde by se mladí lidé mohli řemeslu naučit a pokračovat v něm. “To bych ráda změnila. Je to jeden z mých hlavních cílů. Ještě jsou tu rukavičkáři, kteří jsou schopni to řemeslo a zkušenosti předat. To je takový můj horizont, kam to chci dotáhnout. Ale znamená to, že to musíte dělat zajímavě.” Petra neusíná na vavřínech. Její odhodlání i energie jsou obdivuhodné. Je jí jasné, že většina obyvatel Česka vůbec neví, jak velkou zde má rukavičkářství tradici.

foto: se svolením Bohemia Gloves

Kůže na výrobu pocházejí z italské Neapole, kde má továrnu rodinná koželužna, se kterou má Petra dloholetou skvělou zkušenost. “Jsem přesvědčená, že opravdu kupujeme to nejlepší, co se v tuto chvíli dá v Evropě sehnat. Koželužna je v centru Neapole, takže mají extrémně striktní podmínky a ekologické předpisy. Mají speciální technologie na recyklaci vody používanou při výrobě.”

Na řidičské rukavice se tradičně používá kůže z amerických jelenů, která je spojována právě s klasickými vozy. Pochází z jelenů žijících ve volné přírodě, kteří se vybíjejí kvůli regulování jejich počtu. V Česku spolupracuje Bohemia Gloves s koželužlnami, od kterých odebírají telecí kůži na outdoorové rukavice na bushcraft nebo motocykly.

foto: se svolením Bohemia Gloves

Na otázku, proč si Petra vybrala zůstat právě u tohoto podnikání odpovídá: “Nedokážu to vysvětlit, ale mám pocit, že rukavičkářství je věc která ke mně patří a přirozeně se v té branži pohybuji.”

Krokem kupředu je i kampaň fotografa Alexandra Bela a stylistky Magdy Žůrkové, která bude po celé léto Bohemia Gloves a jejich krásnou tvorbu reprezentovat. Vlasového stylingu a make-upu se ujal Phil La Noiraude a vytvořil looky inspirované koncem 80. a začátkem 90. let. 

Rukavice nejsou jen sezonní doplněk. Každý pár je umělecký, tradičně vyrobený kus, jež je možný používat každý den, jako tomu bylo za první republiky.

foto: se svolením Bohemia Gloves

Přidat na Seznam.cz
DOPLŇKY A ŠPERKY DESIGN RUKAVICE BOHEMIA GLOVES RUKAVIČKY

Související články

Jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě, říká podnikatelka s dětskými světly Petra Žbánková

Světýlka pro děti přišla jako nápad z nebes, kterého se Petra Žbánková na mateřské chytila. Začít podnikat nebylo snadné. Dnes díky tomu ale dělá radost spoustě dětem i jejich rodičům s netoxickými lampičkami a světýlky.

Celý článek

Trendy v obývacím pokoji 2021/2022 podle NATUZZI EDITIONS

Interiérový design má velký vliv na psychickou pohodu a po období, kdy jsme na delší dobu uvízli ve svých domovech, si to uvědomujeme mnohem intenzivněji. Pokud nás pandemie něco naučila, je to hlubší poznání toho, že náš domov je náš hrad a oáza.

Celý článek

Oslavte sváteční chvíle s novinkami od značek Moët a Hennessy

Šampaňský dům Moët&Chandon a značka prémiového koňaku Hennessy si pro nadcházející oslavy vánočních svátků a nového roku přichystaly hned několik novinek, díky kterým budou letošní Vánoce o něco kouzelnější!

Celý článek

Apartmán Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě si nyní můžete pronajmout za 23 dolarů na noc

První díly ikonického seriálu Sex ve městě byly k vidění před 23 lety. Nyní si můžete na noc pronajmout byt Carrie Bradshaw za symbolickou cenu 23 dolarů na noc.

Celý článek

3 tipy, jak zazářit na halloweenské party

Chystáte se na halloweenskou party a marně si lámete hlavu se svým lookem? Přinášíme inspiraci, díky které budete během tohoto strašidelného svátku nepřehlédnutelná, a to od hlavy až k patě.

Celý článek

K podzimním trendům jednoznačně patří tyto klobouky a čepice

Klobouky jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak do šatníku na podzim dostat rozměr a barvu. I přesto, že ve většině zemí jsou tyto pokrývky hlavy součástí běžného šatníku, u nás jsou klobouky z velké části opomíjené. Sladit je však není nic extra náročného.

Celý článek

Kvalita, důraz na detail a odlišnost. To je značka Venduly Šulanové VS

Detail je vše. To je heslo, jímž se řídí oděvní značka VS, která byla před 4 lety založena módní designérkou Vendulou Šulanovou.

Celý článek

Obroučky brýlí nemusí být jen rutinní záležitostí, najděte takové, které podtrhnou váš celkový outfit

Pokud vás zajímají módní novinky, stejně tak vás jistě nadchnou stylové doplňky, mezi nimi i brýle. Podívejte se, jaké trendy vládnou v brýlových obroučkách pro podzim a zimu 2021 / 2022.

Celý článek