dnes je 29.02.2020 a svátek má Horymír

Odivi a Adam Kost na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
Dva návrháři, Iva Burketová se značkou Odivi a Adam Kost, nám ukázali, co si představují pod pojmem udržitelná móda. A Odivi nám vytřelo zrak tím, že poslalo téměř všechny své modelky a modely na molo úplně nahé. 
archiv Merceds-Benz Prague Fashion Week, Foto: Maria Sutter

Na dosud nejdelším molu, které na pražských módních týdnech kdy bylo, v karlínské Invalidovně, se představila dvojice českých návrhářů Iva Burketová a Adam Kost. Do potemnělé uličky plné nedočkavých tváří vešla první modelka a divákům spadla čelist. Návštěvníci museli být starší osmnácti let, takže se dala nahota očekávat, ale že bude kompletní, to někoho možná překvapilo. Co ale překvapilo všechny, že nešlo jen o provokaci prvním modelem a pak by nám Odivi ukázalo, jak šije a co si budeme moct pořídit.

Nahota byla všudypřítomná, intenzivní a dlouhotrvající. Výrazné líčení a kolektivní slepota, znázorněná barevnými a strašidelnými čočkami v očích každého modela, občasný starý korzet nebo spodnice, bosé nohy a obdivuhodné sebevědomí všech performerů provokovalo a nutilo ke smíchu nebo jiným obranným reakcím.

Neviděli jsme módní přehlídku, ale manifest. Dobře promyšlený a velice provokativní manifest. Jediná stoprocentně udržitelná móda je ta, která neexistuje. Módní návrháři pracují s kolekcemi, které přinášejí nové trendy, nové nápady, nové zboží, nové zákazníky. Ale je tohle pro naši planetu stále ještě únosné? Přehlídka Odivi byla inspirována pohádkou Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. V ní ti, kteří neviděli podvodníky šitý královský háv, byli označeni za hlupáky. Radši se všichni tvářili, že šaty vidí, a že se jim moc líbí.

Jaká bude naše reakce? Máme soudit, jestli je toto vhodné prezentovat nebo se rozhodovat, jestli se nám to líbí? Kdo bude to malé dítě, které vystoupí z řady a řekne: "Vždyť je král nahý!"? Možná proto dnes nebyly na přehlídku puštěny děti, aby nám svou spontaneitou neotevřely oči. Protože na nahotě přece nic nemorálního nebo údivného není, ale lidské hlouposti a malichernosti se divit můžeme do konce všech věků.

Adam Kost snad nezůstane ve stínu své kolegyně a i přes svou poměrně klidnou prezentaci dokáže zaujmout svou vizí. Kost své modelky oblékl do krátkých šatů, hrál si s asymetrickými střihy, řasenými dlouhými rukávy a absencí výstřihů. Modelky šly také bosy, ale napodobovaly chůzi na podpatcích. Co bylo za tímhle nápadem, to se můžeme dohadovat, ale mohlo jít o upozornění na to, že jedeme v zajetých kolejích, i když už pro to nemáme rozumný důvod.

Adam Kost se do teď specializoval na pánské kolekce a do své nynější přenesl několik prvků, které působí téměř unisexově. Minimalismus, asymetrie, nekladení důrazu na ženské křivky, černá barva nebo černá v kombinaci s jinou neutrální barvou, vše působilo velice uzavřeně a kompletně. Zvláštně mimozemsky působily účesy modelek. Několik copánků rozdělených mnoha geometrickými pěšinkami pospojovaných tak, aby vytvářely okolo hlavy modelky zvláštní konstrukci. Líčení bylo velice přirozené a prosté. U Adama Kosta zvítězil střídmý minimalismus nad okázalostí, a nám se to líbí!

Podívejte se do fotogalerie na více fotografií z kolekce Adama Kosta. Pro fotografie z přehlídky Odivi budete muset pro citlivý obsah navštívit oficiální stránky Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

foto: archiv MBPFW

Přidat na Seznam.cz
#moda MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA MBPFW SS20 MERCEDES-BENZ BERLIN FASHION WEEK MBPFW 2020

Související články

G. Armani: Ženy jsou znásilňovány módou aneb Emporio Armani v Miláně

Ostrý italský jazyk Giorgia Armaniho si našel své téma na týdnu módy v Miláně. Jeho výrok úplně zastínil jeho novou podzimní kolekci ready-to-wear 2020 Emporio Armani, kterou byste ale rozhodně neměli minout.

Celý článek

Nový kreativní ředitel Chiapponi představil vizi, kterou se bude módní dům Tod's ubírat

Nový kreativní ředitel Walter Chiapponi představil na milánském týdnu módy svou debutovou kolekci pro módní dům Tod's. Kvalitní materiály, čisté střihy, sofistikovanost a návrat ke kořenům.

Celý článek

Puma a její první kroky k udržitelnosti

Globální sportovní značka PUMA a organizace First Mile vytvořily novou kolekci z recyklovaného plastu. Výsledkem spojení je stylová sportovní kolekce oblečení, bot i doplňků s příběhem. Koupí ekologické kolekce PUMA x FIRST MILE z recyklovaného vlákna, které pochází z plastových lahví shromážděných na sběrných sítích organizace First Mile, uděláte malý, ale významný krok směrem k udržitelnosti.

Celý článek

Emilia Wickstead, dvorní návrhářka vévodkyně Kate, a její nová ready-to-wear kolekce

Žena, která na významné události obléká nejen krásnou Catherine, vévodkyni z Cambridge, ale i Melanii Trump nebo Samanthu Cameronovou, na londýnském fashion weeku představila novou kolekci podzim/zima. Podívejte se na elegantní a sofistikované modely návrhářky Emilie Wickstead!

Celý článek

Alberta Ferretti se s podzimní kolekcí vrátila do osmdesátých let

Alberta Ferretti se nesnažila svou novou kolekci popsat tak, jak to někteří návrháři dělají. Krejčovina, denní prádlo a ženskost. Pouze těmito slovy charakterizovala podzimní a zimní sbírku 2020. 
 

Celý článek

Versace Fall 2020: Donatella Versace nechce jít s davem

Donatella Versace se nenechala strhnout všudypřítomnými trendy a ve své podzimní kolekci ready-to-wear 2020 jede v zaběhnutých kolejích, na které jsou milovníci značky zvyklí. Přesto si připravila pár překvapení.

Celý článek

Česká návrhářka Hana Zelenková: Muži se naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co si obléknou

Módnímu návrhářství se věnuje prakticky od svých dětských snů a představ až po současnost. Nyní jí nejvíce baví módní besedy, hra s materiály i ženy a muži, kteří se nebojí být něčím originální. Jaké plány má česká návrhářka Hana Zelenková pro letošní rok?

 

Celý článek
Nová kolekce Max Mara

Max Mara Fall 2020: romantická plavba za dobrodružstvím

Na milánském týdnu módy představil návrhář a kreativní ředitel značky Max Mara Ian Griffith novou podzimní kolekci 2020 v námořnickém stylu. Držte si klobouky, vyplouváme napříč dobrodružstvím z Maroka až na sever Ruska.

Celý článek