dnes je 24.11.2020 a svátek má Emílie

Pandemie z druhé strany: Přináší i svá pozitiva

Přidat na Seznam.cz
„Každé zlo je pro něco dobré“. Současná izolace lidí od společnosti přináší své klady. Na přírodě, na sobě samých.
Koronavirus COVID-19

Foto: Johannes Plenio z Pixabay

Zelené plíce země začaly hořet už v létě loňského roku. Amazonská oblast se každoročně v období mezi srpnem a zářím potýká s požáry, avšak ty poslední byly za desítku let nejrozsáhlejší. O pár měsíců později na to začala Austrálie chrlit bouřlivé černé mraky dýmu.  Na přelomu roku 2019/2020 dosáhly požáry na největší intenzitě a vyžádaly si tak lidské, ale především zvířecí životy. Uhořelo tisíce již ohrožených druhů zvířat, jako jsou například koaly. Hlavním důvodem vzniku byly abnormálně vysoké teploty a sucho, které jsou důsledkem globálního oteplování způsobené převážně lidskou činností.

Teď hoří plíce nám, lidem. Koronavirus COVID-19, který se poprvé objevil v čínské provincii Chu-pej se rozšířil do celého světa a nyní se to dotýká i naší vlasti. Zavládlo ticho, které nikdy nebylo hmatatelnější. Naše pocity se střídají mezi nadějí a strachem. Strach z neznáma a nejistých zítřků ukazují naše oči, které nezakrývá rouška. Mnohým z nás vzala nemoc práci či svobodu volného pohybu. Vše bylo tak automatické a po horlivé cestě za úspěchy, bohatstvím a penězi jsme zapomněli na mnohem důležitější věci, které si za peníze nekoupíme. Pojďme se na to podívat z té druhé strany. Jak nás současná situace pozitivně ovlivňuje?

#1 Lidskost, obětavost a solidarita

Semkli jsme se jako národ. Kdo může, šije celé dny roušky a rozdává je potřebným, aniž by za to žádal finanční odměnu. Někteří pronajímatelé bytů snižují nájemné, mobilní operátoři poskytují svým zákazníkům služby za zvýhodněné ceny či zcela zdarma a banky odkládají splátky úvěrů a hypoték.  Pomocnou ruku podávají i slavné osobnosti, jako je například herec a režisér Jiří Mádl, který s agenturou AdHackers a studiem MadeByDeus.com stojí za projektem „Zachraň bábu, zachraň dědka“. Kampaň spočívá v tom, že na webové stránce pomocsousedum.cz si lidé mohou vytisknout leták, kde vyplní své jméno, telefon a vyvěsí ho ve svém domě, v ulici či na jakémkoliv místě poblíž svého bydliště. Seniorům tak lidé mohou pomoci k zajištění jejich nejdůležitějších životních potřeb. Vyzvednou léky, přinést nákup apod.

#2 Rodina

Uzamkli jsme se před světem ve svých domovech s rodinou a blízkými a trávíme s nimi veškerý svůj čas. Čas, který vzhledem k práci a volnočasovým aktivitám, byl pro ni nedostačující. Navzájem se podporujeme a sdílíme společné okamžiky. 

#3 Zdravý životní styl

V pracovním shonu leckdy jíme nad klávesnicí našeho stolu se zářivou obrazovkou počítače naproti nám. Takto si koledujeme o dost závažné zdravotní problémy. Fast foody a jídla z restaurací jsme vyměnili za domácí plnohodnotnou stravu. Ráno se neodbíjíme snídaní a oběd si vychutnáváme ve větším klidu, bez svítivého modrého světla. Za pár dní nám zažívání jistě poděkuje.

# 4 Pokora a priority

Vše bylo samozřejmostí. Kdykoliv jsme mohli vyběhnout, nakoupit si cokoliv nás napadlo. Teď jsme vděční za pobyt v přírodě, mezi stromy se hluboko nadechujeme a užíváme si pocit svobody bez roušky. Tenhle nový jarní vzduch je jiný, než kdy předtím.

Našli jsme zálibu v běhu, v místech daleko od lidí, který má pozitivní vliv na naše duševní zdraví. Nekupujeme oblečení či jiné zbytečnosti, které nám způsobují krátkodobou radost a zásadně nám to mění finanční rozpočet. Naopak se začínáme rozmýšlet nad svými financemi a snažíme se najít cesty, jak ušetřit.

Jsme vděční za pomoc od přátel a rodiny, za telefonáty a veškeré zprávy a mile rádi na ně odpovídáme s rozvahou a širším obsahem. Nejedlá se o krátké ba někdy nechtěné konverzace za běhu v městském ruchu. Vážíme si pomoci lékařů, na které ne vždy pějeme ódu. Našli jsme ztracenou pokoru. 

# 5 Obnova přírody

A to nejdůležitější na konec. Díky naší izolaci snižujeme negativní dopad skleníkových plynů, čistí se vzduch a voda. Důkazem je toho samotná Itálie. Dramatický pokles lodní dopravy pročistil vodu natolik, že se do benátských kanálů vracejí ryby, labutě a k některým břehům Itálie připlavali delfíni.

Jeden uživatel Twitteru napsal: „Zde je neočekávaný vedlejší účinek pandemie – voda protékající skrz benátské kanály je poprvé čistá. Jsou v ní vidět ryby a vrátily se labutě.

 

Změnu ovzduší zaznamenala především Čína. Tato animace, využívají data ze satelitu Copernicus Sentinel-5P, ukazuje emise oxidu dusičitého z období od 20. prosince 2019 do 16. března 2020. Jedná o žlutohnědý škodlivý plyn, který může způsobovat dýchací potíže jako je kašel či astma. Ze statických fotografií za sebou jdoucích je zřejmé, že množství emisí se na konci ledna dramaticky snížilo. 

Změna, která nám má něco říct. Až pandemie odezní, doufám, že si každý člověk uvědomí, že je součástí přírody. Ona potřebuje nás, my ji.

Zdroj ilustrativních fotografií: pinterest.com

 
 
Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KORONAVIRUS PANDEMIE POZITIVNÍ MYŠLENÍ

Související články

V šatníku budoucí viceprezidentky Spojených států Kamaly Harrisové

V USA je již dávno dobojováno. Prezidentské volby mají svého vítěze a tento výsledek podle expertů nic již nezmění. Americká média vyhlásila vítězem prezidentských voleb Joa Bidena, viceprezidentkou pak byla zvolena Kamala Harrisová. Seznamte se s námi s šatníkem první ženy viceprezidentky Spojených států amerických.

Celý článek

Nejžhavější knižní novinky

K podzimním a zimním dlouhým večerům patří kromě svařáku a krbu hlavně knihy. V naší redakci jsme daly hlavy dohromady a vybraly jsme pro vás to nejlepší, co bylo během letošního podzimu vydáno. Pojďte se s námi nechat inspirovat buď tipem na vánoční dárek nebo udělejte radost sobě a obstarejte si zábavu na klidné a pohodové večery.

Celý článek

Historie časopisu Elle

Jeden z nejoblíbenějších módních magazínů, jehož původ začínal ve Francii. Název Elle znamená z francouzštiny „ona“. Dnes už časopis vychází v několik jazycích a je známý po celém světě.

Celý článek

Každý během života mění své názory, ale i módní trendy, proč tomu tak je?

Móda i názory se během života mění. Člověk se vyvíjí, a tak i jeho vkus a priority s ním. Móda se střídá v našem životě možná více než si uvědomujeme. Začíná to v dětství a končí stářím.

Celý článek

Marketing módních značek jako nejlepší přítel klasického umění

Moderní reklama se stále častěji prolíná s uměleckým světem. Zvláště marketéři, pracující pro velké francouzské či italské módní domy, se s oblibou nechávají inspirovat díly francouzských či italských renesančních umělců. Ponořte se s námi do příběhů nejúspěšnějších marketingových kampaní módních domů. Uhádnete, jakým uměleckým dílem jsou inspirované?

Celý článek

Jsme rádi, že jsme Češi, říkají tvůrci Bohémy manželé Neubergerovi

Bohéma - trička s originálními motivy, které se navracejí k českým osobnostem a skvostům. I tak by se dal charakterizovat unikátní koncept, který mají na svědomí manželé Eliška a Oldřich Neubergerovi, kteří navrhují trička s velkými Čechy i českými uměleckými díly. Jak vznikla jejich značka Bohéma a co pro ně znamená být Čechy, jsme se zeptali v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Lucie Vondráčková nafotila kalendář s vlky

Pes křížený s vlkem po boku dvanácti českých a slovenských osobností je hlavním tématem dobročinného kalendáře. Letos se do něj zapojili například Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Bára Mottlová, Milan Peroutka, Monika Absolonová, Pepa Kůrka nebo také herci Jiří Dvořák a Igor Orozovič.

Celý článek

Plus size modelové jako hvězdy módních kampaní

Trend vyhublých modelek pomalu ale jistě ustupuje. Nahrazují je lidé s realistickými proporcemi, kteří mají blíž k běžnému zákazníkovi. Sami modelové se teprve probírají z šoku, že i oni, kteří nikdy nevěřili, že by se ve světě modelingu mohli prosadit, jsou nyní hvězdami. 

Celý článek