dnes je 09.04.2020 a svátek má Dušan

Pandemie z druhé strany: Přináší i svá pozitiva

Přidat na Seznam.cz
„Každé zlo je pro něco dobré“. Současná izolace lidí od společnosti přináší své klady. Na přírodě, na sobě samých.
Koronavirus COVID-19

Foto: Johannes Plenio z Pixabay

Zelené plíce země začaly hořet už v létě loňského roku. Amazonská oblast se každoročně v období mezi srpnem a zářím potýká s požáry, avšak ty poslední byly za desítku let nejrozsáhlejší. O pár měsíců později na to začala Austrálie chrlit bouřlivé černé mraky dýmu.  Na přelomu roku 2019/2020 dosáhly požáry na největší intenzitě a vyžádaly si tak lidské, ale především zvířecí životy. Uhořelo tisíce již ohrožených druhů zvířat, jako jsou například koaly. Hlavním důvodem vzniku byly abnormálně vysoké teploty a sucho, které jsou důsledkem globálního oteplování způsobené převážně lidskou činností.

Teď hoří plíce nám, lidem. Koronavirus COVID-19, který se poprvé objevil v čínské provincii Chu-pej se rozšířil do celého světa a nyní se to dotýká i naší vlasti. Zavládlo ticho, které nikdy nebylo hmatatelnější. Naše pocity se střídají mezi nadějí a strachem. Strach z neznáma a nejistých zítřků ukazují naše oči, které nezakrývá rouška. Mnohým z nás vzala nemoc práci či svobodu volného pohybu. Vše bylo tak automatické a po horlivé cestě za úspěchy, bohatstvím a penězi jsme zapomněli na mnohem důležitější věci, které si za peníze nekoupíme. Pojďme se na to podívat z té druhé strany. Jak nás současná situace pozitivně ovlivňuje?

#1 Lidskost, obětavost a solidarita

Semkli jsme se jako národ. Kdo může, šije celé dny roušky a rozdává je potřebným, aniž by za to žádal finanční odměnu. Někteří pronajímatelé bytů snižují nájemné, mobilní operátoři poskytují svým zákazníkům služby za zvýhodněné ceny či zcela zdarma a banky odkládají splátky úvěrů a hypoték.  Pomocnou ruku podávají i slavné osobnosti, jako je například herec a režisér Jiří Mádl, který s agenturou AdHackers a studiem MadeByDeus.com stojí za projektem „Zachraň bábu, zachraň dědka“. Kampaň spočívá v tom, že na webové stránce pomocsousedum.cz si lidé mohou vytisknout leták, kde vyplní své jméno, telefon a vyvěsí ho ve svém domě, v ulici či na jakémkoliv místě poblíž svého bydliště. Seniorům tak lidé mohou pomoci k zajištění jejich nejdůležitějších životních potřeb. Vyzvednou léky, přinést nákup apod.

#2 Rodina

Uzamkli jsme se před světem ve svých domovech s rodinou a blízkými a trávíme s nimi veškerý svůj čas. Čas, který vzhledem k práci a volnočasovým aktivitám, byl pro ni nedostačující. Navzájem se podporujeme a sdílíme společné okamžiky. 

#3 Zdravý životní styl

V pracovním shonu leckdy jíme nad klávesnicí našeho stolu se zářivou obrazovkou počítače naproti nám. Takto si koledujeme o dost závažné zdravotní problémy. Fast foody a jídla z restaurací jsme vyměnili za domácí plnohodnotnou stravu. Ráno se neodbíjíme snídaní a oběd si vychutnáváme ve větším klidu, bez svítivého modrého světla. Za pár dní nám zažívání jistě poděkuje.

# 4 Pokora a priority

Vše bylo samozřejmostí. Kdykoliv jsme mohli vyběhnout, nakoupit si cokoliv nás napadlo. Teď jsme vděční za pobyt v přírodě, mezi stromy se hluboko nadechujeme a užíváme si pocit svobody bez roušky. Tenhle nový jarní vzduch je jiný, než kdy předtím.

Našli jsme zálibu v běhu, v místech daleko od lidí, který má pozitivní vliv na naše duševní zdraví. Nekupujeme oblečení či jiné zbytečnosti, které nám způsobují krátkodobou radost a zásadně nám to mění finanční rozpočet. Naopak se začínáme rozmýšlet nad svými financemi a snažíme se najít cesty, jak ušetřit.

Jsme vděční za pomoc od přátel a rodiny, za telefonáty a veškeré zprávy a mile rádi na ně odpovídáme s rozvahou a širším obsahem. Nejedlá se o krátké ba někdy nechtěné konverzace za běhu v městském ruchu. Vážíme si pomoci lékařů, na které ne vždy pějeme ódu. Našli jsme ztracenou pokoru. 

# 5 Obnova přírody

A to nejdůležitější na konec. Díky naší izolaci snižujeme negativní dopad skleníkových plynů, čistí se vzduch a voda. Důkazem je toho samotná Itálie. Dramatický pokles lodní dopravy pročistil vodu natolik, že se do benátských kanálů vracejí ryby, labutě a k některým břehům Itálie připlavali delfíni.

Jeden uživatel Twitteru napsal: „Zde je neočekávaný vedlejší účinek pandemie – voda protékající skrz benátské kanály je poprvé čistá. Jsou v ní vidět ryby a vrátily se labutě.

 

Změnu ovzduší zaznamenala především Čína. Tato animace, využívají data ze satelitu Copernicus Sentinel-5P, ukazuje emise oxidu dusičitého z období od 20. prosince 2019 do 16. března 2020. Jedná o žlutohnědý škodlivý plyn, který může způsobovat dýchací potíže jako je kašel či astma. Ze statických fotografií za sebou jdoucích je zřejmé, že množství emisí se na konci ledna dramaticky snížilo. 

Změna, která nám má něco říct. Až pandemie odezní, doufám, že si každý člověk uvědomí, že je součástí přírody. Ona potřebuje nás, my ji.

Zdroj ilustrativních fotografií: pinterest.com

 
 
Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KORONAVIRUS PANDEMIE POZITIVNÍ MYŠLENÍ

Související články

10 nejhezčích outfitů Melanie Trump

Každý mocný muž má za sebou ještě mocnější ženu. Nevíme, zda tato slova klasika platí i v případě prezidentského páru USA, jedno je ale jasné! První dáma Spojených států amerických má jako bývalá modelka a návrhářka styl. Pojďte se s námi podívat na 10 nejlepších outfitů Melanie Trump.

Celý článek

Butik české návrhářky Tatiany Kovaříkové v novém kabátě

Proměna butiku české návrhářky Tatiany Kovaříkové kombinuje důraz na propojení barev, materiálů i potřeb žen.

Celý článek

Češi nevěří, že cesta ke zdravému tělu může být vydlážděná i bílou moukou a cukry, říká výživová poradkyně

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s výživovou poradkyní a influencerkou Hedvikou Hejdukovou. Jak zachovat zdravé tělo i mysl v době karantény? Jde vůbec jíst zdravě, rychle a levně zároveň? A co Češi dělají ve výživě špatně? Prozradíme v článku.

Celý článek

Celebrity bojují proti koronaviru Covid-19 v karanténě i charitou

Koronavirus Covid-19 si nevybírá. Vir napadl i bezpočet slavných celebrit, a tak i oni vytáhly do boje s virem, který v dnešní době sužuje celý svět. Některé pořádají charitativní sbírky a dávají své peníze charitě. Někteří vyzývají své fanoušky, aby zůstali v bezpečí.

Celý článek

Jak bojovat se zamlžením brýlí při nošení roušky, poradí optometrista

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Noste roušky, jsme v tom totiž společně! Jestli ale také bojujete se zamlžováním vašich brýlí při nošení roušky, pak právě pro vás je tento článek...

Celý článek

Slavné svatební šaty Whitney Houston budou prodány v aukci

Tyhle šaty by snad chtěla mít každá nevěsta. Ikonické svatební šaty slavné zpěvačky Whitney Houston budou prodány v aukci. Zájemci mohou přihazovat na internetových stránkách aukční síně do konce dubna.

Celý článek

Po pěti letech opouští pozici kreativního ředitele Mulberry Johnny Coca

Španělský módní návrhář a kreativní ředitel Johnny Coca opouští po pěti letech britskou značku Mulberry. Kolekce na jaro a léto 2021 bude jeho poslední. 

Celý článek

Met Gala 2020 byla odložena na dobu neurčitou

Jedna z největších módních událostí roku se kvůli současné události odkládá na dobu neurčitou. Původně byla naplánovaná na 4. května 2020, vzhledem k šířícímu se koronaviru se ale ruší téměř všechny společenské akce. Met Gala není výjimkou.

Celý článek