dnes je 04.07.2020 a svátek má Prokop

Pandemie z druhé strany: Přináší i svá pozitiva

Přidat na Seznam.cz
„Každé zlo je pro něco dobré“. Současná izolace lidí od společnosti přináší své klady. Na přírodě, na sobě samých.
Koronavirus COVID-19

Foto: Johannes Plenio z Pixabay

Zelené plíce země začaly hořet už v létě loňského roku. Amazonská oblast se každoročně v období mezi srpnem a zářím potýká s požáry, avšak ty poslední byly za desítku let nejrozsáhlejší. O pár měsíců později na to začala Austrálie chrlit bouřlivé černé mraky dýmu.  Na přelomu roku 2019/2020 dosáhly požáry na největší intenzitě a vyžádaly si tak lidské, ale především zvířecí životy. Uhořelo tisíce již ohrožených druhů zvířat, jako jsou například koaly. Hlavním důvodem vzniku byly abnormálně vysoké teploty a sucho, které jsou důsledkem globálního oteplování způsobené převážně lidskou činností.

Teď hoří plíce nám, lidem. Koronavirus COVID-19, který se poprvé objevil v čínské provincii Chu-pej se rozšířil do celého světa a nyní se to dotýká i naší vlasti. Zavládlo ticho, které nikdy nebylo hmatatelnější. Naše pocity se střídají mezi nadějí a strachem. Strach z neznáma a nejistých zítřků ukazují naše oči, které nezakrývá rouška. Mnohým z nás vzala nemoc práci či svobodu volného pohybu. Vše bylo tak automatické a po horlivé cestě za úspěchy, bohatstvím a penězi jsme zapomněli na mnohem důležitější věci, které si za peníze nekoupíme. Pojďme se na to podívat z té druhé strany. Jak nás současná situace pozitivně ovlivňuje?

#1 Lidskost, obětavost a solidarita

Semkli jsme se jako národ. Kdo může, šije celé dny roušky a rozdává je potřebným, aniž by za to žádal finanční odměnu. Někteří pronajímatelé bytů snižují nájemné, mobilní operátoři poskytují svým zákazníkům služby za zvýhodněné ceny či zcela zdarma a banky odkládají splátky úvěrů a hypoték.  Pomocnou ruku podávají i slavné osobnosti, jako je například herec a režisér Jiří Mádl, který s agenturou AdHackers a studiem MadeByDeus.com stojí za projektem „Zachraň bábu, zachraň dědka“. Kampaň spočívá v tom, že na webové stránce pomocsousedum.cz si lidé mohou vytisknout leták, kde vyplní své jméno, telefon a vyvěsí ho ve svém domě, v ulici či na jakémkoliv místě poblíž svého bydliště. Seniorům tak lidé mohou pomoci k zajištění jejich nejdůležitějších životních potřeb. Vyzvednou léky, přinést nákup apod.

#2 Rodina

Uzamkli jsme se před světem ve svých domovech s rodinou a blízkými a trávíme s nimi veškerý svůj čas. Čas, který vzhledem k práci a volnočasovým aktivitám, byl pro ni nedostačující. Navzájem se podporujeme a sdílíme společné okamžiky. 

#3 Zdravý životní styl

V pracovním shonu leckdy jíme nad klávesnicí našeho stolu se zářivou obrazovkou počítače naproti nám. Takto si koledujeme o dost závažné zdravotní problémy. Fast foody a jídla z restaurací jsme vyměnili za domácí plnohodnotnou stravu. Ráno se neodbíjíme snídaní a oběd si vychutnáváme ve větším klidu, bez svítivého modrého světla. Za pár dní nám zažívání jistě poděkuje.

# 4 Pokora a priority

Vše bylo samozřejmostí. Kdykoliv jsme mohli vyběhnout, nakoupit si cokoliv nás napadlo. Teď jsme vděční za pobyt v přírodě, mezi stromy se hluboko nadechujeme a užíváme si pocit svobody bez roušky. Tenhle nový jarní vzduch je jiný, než kdy předtím.

Našli jsme zálibu v běhu, v místech daleko od lidí, který má pozitivní vliv na naše duševní zdraví. Nekupujeme oblečení či jiné zbytečnosti, které nám způsobují krátkodobou radost a zásadně nám to mění finanční rozpočet. Naopak se začínáme rozmýšlet nad svými financemi a snažíme se najít cesty, jak ušetřit.

Jsme vděční za pomoc od přátel a rodiny, za telefonáty a veškeré zprávy a mile rádi na ně odpovídáme s rozvahou a širším obsahem. Nejedlá se o krátké ba někdy nechtěné konverzace za běhu v městském ruchu. Vážíme si pomoci lékařů, na které ne vždy pějeme ódu. Našli jsme ztracenou pokoru. 

# 5 Obnova přírody

A to nejdůležitější na konec. Díky naší izolaci snižujeme negativní dopad skleníkových plynů, čistí se vzduch a voda. Důkazem je toho samotná Itálie. Dramatický pokles lodní dopravy pročistil vodu natolik, že se do benátských kanálů vracejí ryby, labutě a k některým břehům Itálie připlavali delfíni.

Jeden uživatel Twitteru napsal: „Zde je neočekávaný vedlejší účinek pandemie – voda protékající skrz benátské kanály je poprvé čistá. Jsou v ní vidět ryby a vrátily se labutě.

 

Změnu ovzduší zaznamenala především Čína. Tato animace, využívají data ze satelitu Copernicus Sentinel-5P, ukazuje emise oxidu dusičitého z období od 20. prosince 2019 do 16. března 2020. Jedná o žlutohnědý škodlivý plyn, který může způsobovat dýchací potíže jako je kašel či astma. Ze statických fotografií za sebou jdoucích je zřejmé, že množství emisí se na konci ledna dramaticky snížilo. 

Změna, která nám má něco říct. Až pandemie odezní, doufám, že si každý člověk uvědomí, že je součástí přírody. Ona potřebuje nás, my ji.

Zdroj ilustrativních fotografií: pinterest.com

 
 
Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KORONAVIRUS PANDEMIE POZITIVNÍ MYŠLENÍ

Související články

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Global fashion agenda vydala prohlášení, v němž píše, jak by měl být módní průmysl udržitelnější

Spolek s názvem Global Fashion Agenda se zabývá udržitelností v oblasti módního průmyslu. Každý rok vydává program, který by měl přispět ke zlepšení nejen pracovních podmínek v tomto odvětví ale také více zařadit udržitelnost do módního světa.

Celý článek

Symbolika v módě: politická prohlášení ve světě módy

Black lives matter! Love sees no colour! Girl power! People are People! Toto je jen pár politicky motivovaných prohlášení, které se v minulosti objevily na módních modelech velkých značek. Patří politická prohlášení do módy? A jak přistupovat k módnímu průmyslu jako prostředku symboliky?

Celý článek

Koronavirus stál značku Nike 790 milionů dolarů

Akcie Nike klesly za dobu karantény o 4 %. Po celém světě však vzrostl online prodej a oblíbená sportovní značka tak počítá s rychlým vyrovnáním celkové ztráty.

Celý článek

Proč zůstáváme v nefunkčním vztahu?

Nejspíše si každý z vás na vlastní kůži vyzkoušel, jaké je to mít nefungující vztah. Otázkou ale zůstává, proč z takového vztahu nemůžete odejít? Je na vině strach, samota nebo něco jiného?

Celý článek

Revoluční nano nátěry dokážou ochránit exteriér i interiér vašeho domu před viry a bakteriemi

Česká inovační firma FN NANO s.r.o. drží v ruce již dvanáct let recept na vysoce účinné protipandemické opatření -  fotokatalytické nano nátěry, které zaručují ochranu před mikroorganismy všeho typu. V současné době jsou tyto produkty nazývány doslova kladivem na koronavirus, jelikož dokážou váš dům ochránit i před ním.

Celý článek

Barbora Mottlová a Pepa Kůrka si užívali slunečný víkend na Lipně

Nejsledovanější pár českého showbyznysu zamířil o víkendu na Vodní nádrž Lipno. Bára Mottlová a Pepa Kůrka rozhodně nelenili, stihli toho za tři dny opravdu hodně. Projeli se lanovkou do koruny stromů, půjčili si člun, opalovali se na krásné pláži a mnoho dalšího.

Celý článek

Na konci června ožije Praha hudbou

Tolik očekávané období je tady! Kulturní půst pomalu končí a za pár dní se Praha rozezní v tónech hudebního pouličního festivalu. Praha Žije Hudbou proběhne ve dnech 25.až 27. června 2020.

Celý článek