dnes je 06.07.2022

Pánové, víte jak se obléknout na pracovní pohovor?

Přidat na Seznam.cz
Konečně jste dostali příležitost k osobní schůzce o vaší vysněné práci. Řešíte spoustu věcí kolem a oblečení bývá jednou z nich. Jak se správně obléct už nemusí být takový problém. Poradíme, jak na to. 

Na začátku si musíte položit několik základních otázek. Od těch se pak odvíjí veškeré oblečení, obuv i doplňky, které si v den D vezmete na sebe. 

1. O jakou pracovní pozici se ucházíte?

Budoucí výkonný manažer určitého sektoru nadnárodní společnosti se musí obléknout jinak než řadový kontrolní inženýr nebo obchodní zástupce. Čím vyšší pozice v honosnější firmě, tím formálnější dresscode bývá očekáván. Při hlášení se na pozici obchodního zástupce neuděláte chybu s tmavě modrým nebo tmavě šedým oblekem. Černá by mohla působit příliš nekreativně. A kreativita je v posledních letech jednou z podstatných pracovních vlastností. 

2. Jaký je běžný dresscode společnosti, do které se chystáte?

Zjistěte si, jak se lidé ve firmě oblékají. Nosí ženy pouze boty na podpatku a muži lakýrky? Chodí s černými zamykacími kufříky, ozdobnými šálami a v černých oblecích? Pokud ano, zkuste se podobně obléknout také. Už od prvního pohledu pak budete vypadat, že do firmy zapadáte. Pokud je společnost naopak neformální, muži nosí maskáčové kraťasy, jiní sportovní tenisky a barevná trika, víte, že když obléknete džíny a zakasáte do nich košili, vedle nešlápnete.

Raději se oblékněte o stupeň formálněji než je třeba.
Bude zřejmé, že vám na práci záleží.  

3. Prosadit svůj styl nebo se držet konvencí?

Můžete mít skvělý módní styl, ale nikdy si nemůžete být jisti, kdo všechno se vašeho pohovoru účastní a váš outfit by se mu nemusel zamlouvat. Proto raději zůstaňte u formálního stylu jak na pohovor, tak na první dny v úspěšně získané práci. Jakmile se mezi kolegy rozkoukáte a zjistíte, jak se oblékají, dokážete se lépe přizpůsobit firemnímu dresscodu. 

4. S kravatou nebo bez?

Uvázání kravaty na pracovní pohovor je oříšek. Každopádně rozhodování, zda ji vzít či ne a případně jakou, si rozhodně nenechávejte na okamžik těsně před odchodem. Nejpozději den předtím mějte ujasněné, zda si ji vezmete či ne. I tady platí, zjistit si, jestli ji běžně zaměstnanci blízcí pozici, na kterou se hlásíte, nosí či nikoli. Pokud ano, oblékněte ji také. Stačí černá či tmavě modrá. Bláznivé a vzorované kravaty nechte odpočívat doma. 

Zjistěte si, jak se zaměstnanci dané společnosti oblékají
a co nejdůvěryhodněji se přizpůsobte. 

5. Jaké boty? A co ponožky?

Snad nejuniverzálnější obuví na pracovní pohovory napříč profesemi by mohly být kožené Oxfordky. Od lakýrek mají trošku dál, ale od tenisek ještě více. Znamenají zlatou střední cestu, pokud si nejste jist, jaké boty na schůzku obout. Ponožky znamenají skvělý způsob, jak předvést svůj osobní styl, ale jako se vším ostatním, i tady hrajte na jistotu. Ponožky v barvě bot budou ideální. 

6. Vzít si doplňky a tašku nebo jít s prázdnou?

Kvalitní hodinky na zápěstí a kožený neodřený pásek jsou dva doplňky, které na pohovor můžeme s klidem doporučit. Hodinky vypovídají o vaší přesnosti a dobrém vkusu, pásek do společenských a formálních kalhot svým způsobem patří a neměli byste na něj zapomínat. Na schůzku o budoucím zaměstnání nechoďte s prázdnou, kožený kufřík nebo alespoň větší taška na tablet, kam se vám vejdou potřebné dokumenty, je více než jen vhodná. Bez ničeho byste působil ledabyle, a že nekladete budoucí práci dostatečnou váhu. 

Nikdy nezapomínejte, že obuv je možná ještě důležitější než samotné oblečení.
Personalisté i ředitelé podle ní hodně soudí. 

thtrendspotter.net ; stylishwife.com ; incolors.club

Přidat na Seznam.cz
JAK SE PÁNSKÁ MÓDA JAK SE OBLÉKNOUT NA POHOVOR OBLEK SAKO KRAVATA PÁNSKÉ OBLÉKÁNÍ

Související články

Přitažlivost Ferrari využívá společnost k vybudování své módní značky

Luxusní životní styl značky Ferrari udává jasný směr i cíl. V předvečer milánského týdne mužské módy představila značka svou aktuální kolekci.

Celý článek
Dámská a pánská móda

LEVI'S PŘINÁŠÍ HNED DVĚ KOLEKCE PODZIM/ZIMA 2022

Levi’s kolekce Podzim/Zima 2022 nese název “Archives Reinvented”, hlavní inspirací byla vlastní historie značky. Novinkou je kolekce Levi’s Gold Tab, která vás přenese do Severní Kalifornie a okouzlí nostalgií a vintage střihy. 

Celý článek

Kandidát na prezidenta Karel Diviš. Jaká móda se mu líbí na ženách?

Mají muži a ženy na módu podobný názor? Jak moc je pro muže důležitý první dojem a ženský outfit? Zeptali jsme se pražského podnikatele s osobitým stylem, Karla Diviše, jak to vidí on.

 

Celý článek

První pánská kolekce české značky FOLBEUR spatřila světlo světa

Pánské aktovky Etienne právě vypouští do světa česká značka kožených kabelek a doplňků FOLBEUR. Teď už máme jasno, jak vypadá kompletní obraz moderního úspěšného muže.

Celý článek

Tenisová kolekce Michael Kors x Ellesse nemá chybu

Tentokrát se módní velikán rozhodl spojit se sportovní značkou a vytvořit kolekci plnou aktivního oblečení, doplňků, plavek a dalšího. Mrkněte, jak to vypadá, když se spojí vintage a sport.

Celý článek

Bohéma otevírá kamenný obchod a galerii

Značka Bohéma, která vešla do povědomí stylovými tričky s českými motivy, otevírá  kamenný obchod a galerii.

Celý článek

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

Jarní měsíce strávené poznáváním nevšedních krás české krajiny? Jakožto milovníci přírody si neumíme představit nic lepšího. Průvodcem jedenácti výletů vám bude Lukáš Langmajer.

Celý článek

Rozhovor: Veronika Kašáková a její inspirativní projekt Restart se spojili se značkou C&A

C&A nabízí oblečení pro celou rodinu, ale nejvíce se zaměřuje na dámskou módu. Ve svých kolekcích jde vždy dál, hledá nové způsoby zpracování materiálu i výroby, ale hledá i inspirativní ženy, mezi kterými je i Veronika Kašáková.

Celý článek