dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Pánský oblek vypráví příběh, proto pozoruji harmonii obou snoubenců, říká Bětka Sutorý, stylistka a majitelka salónu Ceremoni

Přidat na Seznam.cz
Bětka Sutorý je pánská stylistka. Její salón s pánskou módou můžete najít v Brně. Zavítaly sem i přední české celebrity jako Ladislav Špaček. Exkluzivní rozhovor o svatební sezóně najdete zde.

Foto: se souhlasem salónu Ceremoni

Bětka Sutorý je pánská stylistka. Nevytváří ale jen styl svatebního či společenského obleku pro pány. Dává do oblékání příběh, který vypráví o tom, kdo ho má na sobě. O čem přemýšlí, proč se žení, co má rád na své partnerce, co se mu v životě podařilo, kolik chce mít dětí nebo proč přichází do té či oné společnosti, s jakým záměrem, cílem. Ve volném čase ráda chodí po horách, jezdí na kole, lyžuje, plave v moři. Všechen tento pohyb je, podle jejích slov, pro kreativce velmi osvobozující a podnětný. Dodává ohromné množství energie a vizuálních představ. Sama paní Sutorý výstižně říká: "Nepatřím už k mladé generaci, mám dospělé děti, ale stále mě baví objevovat a oslovovat mladé, naslouchat jaké oblečení by se jim na svatbu líbilo, nedávat jen přednost tomu co se hodí, ale co  tomu konkrétnímu snoubeneckému páru bude vyhovovat. Snad se mi to daří a ještě nějakou dobu dařit bude."

Foto: se souhlasem salónu Ceremoni

Jak jste se dostala k módě a oblékání na společenské události?

Pánská a dámská móda mě vždy velmi zajímala. Pracovala jsem na různých obchodních pozicích. Vybírala jsem například kolekce dámské konfekce do velkého obchodního řetězce. V roce 2000 mi kamarádka nabídla možnost stát se spolumajitelkou svatebního salonu, a tak se mé dosavadní portfolio rozšířilo o svatební a společenské šaty a obleky.

Jaký máte osobní vztah k módě? Je pro Vás prvořadá?

Prvořadá zřejmě ne, ale důležitá součást dne jistě je. Nemusí jít o složité kombinace. V jednoduchosti je krása. Jde především o kvalitní materiál a zpracování. Je rozdíl, zda před zákazníka či klienta předstupujeme v šatech nebo riflích. Z našich životů se bohužel vytrácí elegance. Rádi nosíme oblečení a obuv, která se nám flexibilně přizpůsobí. Šaty a tenisky! Nebo šaty a sandálky!

Máte oblíbeného návrháře či značku?

Mám oblíbené návrháře, kteří tvoří v Brně - Kateřinu Jarou a Gábinu Páralovou, u nich se ráda oblékám jak na běžné dny, tak do společnosti. Jsem šatový typ. Kateřina Jará navrhuje šaty pro každý den se snadnou údržbou, pohodlným střihem a z velmi kvalitních materiálů. Takové šaty při šetrném zacházení dlouhou vydrží. No a když už jsou moc okoukané, tak je nosím na doma a mám stále dobrý pocit.

Foto: se souhlasem salónu Ceremoni

V businessu není lehké uspět. Zvláště pak v konkurenčním prostředí jako je Brno. V čem spočívá Vás úspěch?

Vsadila jsem na individuální a profesionální přístup k zákazníkovi. Proto se provozu salonu věnuji sama. Od jednání se zákazníkem, přes výběr kolekcí, až ke krejčovským úpravám. Oblékat pány na svatbu, zvláště pak ženicha, to je příběh, který se nedá vytvořit kliknutím v on-line systému půjčovny. Jsem ráda, když na výběr svatebního obleku přijde i nevěsta. Pozoruji pár v jaké jsou harmonii. Co mají na sobě, kde asi pracují, co dělají ve volném čase, co je spojuje a pak především, co bude mít nevěsta na sobě, v jakém prostředí bude svatební ceremoniál, kde se budou fotit. Z této složité rovnice pak složím a předvedu oblek, ve kterém, doufám, že by se pán mohl dobře cítit a slečně líbit.

Zvláště pak těžké to mají v podnikání ženy. Můžete nám prozradit, jak se Vám osobně daří balancovat rodinný a pracovní život?

Balanc to opravdu je a děkuji rodině, že mě podporuje a umožňuje dělat, co mě baví.  Podnikat jsem vlastně začala právě kvůli dětem, abych si mohla časový rozvrh tvořit sama a ne zaměstnavatel. Když byly děti malé, trávily se mnou v práci hodně času, ale myslím, že je to nijak nepoznamenalo. Když byly větší, zapojily se dokonce samy.  Pomáhají mi v obchodě a například i  s propagací salonu na svatebních veletrzích. Manžel i děti mě často také doprovází při společenských akcích.

Foto: se souhlasem salónu Ceremoni

Jaká je historie salónu Ceremoni?

V začátcích provozování svatebního domu jsem si všimla, že se klade  důraz  na nevěstu a ženich si vezme oblek, který nosí do zaměstnání, nebo si koupí nový a jde v něm poté na ples nebo svatbu někoho jiného. Bylo mi pánů líto, že nemají na sobě také unikátní oblečení jako nevěsta. Něco, co už si nikdy neobléknou. Rozhlédla jsem se po Evropě, co se nosí na svatby a vybrala jsem z kolekcí vídeňských, španělských a německých návrhářů. Začátky nebyly jednoduché.

Máte některá slavná jména, která Váš salón oblékal?

Vážím si každého zákazníka, který mi projeví důvěru a přijme má doporučení a výběr. Oblékala jsem politiky, herce, lékaře, majitele velkých firem... ale co pro mě byla opravdu velká pocta, tak to, že salon Ceremoni navštívil a vybral si z kolekce společenských smokingů pan Ladislav Špaček. Velkou radost mi udělalo oblékat i pana Marka Ebena. Tomu smoking opravdu velmi sluší.

Foto: se souhlasem salónu Ceremoni

Jaké trendy aktuálně frčí v sezóně 2022 ve společenském oblékání?

Letos je v oblibě barva bordo a barva petrol či šalvěj. Příjemná změna po dlouho trvajícím modrém období. Na letní svatby, které jsou ve stodolách, na chalupách, na loukách jsou vyhledávány odstíny eucalyptu či šalvěje. Na svatby v moderním interiéru barvy burgunky. Saka se stále nosí ve vyštíhleném střihu, se zapínání na 2 knoflíky s 2 rozparky na zadním díle. Kalhoty jsou stále úzké rovné bez záhybků a manžet.

Je něco specifického, co vyžaduje třeba konkrétně český zákazník od obleků či šatů?

Naši pánové moc nejsou zvyklí nosit saka, a tak je po prvním oblečení pro ně sako málo přizpůsobivé, pevné, nepoddajné. Obleky německé provenience, které v současné době nabízím, jsou však pro naše muže v ideálním střihu. Obleky italských, španělských střihů jsou pro naše muže až příliš vyštíhlené, mají příliš úzká ramena a úzké nohavice. Český muž mívá silnější ramena i stehna. A německé střihy jim opravdu lépe padnou.

Foto: se souhlasem salónu Ceremoni

Na Vašich stránkách jsem zahlédla sekci, ve které rozlišujete luxusní a venkovský typ svateb. Jak se v tomto liší poptávka v oblékání? O co je v současné době větší zájem?

Rozdílnost svateb je velmi závislá na termínu svatby. V letních měsících jsou oblíbené svatby venku. V přírodě. Na zahradě penzionu či vily. S tím souvisí i styl oblékání. Nevěsty volí často minimalistické šaty, pánové obleky v lehčím materiálu, s přídavkem lnu nebo bavlny, často přidají vestu, aby po sundání saka nebyli pouze v košili a kalhotách. Na všechny svatby doporučuji košili s krytou légou, se schovanými knoflíčky a s dlouhým rukávem ukončeným dvojitou manžetou na kovové manžetové knoflíčky. Taková košile je i po sundání saka vedle nevěsty noblesní, nahrazující dekorum saka. A po sundání motýlku či kravaty je po rozepnutí knoflíčku u krku krásná i jako rozhalenka.

V ostatních měsících pánové volí především smokingová  saka (svatební smokingy jsou saka inspirovaná smokingem, tedy s černou hedvábnou klopou a nejsou jen černá, ale i v barvě kovově modré, stříbře šedé, petrol, bordo.  Na podzimní svatby ráda nabízím saka žaketová. To jsou ta s prodlouženým zadním dílem. Vyhledávají je především pánové, kteří chodí v obleku každý den a na svatbu chtějí opravdu něco vyjímečného. Ráda také doporučuji saka se stojáčkem. Ta jsou opravdu neobvyklá a dodají pánům šarm.

Foto: se souhlasem salónu Ceremoni

Pozorujete například za Vaši dlouholetou kariéru změny v poptávaných barvách či vzorech nebo ve velikostech?

Velká revoluce nastala v tloušťce oblekové látky. Gramáž zůstala stejná, ale materiály jsou podstatně tenčí a tím pádem jsou komfortnější a vzdušnější. Ono se toho v pánské módě vlastně nedá moc vymyslet. Jednou je to vzor kostka, podruhé struktura, poté proužek, a to se stále opakuje. Nyní je v hledáčku kostka i hladké provedení. Po nešťastném covidovém období jsem zaznamenala zájem o větší velikosti obleků. Mnoho mužů má nadváhu a s tím tedy souvisí i rozšíření sortimentu o okrajové velikosti.

Účastníte se mnoha významných akcí. Můžete čtenářům poodhalit, co Vás čeká, na čem právě spolupracujete?

Nyní probíhá Festival v Karlových Varech. Takže jsem připravovala smokingy pro pány, kteří byli pozváni na červený koberec. Velmi mě těší, že se opět s důvěrou na mě obrátili. Na podzim bych měla oblékat finalisty modelingové soutěže Look Bella. Z této soutěže vzešlo mnoho úspěšných. Například Antonín Beránek, který byl vyhledávaným modelem především v Asii v Šanghaji a  byl také Mužem roku 2013. 

Foto: se souhlasem salónu Ceremoni

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI PÁNSKÁ MÓDA SVATBA SVATBY SVATEBNÍ TRENDY LADISLAV ŠPAČEK MAREK EBEN INSPIRATIVNÍ ROZHOVOR ROZHOVOR

Související články

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek
Pánská kolekce LV

NOVÁ PÁNSKÁ KOLEKCE LOUIS VUITTON TVOŘENA VIRGILEM ABLOHEM

Hudba je múzou a metaforou módy. Prostupuje kompletním odkazem tvorby Virgila Abloha pro značku Louis Vuitton. V této virtuózní nové pánské kolekci se snoubí hudba s módou novým, svěžím způsobem.

Celý článek
Zalando kampaň

OBJEVTE SÍLU OKAMŽIKU V NOVÉ ZALANDO KOLEKCI

Paloma Elsesser je hvězdou nové ZALANDO kampaně ,,Objevte sílu okamžiku''. Kampaň oslavuje osobní módní momenty, které nám přináší radost v každodenním životě.

Celý článek

Jak královna Alžběta II. definovala svůj vlastní módní odkaz

70 let královny Alžběty II. na trůnu nebylo charakterizováno pouze její působivou vládou a významnou diplomacií. Móda Její Výsosti v průběhu let důsledně upřednostňovala královskou eleganci před módními výstřelky, díky čemuž je nyní nejvíce ikonickým odkazem královské rodiny na světě.

Celý článek
Kapsulová kolekce

DVĚ OBLÍBENÉ ZNAČKY LEEVES A 2005, PŘINÁŠEJÍ KOLEKCI INSPIROVANOU PRÁZDNINAMI

Dvě polské kultovní streetwear značky, 2005 a Leeves, spojily své síly a uvádí kapsulovou kolekci. Obě značky jsou zbožňované polskou streetwear komunitou a každá jejich kolekce se těší obrovskému zájmu, a to především mezi mladými lidmi. 

Celý článek