dnes je 01.04.2020 a svátek má Hugo

Pět zajímavostí o čajích, o kterých možná ani nevíte

Přidat na Seznam.cz
Čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem na světě. Víte, že čaj je dobrý i jako hnojivo pro kytky? Zkusili jste už čaj s mlékem? Nejste první, ale to ani Angličané...

Různé kultury ho vnímají jako nápoj přátelství nebo léčebný prostředek. Co ale možná o čajích nevíte? Sepsali jsme pro vás několik zajímavostí, které vám možná unikly. 

1. Čajové sáčky

Čajové sáčky, nebo jak my říkáme „pytlíčky“, se začaly vyrábět až v roce 1903. Do té doby existovaly pouze sypané čaje. První sáčky byly ručně ušité z hedvábí, bohužel dnes se používá levnější varianta papírových či nylonových vláken. Vědci upozorňují, že se během výluhu uvolňují do čaje mikroplasty.

2. Čaj místo hnojiva

Zapomeňte na drahé chemické hnojivo a raději kolem květiny nasypte čajovou drť nebo čajové lístky. Dodá rostlině důležité živiny a urychluje její růst. Sáhněte po zeleném čaji, ten bývá pro tyto pokusy nejlepší.

3. Čaj o páté

Každý člověk asi zná pojem „čaj o páté“, který je spojován s Anglií. Ale jen málokdo ví, že tento zvyk vznikl ve Francii a Angličané ho jen převzali. Mimo jiné se ve Velké Británii pije čaj s mlékem, který se tam naléval pouze z důvodu ochlazení horkého porcelánu, nikoliv za účelem zlepšení chutě. Tento zvyk však přetrval dodnes.

4. Denní spotřeba čaje

Dokážete odhadnout kolik šálků se denně vypije na celém světě? Odhaduje se, že to může být kolem 3–4 miliard šálků za den. Na prvních místech je černý a zelený čaj. Mezi hlavní konzumenty patří Amerika, Afrika, Rusko, Indie, Japonsko a Asie.

5. Obsah kofeinu

Většina čajů obsahuje o trochu větší podíl kofeinu, než je v kávě. Šálek čaje nám tak postupně uvolňuje kofein do těla a tím získáváme více energie než ze samotného šálku kávy. Tam je nástup okamžitý, ale krátký. Vysoká konzumace kofeinu může být nebezpečná. Ale to víme, že?

Zdroj foto: Pexels.com

Přidat na Seznam.cz
ZAJÍMAVOST TIPY REDAKCE ČAJ HISTORIE ČAJE KOFEIN MÓDA V KUCHYNI

Související články

Zdravé recepty

Už nevíte, co vařit? Inspirujte se rychlými, lahodnými a fit recepty na celý den!

Izolace lidí v současné situaci přináší i svá pozitiva. Vaříme si domácí jídla, která prospívají našemu zažívání. Někdy jsme však už bezradní a tápeme nad tím, co připravit k jídlu a neustále tak opakujeme stejné pokrmy. Inspirujte se našimi fit recepty!

Celý článek

Krásná zahrada, romantický dvůr selské usedlosti, ale především skvělé jídlo vám v restauraci Baroko učaruje

Protože k dobrému životnímu stylu patří bezpochyby i skvělé jídlo, je tu opět rubrika Móda v kuchyni. Tentokrát jsme navštívili restauraci Baroko v Praze 10.

Celý článek

Proč nakupovat v second handech

Jsou lidé, kteří by nikdy do sekáče ani nevkročili a existují také ti, kteří těmito obchody žijí. To, že máte rádi módu ještě neznamená, že musíte neustále utrácet spoustu peněz a pořizovat si nejnovější kousky. 

Celý článek

Romantika na pražské Kampě

Umění vařit spojené s kvalitními surovinami přináší vynalézavost, která nám v kuchyni mnohdy chybí. Pokud máte chuť poznat jídla, která vás budou hýčkat, máme pro vás perfektní tip.

Celý článek
Zdravý životní styl

Zdravé stravování není otázkou trendu, ale onemocnění

Průmyslově zpracované potraviny, mléko, pečivo či rafinované cukry mizí z jídelníčku mnohým z nás. Do jaké míry jsou bezlaktózové, bezlepkové, Low Carb či eliminační diety trendem a do jaké zdravotní záležitostí?

Celý článek
Vánoční sušenky

Cukroví trochu jinak

Cukroví neodmyslitelně patří k Vánocům. Musí se však dělat s dostatečným předstihem, aby bylo hezky vláčné. Jenže ne vždy čas a okolnosti dovolí, abychom včas napekli. Máme pro vás řešení!

Celý článek

Jak si ženy komplikují líčení aneb nejčastější faux pas make-up

S make-upem by se mělo šetřit a dodržovat určité hranice. Existují konkrétní rady a tipy, které fungují na každou ženu. Jaké jsou nejhorší make-upy? A co by ženy měly vědět?

Celý článek
Kavárny v Praze

Praha: město bister a kaváren. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší pro víkendový brunch

Alespoň o víkendu se zastavte a vychutnejte si královskou snídani ve více než příjemném interiéru. Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších míst, kam stojí za to zajít na víkendový brunch.

Celý článek