dnes je 14.08.2020 a svátek má Alan

Pět zajímavostí o čajích, o kterých možná ani nevíte

Přidat na Seznam.cz
Čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem na světě. Víte, že čaj je dobrý i jako hnojivo pro kytky? Zkusili jste už čaj s mlékem? Nejste první, ale to ani Angličané...

Různé kultury ho vnímají jako nápoj přátelství nebo léčebný prostředek. Co ale možná o čajích nevíte? Sepsali jsme pro vás několik zajímavostí, které vám možná unikly. 

1. Čajové sáčky

Čajové sáčky, nebo jak my říkáme „pytlíčky“, se začaly vyrábět až v roce 1903. Do té doby existovaly pouze sypané čaje. První sáčky byly ručně ušité z hedvábí, bohužel dnes se používá levnější varianta papírových či nylonových vláken. Vědci upozorňují, že se během výluhu uvolňují do čaje mikroplasty.

2. Čaj místo hnojiva

Zapomeňte na drahé chemické hnojivo a raději kolem květiny nasypte čajovou drť nebo čajové lístky. Dodá rostlině důležité živiny a urychluje její růst. Sáhněte po zeleném čaji, ten bývá pro tyto pokusy nejlepší.

3. Čaj o páté

Každý člověk asi zná pojem „čaj o páté“, který je spojován s Anglií. Ale jen málokdo ví, že tento zvyk vznikl ve Francii a Angličané ho jen převzali. Mimo jiné se ve Velké Británii pije čaj s mlékem, který se tam naléval pouze z důvodu ochlazení horkého porcelánu, nikoliv za účelem zlepšení chutě. Tento zvyk však přetrval dodnes.

4. Denní spotřeba čaje

Dokážete odhadnout kolik šálků se denně vypije na celém světě? Odhaduje se, že to může být kolem 3–4 miliard šálků za den. Na prvních místech je černý a zelený čaj. Mezi hlavní konzumenty patří Amerika, Afrika, Rusko, Indie, Japonsko a Asie.

5. Obsah kofeinu

Většina čajů obsahuje o trochu větší podíl kofeinu, než je v kávě. Šálek čaje nám tak postupně uvolňuje kofein do těla a tím získáváme více energie než ze samotného šálku kávy. Tam je nástup okamžitý, ale krátký. Vysoká konzumace kofeinu může být nebezpečná. Ale to víme, že?

Zdroj foto: Pexels.com

Přidat na Seznam.cz
ZAJÍMAVOST TIPY REDAKCE ČAJ HISTORIE ČAJE KOFEIN MÓDA V KUCHYNI

Související články

Kam vyrazit o víkendu na snídani?

Víkendová snídaně, oběd nebo večeře. Je jedno na jak dlouho se vám to protáhne, protože pro vás máme několik skvělých míst, kde zaručeně vydržíte celý den.

Celý článek

Jarní smoothie recepty

Vitaminová bomba v podobě smoothie je oblíbenou svačinkou v teplých měsících. Přinášíme vám 6 nejlepších zdravých receptů, které si může udělat každý. Na co se můžete těšit? Nastartují imunitu, a navíc skvěle chutnají!

Celý článek

Zpověď redakce: Co nejvíce milujeme v našich domovech?

Každý známe ten pocit, kdy nám na určité věci záleží a máme k ní kladný vztah. Naše redakce plná žen se rozhodla ukázat své oblíbené věci a nechá vás nahlédnou do svého soukromí. Dozvíte se, která tráví nejvíce času v kuchyni, která je ponořená ve svých knihách nebo která si jen užívá chvíle pohody s kávou.

Celý článek

Máte kruhy pod očima? Pryč s nimi!

Trápí vás kruhy pod očima a nevíte, jak se jich zbavit? I když se vyspíte do růžova, stále jsou tam? Pojďte se s námi podívat na nejčastější důvody vzniku nevzhledných tmavých kruhů a na jejich řešení.

Celý článek

Sebevědomí a skvělá postava i když nemáte čas? Vyzkoušejte ketodietu, při které nebudete hladovět!

Zhubnout trvale v relativně rychlém čase je v dnešní době určité sci-fi. Hlídat si stravu, sportovat, a ještě se starat o chod domácnosti, děti a manžela, může být nad naše síly. Jsou však způsoby, jak si hubnutí usnadnit. Znáte ketodietu?

Celý článek

Sladké pečení s jablky a mrkví

Zapomeňte na klasické recepty a pojďte s námi experimentovat. Máte rádi bábovku? Co takhle do přidat trochu šťavnatých jablek pro lepší chuť? Jaro je plné i sladké mrkve, tak toho pojďme využít, aby si pochutnali všichni z rodiny.

Celý článek
Zdravé recepty

Už nevíte, co vařit? Inspirujte se rychlými, lahodnými a fit recepty na celý den!

Izolace lidí v současné situaci přináší i svá pozitiva. Vaříme si domácí jídla, která prospívají našemu zažívání. Někdy jsme však už bezradní a tápeme nad tím, co připravit k jídlu a neustále tak opakujeme stejné pokrmy. Inspirujte se našimi fit recepty!

Celý článek

Krásná zahrada, romantický dvůr selské usedlosti, ale především skvělé jídlo vám v restauraci Baroko učaruje

Protože k dobrému životnímu stylu patří bezpochyby i skvělé jídlo, je tu opět rubrika Móda v kuchyni. Tentokrát jsme navštívili restauraci Baroko v Praze 10.

Celý článek