dnes je 16.08.2022 a svátek má Jáchym

Petra Nesvačilová: SKUTEČNÁ

Přidat na Seznam.cz
Petra Nesvačilová je herečka, režisérka a žena, která miluje život. V souboru krátkých fejetonů, povídek a úvah píše o svých vzpomínkách na dětství, ale i o nabitých dnech, které nepostrádají humor a nevšednost umělecké branže. 
Petra Nesvačilová

Zdroj: Petra Nesvačilová

Petřiny texty se opírají o základní hodnoty, jako jsou rodina, vztahy a opravdovost. Je to literatura života a kniha plná příběhů, ke kterým se budete chtít vracet, aby vám připomněly, jak důležité jsou ty ,,obyčejné“ věci všedních dnů.

Petra Nesvačilová (*1985) je herečka a režisérka, která patří k nejpozoru-hodnějším ženám na umělecké scéně. Narodila se v Táboře a vyrůstala v Českých Budějovicích. Po maturitě na biskupském gymnáziu vystudovala na FAMU dokumentární tvorbu. Mezitím už hrála například v Divadle Na zábradlí. 
V devatenácti letech získala hlavní roli ve filmu Pusinky, kde prokázala nesporný herecký talent. Objevila se již v mnoha celovečerních filmech, seriálech a ztvárnila i řadu divadelních rolí. Za svůj režijní debut Zákon Helena byla nominována na Českého lva, další nominace získala na filmovém festivalu Arpa v Los Angeles či na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu Jihlava, kde byla nominována i za svůj druhý celovečerní film Vojna Ztohoven. Miluje boloňské špagety, čokoládu a hory.

Ukázka z knihy:

Když se probudíte, musíte na malou. Jít na malou v poušti, v noci, to je opravdu výkon. Musíte jít co nejdál od lidí, abyste je neprobudili. Což znamená do té nejhlubší tmy. A sama.

Jdete, písek vám znemožňuje další kroky, ale dáte to. Myslíte na indiány. Máte baterku. Hlavně moc nesvítit, ať nepřekvapíte třeba nějaké šelmy, říkáte si. Pořád se snažíte zapamatovat místo, odkud jste vyšli. Abyste se mohli vrátit. Vaše pantoflíčky, do kterých jste narvali své nožičky s dvojitou vrstvou froté ponožek, se vám jakoby vysmívají. Tak, našla jsem to místo! Jak romantické. Koukáte na hvězdy. Najednou slyšíte dupání. Do toho velikého ticha. Přemýšlíte, jakou zbraň použijete na obranu. Jasně, mám baterku. Mám froté ponožky, případně jimi šelmu zaškrtím. Jste připraveni. Veliké dupoty se rozestoupí kolem vás. Odvážíte se a rozsvítíte baterku. Kolem vás, uprostřed pouště, opravdu ve veliké blízkosti, stojí lišky. Zrzavé lišky. Koukají. Vy koukáte na ně. Jen na sebe koukáte, obě strany bez jediného pohybu. Máte z nich mít přeci strach a oni z vás. Nic. Ticho. Jdou k vám blíž. Vy stojíte. Najednou máte pocit, že je znáte, jsou jako přátelské sousedky z chalupy nebo od vás z baráku. Jsou tak zvědavé. Radostí si k nim přisednete. Pozdravíte je a štěstím ze setkání se rozesmějete. Ty jo. Krása! Můžou se lišky smát? Jen koukáte. Zvednete se a rozloučíte se s nimi. Jdete pouští ke svému spacáku a lišky jdou s vámi. Doprovází vás. Jste ticho, pozorujete a těšíte se z dotyku. „Tak, já už jsem tu.“ Sedí a koukají na vás. „Tak dobrou,“ řeknu, ale moc se mi je nechce opouštět. Tety lišky se otočí a utíkají zpět do pouště.
Zalezete si do spacáku. Poctivě srovnáte froté ponožky. A víte, že lišky už nikdy neopustíte, pamatujete si je dodnes. Je totiž dobré cestovat i ve vzpomínkách.

(z kapitoly Lišky v poušti neopouštím)

 

Zdroj: Petra Nesvačilová

Petra Nesvačilová: Skutečná, obálku s použitím ilustrace Michala Bačáka upravil Radek Nahodil, vydává nakladatelství Ikar, 208 stran, doporučená cena 349 Kč. Datum vydání: 15. 11. 2021

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁKUPY A OBCHOD PETRA NESVAČILOVÁ KNIHY EUROMEDIA

Související články

Jaké knihy si musíte vzít s sebou na dovolenou? Máme pro vás hned 4 skvělé tipy s recenzemi

Léto je v plném proudu a je načase doplnit poloprázdnou knihovnu. Kdy je lepší čas ke čtení než na letní dovolené? Vybrali jsme pro vás 4 skvělé knihy, na které se vám prášit nebude. Na výběr máte ze světového i českého románu, napínavého thrilleru nebo historického románu ze Sicílie.

Celý článek

Jak se obléknout na brunch? Inspirujte se u známých osobností ve Varech

Existuje spousta společenských akcí s jasně daným dress code. Pokud jde o to, co si vzít na brunch, pravidla jsou méně přísná, avšak pokud ještě váháte, podívejte se, jak probíhal brunch v Karlových Varech.

Celý článek

Léto se blíží, máte už vybrané knížky na letní dovolenou? Představíme vám hned 5 žhavých novinek

Teplo, slunce, voda a odpočinek. Užijte si začátky letních měsíců se skvělou knihou v ruce v kombinaci s oblíbeným drinkem. Máte náladu na satiru, detektivní příběhy, napínavý thriller, poezii nebo horor? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Sebevědomá jako Christina Aguilera

Vždy byla svá a přesně věděla, co chce. Christina Aguilera nahrála ve čtrnácti letech svůj první singl, v devatenácti vydala první, veleúspěšné album a v sedmadvaceti uvedla na trh svůj první parfém. 

Celý článek

Nakupujte lokální potraviny od českých farmářů. Nikdy to nebylo tak snadné jako dnes

Ekonomické i ekologické dopady při nákupu lokálních potravin od českých farmářů jsou v porovnání nákupů běžných potravin nesrovnatelné. Rohlík.cz navíc dokazuje, že nemusí jít vždy o výrazně dražší potraviny. Nyní je čas zamyslet se nad tím, co svému tělu dopřáváte a za jakou cenu.

Celý článek

Spisovatelka Lucie Závacká: Absolutně miluji éru Audrey Hepburn, Grace Kelly a Marilyn Monroe

Lucie Závacká je spisovatelka, bloggerka, podnikatelka a máma. Je autorkou dvou erotických románů a píše blog Život po 30ce, se kterým prvotně začínala na mateřské. Je také majitelkou obchodu s dětským zbožím Almarka.cz. V našem rozhovoru promluvila o svých módních ikonách, podnikání, psaní, ale i o poporodních depresích.

Celý článek

LÉK NA JARNÍ ÚNAVU? ROZHODNĚ DOBRÁ KÁVA!

Jaro má spoustu krás, kterými nás láká po dlouhé zimě ven, rozehrává paletu barev a vůní, ze kterých čerpáme novou dávku čerstvé energie. K jaru ale také neodmyslitelně patří únava – poradíme vám, jak nad ní letos vyzrát.

Celý článek

Univerzální módní doplněk: Dioptrické brýle na všechny výjimečné události

Brýle jsou objekty dvojího vnímání. Jednak jsou spojeny s těmi, kteří je musí nosit, protože mají jasné problémy s rozostřeným viděním, jednak jsou efektním a úhledným doplňkem oblečení. Využijte dioptrické brýle jako univerzální módní doplněk.

Celý článek