dnes je 17.10.2021 a svátek má Hedvika

Petra Nesvačilová: SKUTEČNÁ

Přidat na Seznam.cz
Petra Nesvačilová je herečka, režisérka a žena, která miluje život. V souboru krátkých fejetonů, povídek a úvah píše o svých vzpomínkách na dětství, ale i o nabitých dnech, které nepostrádají humor a nevšednost umělecké branže. 
Petra Nesvačilová

Zdroj: Petra Nesvačilová

Petřiny texty se opírají o základní hodnoty, jako jsou rodina, vztahy a opravdovost. Je to literatura života a kniha plná příběhů, ke kterým se budete chtít vracet, aby vám připomněly, jak důležité jsou ty ,,obyčejné“ věci všedních dnů.

Petra Nesvačilová (*1985) je herečka a režisérka, která patří k nejpozoru-hodnějším ženám na umělecké scéně. Narodila se v Táboře a vyrůstala v Českých Budějovicích. Po maturitě na biskupském gymnáziu vystudovala na FAMU dokumentární tvorbu. Mezitím už hrála například v Divadle Na zábradlí. 
V devatenácti letech získala hlavní roli ve filmu Pusinky, kde prokázala nesporný herecký talent. Objevila se již v mnoha celovečerních filmech, seriálech a ztvárnila i řadu divadelních rolí. Za svůj režijní debut Zákon Helena byla nominována na Českého lva, další nominace získala na filmovém festivalu Arpa v Los Angeles či na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu Jihlava, kde byla nominována i za svůj druhý celovečerní film Vojna Ztohoven. Miluje boloňské špagety, čokoládu a hory.

Ukázka z knihy:

Když se probudíte, musíte na malou. Jít na malou v poušti, v noci, to je opravdu výkon. Musíte jít co nejdál od lidí, abyste je neprobudili. Což znamená do té nejhlubší tmy. A sama.

Jdete, písek vám znemožňuje další kroky, ale dáte to. Myslíte na indiány. Máte baterku. Hlavně moc nesvítit, ať nepřekvapíte třeba nějaké šelmy, říkáte si. Pořád se snažíte zapamatovat místo, odkud jste vyšli. Abyste se mohli vrátit. Vaše pantoflíčky, do kterých jste narvali své nožičky s dvojitou vrstvou froté ponožek, se vám jakoby vysmívají. Tak, našla jsem to místo! Jak romantické. Koukáte na hvězdy. Najednou slyšíte dupání. Do toho velikého ticha. Přemýšlíte, jakou zbraň použijete na obranu. Jasně, mám baterku. Mám froté ponožky, případně jimi šelmu zaškrtím. Jste připraveni. Veliké dupoty se rozestoupí kolem vás. Odvážíte se a rozsvítíte baterku. Kolem vás, uprostřed pouště, opravdu ve veliké blízkosti, stojí lišky. Zrzavé lišky. Koukají. Vy koukáte na ně. Jen na sebe koukáte, obě strany bez jediného pohybu. Máte z nich mít přeci strach a oni z vás. Nic. Ticho. Jdou k vám blíž. Vy stojíte. Najednou máte pocit, že je znáte, jsou jako přátelské sousedky z chalupy nebo od vás z baráku. Jsou tak zvědavé. Radostí si k nim přisednete. Pozdravíte je a štěstím ze setkání se rozesmějete. Ty jo. Krása! Můžou se lišky smát? Jen koukáte. Zvednete se a rozloučíte se s nimi. Jdete pouští ke svému spacáku a lišky jdou s vámi. Doprovází vás. Jste ticho, pozorujete a těšíte se z dotyku. „Tak, já už jsem tu.“ Sedí a koukají na vás. „Tak dobrou,“ řeknu, ale moc se mi je nechce opouštět. Tety lišky se otočí a utíkají zpět do pouště.
Zalezete si do spacáku. Poctivě srovnáte froté ponožky. A víte, že lišky už nikdy neopustíte, pamatujete si je dodnes. Je totiž dobré cestovat i ve vzpomínkách.

(z kapitoly Lišky v poušti neopouštím)

 

Zdroj: Petra Nesvačilová

Petra Nesvačilová: Skutečná, obálku s použitím ilustrace Michala Bačáka upravil Radek Nahodil, vydává nakladatelství Ikar, 208 stran, doporučená cena 349 Kč. Datum vydání: 15. 11. 2021

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁKUPY A OBCHOD PETRA NESVAČILOVÁ KNIHY EUROMEDIA

Související články

Platforma Slow Femme spojující módu a zodpovědnost spouští HitHit kampaň

Platforma Slow Femme rozhodně stojí za poznání. Propojuje totiž lásku k módě se zodpovědností, která souvisí s životním prostředím a škodami, které mu způsobuje právě módní průmysl.

Celý článek

Zapomeňte na žehlící prkno! Napařovací skříň Tefal Care For You odvede veškerou práci za vás

Konečně jsme se dočkali! Značka Tefal vyřešila naši nejméně oblíbenou domácí činnost tak, abychom ji mohli absolvovat zcela bez námahy.

Celý článek

Osobnosti na letošní filmový festival v Karlových Varech oblékají mimo jiné čeští návrháři. Jaké šaty oblékly Hana Vágnerová, Ewa Farná, Martha Issová a další celebrity?

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je v plném proudu. Střídá se na něm nespočet krásných rób, českých i zahraničních osobností a s nimi i díla mnoha návrhářů.

Celý článek

Vařte zdravě a chutně s multifunkční horkovzdušnou fritézou 9v1

Multifunkční kuchyňské pomocníky, kteří nám šetří nejen čas, ale také místo v kuchyni, v dnešní uspěchané době zejména oceníme. S horkovzdušnou fritézou 9v1 bude vaření opravdový zážitek pro začátečníka i ostříleného kuchaře.

Celý článek

JAK SE STÁT NÁVRHÁŘKOU KOŽENÉ KABELKY NA MÍRU

Chcete si navrhnout vlastní kabelku? Zvolte si tvar, materiál i doplňky a staňte se tak na chvíli módními návrháři.

Celý článek

Minimalistické šperky Eline Rosina

Každá žena si zaslouží kvalitní šperk. Bez ohledu na věk, styl nebo rozpočet. Takový šperk, který podtrhne její osobnost a zapíše se do paměti každému, kdo jej spatří.

Celý článek

Značka Krups představuje zbrusu nový kávovar

Značka Krups představuje zbrusu nový kávovar, který rozzáří vaši kuchyň a rozvibruje vaši duši… Jakýkoli plnoautomatický kávovar z řady Krups Intuition EA87 připraví kávu snad lepší, než na jakou chodíváte do vaší oblíbené kavárny, k tomu za pár okamžiků, naprosto podle vaší chuti i dalších smyslů.

Celý článek

Móda ve sportovním stylu, srovnání Puma a New Balance

Modelky, milovnice módy, blogerky, udávající trendy a nadšenkyně sportovního životního stylu sdílejí vášeň pro sportovní obuv. A nejen ony. Pohodlné tenisky jsou již několik sezón největším módním hitem. Také sníte o pohodlném oblečení pro každou příležitost? Investujte do módní sportovní obuvi New Balance nebo Puma.

Celý článek