dnes je 30.11.2021 a svátek má Ondřej

Petra Nesvačilová: SKUTEČNÁ

Přidat na Seznam.cz
Petra Nesvačilová je herečka, režisérka a žena, která miluje život. V souboru krátkých fejetonů, povídek a úvah píše o svých vzpomínkách na dětství, ale i o nabitých dnech, které nepostrádají humor a nevšednost umělecké branže. 
Petra Nesvačilová

Zdroj: Petra Nesvačilová

Petřiny texty se opírají o základní hodnoty, jako jsou rodina, vztahy a opravdovost. Je to literatura života a kniha plná příběhů, ke kterým se budete chtít vracet, aby vám připomněly, jak důležité jsou ty ,,obyčejné“ věci všedních dnů.

Petra Nesvačilová (*1985) je herečka a režisérka, která patří k nejpozoru-hodnějším ženám na umělecké scéně. Narodila se v Táboře a vyrůstala v Českých Budějovicích. Po maturitě na biskupském gymnáziu vystudovala na FAMU dokumentární tvorbu. Mezitím už hrála například v Divadle Na zábradlí. 
V devatenácti letech získala hlavní roli ve filmu Pusinky, kde prokázala nesporný herecký talent. Objevila se již v mnoha celovečerních filmech, seriálech a ztvárnila i řadu divadelních rolí. Za svůj režijní debut Zákon Helena byla nominována na Českého lva, další nominace získala na filmovém festivalu Arpa v Los Angeles či na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu Jihlava, kde byla nominována i za svůj druhý celovečerní film Vojna Ztohoven. Miluje boloňské špagety, čokoládu a hory.

Ukázka z knihy:

Když se probudíte, musíte na malou. Jít na malou v poušti, v noci, to je opravdu výkon. Musíte jít co nejdál od lidí, abyste je neprobudili. Což znamená do té nejhlubší tmy. A sama.

Jdete, písek vám znemožňuje další kroky, ale dáte to. Myslíte na indiány. Máte baterku. Hlavně moc nesvítit, ať nepřekvapíte třeba nějaké šelmy, říkáte si. Pořád se snažíte zapamatovat místo, odkud jste vyšli. Abyste se mohli vrátit. Vaše pantoflíčky, do kterých jste narvali své nožičky s dvojitou vrstvou froté ponožek, se vám jakoby vysmívají. Tak, našla jsem to místo! Jak romantické. Koukáte na hvězdy. Najednou slyšíte dupání. Do toho velikého ticha. Přemýšlíte, jakou zbraň použijete na obranu. Jasně, mám baterku. Mám froté ponožky, případně jimi šelmu zaškrtím. Jste připraveni. Veliké dupoty se rozestoupí kolem vás. Odvážíte se a rozsvítíte baterku. Kolem vás, uprostřed pouště, opravdu ve veliké blízkosti, stojí lišky. Zrzavé lišky. Koukají. Vy koukáte na ně. Jen na sebe koukáte, obě strany bez jediného pohybu. Máte z nich mít přeci strach a oni z vás. Nic. Ticho. Jdou k vám blíž. Vy stojíte. Najednou máte pocit, že je znáte, jsou jako přátelské sousedky z chalupy nebo od vás z baráku. Jsou tak zvědavé. Radostí si k nim přisednete. Pozdravíte je a štěstím ze setkání se rozesmějete. Ty jo. Krása! Můžou se lišky smát? Jen koukáte. Zvednete se a rozloučíte se s nimi. Jdete pouští ke svému spacáku a lišky jdou s vámi. Doprovází vás. Jste ticho, pozorujete a těšíte se z dotyku. „Tak, já už jsem tu.“ Sedí a koukají na vás. „Tak dobrou,“ řeknu, ale moc se mi je nechce opouštět. Tety lišky se otočí a utíkají zpět do pouště.
Zalezete si do spacáku. Poctivě srovnáte froté ponožky. A víte, že lišky už nikdy neopustíte, pamatujete si je dodnes. Je totiž dobré cestovat i ve vzpomínkách.

(z kapitoly Lišky v poušti neopouštím)

 

Zdroj: Petra Nesvačilová

Petra Nesvačilová: Skutečná, obálku s použitím ilustrace Michala Bačáka upravil Radek Nahodil, vydává nakladatelství Ikar, 208 stran, doporučená cena 349 Kč. Datum vydání: 15. 11. 2021

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁKUPY A OBCHOD PETRA NESVAČILOVÁ KNIHY EUROMEDIA

Související články

Jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě, říká podnikatelka s dětskými světly Petra Žbánková

Světýlka pro děti přišla jako nápad z nebes, kterého se Petra Žbánková na mateřské chytila. Začít podnikat nebylo snadné. Dnes díky tomu ale dělá radost spoustě dětem i jejich rodičům s netoxickými lampičkami a světýlky.

Celý článek

Oslavte sváteční chvíle s novinkami od značek Moët a Hennessy

Šampaňský dům Moët&Chandon a značka prémiového koňaku Hennessy si pro nadcházející oslavy vánočních svátků a nového roku přichystaly hned několik novinek, díky kterým budou letošní Vánoce o něco kouzelnější!

Celý článek

GLOBUS K OSLAVĚ SVÉHO 25. VÝROČÍ NAPEKL BOHATÉ DORTY A ZDOBENÉ CHLEBY

K narozeninové oslavě rozhodně patří dort. V této společnosti se však slaví i chlebem, který je pokladem národa. Podívejte se společně s námi na oslavy 25. roku hypermarketů Globus na českém trhu.

Celý článek

Víte, jaký střih zimního kabátu sedne vaší postavě nejlépe?

Jaký kabát pořídíte, takovou budete mít zimu. Ano, takto zásadní roli kabáty sehrávají v našem zimním šatníku. Výběr tohoto tradičního oděvu nemusí být složitá disciplína, když víte, jak na to.

Celý článek

Tři způsoby, jak vám chytré hodinky pomůžou s fyzickým i duševním zdravím

Kdo by to byl třeba před deseti lety řekl, že nám zrovna hodinky budou pomáhat s fyzičkou a péčí o zdraví, včetně toho duševního.

Celý článek

Platforma Slow Femme spojující módu a zodpovědnost spouští HitHit kampaň

Platforma Slow Femme rozhodně stojí za poznání. Propojuje totiž lásku k módě se zodpovědností, která souvisí s životním prostředím a škodami, které mu způsobuje právě módní průmysl.

Celý článek

Zapomeňte na žehlící prkno! Napařovací skříň Tefal Care For You odvede veškerou práci za vás

Konečně jsme se dočkali! Značka Tefal vyřešila naši nejméně oblíbenou domácí činnost tak, abychom ji mohli absolvovat zcela bez námahy.

Celý článek

Osobnosti na letošní filmový festival v Karlových Varech oblékají mimo jiné čeští návrháři. Jaké šaty oblékly Hana Vágnerová, Ewa Farná, Martha Issová a další celebrity?

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je v plném proudu. Střídá se na něm nespočet krásných rób, českých i zahraničních osobností a s nimi i díla mnoha návrhářů.

Celý článek